Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

Vyvrátený močový mechúr operujeme novou metódou

$
0
0

Lekári Kliniky pediatrickej urológie (KPU) LF UK a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava unikátnym spôsobom operujú deti s vrodenou vývojovou chybou, extrofiou močového mechúra.

Tieto deti boli v minulosti odkázané na celoživotnú inkontinenciu a plienky, neraz i bez schopnosti sexuálneho života v budúcnosti. Teraz však majú šancu na plnohodnotný život bez obmedzení.

Už do dvoch rokov

,,Ešte donedávna museli absolvovať minimálne štyri operácie, ktoré ich čakali  od narodenia až do staršieho školského veku. Dnes, vďaka novej metóde, vieme toto vôbec najzávažnejšie vrodené vývojové ochorenie v urológii definitívne vyriešiť dvoma operáciami a to už vo veku do dvoch rokov,“ uviedol doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc., riaditeľ DFNsP Bratislava.

Ako vysvetlila primárka KPU MUDr. Kvetoslava Slebodníková, podstatou ochorenia je, že tieto deti nemajú vyvinutú prednú brušnú stenu od pupka nadol, svalstvo, ani prednú stenu močového mechúra. Majú rozostúpené kosti panvy.

,,Vnútro močového mechúra je vyvrátené navonok a vyteká im z neho moč. Veľmi často to býva spojené aj s rázštepom močovej rúry (epispádiou) u chlapcov aj dievčat, a tým je u oboch pohlaví postihnutý aj vonkajší genitál. Tieto deti sú plne inkontinentné, nakoľko nemajú vyvinutý zvierač a všetok moč z mechúra im vyteká na brucho a okolie. Vytekajúci moč dráždi okolitú kožu, ktorá je poškodená a trpia infekciami kože a močových ciest,“ dodala K. Slebodníková.

Nové riešenie

Do 72 hodín po narodení lekári urobia týmto deťom prvotné uzatvorenie močového mechúra, teda akúsi prvú pomoc, aby sa močový mechúr aspoň čiastočne uzavrel.

„Konečná úprava v tomto veku ešte nepripadá do úvahy. Močový mechúr čiastočne uzavrieme a nechávame iba malý otvor tesne nad močovým mechúrom, cez ktorý vyteká  moč. Definitívna úprava by mala nasledovať po 18. mesiaci  života a spočíva už v úplnom uzatvorení močového mechúra a močovej rúry, v úprave vonkajšieho genitálu tak, aby deti neboli inkontinentné. Riešenie vonkajšieho genitálu býva rovnako náročné u chlapcov aj dievčat,“ upresnila K. Slebodníková.

Novou metódou lekári doteraz úspešne operovali štyri deti. Majú sa dobre. Po zákroku sa kontinencia postupne vyvíja. Úplná nastane po troch až piatich rokoch a je trvalá. 

,,Tieto deti nevedia močiť, nevedia uvoľňovať svaly a vyprázdňovať močový mechúr. Toto všetko sa musia postupne naučiť. Už pred odchodom z nemocnice začali používať nočník,“ doplnil lekár KPU MUDr. Peter Bartoň.

Extrofia močového mechúra je jedno z najťažších vrodených vývojových ochorení v urológii. Pripadá na 1:40 až 50 000 živo narodených detí a vyskytuje sa v pomere 2:1 u chlapcov a dievčat.

Na KPU lekári ročne zoperujú dve až tri novonarodené deti s týmto ochorením. V minulosti tieto deti zomierali krátko po narodení na sepsu, neskôr ich už lekári vedeli liečiť, ale ostávali inkontinentné po celý život.

V starostlivosti lekárov KPU je v súčasnosti desať detí vo veku od 2 do 14 rokov, ktoré potrebujú operáciu novou metódou.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229