Marta má so zadnou nádchou bohaté skúsenosti. „Vždy som bola dosť náchylná na nádchu. S imunitou som na tom nikdy nebola najlepšie a každý bacil, s ktorým som sa stretla, sa zakaždým musel prejaviť aspoň upchatým nosom a neustálym siakaním. S tým sa, samozrejme, vždy dostavil aj ďalší problém – zatekanie hlienov do hrdla. Občas sa to stane každému, ja sa s tým trápim pri každom prechladnutí. Hlien mi neustále steká do hrdla a cítim ho v ústach, strašne ma škriabe v krku a nedokážem sa ubrániť kašľu. Najhoršie je to v noci, keď si ľahnem. V podstate počas choroby spávam skôr po sediačky, pretože vo vodorovnej polohe nevydržím ani chvíľu – v jednom kuse ma drhne a nemá to konca. Nielenže nedokážem spať ja, nevyspí sa nik z celej domácnosti. V sede sa to ako-tak dá vydržať. Niekedy to trvá pár dní, niekedy aj viac ako týždeň, kým ma prechladnutie úplne neprejde a hlieny sa úplne nestratia,“ rozpráva Marta o svojich zdravotných problémoch.
S rovnakými sa pritom trápi aj jej päťročný syn. „Môj syn Alex máva zadnú nádchu tiež a mám pocit, že ešte v horšej miere ako ja. Hoci má úplne upchatý nos a aj na hlase mu počuť, že je zahlienený, z nosa mu nevytečie ani kvapka. Všetok hlien mu steká do hrdla a z toho máva hrozný kašeľ. Cez deň neustále kašle a noci sú neporovnateľne horšie.
Aj keď sa mu podarí zaspať, po hodine sa preberie a aj dve-tri hodiny sa trápime neustálym kašľaním a drhnutím. Neprejde azda ani minúta, čo by nezakašľal – a to vždy berie sirup na utlmenie kašľa či dokonca na spanie, dávam mu sprej do nosa a k tomu ešte aj inhalátor na roztiahnutie dýchacích ciest. Takmer každé prechladnutie sa u nás končí antibiotikami, pretože stekajúci hlien mu napokon podráždi aj dolné dýchacie cesty a zapáli ich. Lieky, samozrejme, po pár dňoch zaberú, ale dovtedy v podstate celý dom nespí.
Po pár týždňoch chytí v materskej škole ďalšiu nádchu a kolotoč sa začína znova. Detská doktorka nám už ani nechce dať antibiotiká, aby sme ich nebrali tak často, potom sa týždeň-dva trápime a nakoniec sa bez nich aj tak nezaobídeme. Priznám sa, stačí, keď počujem syna odkašľať si a už ma chytá nervozita, že čo nás to zase čaká. Teraz sme objednaní na nejaké vyšetrenie prinosových dutín, sama som zvedavá, či sa na niečo príde a či sa tento kolotoč zatekania hlienov a dráždivého kašľa skončí,“ uzatvára svoje rozprávanie Marta.
Hlien, ktorý potrebujeme
Denne sa u každého z nás vytvorí asi 1,5 až 2 litre hlienu – a to len v prípade, že sme zdraví a netrápi nás nádcha a prechladnutie. Hlien je prirodzenou súčasťou našej dýchacej sústavy a má najmä ochrannú funkciu.
„Hlien vytvára jemný povlak na povrchu sliznice, aby sa prachové a rôzne iné nečistoty na ňom zachytili a nedostali sa ďalej do dolných dýchacích orgánov. Zároveň sa vzduch, ktorý prúdi ponad vlhké prostredie tvorené hlienom, zvlhčuje a tak sa nedostáva do dolných dýchacích orgánov suchý, ako je vo vonkajšom prostredí a nedráždi ich. Zároveň sa aj otepľuje, takže aj v mrazivom prostredí vzduch, ktorý prúdi nosom a nosohltanom, sa dostane do dýchacích ciest už zohriaty na 37 stupňov,“ vysvetľuje MUDr. Ján Korch, primár Kliniky otorinolaryngológie Fakultnej nemocnice v Nitre. Pri vírusových či bakteriálnych infekciách hlien zmení svoju kvalitu a zvýši sa jeho produkcia, a práve to pociťujeme ako nádchu.
Zatekajúci hlien
Nie je nádcha ako nádcha. S tečením z nosa, jeho neustálym utieraním a siakaním sa občas musí popasovať každý z nás. Navyše, aj pri bežnej nádche časť hlienov zateká aj do hrdla a spôsobuje dráždenie. To je typické aj pre „postnasal drip“ – teda takzvanú zadnú nádchu. „Zadná nádcha je nádcha, pri ktorej zatekajú hlieny dozadu do nosohltana a do hltana,“ uvádza MUDr. Ján Korch, podľa ktorého je sklon k zadnej nádche skôr individuálny.
„Môže byť zatekanie u dvoch ľudí – jeden to vníma a druhý to nevníma, pretože mu to neprekáža,“ dodáva odborník. Hoci má s týmto zatekaním nejaké skúsenosti každý, ľudia náchylní na zadnú nádchu ho pociťujú vo vyššej miere. „Niekedy, najmä keď sú hlieny hustejšie a vytvárajú sa v zadnej časti nosovej dutiny a v prinosových dutinách, tak zatečú voľným pádom dozadu do nosohltana. Človek to vníma ako nepríjemný pocit, zatekanie ho núti často prehĺtať alebo vypľúvať. Trápi ich to najmä večer, keď si ľahnú, vtedy je takéto zatekanie výraznejšie,“ uvádza krčný lekár.
Dráždivý kašeľ i zapálené hrdlo
Zadná nádcha neraz súvisí aj s dusivým kašľom. Stekajúci hlien totiž dráždi hrdlo a takéto škriabanie v krku pacienta núti kašľať. Pacienti sa tomu často nevedia ubrániť práve v noci - pri ležaní v posteli. Odborník odporúča vyplachovať nos a polohovať lôžko. „Keď zatekajú hlieny, kašeľ možno preliečiť nejakými preparátmi, ktoré zrieďujú sekrét, aby sa ľahšie vykašliavalo,“ dopĺňa MUDr. Ján Korch.
Hoci ide len o nádchu a kašeľ, netreba to podceniť. Zatekajúce hlieny totiž môžu podráždiť aj ďalšie orgány. „Keď sa tam pridruží aj bakteriálna infekcia, zatekaním sa baktérie môžu dostať na sliznicu hltana a do nižších častí v hltane a hrtane, a môžu spôsobiť zápaly hrdla i zápal dolných dýchacích orgánov. To už treba aktuálne podľa stavu pacienta riešiť aj antibiotikami,“ upozorňuje primár nitrianskej otorinolaryngológie MUDr. Ján Korch, podľa ktorého sa takto baktérie môžu dostať aj do priedušiek a pľúc a zapáliť ich. „Keď sa to však podchytí vo včasných štádiách, tak sa zápaly pľúc a priedušiek už nevyvinú,“ dodáva odborník.
Ako sa proti zadnej nádche brániť?
Pokiaľ ste na tento typ nádchy náchylný, musíte sa s tým asi len zmieriť. Tak ako bežnú nádchu, aj zadnú treba „pretrpieť“ a pár dní sa pasovať s jej príznakmi. Môžete sa pokúsiť zmierniť ich niekoľkými spôsobmi. „Treba vyplachovať nos soľným roztokom, či roztokmi, ktoré sa predávajú v spreji v lekárni, alebo si jednoducho roztok zarobiť – do jeden a pol litra prevarenej vody dať polievkovú lyžicu soli a lyžicu sódy bikarbóny a tým si nos vyplachovať. Jednak sa sliznica zvlhčí, hlien, ktorý sa tam vo zvýšenej miere tvorí, sa zriedi a ľahšie sa vysiaka, takže je to pre sliznicu na prehojenie lepšie,“ odporúča MUDr. Ján Korch a pridáva niekoľko ďalších rád:
„Najmä v zimných mesiacoch, keď sa vykuruje, treba zabezpečiť zvlhčenie vzduchu, buď prístrojmi na zvlhčovanie vzduchu, alebo na radiátor položiť vlhkú utierku, aby sa vzduch zvlhčoval. Keď sa ťažko dýcha, na kratšie obdobie možno použiť astringentné kvapky na zmiernenie opuchu sliznice, aby sa dalo dobre dýchať. Tiež je vhodné polohovať lôžko,“ dodáva odborník.
Pozor, ak ide o dlhodobý problém
Pokiaľ máte so zatekajúcim hlienom a s tým súvisiacim dráždivým kašľom pretrvávajúci problém, nemali by ste ho brať na ľahkú váhu a navštíviť otorinolaryngológa – teda krčného lekára. Príčinou môžu byť napríklad aj zmeny na sliznici. Tie možno zistiť len odborným vyšetrením. „Treba zistiť stav nosovej dutiny a prinosových dutín, buď röntgenovým alebo CT vyšetrením, aby sme videli, či tam nie sú nejaké zmeny chronického charakteru, ktoré môžu udržiavať nepríjemný stav dlhodobo,“ odporúča MUDr. Ján Korch, podľa ktorého príčinou môžu byť polypy na sliznici alebo jej zhrubnutie, ktoré zhoršuje priechodnosť dutín.
„Keď sú vývody dutín upchaté, hlien, ktorý sa bežne tvorí na sliznici, nemá ako voľne odtiecť a dráždi sliznicu ďalej, čiže je to ako začarovaný kruh. Produkcia hlienu je výraznejšia a väčšia, hlien môže mať inú kvalitu, je hustejší, a to potom vnímajú pacienti ako nepríjemný pocit zatekania do hrdla. Pokiaľ by tam boli zmeny v zmysle zhrubnutej sliznice alebo že by taká úplne vypĺňala prinosové dutiny a upchávala ich vývody, tam je potom na mieste aj chirurgická liečba,“ uvádza krčný lekár.
Čo je zadná nádcha?
- nádcha, pri ktorej hlieny zatekajú do hrdla
- hlien zateká do nosohltana a hrtana
- pacient potrebuje hlien častejšie vypľúvať
- často súvisí s dráždivým kašľom
- baktérie sa zatekaním môžu dostať aj do dolných dýchacích orgánov
- môže súvisieť so zmenami na sliznici
Liečba zadnej nádchy:
- pravidelné vyplachovanie nosa soľnými roztokmi
- zvlhčovanie vzduchu, najmä v prekúrených miestnostiach
- krátkodobé používanie prípravkov na odpuchnutie nosnej sliznice
- tlmenie dráždivého kašľa
- užívanie prípravkov na zriedenie hlienov a uľahčenie vykašliavania
- polohovanie lôžka (v ľahu hlien výraznejšie zateká)
- pri pretrvávajúcich problémoch podstúpiť vyšetrenie u ORL lekára
Jana Obrancová
Článok vyšiel v časopise FIT magazín
