Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all 65077 articles
Browse latest View live

Pokazený žalúdok či problémy s trávením? Skúste kôpor

$
0
0

Kôpor je bylinka aj korenina so špecifickou vôňou, ktorú ihneď rozpoznáte. Síce na prvý pohľad nevyzerá extra vábne, no to mu na užitočnosti vôbec neuberá. Čo sa týka obsahu prospešných látok, príroda na ňom naozaj nešetrila a ešte sa aj postarala o to, že vyrastie takmer všade bez toho, aby ste sa oňho extra starali. Skúste to, pretože niet nad čerstvý kôpor, najmä v lete. Vtedy má najviac živín. Keď sa však inak nedá, dobrú službu urobí aj sušená forma. 

Malá lekáreň

V kôpri nájdete celé spektrum živín. Od vitamínov skupiny B cez céčko, betakarotén až po železo, fosfor, vápnik či draslík. Preto by ste naozaj nad ním nemali ohŕňať nos. Najmä vtedy, ak ste si pokazili žalúdok, máte problémy s trávením, zápchou či plynatosťou. Kôpor vás týchto neduhov zbaví, pozitívne totiž vplýva na sliznicu žalúdka a čriev. Ak ste si nasadili kôprovú kúru, môžete spozorovať aj ďalší pozitívny jav.

Lepšiu chuť do jedla, pretože bylinka pomáha tvorbe žalúdočnej šťavy, a zrejme oceníte i to, že vďaka nej zabudnete, čo sú to kŕče v bruchu. Zásluhou kôpru sa vám bude aj lepšie spať. Prospieva tiež srdcu a do jedálnička by si ho mali zaradiť aj čerstvé mamičky, ktoré majú málo mlieka.

Táto bylinka poľahky nakopne jeho tvorbu. Kôpor navyše posilňuje imunitu, upokojuje nervy, je močopudný, má protizápalové účinky a prospieva i pri kožných ochoreniach. Spomeňte si naň aj vtedy, keď vás obťažuje suchý kašeľ. Stlmí ho, rovnako ako čkanie. 

Čo s ním?

Spomenuté neduhy položí na lopatky kôprový čaj. Na prípravu potrebujete malú lyžičku tejto bylinky. Sušenej alebo čerstvej. Zalejte vriacou vodou a nechajte päť minút lúhovať. Pite trikrát denne a čakajte zlepšenie. Rovnaké benefity vám ponúka aj kôprový olej. Pripravuje sa z kôprových semien a dostanete ho v bioobchodoch alebo e-shopoch. Užívajte ho po jednej čajovej lyžičke ráno a tiež večer. A nezabúdajte naň ani pri príprave šalátov či iných pochúťok zo studenej kuchyne.

Pri oleji a čaji však určite neskončite. Začnite ho častejšie používať aj pri varení, no nesústreďte sa iba na klasickú „kôprovku“ a zavárané uhorky, do ktorých ho mnohí automaticky pridávajú. Tento zelený skvost urobí lahôdku i zo zeleninových polievok, tvarohových či bryndzových nátierok.

Fantasticky ochutí slané koláče, najmä také, do ktorých sa pridáva napríklad údený losos. Smelo ho pridávajte tiež do jogurtových či šalátových zálievok, ktoré primiešate k rajčinám alebo čerstvej uhorke. Nesmie chýbať ani v originálnom recepte na grécke tzatziki. Ak ním posypete varené zemiaky či bryndzové pirohy, výsledkom bude tiež úžasná lahôdka. Možností je skrátka veľa.

Náš tip

Kôprový dip

Potrebujete 4 žĺtky z natvrdo uvarených vajíčok. Po vychladnutí ich roztlačte, pridajte trochu olivového oleja a dve lyžice ostrej horčice. Medzitým rozmiešajte jednu 250 ml kyslú smotanu s tromi lyžicami smotany na šľahanie. Do tejto zmesi vpracujte hmotu zo žĺtkov a kôpor. V akom množstve ho pridáte, je na vás. Dochuťte soľou a troškou cukru. Túto omáčku podávajte k mäsu, rybám a zeleninovým šalátom.

Osviežujúce tzatziki

Pripravíte ich z veľkého bieleho, najlepšie gréckeho jogurtu, dvoch väčších uhoriek, lyžice olivového oleja, soli a štyroch strúčikov cesnaku. Nesmie chýbať ani viazanička čerstvého kôpru. Uhorky nastrúhajte nahrubo na strúhadle, nechajte ich odtiecť. Pridajte nakrájaný kôpor, jogurt, pretlačený cesnak, soľ a olej. Poriadne premiešajte a pred podávaním odložte na hodinu do chladničky. 

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Foto: 
archív
Barbora Hlavatá, Fit magazín

Zdravotné poisťovne zaplatili vlani za lieky na výnimky vyše 35 miliónov eur

$
0
0
Ide o lieky mimo tzv. kategorizačného zoznamu, poisťovne ich môžu schváliť na výnimku. Vlani dostali vyše 7500 žiadostí, znova ich tak pribudlo, väčšinu zdravotné poisťovne aj odobrili. Za liečbu zaplatili viac ako 35 miliónov eur.
      
Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) posudzovala v minulom roku 6565 žiadostí, z ktorých 86 percent schválila. V prvom štvrťroku 2017 to bolo 1771 žiadostí, odobrila 83 percent.

"Z pohľadu výšky vynaložených nákladov predstavujú hlavný podiel lieky určené na liečbu onkologických ochorení, napríklad malígny melanóm, onkohematologické diagnózy, ďalej neurodegeneratívne ochorenia typu Parkinsonovej choroby a zriedkavé ochorenia," uviedla pre TASR jej hovorkyňa Viktória Vasilenková.
      
Štátna poisťovňa na takúto liečbu vlani vynaložila 27,53 milióna eur, za prvé tri mesiace tohto roka to bolo 6,35 milióna eur. VšZP musí pre vysokú stratu z minulých období plniť ozdravný plán, ktorý hovorí o obmedzení peňazí na výnimky.

"Náklady na inovatívnu liečbu na výnimky sa VšZP snaží znížiť rokovaniami a dohodami o nižších cenách liekov s výrobcami a dodávateľmi liekov, respektíve ich spoluúčasťou na úhrade liečby," ozrejmila Vasilenková.
      
Dôvera vlani dostala 1000 žiadostí o úhradu nekategorizovaných liekov, schválila skoro všetky. Za lieky zaplatila vyše šesť miliónov eur. V tomto roku dostala 274 žiadostí, 250 odobrila, čo stálo 1,77 milióna eur.

"Žiadosti sa najčastejšie týkali liekov na onkologické ochorenia, ochorenia krvi, metabolické, neurologické a kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia pľúc a zriedkavé ochorenia," priblížil pre TASR jej PR špecialista Matej Štepianský.
     
Union zdravotná poisťovňa výnimku v roku 2016 schválila 65 poistencom v sume 2,25 milióna eur. "Z hľadiska frekvencie išlo o onkologické ochorenia, genetické ochorenie a amyotrofickú laterálnu sklerózu. Máme však ešte dvoch poistencov so zriedkavou diagnózou atypický hemolyticko-uremický syndróm, ktorí potrebujú nekategorizovaný liek s úhradou milión eur ročne," doplnila pre TASR jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
      
Ministerstvo zdravotníctva už avizovalo, že systém úhrady liekov na Slovensku čakajú zmeny, týkať sa to má aj výnimiek. "Príchodom nových molekúl, často finančne náročných, je súčasný úhradový systém zdravotného poistenia ťažko udržateľný. Problém zaraďovania nákladnej inovatívnej liečby do zdravotného systému sa netýka len Slovenska, ale všetkých krajín vyspelého európskeho priestoru a sveta," hovorí Vasilenková.

Nájsť optimálny systém je podľa jej slov veľmi komplikované. Keďže zmeny sú v prípravnej fáze a diskusie ešte nie sú ukončené, VšZP nechce proces komentovať.
      
Súčasný systém „úhrad na výnimku“ nie je podľa zdravotnej poisťovne Dôvera z dlhodobého hľadiska udržateľný. "Úprava by mala obsahovať transparentné, jasné a jednoznačné pravidlá, podľa ktorých budú finančne náročné lieky zaraďované do kategorizácie," uviedol na margo pripravovaných zmien Štepianský.
      
Na výnimky sa hradí nová inovatívna liečba, ktorá býva finančne veľmi náročná. Lieky pre svoju vysokú cenu nesplnia kritéria, podľa ktorých by mohli byť na Slovensku zaradené medzi kategorizované lieky, teda štandardne hradené z verejného zdravotného poistenia.

"Jedinou možnosťou úhrady z prostriedkov zdravotných poisťovní je úhrada na výnimku. Preto je potrebné, aby boli stanovené štandardné pravidlá úhrady týchto liekov z verejného zdravotného poistenia," skonštatoval Štepianský.
      
V zmysle platnej legislatívy môže zdravotná poisťovňa úhradu lieku odsúhlasiť v odôvodnených prípadoch, najmä vtedy, ak je poskytnutie lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny s prihliadnutím na zdravotný stav poistenca jedinou vhodnou možnosťou, vysvetlil.

Úhradu odsúhlasuje zdravotná poisťovňa na základe písomnej žiadosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Kliešte útočia najmä na mužov, fajčiarov či príležitostných požívateľov alkoholu

$
0
0
Naopak, ľuďom so studenými končatinami sa vyhýbajú. Ďalšou zaujímavosťou podľa hygienikov je, že človek môže kliešťa odpudiť cesnakovou arómou.
      
"Tieto parazity sú pre svoju slepotu odkázané na vyhľadávanie obetí podľa dychu či istých látok v ich pote," uvádza ÚVZ SR. Dospelá samička dokáže po nacicaní krvou narásť až do veľkosti hrachu.

Kliešte môžu loziť po šatách aj niekoľko hodín, po návrate z vonku je preto dôležité dôkladne si skontrolovať oblečenie. "Na druhej strane, kliešť si môže so svojou obeťou i "nesadnúť" a vtedy z tela odpadne," informuje úrad.
      
Nebezpečenstvo výskytu kliešťov hrozí najmä začiatkom leta, ľudia by mali byť práve v týchto dňoch zvlášť opatrní. Vlhké a teplé počasie do 20 stupňov im vyhovuje najviac. V horúcich a teplých dňoch totiž zaliezajú do pôdy či pod listy.
      
Kliešť vyzerá inak v rôznych štádiách svojho vývinu. Larvy pripomínajú škvrnu sadze, v druhom vývinovom štádiu nymfy sú veľké ako špendlíková hlavička alebo zrniečko maku. Dospelý kliešť môže mať rôznu farbu – červenkastú, tmavohnedú i čiernu.
      
Pred kliešťovou encefalitídou sa možno najlepšie chrániť očkovaním. Proti lymskej borelióze sa očkovať nedá. V prírode sa treba chrániť správnym odevom a použitím repelentov. Ľudia by si mali obliecť dlhé nohavice zapravené do ponožiek či tričká s dlhými rukávmi. Vhodné je tiež vyhýbať sa vysokým trávam a kríkom, kde sa kliešte združujú najviac.
      
Prisatého kliešťa možno z tela najjednoduchšie odstrániť pinzetou čo najbližšie pri koži. Odborníci ho odporúčajú vykývať, nie vytočiť. V druhom prípade hrozí, že nedôjde k vybratiu hlavičky. Dôležité je nerozpučiť a neudusiť ho.
      
Nemožno si pomáhať vatou, nanášať na neho tekuté mydlo a olejové prípravky. Môže dôjsť k vyprázdneniu obsahu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Otvorili zrekonštruovaný neurologický pavilón nemocnice v Skalici

$
0
0
Na jedenásť mesiacov trvajúcu postupnú opravu vynaložila 275.000 eur z vlastných zdrojov, po rozšírení má pracovisko 1310 štvorcových metrov.
      
Rekonštrukcia oddelenia bola vyústením dlhodobých potrieb nemocnice, ktoré súvisia s nárastom počtu pacientov s neurologickými ochoreniami, nedostatočným pokrytím regiónu neurologickými ambulanciami a s tým súvisiacimi dlhými čakacími lehotami na vyšetrenie i nepostačujúcimi priestorovými kapacitami pracoviska.

Potreba kontinuálneho zlepšovania poskytovanej neurologickej starostlivosti súvisí aj zväčšením spádovej oblasti pre liečbu pacientov s cievnou mozgovou príhodou, ktorá pokrýva okresy Skalica, Senica, Myjava a okrajovú časť Malaciek.
      
Nové priestory umožňujú urýchliť manažment liečby vďaka zjednoteniu ambulantnej a lôžkovej časti, ale najmä sprevádzkovaniu druhej neurologickej ambulancie. Po plánovanom zvýšení kapacity lôžkového fondu jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) o tri lôžka disponuje neurologické oddelenie šiestimi plne monitorovanými lôžkami na JIS, z toho štyri sú súčasťou novo zriadenej intenzívnej cerebrálnej jednotky.

Spolu má lôžkové oddelenie kapacitu 40 lôžok, na ktorých je ročne liečených približne 1500 pacientov. Na ambulancii je to ročne ďalších 1700 pacientov. Rozšírenie JIS so zriadením moderne vybavenej intenzívnej cerebrálnej jednotky sa časovo zhoduje s rozhodnutím ministerstva zdravotníctva zaradiť neurologické oddelenie FNsP Skalica medzi primárne cerebrovaskulárne centrá.
      
"Veľmi ma teší, že oddelenie svojou vynikajúcou prácou prekročilo slovenský a nadobudlo stredoeurópsky význam, čo potvrdilo i získanie európskeho štatútu diamantové centrum ," uviedol pri dnešnom otvorení predseda predstavenstva FNsP Skalica Stanislav Chovanec.

Primár oddelenia Vlastimil Serdahely dodal, že rekonštrukcia je súčasťou dlhodobého procesu zvyšovania kvality poskytovanej starostlivosti, na ktorú chcú nadviazať obnovou zovňajšku budovy, jej zateplením a úpravou fasády, revitalizáciou priestorov parku a celkovým zlepšením infraštruktúry pavilónu, vrátane ciest, chodníkov či parkovacích plôch.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Štátna poisťovňa znižuje ceny poskytovateľom

$
0
0
So zámerom plnenia opatrení ozdravného plánu štátnej poisťovne zlacneli hemodialýzy, dopravné zdravotné služby, CT a MR vyšetrenia. Po náročných rokovaniach so zmluvnými partnermi pristupuje VšZP od 1. 7. k zníženiu cien výkonov hemodialýzy a dopravnej služby, kde dochádza k zníženiu ceny za kilometer jazdy.

Spolu so znížením cien bodu pri zobrazovacích vyšetreniach MR a CT, ku ktorému od 1. 5. pristúpili všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, plánuje VšZP v roku 2017 pri týchto opatreniach ozdravného plánu ušetriť vyše 14 miliónov eur. 

„Po dlhých a neľahkých rokovaniach sa nám podarilo uzatvoriť podmienky na zmluvy v menovaných oblastiach zdravotnej starostlivosti,“ reagoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Mgr. Miroslav Kočan.

Zobrazovacie vyšetrenia

Pred rokovaniami si poisťovňa pripravila interné analýzy nákladovosti jednotlivých segmentov vrátane porovnania cien s okolitými krajinami.

„Vedeli sme, že rokovania s poskytovateľmi CT a MR vyšetrení budú náročné, keďže mnohí mali zmluvy až na obdobie štyroch rokov. Ale vedeli sme i to, že ceny v tejto oblasti boli v minulosti nastavené tak, že pokrývali aj investičné náklady poskytovateľa. A hoci ceny prístrojov postupne klesali, ceny bodov zostávali nezmenené. Časť bodu, ktorá pokrývala tieto investičné náklady, stratila svoje opodstatnenie, preto bola potrebná radikálnejšia úprava,“ vysvetľuje podpredseda predstavenstva a riaditeľ sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti Ing. Milan Horváth.

„Podmienky, ktoré sme dohodli, sú dlhodobé a trvalé,“ povedal M. Kočan a zdôraznil, že „úpravy nemajú vplyv na dostupnosť zdravotnej starostlivosti, v žiadnom prípade sa nedotknú pacienta“.

V rámci zobrazovacích vyšetrení CT prístrojov má poisťovňa 77 poskytovateľov a 80 pracovísk. Prevažná väčšina, 76 percent, je lokalizovaná v nemocniciach. V rámci MR prístrojov má poisťovňa zazmluvnených 45 poskytovateľov a 50 pracovísk, externých poskytovateľov je zhruba 40 percent.

„VšZP mala v roku 2016 výdavky pri CT prístrojoch 47,4 milióna eur a pri MR prístrojoch 35,5 milióna eur," informoval M. Horváth. Poisťovňa určovala ceny bodov pri CT, ako aj MR prístrojoch podľa zaradenia do klastrov. Sú tri a tretí klaster je najkvalitnejší.

„Klasifikácia má za cieľ zohľadniť predovšetkým materiálno-technické vybavenie prístroja, ale hlavne komplexnú starostlivosť o pacienta,“ spresnil M. Horváth. 

V prípade CT vyšetrení VšZP znížila cenu bodu o 25 percent pri všetkých klastroch. „Zmluvné objemy sa znížili o 20 percent, čiže oproti zníženiu ceny bodu došlo k miernejšiemu zníženiu zmluvného objemu, čo znamená, že počet vyšetrených pacientov by nemal byť znížený,“ doplnil M. Horváth.

Pri MR vyšetreniach došlo k úprave cien bodov v rozpätí od 10 do 20 percent, pričom pri klastri jeden bola cena bodu znížená o 15 percent, pri klastri dva o 20 percent a pri klastri tri došlo k zníženiu ceny bodu o 10 percent. Zmluvné objemy pri prvom a druhom klastri sa znížili o 10 percent oproti súčasným zmluvným objemom a pri klastri tri zostali zmluvné objemy nezmenené.

Poisťovňa očakáva, že kapacity pracovísk by sa mali zvýšiť, pretože jednotkové ceny sa znížili viac ako objemy. Po prepočítaní nového objemu novou cenou je výsledkom väčší počet vyšetrení.

„Čo sa týka ozdravného plánu, zadefinovali sme úsporu zhruba na úrovni 12 miliónov eur,“ povedal M. Horváth. Pričom ďalej dodal, že vďaka tomu, že došlo k podpisu dodatkov a k úprave cien až postupne, nie od 1. 1., aj úspora na ročnej báze bude tomu možno adekvátna.

Na jednej strane štátna poisťovňa očakáva niekoľkomiliónovú úsporu vďaka úprave cien bodov, na druhej strane však Asociácia nemocníc Slovenska vníma znižovanie cien ako problematické.

„ANS zastáva názor, že v súčasnosti, keď pociťujeme výrazné nedofinancovanie sektora, je každé ďalšie zníženie zdrojov problémom. CT, MR patria medzi ziskové vyšetrenia a pomáhajú pokrývať aj tie stratové. Rokovania trvali niekoľko mesiacov a boli veľmi náročné. Tieto straty sa budeme musieť snažiť pokryť v iných segmentoch. Ako problém celého sektora vnímame nedofinancovanie a taktiež to, že štát nevie sektoru povedať a garantovať vo financovaní základnú predvídateľnosť,“ reagoval viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska MUDr. Igor Pramuk.

Dialýza

S účinnosťou od 1. 7. 2017 VšZP znižuje jednotkové ceny výkonov hemodialýzy a hemodiafiltrácie pri chronickom zlyhávaní obličiek o 3 percentá. Plnenie tohto bodu ozdravného plánu predpokladá ušetriť do konca roku 2017 približne 2 milióny eur.

Poisťovňa má 81 poskytovateľov, „prevažná väčšina, 62, sú v tzv. ŠAS-kovom segmente, dve pracoviská sú v poliklinikách a 17 je v nemocniciach,“ spresňuje M. Horváth a dopĺňa, že „v roku 2016 sme uhradili okolo 66 miliónov eur na tento typ zdravotnej starostlivosti, pričom táto starostlivosť nie je limitovaná, to znamená všetkých poistencov VšZP, ktorí sú zaradení do dialyzačného programu, poisťovňa uhrádza“. Čo sa týka počtu pacientov, v roku 2016 ich bolo 4 527, ktorí sú v dialyzačnom programe.

„Vyrokovať nižšie ceny v tomto segmente bolo obzvlášť ťažké, keďže väčšinu ceny tvoria stále sa zvyšujúce náklady na zdravotnícky materiál, lieky, mzdy či energie,“ približuje M. Kočan.

Pri hemodialýze sa poisťovňa dohodla na znížení ceny výkonu o 4,43 percenta, čo predstavuje zníženie z ceny 158 súčasných na 151 a pri hemodiafiltrácii o 1,28 percenta, čo predstavuje zníženie ceny zo 158 na 156. Poisťovňa predpokladá v tomto roku úsporu na úrovni 1,5 milióna eur.

Dopravná zdravotná služba

V rámci ozdravného plánu navrhla poisťovňa úpravu ceny za jeden kilometer. „Po dohode s Asociáciami DZS sme sa dohodli na znížení ceny za kilometer o jeden cent,“ priblížil M. Horváth. Poisťovňa predpokladá úsporu 200-tisíc eur ročne.

Laboratórna diagnostika

V štádiu rokovaní s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti je v súčasnosti úprava cien laboratórnych vyšetrení.

„Veríme, že aj v tejto oblasti sa nám podarí nájsť rozumný kompromis. Doterajšie čiastkové výsledky plnenia opatrení ozdravného plánu potvrdzujú, že hľadanie efektívnych riešení, na ktorých je postavený náš ozdravný plán, je správnou cestou. Pre nás, pacienta i celý systém,“ dopĺňa M. Kočan.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Nemocnice krívajú v hospodárení aj pri transparentnosti nákupu techniky

$
0
0
Aj to je záver druhej etapy komplexnej prierezovej kontroly slovenského zdravotníctva, ktorú vykonal Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.
      
Úrad sa v 13 vybraných zdravotníckych zariadeniach zameral na ich hospodárenie, stav a vývoj pohľadávok a záväzkov, investovanie do stavieb a zdravotníckej techniky. Išlo o tri príspevkové organizácie zriadené ministerstvom zdravotníctva (MZ), päť samosprávnych nemocníc a päť transformovaných zdravotníckych zariadení, zakladateľom ktorých je MZ SR.
      
Rozpočty príspevkových a samosprávnych nemocníc sú v rozhodujúcej miere schodkové. Kumulovaná strata kontrolovaných nemocníc MZ SR dosiahla za kontrolované obdobie výšku takmer 87 miliónov eur, v samosprávnych organizáciách 17 miliónov eur. Kontrola zistila značné nedostatky v riadení rozpočtov a ostatných parametrov hospodárenia väčšiny kontrolovaných subjektov.

"Nedostatočný a nejednotný analytický prístup k rozpočtu neumožňoval objektívne porovnať jednotlivé zariadenia," konštatovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
      
Jedným z poznatkov kontroly je aj konštatovanie, že zodpovednosť za neplnenie rozpočtu a za celý systém hospodárenia sa líšil podľa nemocníc. Príkladom môže byť vývoj mzdových nákladov. Kým niektoré nemocnice ich vývoj držali v miere zákonných nárokov, iné ich prekračovali bez ohľadu na dosahované hospodárske výsledky a zadlženosť.

Osobné náklady rástli najviac v DFN Košice (42,57 percenta), čo je absolútne najvyšší nárast osobných nákladov zo všetkých doposiaľ kontrolovaných nemocníc. Celkový najnižší nárast osobných nákladov bol dosiahnutý v UN LP Košice, a to 13,03 percenta. Za rastom týchto nákladov vo všetkých nemocniciach sú najmä zákonné nároky priznané lekárom a sestrám v danom období.
      
Obdobne rozdielny je aj vývoj nákladov na lieky a materiál. "Vyvodzovanie zodpovednosti za neplnenie rozpočtu, za rastúcu zadlženosť či za neodvádzanie sociálnych odvodov, je minimálne alebo takmer žiadne. NKÚ to považuje za jeden z vážnych trvalých problémov týchto organizácií, ktorý sa prenáša do celého systému zdravotníctva," upozornil NKÚ v tlačovej správe.

Úrad preto ministerstvu, ale aj jednotlivým samosprávam, ktoré sú zriaďovateľmi zdravotníckych zariadení, odporúča, aby hľadali všetky zákonné možnosti, ktoré posilnia zodpovednosť manažmentu za dosahované výsledky.

Problémom nemocníc podľa NKÚ je, že výška nákladov na poskytovanú zdravotnú starostlivosť vysoko prekračuje hodnotu jej úhrad zo zdravotných poisťovní. Priemerné náklady na 100 eur uhradenej zdravotnej starostlivosti v príspevkových organizáciách predstavovali sumu 133,50 eura, v samosprávach 111,28 eura, čo nasvedčuje tomu, že hlavná činnosť nemocníc dosahuje náklady, ktoré nie sú v plnej miere hradené.

Výnimku tvoria srdcovocievne ústavy, ktorých priemerné náklady na 100 eur poskytnutej zdravotnej starostlivosti predstavovali 99,18 eura, čiže na každých 100 eur poskytnutej starostlivosti bol dosiahnutý zisk v sume 0,82 eura.

Problémy boli zistené aj pri verejnom obstarávaní, ktoré vykazovalo viaceré znaky nedodržania princípov a zásad. Podozrenie z predraženia zdravotnej techniky kontrolóri identifikovali vo viacerých prípadoch, ako napríklad pri nákupe operačných stolov v DFN Košice (o 124,33 percenta), pri mobilnom RTG prístroji v NsP Považská Bystrica (o 80,56 percenta), pri parnom sterilizátore v nitrianskej nemocnici (o 71 percent viac, ako za podobný prístroj zaplatila Kysucká NsP Čadca), pri uroskope Omnia v Nemocnici Poprad (o 40,90 percenta), pri mapovacom systéme elektro-anatomického CARTO v SÚSCCH Banská Bystrica (o takmer 83 percent) a pri mimotelovom obehu PERFORMER (o viac ako 77 percent).

Nehospodárnosť kontrolóri zistili aj v prípade USG prístroja v cene takmer 100.000 eur v NsP Považská Bystrica, ktorý bol využitý iba čiastočne a funkcionality tohto prístroja v hodnote takmer 30.000 eur neboli využívané vôbec. "Kontrola preukázala, že formálne sa zákon o verejnom obstarávaní vo väčšine prípadov dodržiava, ale je predovšetkým na manažmente nemocníc, či sa naplní aj zámer obstarania – dosiahnuť za verejné zdroje čo najväčšiu hodnotu," poznamenal NKÚ.
      
Charakteristickým znakom hospodárenia všetkých kontrolovaných nemocníc bola vysoká hodnota neuhradených záväzkov voči dodávateľom, často už po lehote splatnosti, ale v mnohých prípadoch aj voči sociálnej poisťovni.

V roku 2015 bola hodnota záväzkov o štvrtinu vyššia než hodnota majetku, v prípade FNsP Žilina to bolo až 174-percentné prekročenie hodnoty majetku. Záväzky troch nemocníc – UN Bratislava, UN LP Košice a FNsP Prešov, tvorili v roku 2015 až 60 % záväzkov všetkých kontrolovaných príspevkových organizácií.
      
Medzi nemocnicami existujú výrazne rozdielne výsledky hospodárenia. "V minulosti sa napriek tomu prijalo v princípe plošné oddlžovanie, ktoré neprinieslo očakávaný efekt. Z tohto dôvodu NKÚ ministerstvu zdravotníctva odporučil, aby bol prípadný program oddlžovania pre jednotlivé nemocnice rozdielny v čase a v miere oddlženia, a zároveň ho podmienil dosahovaním cieľov, ktoré zabezpečia zastavenie zadlžovania nemocníc," informovala Bolech Dobáková.
      
Kontrolóri v súčasnosti realizujú už tretiu etapu kontroly, v rámci ktorej preverujú zdravotnícke zariadenia s rôznymi formami hospodárenia a nakladania s majetkom. Po jej ukončení sa zamerajú na samotný rezort zdravotníctva a všetky tri zdravotné poisťovne.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Zdravita nepodpísala s VšZP dodatky, tvrdí, že poisťovňa sa zachovala neférovo

$
0
0
Ide o lekárov združených v organizácii Zdravita. Tvrdia, že VšZP im dala v niektorých prípadoch podpísať iné dodatky, na akých boli dohodnutí.
      
Tento krok podľa šéfa Zdravity Mariána Šótha neznamená, že zdravotnej poisťovni hrozia výpoveďou. "Chceme sa dohodnúť, budeme ešte rokovať," povedal. Rozhodnutie VšZP však považuje za neprijateľné. "Pokiaľ je niečo dohodnuté, treba to rešpektovať, ide o principiálnu záležitosť," povedal Šóth.
      
Lekári boli podľa neho pripravení podpísať dodatky i napriek tomu, "že neriešia akútnu potrebu zlepšenia podmienok ambulantných poskytovateľov". So zdravotnou poisťovňou Dôvera a Union ZP dodatky podpísali.
      
Zdravita podľa Šótha pracuje na koncepte, ktorý má právne riešiť "neudržateľnú situáciu ambulantných poskytovateľov, pričom sa nebude dať vylúčiť negatívny dopad na pacientov". "Pokiaľ sa situácia nezlepší, chceme koncept predstaviť na jeseň tohto roka," dodal Šóth.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Magnézium pre tehotné? Jednoznačne áno

$
0
0
Takéto otázky počúvajú gynekológovia často. Odpoveď je jednoduchá – nie, neublíži. Lekári hovoria jednoznačne – magnézium je v tehotenstve pre ženu ako aj jej plod veľmi dôležitý minerál a jeho spotreba sa u budúcej mamičky zvyšuje počas tehotenstva o 10 – 15 % a u dojčiacej ženy o 20 – 25 %. Užívanie magnézia v období tehotenstva má hneď niekoľko dôvodov.

Prevencia proti potratu

Už v prvých týždňoch tehotenstva pomáha pri ranných nevoľnostiach, kŕčoch a tiež ako prevencia potratu. Tehotná žena by mala prijímať zvýšené dávky magnézia predovšetkým medzi 20. a 30. týždňom, keď sú hladiny magnézia v organizme najnižšie a nedostatok magnézia môže viesť k zvýšenému riziku potratu, predčasného pôrodu, nedostatočnej funkcie placenty a výskytu astmy a ekzému u detí.

Tvrdnutie bruška

Mnohé ženy poznajú ten nepríjemný pocit, keď im začne tvrdnúť tehotenské bruško. Práve magnézium dokáže pomôcť. Okrem toho pomáha s opuchmi či so zvýšeným krvným tlakom – ďalšími neduhmi pri tehotenstve. Nehovoriac o tom, že budúcej mamičke pomôže udržať si zdravé vlasy, nechty a zuby. Navyše dieťatku zabezpečí dostatočné zásobenie živinami a kyslíkom, vďaka čomu sa dobre vyvíja a má primeranú pôrodnú hmotnosť. A nebojte sa, predávkovanie magnéziom nehrozí. Telo si totiž  vezme len toľko, koľko skutočne potrebuje a zvyšok vylúči.

A rada na záver – pri tehotenstve by sme sa mali riadiť tým, čo nám povie náš ošetrujúci lekár, a nie tým, čo si prečítame na internete.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
kl, FIT Magazín
Foto: 
archív
kl, FIT Magazín

Cestovná lekárnička – na čo nezabudnúť?

$
0
0

Nech ideme kamkoľvek a s kýmkoľvek, určite nesmieme zabudnúť na lieky, ktoré užívame pravidelne. Týka sa to najmä ľudí s chronickými ochoreniami. Tieto lieky musíme mať v dostatočnom množstve na celý čas pobytu, najmä v zahraničí.

Bolesť a teplota

Dôležitou súčasťou lekárničky sú určite antipyretiká a analgetiká. V dovolenkovej lekárničke by vždy mali byť lieky proti bolesti a lieky proti teplote a horúčke. Pretože teplota a bolesť môžu zastihnúť každého, nech je kdekoľvek.

Lieky proti bolesti totiž môžu byť prvou pomocou pri úraze, pokazenom zube, zapálenom uchu, bolestiach hlavy zo slnka či neprimeranej miery „dovolenkového“ alkoholu. Podobne je to aj s horúčkou – môže nás prekvapiť či už pri prechladnutí alebo pri rôznych zápaloch, či ako nepríjemný dôsledok úpalu po nadmernom slnení.

Žalúdok

Žalúdok potrápil na dovolenke nejedného z nás. Či už po prejedení sa v rámci „all inclusive“, alebo po zjedení nevhodných potravín či nákaze. Preto by v lekárničke nemali chýbať lieky, ktoré pomáhajú tráveniu a tiež prípravky na hnačky, zápchy, nevoľnosť i vracanie. Vhodné je pribaliť si aj rehydratačné prípravky a probiotiká, najmä ak cestujeme s deťmi.

Oči, uši, nos

Zápal, prechladnutie a podráždenie či prievan, to všetko môže potrápiť naše oči a uši. Svoje dokáže spraviť aj ventilátor či klimatizácia. V lekárničke by preto mali byť bežné dezinfekčné očné kvapky, obklady do ucha, kvapky alebo sprej do nosa. Pribaliť možno aj sirup alebo tabletky na kašeľ, proti prechladnutiu a chrípke, či cmúľacie tablety na bolesť hrdla. Dobré je myslieť aj na prevenciu a v prípade častých zápalov očí a uší nezabudnúť popri slnečných aj na kvalitné potápačské okuliare či štople do uší určené na potápanie.

Úraz

Bohužiaľ, k letnej dovolenke občas patrí aj úraz, nešťastné náhody, pády či odreniny. Preto si do lekárničky nezabudnite pribaliť dezinfekčné prípravky, náplasť, obväz alebo elastický obväz. Pri turistike je vhodná aj masť proti opuchu a protizápalové mastičky, prípadne nejaká bandáž.

Alergie a uštipnutia

Na dovolenke nás môže nepríjemne prekvapiť aj uštipnutie či alergie. Výrazné alergie môžu byť aj na poštípanie. Nikdy nemôžete vedieť, aký hmyz vás v cudzine poštípe, niekedy sa zídu aj celkové antihistaminiká. Dostupné sú aj menšie balenia lokálnych liekov proti alergii vrátane mastičiek v prípade ekzémov. Alergiu môžete dostať aj z nevhodnej kombinácie slnka a liekov, niektoré masti a gély, ale tiež lieky totiž nesmú byť na slnku. A, samozrejme, nezabudnite na prípravky proti svrbeniu, prípadne repelenty.


Nezabudnite si zobrať leták

Ak nechcete zaberať miesto v kufri škatuľkami, zoberte si aspoň príbalový leták. Je dobré mať ho so sebou, aby sme okrem názvu vedeli aj zloženie lieku. Keď prídeme do lekárne v ktorejkoľvek krajine, podľa zloženia nám ho dokážu vydať. Názov môže byť v zahraničí iný, ale zloženie je medzinárodné a všade rovnaké. Príbalový leták je navyše akoby návodom, podľa ktorého dokážeme zistiť dávkovanie aj prípadné nežiaduce účinky, ktoré sa môžu prejaviť.

Čo má byť v dovolenkovej lekárničke:

*Lieky proti bolesti
*Lieky proti teplote
*Lieky na chronické ochorenia (ak nimi trpíte)
*Lieky proti alergii (nikdy neviete, čo vás stretne)
*Lieky na tráviace ťažkosti
*Dezinfekcia na rany
*Náplasť
*Obväz, elastický obväz
*Lieky pre deti

Čo ďalšie pre istotu:

*Rehydratačné prípravky a probiotiká
*Masť na opuch, protizápalová masť
*Chladiace gély – na štípance
*Repelent
*Prípravky pri spálení pokožky
*Poopaľovacie mlieka
*Prípravky na mykózu
*Pre istotu nezabudnite na príbalové letáky

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
kl, FIT Magazín
Foto: 
archív FIT magazín
kl, FIT Magazín

Svetový deň alergií

$
0
0
Dátum: 
sobota, júl 8, 2017 - 08:00

Svetový deň populácie

$
0
0
Dátum: 
utorok, júl 11, 2017 - 07:00

Svetový deň bezpečnosti pacientov

$
0
0
Dátum: 
utorok, júl 25, 2017 - 07:00

Svetový deň hepatitídy

$
0
0
Dátum: 
piatok, júl 28, 2017 - 07:00

Štát zvýši sadzbu, bude aj oddlžovať

$
0
0

Taký je záver spoločného stretnutia ministrov financií Petra Kažimíra a zdravotníctva Tomáša Druckera. 
Štát chce oddlžiť nemocnice maximálnou sumou 585 miliónov eur zo štátnych finančných aktív. Chce s tým začať už tento rok na jeseň, plánuje viacero kôl. Oddlžovanie sa nebude týkať len štátnych nemocníc, dotkne sa aj neštátnych.

„Som za princíp rovnosti,“ zdôraznil T. Drucker. Oddlžovanie nebude jednorazové, bude dobrovoľné, peniaze majú dostať tí, ktorí budú ochotní plniť ozdravné plány. „Nikoho do toho nebudem nútiť, ani tých na strane dlžníkov, ani veriteľov,“ zdôraznil Drucker.

Štát chce oddlžovať dvoma formami – takzvanou dohodou o fixnom diskonte a elektronickou aukciou, bude hľadieť na dlhy vzniknuté do konca minulého roka. Nemocnice najviac dlhujú dodávateľom za špeciálny zdravotnícky materiál a Sociálnej poisťovni.

V prvom kole oddlžovania sa majú uhradiť záväzky nemocníc po lehote splatnosti staršie ako dva roky. „Môže sa stať, že do konca roka stihneme aj ďalšie kolo záväzkov,“ pripustil minister T. Drucker. Vyrovnané hospodárenie nemocníc by sa podľa neho mohlo dosiahnuť do roku 2020.

V rámci oddlženia budú nemocnice pristupovať k zmluve, tá im zadefinuje povinnosti. Medzi podmienkami je napríklad plnenie ozdravného plánu (netýka sa prvého kola oddlžovania) či vytvorenie dozorných orgánov s presne určeným minimálnym štatútom (kontrola obstarávaní a nákupov, možnosť odvolania štatutára pri presne určených dôvodoch).

Pri porušení dohôd prídu sankcie. Plnenie ozdravných plánov na obdobie piatich rokov bude kontrolovať ministerstvo zdravotníctva. Napríklad štát nemocniciam, ktoré chceli špekulovať, už nedá možnosť čerpať ďalšie financie na oddlžovanie, môže iniciovať i zmenu štatutárneho orgánu, hrozí aj vysoká pokuta za porušenie zmluvy. Takisto možno rozhodnúť o zmrazení zvyšovania miezd nad úroveň zákonom stanoveného minima.

„Rozhodnutie o ďalšom oddlžovaní je neopakovateľná udalosť,“ zdôraznil P. Kažimír. Nepovedal jasne, či ide o posledné oddlžovanie v zdravotníctve, rovnako to jasne nekomunikoval ani T. Drucker.

„Som tu ako svedok na svadbe, pre mňa smutnej svadbe, keďže musím platiť, bol by som rád, keby som už pri takejto príležitosti nikdy nebol,“ dodal P. Kažimír.

Dlh v zdravotníctve vlani narástol na 647,24 milióna eur. Najviac, 547,16 milióna eur, dlhujú štátne univerzitné a fakultné nemocnice. So záväzkami po lehote splatnosti majú problémy aj zariadenia v pôsobnosti ministerstiev vnútra a obrany (24,89 milióna eur), ako aj tie delimitované na obce a vyššie územné celky a transformované na neziskové organizácie (74,91 milióna eur).

Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA má však obavy, či prvá vlna oddlžovania nemocníc aj bez nutnosti ich ozdravného plánu nespôsobí, že štátne financie sa len presunú na veriteľov.

"Obávame sa, že pokiaľ nedôjde k zdravému hospodáreniu nemocníc, k obnoveniu ich manažmentov, dlhy veriteľov sa môžu veľmi ľahko preniesť iba na ministerstvo zdravotníctva (MZ). Pretože v prvom kole dôjde k oddlženiu aj bez nutnosti schválenia ozdravných plánov nemocníc," upozornil poslanec Marek Krajčí (OĽaNO-NOVA). 

Obyčajní majú zároveň otázku, akým spôsobom budú následné ozdravné plány jednotlivých nemocníc, ktoré sa podujmú na cestu oddlženia, kontrolované.

"Ak to budú robiť len ministerskí úradníci, obávame sa klientelizmu a podobného scenára, aký bol doteraz. Štátne nemocnice sú totiž v správe MZ a rezort mohol každý rok konfrontovať zlé hospodáriace nemocnice s ich rozpočtami," podotkol poslanec.

Na margo avizovaného dofinancovania zdravotníctva M. Krajčí poznamenal, že OĽaNO-NOVA na takúto potrebu upozorňovalo už vlani. "Sme radi, že k takejto dohode dochádza, a sme radi, že sa bude v štandardnom legislatívnom konaní o nedofinancovaní zdravotníctva opäť rokovať na pôde parlamentu," dodal.

Nemocnice sa v minulosti oddlžovali trikrát. Prvýkrát za vlády Mikuláša Dzurindu (vtedy SDKÚ-DS) prostredníctvom spoločnosti Veriteľ. Na tento účel sa vtedy využilo asi 664 miliónov eur. Oddlžoval aj prvý kabinet Roberta Fica (Smer-SD), nemocniciam poskytol 130,2 milióna eur, ktoré mali pôvodne vrátiť, dlh im však odpustili.

Ďalšie oddlžovanie bolo v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS). Nemocnice vtedy dostali na zmazanie dlhov viac ako 300 miliónov eur. Oddlžovanie malo byť pôvodne spojené s transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti, tá sa nakoniec zastavila.
 


Dofinancovanie sektora zdravotníctva na rok 2017
• Dôvodom rastu výdavkov verejného zdravotného poistenia je organický nárast spotreby liekov, zdravotných výkonov, ale aj každoročný nárast zákonných mzdových nárokov lekárov a sestier (cca130 mil. eur).

• MZ SR predpokladá výdavky verejného zdravotného poistenia výške 4,7 mld. eur.

• Celkový predpokladaný rozdiel príjmových a výdavkových ukazovateľov podľa plánu zostaveného k 1. 1. 2017 je na úrovni 150 mil. eur (verejné zdravotné poistenie, ktoré je tvorené príjmami EAO a platbou za poistencov štátu). 

• Spresnený rozdiel však bude presnejšie vyjadrený v septembri 2017 na základe plnenia ukazovateľov projektu Hodnota za peniaze, vývoja z ozdravného plánu VšZP a odhadom výberu príjmov za EAO.

• K júnu 2017 sa predpokladá zvýšená aktivita EAO v objeme cca +67 mil. eur oproti plánu k 1. 1. 2017 (to znamená, že rozdiel výpadku k júnu je cca cca 73 mil. eur).

• V septembri bude ďalšia prognóza vývoja EAO, na základe ktorej sa určí celková výška financovania platbou za poistencov štátu.

• V rámci legislatívneho procesu sa v súčasnosti navrhuje suma 50 mil. eur v súlade s uznesením NR SR, čo predstavuje  sadzbu poistencov štátu vo výške 4,73 %, za predpokladu účinnosti zákona od 1. novembra 2017. (Táto sadzba sa vypočíta po daňovej prognóze a spresnení celkových výdavkov po 20. 9. 2017).

•  Dofinancovanie sektora zdravotníctva na rok 2017 nevytvára predpoklady na dodatočné nárasty výdavkov (zvýšené úhrady poskytovateľom ZS, valorizácie miezd, rozširovanie siete poskytovateľov ZS).


Ozdravný plán
• Ozdravný plán vypracuje nemocnica v štruktúrovanej podobe, obsahuje informácie o opatreniach, v dôsledku ktorých bude nemocnica výhľadovo dosahovať hospodárenie na úrovni kladného ukazovateľa EBITDA dva za sebou nasledujúce roky a nebude generovať záväzky po lehote splatnosti.

• Súčasťou ozdravného plánu je projekcia hospodárenia na úrovni nákladov a výnosov na najbližších päť rokov.

• Nedodržiavanie ozdravných plánov bude mať za následok aktiváciu sankčných mechanizmov v závislosti od rozsahu neplnenia ozdravného plánu, najmä:
– zmrazenie zvyšovania miezd nad úroveň zákonom ustanoveného minima,
– nemožnosť čerpania ďalších finančných prostriedkov na oddlžovanie,
– iniciáciu zmeny štatutárneho orgánu,
– pokutu za porušenie zmluvných povinností.


Harmonogram 
• 28. 6. 2016 – materiál na rokovanie vlády (minister zdravotníctva však minulý týždeň stiahol z rokovania vlády koncepciu oddlžovania nemocníc a vláda sa napokon zaoberala plánom štvrtého oddlžovania nemocníc)
• Jún – august – vypracovanie zmluvnej dokumentácie k oddlžovaniu
• September – rokovanie NR SR o uvoľnení štátnych finančných aktív a predloženie návrhu zmeny zákona č. 580/2004 2004 Z. z. o zmene sadzby platby za poistencov štátu
• September (20. 9. 2017) – zverejnenie daňovej prognózy 
• September/október – prvé kolá oddlžovania 
• Október – rokovanie NR SR, 2. čítanie k návrhu zmeny zákona č. 580/2004 Z. z. – zmena sadzby platby za poistencov štátu

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Katarína Lovasová, šéfredaktorka ZdN

SK-MED sa obracia na EK, jej členovia majú zvážiť účasť na oddlžení

$
0
0
Svojich 30 členov na to vyzýva asociácia dodávateľov SK-MED, so štátom chce ešte o veci rokovať.
      
Ministerstvo zdravotníctva plánuje koncept oddlženia predložiť v stredu (28.6.) na rokovanie vlády. "Ten je založený na báze dobrovoľnosti a je korektný," odkázala dodávateľom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
      
Dodávateľom sa nepáči, že štát od nich v rámci oddlžovania očakáva zľavy pre nemocnice, niektoré z nich sú podľa asociácie mimo ekonomickú realitu. SK-MED navrhuje, aby sa pohľadávky voči nemocniciam navýšili o pokuty a úroky z omeškania a vymáhali sa súdnou cestou aj prostredníctvom exekúcií či odpredaja pohľadávok špecializovaným tretím osobám. Nemocnice najviac dlhujú dodávateľom za špeciálny zdravotnícky materiál a Sociálnej poisťovni.
      
"Zároveň sme iniciovali konanie pred Európskou komisiou (EK), keďže Slovensko dlhodobo neplní smernicu europarlamentu o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách, ktorá prikazuje zabezpečiť platbu verejných záväzkov maximálne v lehote 60 dní," uvádza SK-MED v písomnom stanovisku.
      
Asociácia tvrdí, že dodávatelia na Slovensku čakajú na zaplatenú faktúru v priemere 750 dní. Ku koncu marca tohto roka bol celkový dlh nemocníc voči SK-MED 183 miliónov eur a k tomu 23 miliónov eur pokuty a penále.
      
Štát chce nemocnice oddlžovať dvoma formami - takzvanou dohodou o fixnom diskonte a elektronickou aukciou, bude hľadieť na dlhy vzniknuté do konca minulého roka.

Tento proces chce rozdeliť na viacero kôl, prvé by sa malo začať na jeseň tohto roka, celkovo by na oddlženie malo ísť najviac 585 miliónov eur, to bude dobrovoľné a nemocnice sa musia zaviazať k splneniu viacerých podmienok - napríklad plnením ozdravného plánu.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Dôvera začala komunikovať s českými poisťovňami elektronicky

$
0
0
Ako prvá na Slovensku i v Európe uviedla zdravotná poisťovňa Dôvera do prevádzky svoj informačný systém na online komunikáciu s českými zdravotnými poisťovňami. Online prepojenie zdravotných poisťovní nariadila Európska únia svojim členským štátom najneskôr do roku 2019.

„Naše rozhodnutie, že do toho ideme, padlo v júni 2016, v októbri 2016 sme podpísali dohody s českou stranou, začiatkom roku 2017 sme začali testovaciu prevádzku a od 1. júna 2017 ideme naostro,“ uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Záujem má Rakúsko

Systém je navyše nastavený tak, že pripojiť sa k ďalším zdravotným poisťovniam v zahraničí bude jednoduché a bez výraznejších nákladov. Po úspešnom uvedení systému má záujem o spoluprácu s Dôverou aj Rakúsko a najnovšie prejavila záujem aj nemecká poisťovňa AOK.

„V ďalšej fáze by sme chceli online riešiť aj schvaľovanie zdravotnej starostlivosti v zahraničí a neskôr i refundáciu nákladov na už poskytnutú zdravotnú starostlivosť v zahraničí,“ dodal Martin Kultan.

Poisťovňa zatiaľ zaviedla online komunikáciu v oblasti vydávania dokladov preukazujúcich nárok na zdravotnú starostlivosť v oboch štátoch. Ak testovanie so všetkými siedmimi českými zdravotnými poisťovňami dopadne úspešne, poisťovňa uvažuje o takejto spolupráci aj s inými členskými štátmi EÚ, predovšetkým s Rakúskom a Nemeckom, kam slovenskí občania migrujú najčastejšie.

Z troch týždňov tri dni

Ako uviedol hovorca poisťovne Matej Štepianský, čakacia lehota poistencov na vybavenie potrebných dokladov nároku úhrady zdravotnej starostlivosti v SR a ČR sa tak skráti z pôvodných troch až štyroch týždňov na 24 hodín až 3 dni. Ako dodal, týka sa to občanov Slovenska, ktorí majú bydlisko na území SR, ale pracujú alebo podnikajú v Česku, alebo občanov Česka, ktorí majú bydlisko na území ČR, ale pracujú alebo podnikajú na území SR. 

Aby mohli takíto poistenci čerpať zdravotnú starostlivosť na území ČR i SR, museli doteraz čakať, kým česká poisťovňa vystaví potrebný európsky formulár, pošle ho poštou do príslušnej slovenskej zdravotnej poisťovne, kde ho zaevidujú do informačného systému. Toto v praxi trvalo niekoľko týždňov. 

Ako uvádza poisťovňa, online komunikácia poisťovne so zahraničím prináša aj finančnú úsporu zhruba 25-tisíc eur ročne, ušetrí sa najmä na zbytočných nákladoch na papier, tlač a poštovné.

„Tiež sa výrazne znižuje výskyt problémov poistencov spojených so zmenou štátu poistenia (napríklad, ak poistenec neoznámil zmenu poistenia v ČR včas a v čase poistenia v ČR ešte navštevoval lekárov v SR)“, dodal hovorca. 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Katarína Lovasová, šéfredaktorka ZdN

Do letného jedálnička nezabudnite zaradiť červený melón i uhorky

$
0
0

Potvrdzuje to aj odborníčka na výživu z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (LF UK) MUDr. Katarína Babinská, PhD. Podľa nej ovocie a zelenina dodajú organizmu nielen vodu, ale aj ďalšie prospešné látky: vlákninu, vitamíny, minerálne látky a množstvo ochranných látok.

„Najviac cenných látok sa uchová v nápojoch z mixovaného ovocia, nazývaných aj smoothies. Príprava je veľmi jednoduchá - stačí vložiť ovocie do mixéra, podľa potreby pridať trochu vody a rozmixovať. Šúpaním, odšťavovaním či preváraním ovocia sa ochranné látky strácajú,“ upozorňuje špecialistka na výživu.

Konzumácia ovocia a zeleniny počas horúcich letných dní pomôže organizmu doplniť vodu, ktorej nedostatok sa najčastejšie prejavuje bolesťami hlavy, nevoľnosťou či nadmernou únavou.

„Pri dehydratácii sa totiž ,zahusťuje‘ prostredie vo všetkých bunkách organizmu, v dôsledku čoho sa v nich narúšajú procesy látkovej premeny. Prejaví sa to poruchami funkcie rôznych orgánov a systémov. Už i mierny nedostatok vody v tele (úbytok 1 – 3 % telesnej hmotnosti) nepriaznivo ovplyvňuje nervovú a duševnú činnosť: zhoršuje pamäťové funkcie, pozornosť, sústredenosť a reakčný čas,“ vystríha MUDr. Katarína Babinská z Fyziologického ústavu LF UK. Nedostatočný príjem tekutín je podľa odborníčky UK aj jednou z častých príčin zápchy.

Pri nedostatku vody v tele sa však zvyšuje aj riziko infekcií močových ciest. Navyše, u dehydrovaných pacientov sa zistila vyššia úmrtnosť, napríklad na cievne mozgové príhody.
Základom je preto dodržiavanie dostatočného pitného režimu. Dospelý človek potrebuje denne prijať 1,5 – 2 litre tekutín. Vo veľkej horúčave, najmä ak športujeme alebo trávime čas priamo na slnku, sa môže potreba zvýšiť aj o ďalšie 1 – 2 litre.

„Ideálne je prijímať tekutiny priebežne počas celého dňa. Nečakajme na pocit smädu, ktorý signalizuje, že organizmus už stratil viac tekutín ako je zdravé, ale vypestujme si dobrý návyk vypiť každú hodinu pohár nápoja. Prvý nápoj je vhodné vypiť hneď pri raňajkách. Bez fľašky  vody by sme z domu ani odísť nemali,“ radí odborníčka Univerzity Komenského.

Piť by sme mali predovšetkým prírodné, jemne mineralizované vody alebo vodu z vodovodu. Minerálne látky, ktoré sú prirodzenou zložkou minerálnych vôd, pomáhajú pokryť potrebu týchto cenných látok, ktoré v našej strave často chýbajú, a zároveň nahradiť ich každodenné straty.

„Pitný režim si môžeme spestriť ovocnými alebo bylinkovými čajmi alebo riedeným ovocným džúsom. Nie je však dobré, aby sme hasili smäd väčším množstvom sladených nápojov, pre telo znamenajú zbytočnú dávku cukru. Na pozore sa treba mať aj pred kávou – do organizmu síce dodá vodu, má však močopudné účinky, preto sa postará aj o to, aby sa tekutina z tela rýchlo vylúčila,“ hovorí Dr. Babinská. 

Praktické rady MUDr. Kataríny Babinskej, PhD.:

Koľko tekutín potrebuje prijať denne dieťa?

• do 10 kg telesnej hmotnosti   100 ml/kg
• 11 – 20 kg telesnej hmotnosti   50 ml/kg
• nad 20 kg telesnej hmotnosti   20 ml/kg

Napríklad dieťa, ktoré váži 26 kg, má základnú potrebu tekutín (10 x 100 ml) + (10 x 50) + (6 x 20 ml) = 1620 ml. Nezabúdajme, že počas letných horúčav sa potreba tekutín zvyšuje aj u detí.

***
Ovocno-zeleninové smoothie

Suroviny: jablko, mrkva, špenát, broskyňa, lístky mäty alebo medovky, voda alebo jogurt
Postup: Nakrájané ovocie vložíme do mixéra a na jemno rozmixujeme. Podľa chuti môžeme pridať vodu alebo jogurt. Ozdobíme lístkami mäty alebo medovky.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
kl, FIT Magazín
Foto: 
archív
kl, FIT Magazín

Pacientov s nádormi v mozgu lieči ÚVN novým revolučným prístrojom

$
0
0
Na náročné endoskopické operácie na prednej a strednej báze lebky zakúpila Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP Ružomberok - fakultná nemocnica špeciálny navigačný prístroj za 237.000 eur. 

Ružomberská vojenská nemocnica je jediná na Slovensku, ktorá koncentruje pacientov pre tento typ operácií.
      
"Krčné oddelenie je jedným z hlavných pilierov našej nemocnice. Vykonávajú sa tu špičkové výkony, ktoré sa koncentrujú iba u nás. Sú to operácie hypofýzy, ktorá sa nachádza hlboko v mozgu a je tam veľmi ťažký prístup. Je to také územie nikoho. U nás sa už tento pracovný postup stal rutinným," ozrejmil Ladislav Slobodník, zástupca riaditeľa ružomberskej ÚVN.
     
Nový prístroj využijú najmä pri chirurgii nádorov v oblasti na hranici mozgovej a nosovej dutiny. Lekárom umožní minimálny traumatický prístup aj k nádorom, ktoré bolo v minulosti možné riešiť len vonkajším prístupom cez lebečnú dutinu.

"Táto oblasť je anatomicky veľmi komplikovaná a hraničí s vitálne dôležitými štruktúrami, ktorých poranenie môže byť pre pacienta veľmi rizikové," doplnil. Zariadenie pomáha aj mladším lekárom pri orientácii vo veľmi komplikovanom operačnom prostredí.
      
"Starý desaťročný prístroj, ktorý sme doteraz používali, je už zastaraný. Nová technológia nám umožňuje oveľa kvalitnejšiu a rýchlejšiu prácu. Túto technologickú podporu máme zatiaľ ako jediní na Slovensku. Ročne novú navigáciu využijeme pri stovkách pacientov, primárne sme si ju ale zaobstarali pre veľmi závažné prípady, ktorých je za rok približne 50 až 60," doplnil prednosta Kliniky otorinolaryngológie Marián Sičák.
      
ÚVN v Ružomberku získala za peniaze od sponzora aj nový ultrazvukový diagnostický prístroj na vyšetrenie mäkkých tkanív a vyšetrovaciu ORL jednotku v celkovej hodnote 50.000 eur.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Drucker sa pozrie na spor medzi lekármi a poisťovňami,je ochotný robiť mediátora

$
0
0
Nebude však suplovať úlohu jedných či druhých, je ochotný prijať rolu mediátora.  
      
"Vypočujem si obe strany, ale ambulancie majú svoje asociácie a zväzy, musia rokovať. Toto sú ich mandáty na to, aby uzavreli dohodu," povedal Drucker s tým, že nie je podľa neho normálne, "aby bol ihneď schopný reagovať na každú jednu vec".

"Minister je len vtedy dobrý, keď treba riešiť nejaké problémy, ale keď sú z toho nejaké benefity, tak si to každý rieši sám," povedal. Drucker priznal, že v ambulantnom sektore nie sú podmienky nastavené dobre. "Toto je na diskusiu," uzavrel.
      
Asi 2000 ambulancií združených vo Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) nie je spokojných s platbami od zdravotných poisťovní. Preto pohrozili výpoveďami.
      
Od 1. júla idú do výpovedí so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera, ambulancie sú pripravené urobiť tak i v prípade štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Od prvého júla s ňou ZAP nepredĺžil dodatky k zmluvám, ak sa do konca júna nedohodnú, nasleduje 60-dňové dohodovacie konanie.

Ak sa ani v tomto čase nezhodnú, lekári sú pripravení podať výpoveď. Rokovania prebiehajú aj so súkromnou zdravotnou poisťovňou Union ZP.
      
ZAP žiada od VšZP zvýšenie platieb pre špecialistov o 14 percent, v Dôvere a Unione o desať. Pre všeobecných lekárov chce v rámci kapitácie mesačne o jedno euro na pacienta viac, platí to pre všetky zdravotné poisťovne. Lekári tiež volajú po zadefinovaní rozsahu zdravotnej starostlivosti.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Boj lekárov za vyššie platby cez výpovede poisťovniam je neetický

$
0
0
Takýto boj za vyššie platby označila za neetický.
      
"Pretože z pacientov robí rukojemníkov, verejnosť to zneisťuje a paradoxne, stavia ju to do pozície proti aktérom," povedala šéfka Asociácie pre ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová.
     
Boj za vyššie zdroje do zdravotníctva je pritom podľa nej opodstatnený, "no forma výpovedí nie je vhodne zvolená cesta". Lévyová navrhuje, aby si všetky strany spoločne sadali za rokovací stôl, kým sa dá. "Pacienti, zdravotné poisťovne a lekári by mali v boji o lepšie dofinancovanie zdravotníctva vždy spájať sily", myslí si.
      
Do systému by tento rok malo dodatočne prísť asi 50 miliónov eur cez zvýšenú sadzbu za poistencov štátu. Lekári, pacienti a zdravotné poisťovne to označili za malé číslo. "Potešilo by nás, keby zdroje pre zdravotníctvo boli stanovené už od začiatku a nie aby sa to riešilo počas roka cez dofinancovanie," zhodli sa tiež.
      
Pre nespokojnosť s výškou platieb pohrozili zdravotným poisťovniam lekári vo Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP). Od 1. júla sú vo výpovedi so súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera, ambulancie sú pripravené urobiť tak i v prípade štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Rokovania prebiehajú aj so súkromnou zdravotnou poisťovňou Union ZP.
      
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) už avizoval, že sa na spor medzi lekármi a zdravotnými poisťovňami pozrie bližšie. "Nebudem však suplovať úlohu jedných či druhých, som ochotný prijať rolu mediátora," povedal nedávno.
      
ZAP žiada od VšZP zvýšenie platieb pre špecialistov o 14 percent, v Dôvere a Unione o desať. Pre všeobecných lekárov chce v rámci kapitácie mesačne o jedno euro na pacienta viac, platí to pre všetky zdravotné poisťovne. Lekári tiež volajú po zadefinovaní rozsahu zdravotnej starostlivosti.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr
Viewing all 65077 articles
Browse latest View live