Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 62756

Protónové centrum končí

$
0
0

Po siedmich rokoch zrejme definitívne končí projekt protónového centra v ružomberskej vojenskej nemocnici, ktoré malo okrem výskumu liečiť aj onkologických pacientov. Ako pre ZdN potvrdila hovorkyňa ministerstva školstva Martina Slušná, Centrum vedecko-technických informácií SR momentálne aktivity, súvisiace s budovaním Vedecko-výskumného protónového komplexu, pozastavilo.

Zrušený projekt

Centrum vedecko-technických informácií je organizáciou rezortu školstva, ktorý prevzal projekt protónového centra pod svoje krídla. Po dobudovaní protónového komplexu sa očakávalo, že vďaka nízkym investičným a prevádzkovým nákladom umožní širokú dostupnosť protónovej terapie slovenským pacientom.

V apríli 2010 v areáli vojenskej nemocnice otvorili nový protónový terapeutický komplex, budovaný od roku 2008. Prítomní boli vtedajší ministri zdravotníctva, obrany, hospodárstva Richard Raši, Jaroslav Baška a Ľudovít Jahnátek. O rok už malo centrum liečiť prvých pacientov, termín sa niekoľkokrát odkladal, posledný známy bol rok 2018.

Dôvodom je podľa hovorkyne „zrušené verejné obstarávanie, ako aj zrušenie implementácie projektu Výskumno-vývojové urýchľovacie centrá pre aplikovaný onkologický výskum a priemyselné využitie, ktorý mal byť spolufinancovaný zo zdrojov štrukturálnych fondov EÚ v rámci operačného programu Výskum a vývoj“.

Projekt mal spolufinancovať Európsky fond regionálneho rozvoja a na realizáciu od októbra 2014 do septembra 2015 sa rátalo s výdavkami 12,8 mil. eur. Strategickým cieľom bolo zefektívnenie aplikovaného výskumu interdisciplinárneho charakteru prostredníctvom budovania výskumno-vývojových urýchľovacích centier pre onkologický výskum a priemyselné využitie, vrátane budovania a využívania súvisiacej výskumno-vývojovej infraštruktúry. Špecifickým cieľom projektu bolo práve vybudovanie vedeckovýskumného protónového centra pre potreby aplikovaného onkologického výskumu.

O tender nebol záujem

Centrum vedecko-technických informácií v rámci prieskumu trhu cielene oslovilo tri firmy. Belgická spoločnosť IBA Group od roku 2001 vyvíja, vyrába a podporuje lekárske prístroje a softvérové riešenia na liečbu rakoviny protónovým lúčom. Aktuálne buduje napríklad protónové centrum na Taiwane. Japonská Hitachi, resp. jej Hitachi Healthcare Group, bola druhým osloveným subjektom. Tretím bol ruský ZAO ProTom z Protvina neďaleko Moskvy, ktorý mal protónové centrum v ÚVN Ružomberok pôvodne vybudovať a ktorý odstúpil od dohôd pre nedostatok peňazí.

Riaditeľ ProTomu akademik prof. Vladimir Balakin opakovane sľuboval dobudovanie centra. Slovenskí odborníci považovali technológiu protónového synchrotrónu, vyvinutého a patentovaného V. Balakinom, vzhľadom na jej rozmery, hmotnosť a cenu, za veľmi efektívnu. Oceňovali nový prístup terapie s použitím polohovacieho kresla s pacientom ako unikátny a veľmi výhodný, lebo nie je potrebné meniť smer ožarovania protónovými zväzkami ako v prípade ležiaceho pacienta.

Technológia z Ruska sa ukazovala ako najvýhodnejšia na použitie v protónovom komplexe na Slovensku. Slovensko začalo budovať protónové pracovisko ako prvé z krajín V4, nakoniec však takéto centrum, postavené za 150 mil. eur zo súkromných zdrojov, funguje v Prahe. Pri dvojzmennej prevádzke šesť dni v týždni ročne lieči v piatich ožarovaniach 2 500 pacientov.

Ani jedna z oslovených spoločností však nakoniec o zákazku za 15 mil. eur neprejavila záujem. „Po tomto neúspešnom verejnom obstarávaní, keď nebola predložená žiadna ponuka, bola implementácia projektu ukončená s nulovým čerpaním výdavkov, teda nevznikli žiadne neoprávnené výdavky tohto projektu,“ vysvetlila hovorkyňa.

Technológia je stále v sklade

Pôvodná technológia protónového urýchľovača vo vlastníctve ruskej strany je zložená v colnom sklade a pripravená na odvoz. Ako časť deblokácie ruského dlhu Slovensku ho dodala firma ProTom. Ministerstvo školstva rozhodlo, že bude vrátený ruskej strane a nemocnici tak odblokovaná 900-tisícová zábezpeka. Ruská strana si ju mala odviezť do konca roka 2014, ale doteraz tak neurobila.

Ako M. Slušná konštatovala, „pokračovanie v budovaní protónového centra sa bude môcť pravdepodobne realizovať len v prípade zabezpečenia finančných zdrojov v rámci ďalšieho projektu financovaného zo štrukturálnych fondov EÚ“. Slovenských pacientov – zatiaľ necelých 80, ktorí potrebujú tento spôsob liečby, posielajú zdravotné poisťovne, najčastejšie štátna VšZP, do súkromného pražského protónového centra.

Vhodné na využitie protónovej terapie sú nádory, obklopené rizikovými štruktúrami. Okrem nádorov u detí je vhodné použiť ju pri nádoroch centrálneho nervového systému, hlavy, krku, lymfómov, pažeráka, pečene, pankreasu a prostaty. Celkovo je na takúto liečbu vhodných až 15 percent pacientov, ktorí potrebujú liečbu ožiarením.

Ročne je na Slovensku diagnostikovaných až 2 000 nových prípadov zhubných nádorových ochorení a ich incidencia rastie, v protónovom centre sa malo ročne liečiť približne 500 pacientov.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Branislav Janík, redaktor ZdN
Foto: 
archív
Branislav Janík, redaktor ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 62756