Európske pacientske fórum vzniklo v roku 2003 z iniciatívy trinástich pacientskych organizácií Európy. Koho reprezentuje, aké má strategické ciele?
Pacientske fórum je zastrešujúca európska pacientska organizácia, ktorá vznikla v roku 2003 a od roku 2006 sídli v Bruseli. Sme nezávislá, mimovládna nezisková záujmová organizácia, ktorá spolupracuje s inštitúciami Európskej únie, aby reprezentovala kolektívny hlas pacientov na európskej úrovni.
Poslaním EPF je zabezpečiť silný a jednotný pacientsky hlas, aby bol pacient v centre zdravotnej politiky EÚ. Zastrešujeme národné pacientske strešné organizácie, ako napríklad slovenskú Asociáciu na ochranu práv pacientov a celoeurópske strešné pacientske organizácie pre jednotlivé ochorenia.
Naši členovia spolu reprezentujú viac ako 150 miliónov pacientov v únii. Naša vízia je, aby všetci pacienti v EÚ mali rovnaký a spravodlivý prístup k vysoko kvalitnej, na pacienta orientovanej zdravotnej a sociálnej starostlivosti – to je napríklad jeden z našich konkrétnych strategických cieľov.
Patrí k nim však aj zapájanie európskych pacientov do programov a projektov, ale tiež do tvorby rozhodnutí politických reprezentácií jednotlivých krajín EÚ, či podpora kontinuálnej činnosti pacientskych organizácií.
Naša misia je presadzovať zdravotné politiky a programy, prispôsobené potrebám pacientov ako konečných užívateľov, ale aj urobiť pacientov rovnocennými občanmi v EÚ. EPF má 47 stálych členov, 16 pridružených a 2 dočasných členov. Slovenská AOPP je stály člen EPF.
Môžete predstaviť bližšie projekt Európskej pacientskej akadémie? Vieme, že sa o ňom hovorilo už v roku 2011...
Európska akadémia pacientov o terapeutickej inovácii (EUPATI) chce produkovať komplexné, vedecky spoľahlivé, objektívne a zrozumiteľné informácie pre pacientov z výskumu a vývoja liekov.
Som presvedčená, že ak zvýšime vzdelanie pacientov a informovanosť pacientskych organizácií, budú z nich lepší a účinnejší obhajcovia a poradcovia vo výskume a vývoji liekov.
V súčasnosti, keď sa zvyšuje dôraz na kvalitu a udržateľnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti, je veľmi dôležité venovať sa aj vysvetľovaniu procesu vývoja liekov, jeho regulácie, nákladov, prínosov a rizík s ním spojených.
Predstavitelia pacientskych organizácií sa tak môžu stať akceptovanejšími partnermi vo vedeckých, etických a regulačných výboroch, čo by mohlo pomôcť urýchliť a zlepšiť klinické štúdie, vývoj liekov a stratégie prístupu k nim.
Kto tento projekt financuje? Je to, ako sa v začiatkoch spomínalo, PPP projekt Európskej komisie a Európskej federácie farmaceutického priemyslu a asociácií (EFPIA) Iniciatíva inovatívnych liekov? Nie je v tom konflikt záujmov? Ste stopercentne presvedčená, že farmaceutický priemysel má eminentný záujem o zdravého človeku, a nie o pacienta?
Pravidlá spolupráce a financovania projektu nastavila Európska komisia ako hlavný sponzor projektu v rámci 7. rámcového programu a EFPIA ako druhý sponzor v rámci svojho etického kódexu.
Projekt, tak ako je nastavený, by nemal logiku bez účasti farmaceutického priemyslu a jeho procesy sú schválené Európskou komisiou. Riešime potrebu finančnej podpory, určenej na financovanie programových, komunikačných, administratívnych a existenčných nákladov.
Realitou je, že naše súčasné financovanie sa končí 30. januára 2017, preto už teraz aktívne hľadáme donátorov. Treba jednoznačne zdôrazniť, že EPF prijíma iba finančné prostriedky, ktoré sú v súlade s jej celkovým poslaním a strategickými cieľmi.
Základom pre prijatie finančných prostriedkov sú princípy ako vzájomný rešpekt, nezávislosť, bezúhonnosť, udržateľnosť, žiadna firma/orgán verejnej správy, transparentnosť, proporcionalita, včasnosť/aktuálnosť. EPF aplikuje EFPIA zásady správnej praxe na vzťahy medzi farmaceutickým priemyslom a pacientskymi organizáciami vo vzťahu k akémukoľvek financovaniu farmaceutickým priemyslom.
Na ktoré konkrétne témy sa EUPATI sústreďuje?
V roku 2013 sme v spolupráci s významnými akademickými inštitúciami realizovali výskum, ktorého cieľom bolo preskúmať znalosti a záujem verejnosti vo výskumu a vývoji liekov.
Vďaka údajom približne od 7 000 občanov únie má EUPATI informácie, čo ľudia vedia a v ktorých oblastiach by chceli vedieť viac. Štúdia napríklad odhalila, že viac ako 75 percent respondentov nemá vedomosť alebo má minimálnu vedomosť z vývoja a výskumu liekov, ale na druhej strane prejavili veľký záujem o takéto informácie.
V EUPATI vytvárame vzdelávacie a školiace materiály, poskytujeme pacientom informácie, ktoré potrebujú, aby sa aktívne podieľali na procese rozhodovania. EUPATI tiež vytvára národné siete pacientov, pôsobí na akademickej pôde, v priemysle a u ďalších zdravotníckych partnerov, vrátane vlád a regulačných inštitúcií, zdravotníckych pracovníkov a novinárov.
Menej zrejmé, ale rozhodujúce v našom úsilí je, že nám ide predovšetkým o dosiahnutie lepšej ochrany verejného zdravia a vývoj lepších liekov, nie o obhajobu individuálnych záujmov.
Snažíme sa o zavedenie skutočnej spolupráce pacientov, akademickej obce a priemyslu. Preto bol zvolený aj model PPP medzi orgánmi Európskej komisie a farmaceutickým priemyslom, ktorý zastupuje EFPIA, ako ste to spomínali v predchádzajúcej otázke.
Ako vlastne funguje samotné vzdelávanie zástupcov pacientov i laickej verejnosti o plánovaných liekoch, klinických štúdiách, bezpečnosti liekov, ich farmakoekonomike a involvovaní pacientov vo vývoji liekov? A ako je to s jazykovou bariérou, vzdelávanie je zrejme len v angličtine?
V roku 2014 začala EUPATI prvý cyklus výcvikového kurzu Patient Expert, v roku 2015 pokračuje druhým cyklom, ktorý sa skončí tento rok v decembri. Oba vzdelávacie kurzy trvajú štrnásť mesiacov, počas ktorých trénuje spolu viac ako sto pacientskych odborníkov z tridsiatich troch krajín.
Predpokladá sa, že títo vyškolení odborníci budú zohrávať aktívnu úlohu na európskej úrovni pri výskume a vývoji liekov a vo svojich krajinách. Výcvikový kurz vzdeláva v oblastiach plánovanie vývoja liekov a liečiv, toxikologicko-farmakologické testovanie a farmaceutický vývoj, klinický výskum, klinické štúdie, registrácia liekov, bezpečnosť liekov a farmakovigilancia, HTA princípy a prax.
Od januára tohto roku publikujeme EUPATI Toolbox na stránke www.eupati.eu. Toolbox ponúka články, informačné letáky, prezentácie, videá a grafy na obsiahlu tému výskumu a vývoja liekov.
Je to voľne prístupný otvorený zdroj, ktorý sa dá sťahovať do notebooku, tabletu alebo mobilného telefónu a môže byť prispôsobený na prípravu jednotlivých verejných a pacientom prístupných materiálov. Je mnohojazyčný – v nemčine, angličtine, španielčine, vo francúzštine, v taliančine, poľštine a ruštine.
V rámci budovania národných platforiem EUPATI uvádza jej webová stránka dvanásť štátov, ako Rakúsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Maltu, Poľsko, Španielsko, Švajčiarsko a Britániu. Ako je to s účasťou ostatných krajín EÚ?
Aj Slovensko má možnosť zapojením do tohto programu posunúť občiansku angažovanosť pacientov na novú, európsku úroveň. Národné platformy sa budovali pôvodne v jedenástich krajinách a ďalej na základe individuálnej aktivity z jednotlivých štátov aj v partnerských krajinách.
Národné EUPATI platformy prinášajú spojenie troch partnerov – pacientov, akademickej obce a farmaceutického priemyslu. Členom môžu byť všetci, či už predstavitelia národného ministerstva zdravotníctva, zástupcovia regulačných orgánov, rozhodovacie orgány, zdravotníci a zdravotnícke združenia, alebo novinári, ktorí sa venujú zdravotníckej problematike.
Výhody spolupráce národných platforiem sa dostávajú do širokého povedomia a na tomto základe spontánne vznikajú nové národné platformy EUPATI aj v krajinách ako Dánsko, Grécko, Maďarsko, Portugalsko, Rumunsko.
Ale aj u vás na Slovensku, kde už bol vytvorený v auguste 2015 s podporou AOPP, Slovenskej zdravotníckej univerzity, Medzinárodnou spoločnosťou pre farmakoekonomiku a výskum na Slovensku (ISPOR) a zástupcov farmaceutického priemyslu.
Iniciátorom a hnacím motorom slovenskej EUPATI platformy je PharmDr. Dominik Tomek, MPH, PhD., ktorý dlhé roky organizuje pacientske vzdelávanie na Slovensku a ako viem, pripravuje už so spolupracovníkmi 1. národnú konferenciu EUPATI konferenciu.
Európska exekutíva má však obmedzené právomoci v zdravotnej starostlivosti, za zdravotníctvo zodpovedajú národné vlády. Nelimituje to možnosti EPF i EUPATI?
Projekt EUPATI je úplne apolitický, má rýdzo edukačný, vedecký a odborný rámec. Nijako nezasahuje do kompetencií národných vlád a ministerstiev. Ani naše pacientske fórum to nerobí, lokálne problémy, ako napríklad rozsah a dosah zdravotnej starostlivosti, ceny a úhrady a podobne, si riešia naše členské organizácie na národnej úrovni.
V prípade Slovenska je to predovšetkým AOPP, ktorá je plnoprávnym a aktívnym členom EPF a v osobe špičkového odborníka D. Tomeka má zastúpenie aj vo vedení pacientskeho fóra.
Aký je európsky pacient v roku 2016 a aký bol, dajme tomu, pred desiatimi, dvadsiatimi rokmi? Zbavil sa konečne syndrómu bieleho plášťa a nie je iba prijímateľom zdravotnej starostlivosti?
V prvom rade treba povedať, že ešte stále je to skôr anglický, nemecký, taliansky, poľský či slovenský pacient, než pacient európsky. Práve fakt, že zdravotníctvo je predovšetkým v kompetencii národných vlád, limituje presah a aktivity pacientov na európskej úrovni.
Práve preto sa EPF stalo partnerom európskych inštitúcií a hlasom pacientov v Európe, aby sme prispeli k budovaniu európskeho povedomia aj u pacientov a aby sme ukazovali našim členom možnosti uplatnenia svojich práv a potrieb v európskom kontexte.
Typický príklad môže byť uplatňovanie nariadenia Európskej komisie o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti. A áno – pacienti sa už väčšinou zbavili syndrómu bieleho plášťa. Čoraz viac sa stávajú rovnocennými partnermi v zdravotnom systéme.
Prax už neraz potvrdila, že sa vyplatí počúvať hlas pacientov, zlepšuje to výsledky terapie, ale aj ekonomiku zdravotnej starostlivosti toho-ktorého štátu.
Sú optimálnou formou vzdelávania pacientov klinické štúdie? Je to cesta, ako sa dostane pacient k informáciám o najnovšej liečbe?
Vzdelávací potenciál klinických štúdií je ich pridaná hodnota, nie sú na to však určené primárne. Ich zmyslom a cieľom je priniesť pacientovi nové, účinné a bezpečné liečebné možnosti pri zachovaní znesiteľného pomeru úžitku a rizika.
Často je to pre pacienta najlepšia možnosť, ako sa dostať k informáciám o najnovšej liečbe a pri zaradení do štúdie aj možnosť, ako dostať inak nedostupnú účinnú liečbu.
O to dôležitejšia je však naša akadémia pacienta, ktorá výchovou pacientov zvýrazní prínos klinických štúdií pre všetky zúčastnené strany.
Čo keď informovaný vzdelaný pacient chce s lekárom o terapii diskutovať a ten ho zahriakne, že doktor Google ho nezaujíma?
Doktor Google je skutočne fenomén, ktorý mnohým lekárom a odborníkom pridáva vrásky na čele a niekedy je ťažké s ním bojovať. O to viac si ceníme fakt, že u vás sa vzdelávania pacientov chopili odborníci.
Spojenie s akademickou pôdou, napríklad pôsobenie prof. MUDr. Jozefa Holomáňa, CSc., už spomínaného D. Tomeka a ich spolupracovníkov na SZÚ pri vzdelávaní pacientov je unikátne.
Inak, lekár by pacienta nemal nikdy zahriaknuť, ale podľa možnosti ho trpezlivo vypočuť a korigovať jeho informácie. Tu musím znovu pripomenúť, že naša vzdelávacia aktivita EUPATI má za cieľ práve eliminovať závislosť pacientov od neoverených a neraz až škodlivých a nebezpečných rád z internetu.
Svet lekára a svet pacienta sú, napríklad u nás na Slovensku, ešte dosť vzdialené. Aký by mal byť podľa vás ideálny vzťah lekár – pacient? Ktorá krajina únie sa k takému ideálu aspoň približuje?
Neviem posúdiť, ktorá krajina únie vykazuje najlepší vzťah lekár a pacient, to je skutočne individuálne. Moje rodné Anglicko je napríklad veľmi otvorené a všetky vládne inštitúcie počúvajú hlas pacientov.
Ale napríklad aj Bulharsko veľmi pokročilo v zapájaní pacientskych organizácií do rozhodovacích procesov a rozdeľovania zdrojov. Toto sú však inštitucionálne vzťahy, nie individuálne na úrovni lekár a pacient.
Ideálny vzťah lekár a pacient je taký, kde pacient dostane optimálnu starostlivosť primerane daným podmienkam a lekár pociťuje odbornú, ekonomickú a morálnu satisfakciu za svoju prácu.
Aké máte najbližšie ciele, na čo sa tešíte s projektom pacientskej akadémie?
Čakajú ma teraz pracovné cesty do Varšavy, Prahy a Belehradu, kde sa snažíme s podporou lokálnych zastúpení odbornej spoločnosti ISPOR podporiť pacientov pri zakladaní pobočiek EUPATI.
A teším sa na prvý slovenský kurz EUPATI TOOLBOX v máji toho roku, ktorý už avizovali pedagógovia zo SZU. Verím, že tento koncept sa bude dať preniesť aj do iných krajín.
