Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

Exkluzívne: rozhovory s kandidátmi na funkciu prezidenta SLK

$
0
0
Kandidátov na funkciu prezidenta MUDr. Marianovi Kollárovi a MUDr. Jánovi Černákovi, MBA sme sa opýtali na to, ako chcú získať na nadchádzajúce volebné obdobie komory dôveru lekárov.

   MUDr. Marian Kollár, prezident SLK
 
Čo bolo impulzom, že ste opäť prijali kandidatúru na prezidenta SLK?
 
V prvom rade je to dôvera tých, ktorí ma navrhli, dôvera členov komory, ktorí ma vyzývajú, aby som pokračoval v práci. Ale je to aj moja osobná ambícia a záväzok dokončiť rozpracované úlohy, ktoré som začal a z ktorých mnohé sú pred úspešným zavŕšením.

Prvýkrát sme mali možnosť sa aktívne podieľať na programovom vyhlásení vlády a aj naším pričinením sa vytvorili na ministerstve pracovné skupiny, ktorých sme aktívnymi účastníkmi.

To v minulosti nebolo. Takáto akceptácia komory nie je a nebola samozrejmosťou, je za ňou trpezlivá práca a nechcem, aby táto šanca bola premrhaná.
 
Aké odhadujete svoje šance na zvolenie?
 
Nebudem tipovať výsledok volieb. Nespolieham sa na predvolebnú prezentáciu na sneme komory. Verím, že sa delegáti budú rozhodovať na základe tej skúsenosti, ktorú s kandidátmi na funkciu prezidenta majú a dúfam, že som prácou a výsledkami presvedčil výraznú väčšinu z nich.
 
Dokážete získať podporu aj delegátov z regiónov, ktoré mali k činnosti komory výhrady?
 
Rovnako ako každý člen orgánu komory nemusí mať rovnaký názor, ako mám ja, tak delegát RLK nemusí mať rovnaký názor ako prezident RLK. Verím, že som novozvolených delegátov snemu presvedčil prácou a že sa budú rozhodovať na základe vlastnej úvahy.
 
Ako hodnotíte svoje pôsobenie na čele komory, čo by ste možno, poučený, robili inak?
 
Musel som sa adaptovať nielen na podstatne vyššiu pracovnú záťaž a tiež sa naučiť veľa vecí, ktoré s profesiou lekára nesúvisia. Za najväčšie úspechy považujem spoločný postup komory so SLS, založenie Zväzu ambulantných poskytovateľov, zastavenie projektu budovania centier integrovanej zdravotnej starostlivosti atď.

Čo si však najviac cením, je predovšetkým všeobecná akceptácia komory ako najvýznamnejšieho zástupcu lekárov štátnymi orgánmi, poisťovňami, médiami, ale i samotnými lekármi.
 
Ako sa pozeráte na iniciatívu lekárov J. Hencela, D. Liptáka a P. Šteca, ktorí podali „ústavnú“ žalobu na SLK s tým, že nielen vedenie v regionálnej prešovskej komore je nezákonné, ale aj vedenie celej komory, ktorej vraj 2. júna skončilo volebné obdobie?
 
Som presvedčený, že jediný legitímny spôsob uplatnenia sa v komore je uchádzať sa o funkcie v súlade s platnými vnútornými predpismi, získať dôveru členov a byť zvolený. To sa iniciátorom „údajnej“ ústavnej žaloby nepodarilo.

Mali možnosť svoje postoje vysvetliť na regionálnej úrovni, predovšetkým však osobnou účasťou na rade komory. Ich argumentácia však nikoho nepresvedčila a vychádza predovšetkým z hrubého nerešpektovania zákona a vnútorných predpisov komory. Ako príklad môžem uviesť, že v zmysle zákona orgány komory vykonávajú funkcie až do zvolenia nových orgánov.

Inak je možné ukončiť ich činnosť iba odvolaním z funkcie. Nič také sa však nestalo a teda orgány komory legitímne vykonávajú svoje funkcie až do zvolenia nových orgánov na sneme. O „údajnej“ ústavnej žalobe hovorím preto, lebo komora nebola vo veci ústavnej žaloby nikým oslovená.
 
Čo by ste v prípade zvolenia upgradovali v činnosti vedenia komory?
 
Najdôležitejší upgrade už vykonal mimoriadny snem komory, keď prijal nové pravidlá konštituovania orgánov komory, regionálnych a subregionálnych komôr. Snem tento proces voľbou nových orgánov zavŕši.

Verím, že nový spôsob voľby členov komory prinesie do činnosti komory viac iniciatívy, zodpovednosti a odbornosti. Verím, že aj na základe toho sa v komore vytvorí jednotný tím, ktorý bude ťahať jedným smerom k spoločným cieľom. Jednoducho skutočný tím, nielen roztrieštené skupinky, starajúce sa o vlastné záujmy.
 
Nemal by sa stať prezident komory profesionálnym funkcionárom, aby sa venoval len práci v komore?
 
Celkom určite áno a je už najvyšší čas. Časy, keď sa dala riadiť takto, sú už asi preč. Rovnako nie je možné túto zodpovednú funkciu vykonávať na diaľku, elektronicky, alebo prostredníctvom iných osôb. Funkcia prezidenta je jedinečná.

Tak ako všetci chcú rokovať, resp. hovoriť s ministrom, tak chcú všetci hovoriť iba s prezidentom. Profesionalizácia výkonu funkcie prezidenta je celkom určite nevyhnutnosťou.

Som presvedčený, že nielen komora ako taká, ale aj nový prezident sa budú musieť vyrovnať s týmto problémom, ktorý vnímam ako veľmi dôležitý a z pohľadu budúcnosti komory aj zásadný. Sám by som bol schopný akceptovať takto chápaný výkon funkcie prezidenta.
 
Je spolupráca s ostatnými stavovskými komorami dostatočná?
 
Čo je to dostatočná spolupráca? Faktom je, že ak ide o závažné otázky, ktoré sa dotýkajú všetkých, vždy sme sa dokázali dohodnúť na spoločnom postupe.

Samozrejme, že záujmy zdravotníckych povolaní v niektorých otázkach na seba narážajú, v takom prípade je rozdielny názor a rozdielny postup pochopiteľný a akceptovateľný.

Myslím si, že je aj v ďalšom období na čom stavať a výzvy, ktoré sa pred nami črtajú, stoja za všetku námahu. Ak dostanem od delegátov dôveru, bude mi cťou byť opäť pri tom a aktívne prispieť k zásadným zmenám, a tým aj zlepšeniu zdravotníctva.
 
Nemáte občas pocit a skúsenosti, že lekári sú väčšinou pasívni?
 
To nie je pocit, to je poznanie. Tento trend však, bohužiaľ, nie je typický len pre nastupujúcu generáciu mladých lekárov, ale celkovo pre mladú generáciu, ktorá sa nerada zaväzuje, organizuje.

Ale myslím si, že je to v poriadku a treba sa s tým vyrovnať a prispôsobiť tomu činnosť nielen komory, ale i legislatívne postavenie stavovských organizácií. Lekár sa má predovšetkým venovať práci a zvyšovaniu odbornosti.
 
Ako hodnotíte pôsobenie ministra zdravotníctva?
 
Cením si, že na rozdiel od predchodcov pochopil, že presadenie zásadných zmien systému nebude mať úspech bez ich prijatia a akceptácie odbornou verejnosťou.

Zástupcovia komory a SLS sú zaradení do pracovných skupín na rozpracovanie vládneho programu a jeho uvedenia do života. Je to len začiatok cesty k zásadným systémovým zmenám a minister to nebude mať s ich presadzovaním ľahké.
 
Kde sú väčšie problémy – v nemocniciach alebo ambulanciách?
 
Problémy sú úplne všade. Nie sú to len nemocnice a ambulancie, ale aj financovanie, prevádzka poisťovní, Úradu pre dohľad, transparentnosti, korupcie atď.
 
Lekári majú viacero organizácií. Nebolo by lepšie v záujme spoločného cieľa zjednotiť sa?
 
Jedinou organizáciou zriadenou zákonom a plniacou aj úlohy verejného charakteru je SLK. Preto by mala byť prirodzeným domovom všetkých lekárov.

Komora plne rešpektuje existenciu aj niektorých ďalších organizácií, ktoré svoju činnosť zameriavajú na plnenie špecifických úloh v prospech lekárov.

Žiaľ, existuje celý rad organizácií, ktoré uzreli svetlo sveta iba preto, aby presadzovali záujmy niektorých jedincov a lekárskemu stavu viac škodia, ako prospievajú.

  MUDr. Ján Černák, MBA, predseda kontrolného výboru SLK
 
Čo bolo impulzom na to, aby ste prijali kandidatúru na prezidenta lekárskej komory?
 
Situácia v lekárskom stave. Práci v komore som venoval niekoľko rokov svojho života a nie je mi ľahostajný jej ďalší osud a smerovanie.

Podnetom bola aj morálna podpora ľudí, ktorí pre komoru v minulosti urobili veľmi veľa a osobne si ich veľmi vážim. Premýšľal som dlho, zvažoval možnosti i vlastné schopnosti a nakoniec som sa rozhodol do toho ísť.
 
Ako odhadujete svoje šance na zvolenie?
 
Moje šance na zvolenie za prezidenta nie sú podľa podpory prichádzajúcej z rôznych strán Slovenska malé. Ale nestávkujem a otázku šancí neriešim.

V komore pracujem dlho, členovia poznajú moje názory, spôsob komunikácie i štýl práce. Na sneme predložím svoju víziu a delegáti demokraticky hlasovaním rozhodnú.
 
Prešovská a košická regionálna komora sú známe podporou doterajšiemu prezidentovi. Dokážete osloviť kolegov z týchto regiónov?
 
Neviem, akými faktmi je podložené toto tvrdenie. Podľa športovej terminológie je však vždy ťažšie titul obhájiť, ako získať prvý raz. Verím v schopnosti kolegov posúdiť reálne výsledky práce súčasného vedenia komory a rozhodnúť sa podľa vlastného rozumu.
 
Aké výhrady máte voči prezidentovi komory, resp. k práci súčasného vedenia komory?
 
Prepáčte, ale nepovažujem za správne riešiť svoje eventuálne výhrady cez médiá. Priestorom na vyslovenie výhrad sú zasadnutia orgánov komory a XXXII. snem. Keby však bolo všetko vynikajúce, nebolo by potrebné nič meniť... Sústreďujem sa skôr na prezentáciu alternatívy, ktorú ponúkam.
 
Ako vnímate iniciatívu členov komory Jána Hencela, Dušana Liptáka a Pavla Šteca, ktorí podali „ústavnú“ žalobu na SLK s tým, že nielen vedenie v prešovskej komore je nezákonné, ale aj vedenie SLK, ktorému vraj už 2. júna skončilo volebné obdobie?
 
Počkám si na výsledok. Zatiaľ mám k dispozícii iba podania adresované orgánom komory. Tie boli kompetentnými orgánmi posúdené a vyriešené. Na margo „nezákonnosti“ súčasných orgánov si dovolím poznamenať len toľko, že vnútrokomorové predpisy obsahujú aj ustanovenie, že pôvodné orgány vykonávajú svoju činnosť až do zvolenia nových.

Vážim si každú iniciatívu, smerujúcu k zlepšeniu činnosti komory. Ku konštruktívnej spolupráci vyzývam aj spomínaných signatárov.
 
Čo by ste v prípade zvolenia robili inak, čo by ste zmenili v práci vedenia komory?
 
Myslím si, že komora potrebuje v súčasnosti pragmatické vedenie s manažérskymi skúsenosťami, so schopnosťou hľadať konsenzuálne riešenia. Vedenie so schopnosťou počúvať, analyzovať, akceptovať názory.

Vedenie, ktoré sa rozhoduje na základe faktov, odborne. Vedenie, ktoré ukončí dlhé obdobie neustálych bojov a nastúpi cestu koncepčnej práce a spolupráce. Komora a jej funkcionári by sa mali sústrediť na spoločné otázky a problémy, ktoré trápia celý lekársky stav.

Komora si musí udržať apolitický charakter. Potreby lekárskeho stavu musia mať prednosť pred osobnými ambíciami jednotlivcov.
 
Nie sú lekári pasívni?
 
Neobľubujem tento spôsob zovšeobecňovania. Ako v každom spoločenstve, aj medzi lekármi sú ľudia aktívnejší a pasívnejší. Lekársky stav predstavuje veľmi rôznorodú skupinu, niektorí lekári majú afinitu k riešeniu aj všeobecných problémov a prejavujú sa činnosťou v organizáciách, iní sú zameraní skôr na poskytovanie špičkovej zdravotnej starostlivosti, alebo na rozvoj lekárskej vedy, ďalší vidia svoje poslanie v každodennej práci na ambulancii a starostlivosti o chorých. Môžeme to hodnotiť ako pasivitu?
 
Čo si myslíte o pôsobení nového ministra?
 
Držím mu palce pri napĺňaní cieľov a dúfam, že dôjde k zlepšeniu pomerov v slovenskom zdravotníctve.
 
Kde sú väčšie problémy – v nemocnici alebo ambulanciách?
 
Na tému problémov zdravotníctva by sme sa mohli rozprávať celé hodiny. SLK na ne dlhodobo poukazuje a ponúka návrhy riešení. Komora tieto problémy nespôsobila a ani nie je v jej silách a možnostiach vyriešiť ich.

Koniec koncov, nie je to ani úloha komory. Členovia komory však predstavujú obrovský potenciál odbornosti, myšlienok a nápadov. Musia mať priestor na vyjadrenie, ale hlavne, dôležitá je pozitívna spätná väzba.

Možnosť pocítiť, že názory sú akceptované, že práca a čas strávený pri príprave návrhov neboli zbytočné. Trošku som odbočil, vráťme sa späť k položenej otázke. Vidím obrovské problémy aj v nemocniciach, aj v ambulanciách. Spoločným menovateľom sú nedostatky v legislatíve, netransparentné financovanie, personálny problém.

Našťastie, pre všetkých obyvateľov zdravotníctvo napriek všetkým doterajším snahám vlád funguje a funguje najmä vďaka zdravotníckym pracovníkom.
 
Lekári majú viacero organizácií, kde sú sústredení. Nebolo by lepšie ich zjednotiť?
 
Je potrebné zjednotiť lekársky stav a jedinou organizáciu, pod krídlami ktorej to je uskutočniteľné, je lekárska komora. Zjednocujúcim činiteľom musí byť hrdosť na príslušnosť k lekárskemu stavu, spoločné ideály a ciele.

Lekárske organizácie vznikli v určitých historických obdobiach s cieľom riešiť parciálne a špecifické problémy členov. Všetky lekárske organizácie by mali spolupracovať. Nevidím však priestor na násilné snahy o zlučovanie.

Keď si organizácia nájde svoje miesto pod slnkom, agendu, ktorej sa venuje a napĺňa potreby členov, nie však na úkor iných lekárov, má opodstatnenie.
 
Nemal by sa stať prezident komory profesionálnym funkcionárom, aby sa venoval len práci v komore?
 
Vzhľadom na aktuálnu situáciu v komore i v spoločnosti to nevidím reálne.
 
Je spolupráca lekárskej komory s ostatnými stavovskými komorami dostatočná?
 
Spolupráce nikdy nie je dosť. Veľký priestor vidím hlavne v oblasti vzdelávania.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Branislav Janík, redaktor ZdN, Katarína Lovásová, šéfredaktorka ZdN
Obrázok, graf, tabulka...: 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229