Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60298

​Lekárnici V4 sa stretli v Bratislave

$
0
0
Odbornú konferenciu s názvom V4 PharmFORUM premiérovo zorganizovala Slovenská lekárnická komora. Stretnutie zástupcov lekárnických komôr zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska prebehlo na pôde Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.

„Veľmi sa teším, že sa iniciatíva Slovenskej lekárnickej komory stretla s pochopením našich zahraničných partnerov, a že pod názvom V4 PharmFORUM azda vznikne v Bratislave nová tradícia,“ vyjadril sa PharmDr. Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Predstavitelia lekárnických komôr sa zvykli stretávať bilaterálne, v Bruseli, pri rokovaniach PGEU a postupne zistili, že východná Európa rieši úplne iné otázky ako západná v lekárenstve a farmácii.

Podľa O. Sukeľa východoeurópsky hlas v európskych štruktúrach nie je vždy veľmi silný, a preto je potrebné koordinovať niektoré aktivity. Legislatívny vývoj v krajinách V4 bol v zásade podobný, ale potom každá išla iným smerom.

Inšpiráciou pre nás môžu byť maďarský, poľský a taktiež český model. Okolité krajiny nám dokážu ponúknuť mnoho pozitívnych vzorov, ale i odstrašujúcich príkladov. Poliaci a Maďari dokázali zásadne zmeniť zlú lekárnickú legislatívu.

„A aj my ako krajina môžeme byť inšpiráciou. Myslím si, že takýmto zdieľaním skúseností dokážeme presadiť viac ako individuálnymi snaženiami,“ dodal O. Sukeľ.

Prednášajúci konferencie

Prezident Českej lekárnickej komory PharmDr. Lubomír Chudoba prezentoval inštitút povinného členstva a organizácie stavovskej samosprávy a systém celoživotného vzdelávania členov komory.

Mgr. Michal Biliniak z poľskej komory Naczelna Izba Aptekarska predstavil špecifiká poľského lekárenstva, jeho aktuálny stav a plánované zmeny. V Poľsku sú na všetky lieky vo všetkých lekárňach doplatky rovnaké.

Balázs Hankó, PhD., z Maďarskej lekárnickej komory informoval o dokončenom procese deliberalizácie. Na konferencii sa odborníci zhodli, že Maďarsko je jednoznačne najďalej z krajín V4 v poňatí lekární a ich služieb, ako zdravotná starostlivosť. Deliberalizácia platí od roku 2010, funguje a je výhodná pre pacientov a ich zdravie.

„Liberalizácia nie je trend v Európe, ale je to výmysel postkomunistických krajín,“ reagoval O. Sukeľ, ktorý opísal vývoj lekárenstva v Slovenskej republike po roku 1989.

Na záver vystúpil doc. PharmDr. Tomáš Tesař, PhD., MBA, hlavný odborník MZ SR pre odbor Lekárenstvo s témou transparentnosť kategorizácie liekov v SR.

Predstavitelia lekárnických komôr V4 sa dohodli, že sa budú stretávať pravidelne. Prezident SLeK verí, že mnohé podnetné a inšpirujúce informácie, ktoré na konferencii zazneli, nájdu svoje miesto aj v slovenskej legislatíve. Myslí si, že príklady z krajín sa dajú aplikovať aj na Slovensko.

„Určite áno, pretože my už dnes môžeme konštatovať to, čo konštatovali napríklad v Maďarsku, že liberalizácia, ktorá nemá zásadné limity a ktorá kladie dôraz nie na odbornosť a službu pacientovi, ale skôr na obchodný rámec zdravotnej starostlivosti, nepriniesla sľubované a deklarované výsledky,“ povedal.

Podľa neho od roku 2004, keď vznikala u nás liberálna legislatíva, bola sľúbená vyššia kvalita služieb, nižšie ceny, nižšia spoluúčasť pacientov a lepšia dostupnosť liekov, ako aj mnohé iné pozitívne ciele, z ktorých sa ani jeden nenaplnil. 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
SLeK
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60298