Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61303

​V českom IKEM-e operovali historicky najmenšie dieťa s nádorom pečene

$
0
0
Historicky najmenšie dieťa na svete podstúpilo ešte v máji v Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe unikátny a náročný výkon odstránenia nádoru pečene metódou ALPPS (Associating Liver Partition and Portal vein Ligation for Staged hepatectomy). V tom čase deväťmesačnému Honzíkovi lekári IKEM v spolupráci s FN Motol vykonali touto metódou dve zložité operácie. Pri prvej mu uzavreli žilové zásobenie postihnutej polovice pečene a orgán rozdelili, s odstupom niekoľkých dní pri druhej operácii odstránili samotný nádor.

Chlapček mal len päť mesiacov, keď sa jeho rodičia dozvedeli, že trpí hepatoblastómom – veľmi agresívnym nádorom pečene, na ktorý v Česku ročne ochorejú priemerne štyri deti. „Bolo to hrozné. Zrazu sa nám prevrátil život úplne naruby. Bolo strašné počuť, že sa musí rýchlo niečo stať alebo o Honzíka prídeme,“ opisuje prvé okamihy Honzíkova matka Renáta.

Nasledoval rad vyšetrení, ultrazvukov, magnetickej rezonancie a biopsia. „Po potvrdení histológiou sa urýchlene začala liečba (chemoterapia) podľa medzinárodného liečebného protokolu s cieľom zastaviť rast nádoru a zmenšiť jeho veľkosť, aby následná operácia bola ľahšia a bolo zachované čo najviac tkaniva v zdravej časti pečene. Honzíkov nádor však nereagoval na liečbu tak, ako bolo treba a štandardné chirurgické odstránenie nebolo možné. Ak nie je možné hepatoblastóm radikálne chirurgicky odstrániť, je to pre pacienta fatálne. Preto sme sa obrátili na IKEM s návrhom zaradenia pacienta do transplantačného programu. A v spolupráci s FN Motol Honzíka preložili do Prahy,“ uviedla MUDr. Viera Bajčiová, CSc., z Kliniky detskej onkológie FN Brno.

„Hepatoblastóm sa diagnostikuje najčastejšie u detí v prvých troch rokoch života. Liečba nádorov pečene u detí sa začína predoperačnou chemoterapiou, ktorá vo väčšine prípadov významne zmenší nádor. Po vstupnej chemoterapii nasleduje úplná chirurgická resekcia nádoru, ktorá poskytuje jedinú realistickú šancu na dlhodobé prežitie detí s hepatoblastómom. S uvedeným liečebným postupom dokážeme vo FN Motol uspieť u 85 % detí s týmto typom nádoru. Ak nie je vo výnimočných prípadoch úplná resekcia možná, je potrebné zvážiť možnosť transplantácie pečene. A to bol práve prípad Honzíka, u ktorého rozsah postihnutia pečene neumožňoval bezpečnú klasickú operáciu,“ vysvetľuje prednosta Kliniky detskej chirurgie FN Motol prof. MUDr. Michal Rygl, PhD.

Nakoniec sa Honzík dostal do IKEM-u, kde ho vyšetrili a kde prednosta Kliniky transplantačnej chirurgie doc. MUDr. Jiří Froněk, PhD., navrhol pre dieťa neštandardnú možnosť operácie metódou ALPPS. Honzíka zaradili na čakaciu listinu na transplantáciu pečene, ale chirurgovia sa najskôr pokúsili časť jeho pečene zachrániť. Doc. Froněk teda vykonal resekciu, ktorá sa skladá z dvoch čiastkových operácií s odstupom niekoľkých dní. „Pri prvej operácii, ktorá trvala takmer päť hodín, sa nám podarilo uzavrieť žilové zásobenie postihnutej polovice pečene a orgán rozdeliť tak, že postihnutá časť mohla čiastočne odumrieť a zdravá, naopak, zosilniť a zregenerovať počas nasledujúcich dní natoľko, že prevzala kompletne funkciu celej pečene. Pri druhej operácii o sedem dní neskôr sme potom odobrali časť zasiahnutú nádorom,“ opisuje prednosta Kliniky transplantačnej chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, PhD.

V IKEM-e tento postup lekári využili v 15 prípadoch, nikdy však u takého malého dieťaťa. „Honzík je najmladší a najmenší pacient na svete, ktorému metóda ALPPS zachránila život. Podľa svetového registra boli takto operované predtým len tri deti, jeden mal v tom čase rok a dvaja tri roky,“ dopĺňa doc. MUDr. Jiří Froněk, PhD.

Po náročnej rekonvalescencii a ďalších dvoch cykloch zaisťovacej chemoterapie dostal Honzík a jeho rodina k jeho prvým narodeninám na konci augusta najkrajší darček – všetky vyšetrenia ukázali, že je v poriadku a pečeň funguje, ako má. „Tento výnimočný a zložitý zákrok opäť ukázal, ako ide medicína vpred. Som rád, že sa nám v tomto prípade podaril malý zázrak a naši odborníci dokázali pomôcť aj tam, kde iní už nevidia cestu. Je úžasné, že keď sa spoja popredné české pracoviská, môžeme posunúť hranice a dať nádej na život aj takýmto malým a komplikovaným pacientom,“ uzatvoril riaditeľ IKEM-u Ing. Michal Stiborek, MBA.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív
Katarína Lovasová, šéfredaktorka ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 61303