Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 59981

Poľná nemocnica bola v Bratislave

$
0
0
 
Akú chuť má roztok na liečbu cholery? Prečo majú niektoré podvyživené deti nafúknuté brušká? Ako operujú chirurgovia vo vojne? Aká je starostlivosť o utečencov? Ako prebieha očkovanie?

Odpovede na tieto a mnohé iné otázky priniesla akcia Lekárov bez hraníc, ktorí v Bratislave vybudovali provizórnu poľnú nemocnicu.

Putovná výstava poskytla ľuďom možnosť zažiť prácu Lekárov bez hraníc a názorne zistiť, čo sa deje napríklad pri epidémii nákazlivej choroby, po prírodnej katastrofe alebo pri vypuknutí ozbrojeného konfliktu.
 
Pomoc aj vo vojnových zónach

Lekári bez hraníc na misiách používajú neozbrojenú ochranku, zbrane do ich zariadení nesmú nosiť zamestnanci ani pacienti.

„Zariadenie, personál a pacienti sú chránení Ženevskými konvenciami. Jednotlivé strany konfliktu vo väčšine prípadov štatút nemocníc rešpektujú. Napriek tomu, že v poslednom čase rastie počet útokov na nemocnice, sú Lekári bez hraníc na základe štyridsaťpäťročných skúsenosti presvedčení, že to je najlepší spôsob, ako doručiť zdravotnícku pomoc ľudom uprostred konfliktu a zmierniť ich utrpenie,“ povedal riaditeľ českej kancelárie LBH Pavel Gruber.

Lekári majú dve poslania. Tým známejším je poskytovať zdravotnú starostlivosť všade, kde je nedostupná, druhým je prinášať svedectvo.

„Mlčanie sa tradične pletie s neutralitou a dlho sa považovalo za nutnú podmienku na humanitárnu pomoc. Od začiatku túto predstavu popierame. Nevieme naisto, či slová dokážu zakaždým zachrániť život, je však jasné, že mlčanie zabíja,“ vyhlásil niekdajší medzinárodný prezident LBH James Orbinski v roku 1999 pri preberaní Nobelovej ceny za mier.

Čo ponúkla akcia

Práve výstava Poľná nemocnica sa snažila názorne priblížiť nielen prácu organizácie, ale aj krízové situácie či podmienky, v ktorých žijú milióny ľudí. Jednotlivé expozície tvorili stany a stanoviská – napríklad poľná chirurgická jednotka, izolačná jednotka na liečbu cholery, centrum na liečbu podvýživy, dočasný domov pre ľudí na úteku, distribúcia pitnej vody.

Záujemcovia mohli ochutnať terapeutickú pastu na liečbu detskej podvýživy, roztok na liečbu cholery, rozpoznať na makete srdca, či bije správne, skúsiť diagnostikovať určité choroby. Návštevníkov sprevádzali spolupracovníci Lekárov bez hraníc s osobnou skúsenosťou zo zahraničných misií a dobrovoľníci z radov slovenských medikov.

„Návštevníci mali jedinečnú príležitosť nahliadnuť do zákulisia práce v misiách. Ukázali sme, že aj so základným vybavením vieme poskytovať zdravotnícku starostlivosť s vysokým štandardom. Napríklad videli, ako sa dá zriadiť nemocnica neďaleko frontovej línie a mohli sa pýtať ľudí, ktorí v takýchto alebo podobných zariadeniach pracovali, aby priniesli základnú chirurgickú starostlivosť pacientom, trpiacimi krutými dôsledkami vojnových konfliktov,“ priblížila akciu anestéziologička Eva Kušíková, ktorá pracovala na troch misiách – dvakrát v Afganistane a raz na Haiti.

Lekári bez hraníc sú jednou z najväčších humanitárnych a zdravotníckych organizácií na svete. Poskytujú akútnu zdravotnícku pomoc v takmer 70 krajinách sveta.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Viewing all articles
Browse latest Browse all 59981