Brnianski vedci zhotovili prístroj, ktorý významne pomôže v liečbe rakoviny. Prístroj na elektroporáciu uľahčí prácu lekárskym tímom. Odborníci z trojice brnianskych inštitúcií, a to Vysokého učení technického (VUT), Fakultnej nemocnice (FN) Brno a Masarykovej univerzity, vytvorili zariadenie, pomocou ktorého môžu lekári v predklinickej fáze výskumu pracovať s metódou ireverzibilnej elektroporácie.
Ako informovala na svojej stránke FN Brno, prístroj má až trojnásobný výkon oproti ostatným zariadeniam, ktoré sú na trhu.
Nie teploty, ale vysoké napätie
Ako uvádza FN Brno, elektródy sa zasunú do oblasti, kde je zhubný nádor. Po úvodnom nastavení sa do miesta potom vyšle séria pulzov s napätím 1 500 až 3 000 voltov. Jeden pulz trvá rádovo niekoľko desiatok mikrosekúnd.
Medzi jednotlivými pulzmi v sérii býva interval približne jednej sekundy. Bunková stena sa pôsobením vysokého napätia prederaví, na povrchu sa objavia malé póry (odtiaľ je označenie elektroporácia).
Takto narušená bunka neskôr postupne odumrie. „Na to, aby sme zničili tumory, nepoužívame teploty, ale vysoké napätie. Týmto výskumom sa chceme vyrovnať svetovým experimentálnym skupinám,“ uviedol MUDr. Tomáš Andrašina, PhD, z Rádiologickej kliniky FN Brno.
Náročné experimentálne účely
Podľa T. Andrašina, v budúcnosti by chceli prístroj upraviť aj pre veľkoplošnú elektroporáciu. „V takom prípade by sa elektródy do orgánu nezapichovali, ale mali by podobu veľkoplošnej vodivej mriežky, napríklad z uhlíka.
Tá by umožnila vykonať elektroporácie naraz po celej šírke daného orgánu,“ uviedol Ing. Dalibor Červinka, PhD., z Ústavu výkonovej elektrotechniky a elektroniky VUT. Ako ďalej doplnil, tento prototyp je vhodný pre náročné experimentálne účely na živých organizmoch.
Okrem narušenia nádorových buniek ho možno využiť aj pri spriechodňovaní žlčových alebo močových ciest. Uplatnenie má tiež v kardiológii.
