Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all 61488 articles
Browse latest View live

Na Slovensku potvrdili importovaný prípad osýpok, mali ľahký priebeh

$
0
0
Ide o 25-ročného pacienta s trvalým pobytom v Taliansku. Jeho ochorenie malo ľahký priebeh, proti osýpkam očkovaný nebol.

Nahlásila ho Klinika infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Na Slovensku je očkovanie proti tomuto ochoreniu povinné. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Zuzana Drobová.
      
Pacienta hospitalizovali, nasadili mu adekvátnu terapiu. Už ho prepustili do domácej liečby. "V súčasnosti nie je infekčný, nepredstavuje riziko šírenia ochorenia," povedala Drobová.
      
Chorý študuje na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Všetky osoby, s ktorými prišiel do kontaktu, boli v deň nahlásenia ochorenia poslané k ošetrujúcemu lekárovi na vyšetrenie. "Ich zdravotný stav naďalej sledujeme," povedala Drobová. Neočkované osoby poslali hygienici k praktickým lekárom.
      
"Importovaný prípad osýpok v Slovenskej republike bude Úradom verejného zdravotníctva SR hlásený do Európskeho systému rýchleho varovania," povedala Drobová. 
      
Epidemiologická situácia vo výskyte osýpok je v súčasnosti podľa nej na Slovensku priaznivá. Posledné domáce ochorenie tu hygienici zaznamenali v roku 1998, posledné importované prípady osýpok hlásili v rokoch 2011 a 2012.
      
Osýpky trápia momentálne niektoré krajiny Európy, napríklad Maďarsko, Rumunsko, objavili sa aj v Česku. "Import na naše územie je možný z ktorejkoľvek krajiny, kde sa osýpky v súčasnosti vyskytujú," povedala Drobová.
      
Ide o najzávažnejšie ochorenie detského veku, spoznať ho podľa charakteristických vyrážok. Je veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom.

Osýpky spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému. Začínajú sa nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Zdrojom nákazy je človek v počiatočnom štádiu ochorenia, nemusí mať teda ešte vyrážky.
      
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča na dosiahnutie dostatočnej kolektívnej imunity proti osýpkam zabezpečiť 95-percentnú zaočkovanosť dvoma dávkami očkovacej látky.

"V ostatných rokoch sme zaznamenali pokles zaočkovanosti pre odmietanie očkovania a antivakcinačné kampane," povedala Drobová.
      
"V prevencii platia všeobecné zásady osobnej hygieny a dôsledné vyhýbanie sa kontaktu s osobami chorými na akékoľvek prenosné ochorenie s respiračnými prejavmi a exantémom. Najúčinnejšie je očkovanie, ktoré je povinné," zdôraznil hlavný hygienik SR Ján Mikas z ÚVZ SR.
      
Na Slovensku sa proti osýpkam začalo očkovať v roku 1969. Dovtedy na ne ochorelo tisíce Slovákov ročne, nevyhli sa početným komplikáciám ani úmrtiam.

V rámci povinného očkovania sa očkujú deti v 15. až 18. mesiaci života a preočkovanie sa vykonáva u detí v 11. roku života. Pri deťoch mladších ako 15 mesiacov, ktoré ešte neboli zaočkované proti osýpkam, sa neodporúča s nimi cestovať do oblastí postihnutých osýpkami.
      
Mikas opäť odporučil rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, aby tak urobili. "Verejnosť budeme naďalej priebežne informovať o vývoji aktuálnej epidemiologickej situácie vo výskyte osýpok na Slovensku aj v Európe," dodal.
      
Pravidelné povinné očkovanie detí lekári na Slovensku vykonávajú proti desiatim infekciám, a to proti osýpkam, príušniciam a rubeole, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám a pneumokokovým invazívnym infekciám.

Tieto očkovania sú zo zákona povinné. Pokiaľ rodičia nedajú svoje dieťa zaočkovať, hrozí im pokuta 331 eur.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

V okrese Brezno je nové ohnisko žltačky

$
0
0
Prípad meningokokovej meningitídy u 11-ročného dievčaťa, žijúceho v lokalite s nízkym hygienickým štandardom v okrese Rimavská Sobota, a tiež jedno ochorenie na vírusovú hepatitídu typu A u žiačky základnej školy z obce Čierny Balog, nahlásili lekári tento týždeň banskobystrickým hygienikom. 
      
Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v B. Bystrici Mária Tolnayová, ochorenie meningitídy ohlásili len na základe klinickej symptomatológie - teplota 39 stupňov Celzia, bolesti hlavy a petechie.

"Dievča hospitalizovali na Infekčnom oddelení vo všeobecnej nemocnici v Lučenci," uviedla.
      
Vzhľadom na preventívne podanie antibiotickej liečby, boli laboratórne vyšetrenia negatívne. Dieťa je v stabilizovanom stave bez progresie ochorenia s výrazným klinickým zlepšením.

V rámci protiepidemických opatrení v ohnisku nákazy priamym kontaktom bol nariadený lekársky dohľad a bolo zabezpečené podanie profylaktickej antibiotickej liečby všetkým, ktorí s chorých dievčaťom prišli do kontaktu.
      
Čo sa týka výskytu žltačky v Č. Balogu, podľa oznámenia epidemiológov ide o nové ohnisko. Ochorenie je aj laboratórne potvrdené. Opatrenia v ohnisku nákazy epidemiológovia nariadili v súlade s platnou legislatívou a v epidemiologickom vyšetrovaní pokračujú.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

K oddlžovaniu môžu pristúpiť aj neštátne nemocnice

$
0
0
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) je "za rovnaký prístup ku každému". Potvrdil to dnes novinárom.
      
Nepovedal, o akú sumu sa budú zdravotnícke zariadenia oddlžovať, rokuje o tom s ministerstvom financií. Dlh štátnych univerzitných a fakultných nemocníc prekročil vlani pol miliardy eur. Koncept oddlžovania nemocníc by Drucker chcel mať hotový v priebehu mesiaca, potom chce o tom informovať verejnosť.
      
"Nikoho do toho nebudem nútiť, ani tých na strane dlžníkov, ani veriteľov," uviedol Drucker. Bude to podľa neho dobrovoľné. Tvorbu dlhu nemocníc by chcel znížiť v tomto roku o 30 až 45 miliónov eur.

Minister povedal, že už je pripravený elektronický systém, v ktorom sa bude "istým spôsobom súťažiť o to, komu sa ako prvá uplatní pohľadávka".
      
V rámci oddlženia budú nemocnice pristupovať k zmluve, tá im zadefinuje povinnosti. "Súkromný aj verejný subjekt bude musieť napríklad vypracovať ozdravný plán, ministerstvo ho bude kontrolovať," povedal Drucker.

Za neplnenie ustanovení avizuje sankcie, "a to aj do výšky oddlženia". "Ak by chcel niekto predsa len špekulovať, vznikne mu rovnaký typ dlhu vo vzťahu k ministerstvu," informoval minister. Oddlženie nemocníc označil za jeho jednu z najväčších výziev.
      
Otázku oddlžovania konzultuje minister aj s advokátmi. Tí napríklad posudzujú riziko možného uprednostnenia či poškodenia veriteľa. Druckerovi pomôžu tiež s potrebnými dokumentmi.

Ide o advokátsku kanceláriu BADUCCI Legal, s. r. o. Za služby im Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zaplatí viac ako 34.000 eur s DPH, vyplýva zo zmluvy uverejnenej v centrálnom registri zmlúv.
      
Drucker predstaví koncept štvrtého oddlžovania nemocníc. Nemocnice sa v minulosti totiž už oddlžovali trikrát. Prvýkrát za vlády Mikuláša Dzurindu, oddlžoval aj prvý kabinet Roberta Fica a naposledy v roku 2011 vláda Ivety Radičovej.
      
Za jednu z veľkých výziev tohto roka označil Drucker obmedzenie vyplácania zisku zdravotných poisťovní. Rezort už má koncepčný návrh, takisto na ňom spolupracuje s ministerstvom financií. Plánuje oddeliť prevádzkové fondy od fondov určených na uhrádzanie zdravotnej starostlivosti.

"Na fondoch určených pre zdravotnú starostlivosť sa môže tvoriť zisk aj strata, tie však nebudú môcť vstupovať do imania spoločnosti," vysvetlil Drucker.
      
Minister chce, aby boli zdravotné poisťovne efektívne. Ak nebudú, časť peňazí určených na prevádzkovú činnosť sa im môže presunúť do fondov určených pre zdravotnú starostlivosť.

"Pôjde o istý druh sankcie," povedal. Ako príklad neefektívnosti uviedol nedostatočné vyťaženie siete špecialistov zo strany poisťovní.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

Poisťovne reagujú, očkovanie proti osýpkam zaplatia aj mimo očkovacieho kalendára

$
0
0
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a súkromná Union ZP sa rozhodli hradiť očkovanie rizikovým skupinám po stretnutí s predstaviteľmi Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Súkromná Dôvera sa k nim zatiaľ nepridá, neplánuje nič meniť.

      "Budeme postupovať podľa odporúčaní hlavného hygienika SR Jána Mikasa," povedala pre TASR hovorkyňa VšZP Petra Balážová. "Chceme, aby sa zaočkovanosť proti osýpkam zvýšila," informovala hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová. ÚVZ pre TASR potvrdil, že by mal v tejto veci vydať usmernenie s odporúčacím charakterom.

      Dôvera tvrdí, že každý prípad úhrady očkovania mimo očkovacieho kalendára bude posudzovať individuálne na požiadanie ošetrujúceho lekára. "Vyhláška určuje, že všetky deti do veku 18 mesiacov majú byť proti tomuto ochoreniu povinne zaočkované, pričom je to hradené poisťovňou. My sme túto vekovú hranicu dvihli na vek 24 mesiacov," vysvetľuje postup Dôvery manažér jej PR odboru Branislav Cehlárik.

      Na Slovensku v týchto dňoch potvrdili importovaný prípad osýpok. Ide o 25-ročného Taliana, ktorý je zahraničným študentom v Košiciach. Pravdepodobne sa nakazil v Novom Sade v Srbsku. V košickej univerzitnej nemocnici ho hospitalizovali začiatkom tohto mesiaca, pustili ho z nej asi v polovici apríla. Muž sa teraz podľa ÚVZ SR lieči doma a už nie je infekčný.

      Hygienici nedávno potvrdili, že záujem o povinné očkovanie v poslednom čase stúpol, rodičov vystrašili osýpky v Maďarku a Rumunsku a najnovšie aj v Česku. Ľudia by však podľa nich mali byť ostražití aj naďalej. "Ak dôjde k importu osýpok do nezaočkovanej komunity, na Slovensku môžu vzhľadom na pokles zaočkovanosti prepuknúť malé epidémie," varuje ÚVZ SR. Opäť vyzval rodičov, aby kontaktovali pediatra, ak ešte nedali zaočkovať svoje deti. Lekári majú zase spozornieť pri príznakoch podobných osýpkam. Kolektívna imunita proti tomuto ochoreniu totiž v niektorých krajoch klesla.

      Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich možno podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom. Spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému.

      Pred zavedením očkovania na Slovensku proti osýpkam (1969) mali osýpky tisíce ľudí ročne, nevyhli sa početným komplikáciám ani úmrtiam. V rámci povinného očkovania sa očkujú deti v 15. až 18. mesiaci života a preočkovanie sa vykonáva u detí v 11. roku života. Pri deťoch mladších ako 15 mesiacov, ktoré ešte neboli zaočkované, sa neodporúča cestovať s nimi do oblastí postihnutých osýpkami.

      Na Slovensku lekári povinne očkujú proti desiatim infekciám – osýpkam, príušniciam a rubeole, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám a pneumokokovým invazívnym infekciám. Zo zákona je to povinné. Pokiaľ to rodičia nerešpektujú, hrozí im pokuta 331 eur.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
TASR
Foto: 
ilustračné foto, archív
TASR

BSK uložil nelegálnej plastickej klinike pokutu vo výške 22.000 eur

$
0
0
Takúto sankciu dostalo od Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), jeho predseda Pavol Frešo dnes o tom informoval na tlačovej konferencii.

Najvyššia možná pokuta v tejto je veci je vo výške 33.000 eur. Frešo tvrdí, že o výške sankcie sa na Úrade BSK radili s inštitúciami, ktoré pôsobia v zdravotníctve.
      
Pokuta je výsledkom správneho konania, ktoré začal kraj voči zariadeniu na Ventúrskej ulici koncom minulého roka. Vtedy mu aj stopol činnosť. Lekári v ňom mali vykonávať plastické operácie.

Načierno ich tam mal robiť lekár Yassine Ghazi Abou Ghoneim. BSK sa ale domnieva, že zákroky vykonávalo viacero špecialistov. Zásielka s rozhodnutím o sankcii by podľa Freša mala byť dnešným dňom klinike doručená.

Zástupcovia zariadenia sa ešte môžu voči verdiktu odvolať. Ak to neurobia v stanovenej lehote, rozhodnutie bude právoplatné.
      
Kraj tvrdí, že pacienti, ktorí sa na operácie v klinike sťažovali, "mali poškodené zdravie". BSK má urobené zápisnice s asi piatimi takýmito ľuďmi.

Bolestivé komplikácie hlásili napríklad po operácii prsníkov, aplikovaní kyseliny hyalurónovej či pri operácii kŕčových žíl.

"Mnohé zákroky sa nepodarili, bolo potrebné ich ešte raz operovať. Niektorí za zákrok zaplatili tisíce eur," uviedol hlavný lekár BSK Valerián Potičný.
      
Klinika nemôže vykonávať činnosť ani v súčasnosti. Predbežné opatrenie, ktoré jej dalo stopku, stále platí. Kraj tvrdí, že zariadenie do dnešného dňa nepožiadalo o vydanie licencie.

"A ani si neviem predstaviť, že by ju za takýchto okolností dostalo, majú šťastie, že tam nik nezomrel," povedal Frešo. Priznal, že z kliniky na nich vyskúšali "všetky právne triky". "Dali sme si veľký pozor, aby rozhodnutie nemohlo byť napadnuté," povedal Frešo.
      
Prípad rieši polícia aj Slovenská lekárska komora. Polícia v jednom z vyšetrovaných prípadov už vzniesla obvinenie, a to 41-ročnému mužovi z trestného činu poškodenia zdravia.

Komora potvrdila, že spomínanému lekárovi nevydávala žiadnu licenciu. Neeviduje tiež, že by mal špecializáciu. Vyplýva to aj z jeho kódu zdravotníckeho pracovníka.
      
Verejnosť si vie overiť, či majú zdravotnícke kliniky alebo rôzne ambulancie od krajov povolenie na činnosť. Napríklad na webe www.e-vuc.sk. Ak sa na tomto portáli hľadaný subjekt nenachádza, povolenie zrejme nemá. Potom treba v tejto veci kontaktovať príslušný kraj.
      
BSK chce ambulancie, ktoré majú od nej povolenie na činnosť, označiť v najbližších dňoch nálepkami s jej logom a príslušným kódom. "Aj takto si budú môcť pacienti overiť, či nie sú u falošného lekára," dodal Frešo.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Múdrosti Rádia Jerevan

$
0
0
Jeden z nich bol takýto – spýtali sa Rádia Jerevan, či je pravda, že v Moskve na Červenom námestí dávajú zadarmo autá značky Moskvič. Rádio Jerevan tri dni rozmýšľalo a nakoniec odvetilo – v zásade je to pravda, iba sú tam tri maličké zmeny. Prvá, nie je to v Moskve na Červenom námestí, ale v Leningrade na Palácovom námestí. Druhá zmena, nie sú to autá, ale bicykle. A tretia, nedávajú ich tam zadarmo, ale ich tam kradnú...

Trucpodnik?

Vláda schválila materiál o výstavbe novej bratislavskej univerzitnej nemocnice. Na tom by nič nebolo, prečo nie? V materiáli boli pomerne veľké chyby, miestami až nezmysly, ktoré sčasti po kritike zmizli, ale často aj zostali.

Je to iba jeden z množstva impotentných materiálov, akých ficovci nepochybne schválili už hromady a ktorých realizácia je prinajmenšom vo hviezdach, pretože z nezmyslu nebude nič iné, iba nezmysel.

Materiál nedáva odpoveď na kruciálnu otázku, koľko čoho vlastne potrebuje Bratislava v lôžkovej ústavnej starostlivosti. Dokonca ani nie je jasné, či nejde o trucpodnik, keďže finančná skupina Penta tiež avizovala výstavbu novej modernej nemocnice v Bratislave. Že to tak môže byť, ukazuje aj rezort školstva, ktorý sa tvári, akoby sa ho toto celé vôbec netýkalo.

Celkom chutné bolo sledovanie pripomienok, vznesených v rámci medzirezortného pripomienkového konania. S ich vyhodnotením si však rezort nerobil ťažkú hlavu.

Na potvoru Protimonopolný úrad SR a ministerstvo financií akosi spochybnili Ficovu doktrínu o bezplatnom zdravotníctve, údajne bez podnikateľskej súťaže (sic!) a o efektivite financovania bez vážnych a kritických analýz. Takže sme skončili s informáciou, že to bude stáť zhruba 384 mil. eur.

Keď je vo vládnom projekte napísané 384 mil. eur, tak reálne budeme radi, keď to bude menej ako 750 mil. eur, aj to za predpokladu, že firmy napojené na vládne koryto budú viac ako zdržanlivé, čo takmer isto nebudú.

Ale aj keby iba tých 384 mil. eur plus zhruba 600 mil. eur dlhov štátnych nemocníc a 200 mil. eur dlhov štátnej poisťovne, čo dáva vyše miliardu eur, bola pravda, tak nik ani netuší, kde by sa tie peniaze dali zobrať, pretože ani náš karpatský génius ich zatiaľ, našťastie, tlačiť nemôže.

Smerácky rukopis

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker hovoril o 26 projektoch, ktoré bude rezort robiť. O mnohých z nich dodnes však nenájdeme nikde žiadnu konkrétnu zmienku.

Čo sa týka definovania nároku poistenca na úhradu zdravotnej starostlivosti zo zdravotného poistenia, po extempore Roberta Fica s ozdravným plánom štátnej poisťovne sa do tejto témy nepustí ani japonský kamikadze, nieto otrasený minister.

Riešenie pohotovostí spí, postupne sa menia ich počty, pričom systémové riešenie nepotrebuje zmenu zákona, ale to, aby si Úrad pre dohľad začal konečne plniť svoje povinnosti. A ambulantné poplatky, to je ako s tým Rádiom Jerevan.

Na otázku, či je pravda, že ľudia budú platiť za objednanie na vyšetrenie na presnú hodinu by Rádio Jerevan po troch dňoch odpovedalo – v zásade je to pravda, ale s troma malými zmenami. Nebudú to poplatky za objednanie na čas, ktoré budú pacienti platiť, ale budú to pokuty lekárom za ich vybratie, ktoré budú v nejakom zákone. A naopak, pacienti poplatky za parkoviská pred štátnymi nemocnicami nebudú platiť, budú im odpustené.

Rukopis je zjavný... Asi nie darmo sa povráva, že novým ministrom zdravotníctva bude budúci žilinský exžupan a silný muž Smeru-SD. To sa budú ešte ľahšie používať vtipy zo socíku.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
MUDr. Rudolf Zajac, exminister zdravotníctva

Druhý rok

$
0
0
Vďaka množstvu zatiaľ neriešených problémov bude tento rok pre krízového manažéra skutočne krízový. Ak sa problémy zdravotníctva nezačnú energicky riešiť, reálne hrozí, že bude kolabovať. Nemocnice nebudú už na jeseň mať z čoho pokryť zo zákona zvýšené platy zdravotníkov.

Štátna poisťovňa bude musieť platiť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti menej, aby konsolidovala svoju mnohomiliónovú stratu. Zadlženým štátnym nemocniciam budú dodávatelia obmedzovať lieky, materiál a služby.

Na to všetko doplatia pacienti - znižovaním kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosťou, vyššími doplatkami, dlhším čakaním v ambulanciách i na výkony.

Vláda Fico III. možno naleje do zdravotníctva ďalšie peniaze daňových poplatníkov, oddlží štátne nemocnice, skonsoliduje VšZP. Oddiali síce kolaps, ale nevyrieši udržateľnosť systému. Druhou cestou sú zásadné systémové zmeny, na ktoré je ideálny práve druhý rok vládnutia.

Minister aj signalizoval, čo by chcel dosiahnuť - dokončenie DRG a eHealth, zastavenie reexportov liekov, manažérske prvky v štátnych nemocniciach, riešenie LSPP, poplatky v ambulanciách, centrálne obstarávanie...

Keby však presadzoval aj skutočne systémové zmeny ako predaj časti poistného kmeňa VšZP, transformáciu nemocníc, poistné plány, definovanie nároku a pod., svoj druhy rok by zrejme nedokončil. Podľa premiéra mu „zajacoviny“ nebude Smer-SD trpieť.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
MUDr. Viliam Novotný, MPH, predseda strany Šanca

Nariadenie Únie nás donúti šetriť na pomôckach

$
0
0
Podľa mňa, pokiaľ sa budú veci naďalej alebo ešte viac kontrolovať, tak to zvýši náklady na materiál. Je pochopiteľné, že farmaceutická firma, ktorá bude nútená zvýšiť náklady na kontrolu, aby svoj preparát mohla predať, si to prevedie do ceny.

Lacné kĺby?

Myslime pri tom na fakt, že momentálne postupne zavádzame DRG systém, ktorý preberáme z Nemecka. Stretávam kolegov, ktorí prichádzajú z Nemecka s veľkým výkričníkom – bože môj, buďte radi, že nemáte DRG systém.

Nechápal som, prečo sú všetci nešťastní z DRG systému a my sa doň hrnieme vo veľkom. Teraz som pochopil, čo DRG pre naše zdravotníctvo, konkrétne pre ortopédiu, znamená.

Znamená to, že budete mať platený operačný výkon ako taký so všetkým. Čiže keď má niekto napríklad operáciu umelého kĺbu, tak poisťovňa ju zaplatí jednou sumou, v ktorej bude zahrnutá i cena samotného materiálu, samotného kĺbu.

Keď sa na to pozriete z pohľadu obchodníka, je jasné, že pokiaľ budú takéto kontroly a cena kĺbu bude vzrastať, ale cena poisťovní hovorí o tom, že cena kĺbu je zahrnutá v sume, čo poisťovňa zaplatí, tak je úplne logické, že každý sa bude snažiť šetriť.

To znamená, že vďaka DRG systému nastane presne to isté, čo nastalo v Nemecku, kde nemocnice implantujú, operujú čo najlacnejší, ale aj menej kvalitný materiál.

Nemeckí lekári nám závidia, že v mnohých situáciách vieme použiť veľmi kvalitné materiály, v tomto konkrétnom prípade kĺby. Ak cena materiálu bude ešte narastať a my nepredpokladáme, že naše úhrady v poisťovniach sa budú blížiť k úhradám nemeckých poisťovní, tak je veľká pravdepodobnosť, že budeme nútení kupovať lacnejšie kĺby, aby sme zachovali chod nemocnice a aby sa tá operácia oplatila robiť.

V rámci EÚ riešime, či bude alebo nebude väčšia kontrola, a neuvedomujeme si, že preberáme DRG systém, ktorý nás bude nútiť k ešte väčšiemu ekonomickému šetreniu. A ekonomické šetrenie v súvislosti s nariadením EÚ nás bude viesť k tomu, že budeme nútení operovať čo najlacnejšie kĺby.

Kontrola je dostatočná

Bude mať nariadenie EÚ vplyv na výrobcov, dodávateľov, lekárov, nemocnice a samotných pacientov? Môžu byť napríklad zdravotnícke pomôcky drahšie?
Áno, môžu byť, lebo niekto tie ďalšie kontroly musí zaplatiť.

S najväčšou pravdepodobnosťou sa to premietne do ceny samotného kĺbu. Otázka znie, či to má skutočne takú pridanú hodnotu. V momentálnej situácii, čo sa týka konkrétne kĺbov, je kontrola dostatočne kvalitná.

Žiadny lekár sa neodváži operovať umelý kĺb bez toho, aby o ňom niečo vedel. Nie z toho hľadiska, aké zloženie má kĺb, o aký materiál či výrobcu ide, ale hlavne z hľadiska, či kĺby majú za sebou určité kontroly.

Konkrétne, kĺby majú za sebou mnohoročné skúsenosti a lekár si vie overiť, aké sú výsledky s operáciami týchto kĺbov, aby sa následne rozhodol, či konkrétny kĺb pacientovi implantuje.

To je nosné pre lekára. A preto je veľmi nepravdepodobné, že kĺby, ktoré by mali byť nekvalitné alebo napodobeniny, čomu by táto kontrola mala predísť, by mali za sebou bohatú škálu operácií s dobrými výsledkami. Myslím si, že kontrola v tejto dobe je, čo sa týka kĺbov, dostatočná.

Nemyslím si, že by nariadenie predĺžilo čas, kým sa k nej pacient reálne dostane. Môže ovplyvniť vtedy, pokiaľ narastie cena protéz, protézy sa stanú na základe DRG systému veľmi ťažko predajné.

Systém bude svojou existenciou tlačiť, aby zdravotnícke zariadenia nakupovali čo najlacnejší materiál. Keď sa ceny začnú zvyšovať, budú ťažko predajné, budú predajné v malých počtoch a farmaceutická firma sa rozhodne z malého trhu ustúpiť.

V tom prípade na to sekundárne doplatia také malé krajiny ako Slovensko. Firma zarobí buď na cene jednotlivého???, alebo na počtoch. Pokiaľ tie počty nie sú veľké, tak firma s cenou nevie ísť dole.

Na Slovensku je trh relatívne malý, čo sa týka ortopédie, keďže sa viem vyjadriť len k ortopédii ako ortopéd. Z toho hľadiska je pravdepodobné, že pre niektoré firmy prestaneme byť zaujímaví, môže sa stať, že niektoré kĺby sa úplne z trhu stratia.

Toto je diskusia vychádzajúca z toho, že nevieme, ako vlastne bude implementovaná tá legislatíva a nevieme, kde sa cena presne prejaví. Nie som obchodník ani ekonóm, ale lekár a len logicky rozmýšľam. Môžem hovoriť jedine zo skúseností, z toho, čo som počul a čo si sedliackym rozumom myslím.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
MUDr. Tomáš Jakubík, ortopéd

Astmu majú v detstve častejšie chlapci, v puberte sa to otočí

$
0
0

Astma je jedno z najčastejších chronických ochorení postihujúcich pľúca. Predpokladá sa, že na svete týmto ochorením trpí približne 300 miliónov ľudí.
Astma je definovaná ako chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, pri ktorých má zápal pôvod v alergickej odpovedi na vonkajší podnet. V tom sa líši od klasického zápalu priedušiek, pri ktorom organizmus reaguje na prítomnosť baktérií alebo vírusov.

Chronické ochorenie

Pri astme zápalový proces zapríčiní zdurenie steny priedušiek a v dôsledku toho je prietok vzduchu obmedzený, a to najmä pri výdychu. Zúženie priedušiek sa súčasne zvýrazňuje zvýšenou produkciou hlienu a bronchokonstrikciou spôsobenou stiahnutím hladkých svalov nachádzajúcich sa v prieduškách. To všetko vedie k príznakom astmy, najmä k opakovaným záchvatom pískania, dýchavičnosti, zvieraniu na hrudníku a kašľu, najmä nadránom.

Astmatický záchvat môžu spustiť viaceré dráždivé látky, často ju môže zhoršovať aj neliečená alergia. Astma je chronické ochorenie, čo znamená, že aj v prípade, keď pacient nemá symptómy a cíti sa dobre, astma a zápalová reakcia je prítomná, avšak vďaka správnej liečbe je ochorenie pod kontrolou. Za vznikom astmy môže stáť niekoľko rizikových faktorov súčasne. Napríklad genetická predispozícia, zvýšená citlivosť na inhalačné alergény a dráždivé látky, opakujúce sa respiračné infekcie, alergia na potraviny a iné.

Liečiť, ale nie vyliečiť

Astma je ochorenie, ktoré je možné liečiť a pri dobrej spolupráci pacienta s lekárom je možné dosiahnuť i dobrú kontrolu ochorenia. Aj pacient s astmou môže viesť plnohodnotný aktívny život, môže naďalej športovať, študovať či pracovať. Navyše, ak sa správne zvolí a nastaví liečba a pacient ju dôsledne dodržiava, vyhne sa zhoršeniu stavu, či už v noci alebo cez deň, a tiež potrebe podávania takzvanej uvoľňovacej, teda záchrannej liečby.

Chlapci častejšie

V súčasnosti patrí astma medzi najčastejšie chronické ochorenia u detí. Zaujímavý je jej výskyt u detí podľa pohlavia. Podľa detského alergológa z Alergoimunologického centra v Prešove a v Sabinove MUDr. Martina Lešťana, vo veku do štyroch rokov sú chlapci dvakrát  častejšie ako dievčatá hospitalizovaní pre náhle prieduškové obštrukcie, ktoré sú pre astmu typické. Do veku 14 rokov majú astmu chlapci oveľa častejšie ako dievčatá – až štyrikrát. Avšak po 15. roku sa situácia mení a astma viac prevláda u dievčat ako u chlapcov.

Ak je v rodine astmatik:

* treba dbať na zvýšenú čistotu
* často vysávať, utierať prach (vlhkou handrou, nie suchou)
* obmedzovať osviežovače vzduchu, vonné tyčinky, dráždivé čistiace prostriedky
* raz za týždeň (max. dvakrát) vymieňať posteľnú bielizeň
* pravidelne vetrať
* dodržiavať vhodnú vlhkosť v byte
* odstrániť „lapače prachu“ – záclony, deky...
* nefajčiť

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
FIT magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív
FIT magazín

Klinika hrudníkovej chirurgie v Martine má za sebou unikátnu operáciu

$
0
0
Unikátnu operáciu majú za sebou lekári z Kliniky hrudníkovej chirurgie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Martine.

Ako pre Zdravotnícke noviny uviedol prednosta kliniky a operatér doc. MUDr. Anton Dzian, PhD., išlo o odstránenie veľkej časti hrudnej kosti a jej náhradu titánovým implantátom, ktorý bol vyrobený na mieru pre 70-ročnú pacientku s nádorom hrudnej kosti.

Išlo o prvú slovenskú individualizovanú náhradu hrudnej kosti, ktorá bola navrhnutá biomedicínskymi inžiniermi z CEIT Biomedical Engineering na základe požiadavky prednostu kliniky a operatéra.

„Myšlienka zvládnutia celého procesu vývoja, návrhu a výroby implantátov metódou 3D tlače sa zrodila v hlavách Dr.h.c. prof. Ing. Jozefa Živčáka, PhD., a doc. Ing. Radovana Hudáka, PhD., z Katedry biomedicínskeho inžinierstva a merania Technickej univerzity v Košiciach. Pre pacientku operácia znamenala radikálne riešenie nádorového ochorenia, pričom bola zachovaná kontinuita a funkčnosť hrudníka,“ uviedol docent A. Dzian.

Od októbra minulého roku

Ako ďalej informoval prednosta klinky, prvotné vyšetrenie pacientky sa uskutočnilo v októbri minulého roku. „Nasledoval proces schvaľovania súhlasu zdravotnej poisťovne s úhradou zdravotníckej pomôcky neuvedenej v zozname zdravotníckych pomôcok. Začiatkom januára sme mali schválenie poisťovne a nasledovali opakované konzultácie s biomedicínskymi inžiniermi, návrh a výroba implantátu,“ dodal. Unikátna operácia sa nakoniec uskutočnila v polovici februára, pričom čistý operačný čas bol dve hodiny a 30 minút. „Operácia prebehla bez komplikácií,“ dodal doc. A. Dzian.

Vysoká pevnosť, nízka hmotnosť

Zliatina titánu je bežne používanou zliatinou v lekárskych aplikáciách a vyznačuje sa vysokou pevnosťou pri zachovaní nízkej hmotnosti, implantát je autoklávovateľný. Aj to je dôvod, prečo sa pre titán rozhodla martinská klinika.

„Použitý materiál je plne biokompatibilný, veľmi dobre znášateľný, bez negatívnych prejavov. Implantát bol individualizovaný na konkrétneho pacienta. Bol vyrobený najmodernejšou technológiou 3D tlače s veľmi vysokou mierou presnosti a tvarovej voľnosti,“ dodal A. Dzian.

Ako dodal, implantát zohľadnil okolitý terén, v ktorom sa nachádza, čo umožnilo jeho lepšie anatomické uchytenie.

„Presné anatomické namodelovanie a zachovanie anatomických kontúr hrudníka umožnilo veľmi uspokojujúce estetické výsledky a najmä zachovanie plnej funkčnosti hrudníka. Ide o materiál, ktorý je odolný proti nárazu a lomu a je vhodný na ochranu vitálne dôležitých vnútrohrudných štruktúr. Presnosť implantátu a miesta fixácie boli predoperačne testované na modeli konkrétneho pacienta,“ priblížil hlavný operatér. 

Celý proces výroby implantátu je postavený na báze vlastného algoritmu od skenovania cez digitalizáciu následného modelovania až po výrobu referenčného modelu a konečnej podoby implantátu.

„V praxi to vyzerá tak, že spracujeme aktuálne vstupné dáta pacienta, ideálne CT s čo najvyšším rozlíšením. V PC programe sa namodeluje na základe konzultácií s operatérom výsledná podoba implantátu vrátane všetkých fixačných bodov, úchytov na prišitie svalstva a pod. Implantát je následne vyrobený unikátnou technológiou laserového sinterovania práškovej zliatiny titánu. Táto technológia spadá do oblasti 3D tlače a umožňuje tvorbu sofistikovaných implantátov na mieru, do ktorých môže byť v prípade potreby integrovaná porézna štruktúra – tzv. biomimetický prístup, ktorý umožní napríklad urýchlenie procesu prerastania kosti. Výsledný medicínsky produkt – implantát na mieru – je následne zabalený a sterilizovaný. Opísaný proces výroby nášho konkrétneho implantátu hrudnej kosti trval zhruba 14 dní,“ dodal doc. A. Dzian.

Tretia malignita 

Odstránenie veľkej časti hrudnej kosti a jej náhrada na mieru vyrobeným 3D titánovým implantátom bola podľa doc. Dziana prvou a unikátnou nielen na Klinike hrudníkovej chirurgie JLFUK a UN v Martine, ale aj na Slovensku.

„Pritom nie sú žiadne publikačné správy o podobných operáciách ani v okolitých krajinách,“ dodal doc. A. Dzian.

Pacientka, ktorú martinskí lekári operovali, mala už v minulosti diagnostikované nádory – karcinóm hrubého čreva a štítnej žľazy – a bola po radikálnych operáciách a onkologickej liečbe.

Ako uviedol prednosta, na PET/CT bolo prítomné ložisko v hrudnej kosti, pričom stredná časť hrudnej kosti bola spotrebovaná tumorom do 7 cm, bez infiltrácie okolia.

„Predpokladali sme metastatické ložisko. Z histológie po operácii však vyplynulo, že išlo o tretiu malignitu – primárny nádor sterna z chrupkového tkaniva, typu primárneho centrálneho chondrosarkómu,“ dodal.

Implantát pre život pacientky nepredstavuje žiadne obmedzenia, pričom použitá zliatina titánu nepredstavuje ani kontraindikáciu MRI vyšetrenia.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Katarína Lovasová, šéfredaktorka ZdN

Môžu štátne ústavné zariadenia fungovať bez dlhov?

$
0
0
Zdá sa, že po siedmych rokoch bude musieť minister financií Peter Kažimír chtiac-nechtiac súhlasiť v tomto roku s oddlžením štátnych nemocníc.

Od posledného oddlženia v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej sa dlh nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva vyšplhal na neuveriteľných vyše 650 mil. eur, pričom rekordmankou je Univerzitná nemocnica Bratislava s dlhom vyše 240 mil. eur, ktorá sa však k problémom dlhov ani nevyjadruje.

Nepomer medzi nákladmi a tržbami

Pritom sa zdá, že riešenie nie je až tak zložité. Ani štátne zdravotnícke zariadenia by sa nemuseli enormne zadlžovať, keby reálne náklady, nevyhnutné na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, boli adekvátne kryté zdrojmi, teda keby zdravotné poisťovne reálne preplácali poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

Samozrejme, na staré dlhy treba podľa nemocníc finančnú pomoc štátu, teda oddlženie z peňazí všetkých daňových poplatníkov. K oddlženiu, ani žiadnym podrobnostiam sa rezorty zdravotníctva a financií nevyjadrujú.

Medzi zadlžené nemocnice patrí aj druhá najväčšia slovenská nemocnica, Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice, špičkové koncové zariadenie pre región východného Slovenska. Ku koncu januára tvorili jej záväzky po lehote splatnosti 79 mil. eur, v lehote splatnosti 50 mil. eur.

Ako vysvetľuje riaditeľ nemocnice MUDr. Milan Maďar, MPH, „k ultimu roka 2010 dosiahli celkové záväzky univerzitnej nemocnice takmer 73 mil. eur. V tom čase sa nemocnica začala pripravovať na transformáciu na akciovú spoločnosť. S cieľom redukcie prevádzkových nákladov sme v roku 2011 naštartovali optimalizáciu ľudských zdrojov a do konca roka sme znížili počet zamestnancov o 275 úväzkov, v rokoch 2012 a 2013 o ďalších 413 úväzkov“.

Zároveň sa nemocnica finančne stabilizovala oddlžením v objeme takmer 50,13 mil. eur, čo výrazne prispelo k poklesu celkových záväzkov ku koncu roku 2011 o 48,7 mil. eur.

„Nemocnica bola pripravená na konsolidáciu svojho hospodárenia. Štrajk lekárov proti transformácii zdravotníckych zariadení a prijatie memoranda o pravidelnom zvyšovaní platov lekárov však celý proces nielen zastavili, ale výrazne prispeli k zhoršovaniu daného stavu,“ konštatuje M. Maďar, ktorý nemocnicu vedie od decembra 2014.

Ako dodáva, „determinantom negatívneho vývoja celkových záväzkov našej nemocnice v minulosti i dnes je výrazný nepomer medzi prevádzkovými nákladmi, vynaloženými na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a bežnými príjmami/tržbami, ktoré za našu činnosť získavame“.

Jedným dychom riaditeľ pripomína, že „nevyhnutnosť dodržiavania personálnych normatívov, zákonné úpravy platov lekárov a zdravotníckeho personálu a vysoký podiel živej práce pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti vedú k tomu, že tempo rastu prevádzkových nákladov je stále vyššie ako tempo rastu našich tržieb, čo nám nedovoľuje výraznejšie znížiť schodok v cash-flow“.

Objem financií je konštantný

Je teda hlavná príčina v podfinancovaní systému a nedostatočných, resp. nereálnych platbách zdravotných poisťovní za poskytnutú zdravotnú starostlivosť? O nepomere medzi nákladmi a tržbami M. Maďar už hovoril.

Podľa neho sa poskytovanie zdravotnej starostlivosti vyznačuje určitými špecifikami, keď v plnej miere neplatia bežné ekonomické zákonitosti. Klasickí poskytovatelia rôznych služieb pri rastúcom počte platiacich klientov zvyšujú svoje tržby.

„Zmluvy poskytovateľov so zdravotnými poisťovňami však majú stanovené objemové limity na jednotlivé druhy zdravotnej starostlivosti, ktoré však nie vždy môže nemocnica dodržať. No realizované nadlimitné výkony zdravotné poisťovne preplácajú v minimálnej miere. Spotrebovaný náklad tak nie je krytý výnosom,“ upozorňuje opäť riaditeľ.

Na druhej strane podľa neho „majú aj nemocnice svoje rezervy, ako by mohli sčasti zredukovať svoje prevádzkové náklady. Takže v konečnom dôsledku by malo ísť o synergický efekt, pozostávajúci z úspor na strane nemocníc a podporený zreálnením platieb zo zdravotných poisťovní.“

Niektoré nemocnice predávajú svoje pohľadávky tretím subjektom, aby si finančnú situáciu zlepšili. „Naše pohľadávky tretím subjektom nepredávame. Na druhej strane však využívame všetky právne prostriedky na ich vymoženie a dbáme na to, aby nedošlo k ich zániku alebo premlčaniu. Ak je to nevyhnutné, uplatňujeme si právo na uhradenie pohľadávky na súde,“ vysvetľuje M. Maďar.

Posledné roky sa Slovensko snaží do zdravotníctva aplikovať DRG systém. Otázka je, či – ak bude konečne zavedený, môže situáciu zlepšiť?

M. Maďar konštatuje, že „momentálne sa to dá ťažko predikovať. Objem financií pre zdravotníctvo zostáva i naďalej viac-menej konštantný a platby pre jednotlivé nemocnice budú ovplyvnené nastavenými casemix indexmi a individuálnymi základnými sadzbami. V súčasnosti skôr pracujeme s konzervatívnym modelom a aj pre rok 2017 počítame s objemom výnosov od zdravotných poisťovní na úrovni minulého roka. Náklady, hlavne tie osobné v kategórii zdravotníckych pracovníkov, však porastú naďalej“.

V záujme pozitívnejšieho vývoja prijala košická fakultná nemocnica rad opatrení, ktorými chce situáciu zlepšovať.

Rast osobných nákladov je hrozba

Kardinálna otázka v štátnom zdravotníctve – je reálne, aby štátna koncová nemocnica s finančne najnáročnejšími pacientmi dokázala fungovať bez zadlžovania.

„Vedenie Univerzitnej nemocnice LP Košice vykonáva všetky kroky, aby to reálne bolo. Prvoradým predpokladom je osobná zainteresovanosť manažmentu na výsledkoch hospodárenia a efektívnom fungovaní nemocnice tak, ako to je bežné v súkromných spoločnostiach,“ zdôrazňuje M. Maďar.

Riaditeľ si uvedomuje, že „ak v súčasnej dobe nevieme získať viac zdrojov z verejného zdravotného poistenia, musíme hľadať interné rezervy. Všetky procesy, ktoré v našej nemocnici prebiehajú, musia byť nastavené správne. To na začiatku znamená dôkladnú analýzu a potom zníženie počtu procesných krokov, skrátenie dĺžky ich trvania a duplicitu, maximálne využitie potenciálu vlastných zamestnancov s elimináciou dodávateľských služieb, odstránenie konfliktu záujmov medzi súkromnou praxou a zamestnaneckým pomerom v nemocnici a zvýšenie efektivity nielen v procese obstarávania, nákupu a zásobovania, ale i vo vykazovaní realizovaných zdravotných výkonov na zdravotné poisťovne“.

Na druhej strane podľa M. Maďara „ani maximálne úspory na nákladovej strane bez toho, aby nedošlo k zníženiu úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti, nemusí postačovať. Určite je na dosiahnutie vyrovnaného hospodárenia potrebné aj zreálnenie úhrad za zdravotnú starostlivosť“.

Čo sa týka prípadného ďalšieho oddlženia, košická nemocnica by ho prijala. „Kto by sa bránil dodatočným zdrojom? Je však vysoká pravdepodobnosť, že pokiaľ platia zákonné ustanovenia o odmeňovaní zdravotníckych zamestnancov, budú osobné náklady nemocníc nezastaviteľne rásť, odčerpávať limitované zdroje, diskriminovať ostatné skupiny zamestnancov a zmaria akýkoľvek efekt z realizovaných opatrení na vylepšenie hospodárenia nemocnice. To opäť vytvorí priestor na ďalšiu tvorbu dlhov“.


Záväzky UN LP Košice (v EUR):
Položka    po lehote    v lehote        záväzky celkovo
Istina     77 329 554    50 379 926    127 709 480
Penále    1 677 187        0                 1 677 187
Celkovo   9 006 741    50 379 926    129 386 667
Zdroj: UN


Opatrenia – rozdiel nákladov/výnosov k 31. 12. 2016 v porovnaní k 31. 12. 2015 (v EUR):
Opatrenie úspora nákladov 31. 12. 2016
Zníženie nákladov na energie    654 966,78
nové zmluvy na združenú dodávku energií – elektrická energia a plyn
investície do zdravotníckej infraštruktúry – výmena okenných konštrukcií výmena zastaraných technológií za nové – vzduchotechnika
Zníženie nákladov na opravy a údržbu    1 234 397,75
prehodnotenie servisných zmlúv
realizácia prác vo vlastnej réžii
investície do novej zdravotníckej techniky
sponzoring a dary – výpočtová technika
Zníženie ostatných prevádzkových nákladov    333 248,80
zníženie objemu neproduktívnych nákladov (pokút a penále)
zníženie nákladov na energie pokles koeficientu DPH
Opatrenie    rast výnosov k 31. 12. 2016
Rast výnosov z predaja tržieb    4 627 085,06
vyšší objem realizovaných zdravotných výkonov, výnosy od zdravotných poisťovní aj platené služby
Plánované opatrenia
Zavedenie DRG
Striktná kontrola správneho zadávania údajov do KNIS a ich korektné vykazovanie do poisťovní, aby UN nestrácala výnosy v dôsledku chybne vykázaných výkonov (príp. ich úplnej absencie)
Dodržiavanie štandardných diagnostických a terapeutických postupov
Zníženie počtu rehospitalizácií/lekára 
Oddelenie súkromnej praxe lekárov od úväzku v UN
Skrátenie doby ošetrenia, príp. hospitalizácie
Skrátenie predoperačnej prípravy o výkony, ktoré trvajú zbytočne dlho, skrátenie operačného času
Optimalizácia nákupov, hlavne liekov a ZM
Striktné dodržiavanie stanovených limitov spotreby, zníženie počtu nákladovo neefektívnych liekov a ZM
Elektronizácia zdravotnej dokumentácie a elektronická dokumentácie preskripcie (využívanie všetkých možností KNIS)
Zníženie počtu opakovaných vyšetrení – nižšie zaťaženie lekára i pacienta
Kvalitnejší manažment pacienta (zníženie počtu interakcií)
Nižší počet návštev pacienta u lekára/rok
Zavedenie prehľadných pravidiel pri platbách pacientov
Zníženie počtu sťažností v dôsledku vyberaných poplatkov
Kritériá a indikátory pre hodnotenie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti
Dovybavenie nadštandardných izieb, zvýšenie komfortu a spokojnosti pacientov
wifi/internetová sieť pre pacientov
Zdroj: UN 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny

Stimuláciou mozgu vieme obmedziť prejavy Parkinsonovej choroby

$
0
0
Parkinsonova choroba je jedno z najčastejších degeneratívnych ochorení nervovej sústavy. Vývoj parkinsonizmu trvá mesiace, niekedy i roky a pokiaľ sa nezačne pacient liečiť, končí úplnou stratou hybnosti.

Priebeh a príznaky sú u každého pacienta individuálne. Prvé symptómy bývajú nenápadné. Patrí medzi ne rýchlejšia únava, pocit ťažkých končatín, kŕče, spomalenie chôdze či zvýšená sekrécia slín, sĺz a potu.

Ďalšími prejavmi sú pomalé nekoordinované pohyby, tvár s minimálnou mimikou a pomalá chôdza v predklone. Neskôr prichádzajú poruchy rovnováhy, pády, zápcha a inkontinencia moču. Pomerne častý je aj výskyt úzkosti, demencia, depresia, strata pozornosti a pamäti.

Výskyt ochorenia

Odhad počtu pacientov na Slovensku je 15 000 a každoročne toto číslo rastie. Najpesimistickejšie prognózy hovoria o jeho zdvojnásobení do roku 2030.

Priemerný vek nástupu prvých príznakov je okolo 60 rokov, avšak pri približne 10 percentách pacientov je to už okolo štyridsiatky. Vo veku nad 85 rokov trpí Parkinsonovou chorobou 5 percent populácie.

Nástup býva rôzny, od rýchleho prepuknutia choroby až po pozvoľné, niekoľkoročné málo obmedzujúce príznaky. Niekedy trvá diagnostika aj niekoľko rokov. Parkinsonova choroba postihuje mužov aj ženy v takmer rovnakom počte.

Štyrmi základnými prejavmi sú spomalený pohyb, svalová stuhnutosť, pokojový tras a problémy s chôdzou a rovnováhou.

Možnosti liečby

Napriek rozsiahlemu výskumu nie je dostupný liek, ktorý by dokázal ochorenie vyliečiť. Dostupná, ale najmä včasná liečba však dokáže účinne zmierňovať príznaky ochorenia.

Liečba sa dá v princípe rozdeliť na farmakologickú a nefarmakologickú. Farmakologická je nosným pilierom v počiatočných štádiách počas prvých 5 až 10 rokov.

Počas tohto obdobia lekári dokážu jednou až piatimi, šiestimi dennými dávkami liekov udržať pacientov na veľmi dobrej úrovni z hľadiska pohyblivosti, z hľadiska nemotorických príznakov, akými sú depresia, bolesti, úzkosť.

Liečba má však aj svoje limity, preparáty strácajú svoju účinnosť, skracuje sa účinnosť jednotlivej dávky. Súvisí to s tým, že ochorenie napriek liečbe pokračuje ďalej.

Tu nastupujú možnosti pokročilých spôsobov terapie, z ktorých najdôležitejší je chirurgický prístup, resp. chirurgická liečba, ktorú nazývame hĺbková mozgová stimulácia.

„To znamená, že sa zavedú tenučké elektródy do špecifických štruktúr v hĺbke mozgu, ktoré sa spoja s neurostimulátorom, čo je programovateľná batéria, a kontinuálne je istá mozgová štruktúra prostredníctvom tohto stimulátora elektród dráždená – stimulovaná,“ vysvetľuje  prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD.

Táto liečba ovplyvňuje centrá mozgu zodpovedné za koordináciu pohybu a svalov. Na Slovensku ju absolvovalo 100 pacientov v troch centrách.

Pohyb pomáha

Okrem farmakologickej a chirurgickej liečby je dôležitá aj skupina tzv. združených terapií, na prvom mieste je to fyzioterapia, rehabilitácia, potom logopedická terapia, ergoterapia, psychoterapia a pomáhanie s integráciou pacientov do nového prostredia, či už z pracovnej stránky alebo v domácom prostredí.

Parkinsonova choroba je teda zatiaľ nevyliečiteľná choroba, avšak je viacero spôsobov, ako možno jej priebeh spomaliť a zaistiť takmer plnohodnotný život.

Odborníci z praxe odporúčajú pacientom v prvom rade každodenný pohyb, predovšetkým chôdzu, masáže, tanec, jogu alebo cvičenie taiči. Medzi ďalšia odporúčania patrí aj trénovanie mozgu precvičovaním pamäti, vedomostí a orientovanosti.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Ako dlho budú súčasné antibiotiká účinné?

$
0
0
Nepôsobia však na vírusy. Pri liečbe antibiotikami treba pamätať na to, že ich treba užívať presne v stanovených časových úsekoch a nesmú sa prestať brať pred dokončením liečby.

Ak sa liečba preruší skôr, niektoré najodolnejšie baktérie prežijú, zmenia sa a stanú sa rezistentnými. Potom je už liečba zložitá a niekedy aj nemožná.

Podľa WHO patria ATB medzi esenciálne lieky, to znamená, že každému, kto ich potrebuje, by mali byť dostupné. Napriek tomu vo svete zomiera ešte stále príliš veľa ľudí na infekčné ochorenia, ktoré sa dajú podávaním ATB efektívne liečiť.

WHO sa zaoberá nielen mapovaním spotreby ATB v jednotlivých krajinách, ale vedie databázy o ich účinkoch, prípadne zlyhaniach, a apeluje na výrobcov liekov, aby investovali aj do výskumu a vývoja nových ATB.

Vo vyspelých krajinách sa podarilo problém infekčných ochorení zvládnuť a populácie v nich trpia najmä na chronické neinfekčné ochorenia, záujem o výrobu  ATB preto klesol.

Napriek tomu, že vďaka globalizácii a možnosti cestovania po svete sme všetci významne vystavení riziku nákazy, najmä pri zanedbaní očkovania pri tých ochoreniach, proti ktorým existuje.

Antibiotická rezistencia

Rezistencia baktérií na antibiotiká je čiastočne prirodzeným dôsledkom (po)užívania antibiotík. Ak baktérie neustále prichádzajú do kontaktu s antibiotikami, začnú si na ne „zvykať“ a vyvíjajú dokonalejšie spôsoby na prekonanie aj tých najsofistikovanejších a najpokročilejších antibiotík.

Patrí medzi najväčšie súčasné hrozby v oblasti verejného zdravotníctva. Zo WHO už pred 10 – 15 rokmi prichádzali varovné signály, že stúpa počet infekcií, ktoré sú ťažko liečiteľné, alebo vôbec nereagujú na liečbu dovtedy účinnými antibiotikami.

Vďaka monitorovaniu rezistencie je možné porovnávať jednotlivé európske krajiny, čo má zmysel pre formulovanie opatrení na zamedzenie šírenia rezistencie.

WHO uvádza, že aj geograficky blízke oblasti môžu mať výrazne odlišný charakter antibiotickej rezistencie, ktorá závisí od zdravotníckeho systému a všeobecnej informovanosti odbornej a laickej verejnosti o ATB.

Väčšinu rezistentných infekcií spôsobuje gramnegatívny Acinetobacter, a niektoré kmene Klebsielly a druhov Pseudomonas.

Tieto baktérie spôsobujú rôzne ochorenia, počnúc nemocničnými pneumóniami, cez krvné infekcie, infekcie močového traktu z katétrov, brušné infekcie až po meningitídu u ľudí, ktorí sa podrobili zákrokom na hlave alebo chrbtici.

Jednou z príčin vzostupu zdravotných nákladov v celosvetovom meradle je rastúci problém rezistencie mikroorganizmov. Problematika rezistencie na antibiotiká je v ostatných rokoch problémom nielen nemocničnej, ale hlavne ambulantnej praxe, a to takmer pri všetkých bakteriálnych druhoch.

Jednou z najčastejších príčin vzostupu rezistencie určitej skupiny mikroorganizmov je zvýšená a neindikovaná spotreba antibiotík v danom regióne. Vývoj rezistencie bakteriálnych patogénov izolovaných v ambulantnej praxi prebieha pozvoľna a veľakrát sa nezachytí jej náhly vzostup.

„Často sa rezistencia prejaví až v súvislosti s hospitalizáciou pacienta so závažnou infekciou. Jej liečba bežnými antibiotikami nie je možná, zvyšuje náklady nielen v komunite, ale aj v nemocnici,“ vysvetľuje MUDr. Darina Sedláková, MPH, predstaviteľka WHO v Slovinsku.

Frekvencia používania antibiotík závisí od mnohých faktorov, ako napr. od klinického stavu pacienta, od dostupnosti jednotlivých liekov, od úrovne vedomostí lekára, od epidemiologickej situácie, od stavu rezistencie a od možnosti konzultácie s odborníkmi erudovanými v antibiotickej politike.

Podstatnú úlohu v sledovaní trendov rezistencie a spotreby antibiotík má mikrobiologická diagnostika v ambulantnej praxi. Klinicky zamerané mikrobiologické vyšetrenie s interpretáciou dosiahnutých výsledkov má pri diagnóze a liečbe infekcií neodmysliteľné postavenie.

Cielená interpretácia výsledkov citlivosti na antibiotiká a cielená terapia sú jedným z možných nástrojov antibiotickej politiky v ambulantnej praxi.

Potrebné zmeny

ATB patria k najväčším vynálezom ľudstva v oblasti medicíny. Vďaka nim (spolu s vývojom očkovacích látok) sa podarilo v minulom storočí dostať pod kontrolu mnoho infekčných ochorení, na ktoré ľudia predtým zomierali v detstve alebo mladom veku.

Aj v prípade ATB platí, že ak sa užívajú nesprávne (nevhodné alebo zbytočné použitie ATB na dané ochorenie, zlé dávkovanie a dĺžka liečby apod.), strácajú postupne svoj liečebný potenciál.

Existuje niekoľko možných riešení, ako zvrátiť stav s rezistenciou antibiotík. Jednou z nich je zabezpečiť zmenu postoja lekárov k racionálnej indikácii antibiotík.

Ďalším prvkom je racionalizácia laboratórnej diagnostiky, keďže je základným predpokladom cielenej antibiotickej liečby, a to nielen využívaním parametrov na odlíšenie bakteriálnej a vírusovej infekcie (napr. CRP), ale aj zistením pôvodcu ochorenia z klinicky validnej vzorky, odobratej pred prvým podaním antibiotika.

Dôležitým aspektom je aj skvalitnenie preskripcie antibiotík v Slovenskej republike, keďže preskripcia na Slovensku je v porovnaní s európskymi štátmi neúmerne vysoká, z čoho vznikla aj vysoká rezistencia na niektoré antibiotiká, napr. rezistencia na makrolidy.

A nemálo dôležitá je aj výchova laickej verejnosti k tomu, aby vedela, kedy ATB treba a kedy nie.

Situácia na Slovensku

Podľa Úradu verejného zdravotníctva rezistentné kmene baktérií všeobecne nevznikajú u nás. Najčastejšie sú importované zo zahraničia. Hlavnú príčinu rýchleho šírenia rezistencie v SR treba vidieť v nedostatočných možnostiach realizácie efektívnych protiepidemiologických opatrení.

K faktorom, ktoré prispievajú k negatívnemu trendu, možno aj zaradiť „zastarané zdravotnícke zariadenia, často spoločné toalety pre niekoľko izieb, chýbajúce izolačné lôžka, zlé podmienky pre dodržiavanie striktných hygienických režimov v prípade výskytu zvlášť nebezpečných baktérií,“ reaguje Úrad verejného zdravotníctva SR a dodáva, že sú to „aj nedostatky v predpisovaní antibiotík, ktoré popri nedodržiavaní požiadaviek na optimálnu preskripciu môžu byť podmienené aj nedostatkom financií – uprednostňovanie lacných preparátov, ekonomická dostupnosť drahších liekov.“

Podľa WHO v našej krajine pripadá na ambulantnú starostlivosť 80 percent ATB liečby, zvyšok sú nemocnice. A 27 percent antibiotickej liečby predpisujú pediatrické ambulancie.

D. Sedláková dodáva, že „častým či nevhodným užívaním sa rezistencia môže v organizme pestovať už od mladého veku“.

Slovensko patrí medzi európske krajiny s vyššou spotrebou ATB, čo sa následne odráža aj v antimikrobiálnej rezistencii.

„Nebezpečným trendom, ktorý môže rozvoj rezistencie u nás ďalej akcelerovať, je obmedzovanie frekvencie a rozsahu vyšetrovania citlivosti na antibiotiká zo strany poisťovní,“ dodáva Úrad verejného zdravotníctva SR.

Spotreba ATB z hľadiska poisťovní hovorí o poklese užívania. Napríklad zdravotná poisťovňa Dôvera za rok 2010 eviduje 1 583 000 balení predpísaných ATB a za rok 2016 eviduje 1 457 000 balení. Pri oboch rokoch najvyšší počet balení je v Košickom kraji.

Štátna poisťovňa registruje predpísané ATB za rok 2010 v počte balení 3 855 907 a za rok 2016, podobne ako súkromná poisťovňa, registruje pokles balení, a síce 3 324 985 predpísaných antibiotík.

Ďalšia súkromná poisťovňa Union predpísala za minulý rok 354 060 balení, a to v prípade všeobecných lekárov pre deti 173 886 balení a v prípade všeobecných lekárov pre dospelých 180 174 balení.

Čo sa týka CRP testov, ktoré majú identifikovať, či ide o infekciu bakteriálnu alebo vírusovú, sa ich používanie zvýšilo. Zdravotná poisťovňa Dôvera evidovala za rok 2010 počet CRP testov 634 000 a minulý rok to bolo 902 000 testov.

Všeobecná zdravotná poisťovňa uhradila za minulý rok viac ako 153-tisíc CRP vyšetrení.

„Spolu sme minulý rok uhradili 51 725 CRP vyšetrení, z toho 9 276 vykonal všeobecný lekár pre dospelých a 42 449 všeobecný lekár pre deti – počty nám stúpajú, keďže si to aj pacienti žiadajú,“ povedala Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union.

Výsledkom používania, resp. zámerom používania CRP testov bolo predchádzať zbytočnému užívaniu ATB. „Po zavedení úhrad CRP vyšetrení v rámci ambulantnej pediatrickej praxe nedošlo k poklesu spotreby balení ATB. Úhrada CRP vyšetrení v ambulancii všeobecného lekára pre dospelých je zahrnutá v rámci kapitácie,“ vysvetľuje Matej Štepiansky, hovorca poisťovne Dôvera.

„Podľa našich údajov zaznamenávame v posledných rokoch pokles spotreby antibiotík. Z údajov VšZP nevyplýva, že by výkon CRP významne šetril náklady poisťovne na antibiotiká,“ hovorí Petra Balážová, hovorkyňa VšZP.

„Zdravotná poisťovňa Union nepožaduje pred predpisom antibiotika povinné vyšetrenie CRP. Nie vždy je toto vyšetrenie nutné. Lekár často robí aj iné vyšetrenia a môže sa rozhodnúť, či na diagnostiku potrebuje toto vyšetrenie alebo nie,“ povedala hovorkyňa poisťovne Union.

Údaj o tom, pri koľkých predpísaných ATB bol vykonaný CRP test, poisťovne neevidujú.

Budúcnosť ATB

WHO vo februári vydala zoznam 12 druhov baktérii rezistentných na ATB, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu pre zdravie ľudí. Podľa D. Sedlákovej bol tento zoznam odkomunikovaný aj u nás.

„Poskytli sme informáciu médiám, a tie ho uverejnili opakovane. Informácia je dôležitá nielen pre samotných lekárov a zdravotnícke zariadenia, ale aj ako podnet pre vedu a výskum,“ dodáva D. Sedláková.

Zoznam je rozdelený na tri kategórie podľa urgentnosti problému: najkritickejšia je situácia s gramnegatívnymi baktériami, ktoré spôsobujú rezistentné infekcie najmä v nemocniciach, liečebniach, sociálnych zariadeniach, jednoducho všade, kde sa kumulujú ľudia s oslabeným zdravím, ktorí sú nielenže náchylnejší na vznik infekcie alebo nosičstvo nebezpečnej baktérie, ale sú aj bezprostredne ohrození takýmito stavmi na živote.

Medzi tými 12 baktériami nie je zahrnutá Mycobacterium tuberculosis spôsobujúca tuberkulózu, ale WHO upozorňuje, že počet multirezistentných prípadov tuberkulózy v posledných desiatich rokoch enormne narastá a Európa patrí k najviac ohrozeným regiónom.

Časopis Clinical Infectious Diseases v roku 2009 uviedol, že len päť najväčších farmaceutických spoločností malo v roku 2008 ešte aktívne programy objavovania nových antibiotík.

V súčasnosti 15 najväčších svetových farmaceutických spoločností zaznamenáva, že len 1,6 percenta nových molekúl sú ATB, 8,2 percenta sú iné antiinfektíva a 90 percent sú iné lieky.

Zo štúdie v roku 2008 o vývoji antibiotík sa zistilo, že len 15 zo 167 antibiotík vo vývoji malo nový mechanizmus účinku, so schopnosťou reagovať na problém antibiotickej rezistencie.

V britskom prehľade o antimikriobálnej rezistencii sa uvádza, že škodlivé účinky ATB rezistencie sa už prejavujú po celom svete. ATB-rezistentné infekcie v súčasnosti každoročne spôsobia najmenej 50-tisíc úmrtí po celej Európe a Spojených štátoch.

V štúdii odhadli, že odolné baktérie môžu do roku 2050 zabíjať až desať miliónov ľudí ročne, rovnako ako rakovina, a k celkovým ekonomickým škodám v rozsahu 100 miliárd dolárov. Relatívne bežné chirurgické zákroky môžu byť znovu životunebezpečnými.
 

Komentuje - MUDr. Darina Sedláková, MPH, predstaviteľka WHO v Slovinsku

Narastajúce používanie antibiotík v potravinárstve  sa označuje za možný zdroj rezistentných baktérií 

Štyri roky po tom, ako začali liekové spoločnosti masovú výrobu penicilínu v roku 1943, začali sa objavovať mikróby rezistentné na penicilín. Prvou baktériou, ktorá sa úspešne adaptovala na toto prelomové antibiotikum, bol Staphylococcus aureus.

Používanie antibiotík je kľúčovým motorom pri rozvoji rezistencie a je negatívne ovplyvňované kombináciou prehnaného užívania antibiotík, najmä v liečbe slabších infekcií alebo v liečbe infekcií nebakteriálneho pôvodu, pri predĺžení profylaxie na viac ako 24 hodín, zneužívaním z dôvodu chýbania dostupných informácií alebo nesprávnych informácií o alternatívnej vhodnej liečbe, ako aj nedostatočným dodržiavaním dĺžky antibiotickej liečby alebo nedodržiavaním receptov z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov.

O počte prípadov rezistentných bakteriálnych infekcií, vrátane fatálnych prípadov, neexistujú celosvetové údaje. Podľa štúdie z roku 2008 v Európskej únii zomrie ročne na infekcie, spôsobené multirezistentnými baktériami, najmenej 25 000 pacientov, a odhadované dodatočné náklady v zdravotníctve a straty produktivity predstavujú najmenej 1,5 miliardy eur.

Narastajúce používanie antibiotík v potravinárstve a iných priemyselných odvetviach v niektorých krajinách sa označuje za možný zdroj rezistentných baktérií alebo bakteriálnych génov a výstupu rezistencie, ktorá ovplyvňuje infekcie u ľudí.

Vo verejnom zdravotníctve narastá dôležitý aspekt prepojenia vzťahu človek – zviera. Antimikrobiálne látky sú dôležité v liečbe a profylaxii infekčných ochorení u zvierat, a používajú sa aj na podporu rastu. Rezistentné baktérie u zvierat sa môžu šíriť na ľudskú populáciu a navyše rezistentné gény sa môžu šíriť z baktérií zvierat na ľudské patogény.

V regulácii a kontrole používania antimikrobiálnych liekov pri výrobe potravín a u zvierat by mali hrať hlavnú úlohu národné úrady pre bezpečnosť potravín a veterinárne služby, ktoré by mali podporovať správne postupy v poľnohospodárstve, zabezpečujúce rozvážne užívanie antibiotík.

Farmaceutické spoločnosti majú malú motiváciu na rozvoj antibiotík. Najmä antibiotiká majú slabú návratnosť investícií, pretože sa užívajú len krátky čas a chorobu, na ktorú sú zamerané, dokážu vyliečiť.

Naopak, lieky, ktorými sa liečia chronické ochorenia, ako vysoký krvný tlak, užívajú pacienti denne po celý zvyšok svojho života. Spoločnosti prišli na to, že predajom týchto liekov zarobia oveľa viac peňazí, ako keď predávajú antibiotiká. Preto mnohé spoločnosti prestali celkom vyrábať antibiotiká.
 
Rezistencia baktérií na antibiotiká:

Rezistencia (%) Acinetobacter species na vybrané ATB za rok 2015*
                     fluorochinolóny     aminoglykozidy     karbapenemy    
Slovensko              51,9                       42,9                      28,2
ČR                         18,3                       15,0                       6,7
Maďarsko              68,1                       60,6                      55,2    
Poľsko                   88,1                       70,2                      65,6
Rakúsko                16,4                        6,3                        9,4


Rezistencia (%) Klebsiella pneumoniae na vybrané ATB za rok 2015*
                  fluorochinolóny    3G-cefalosporíny    aminoglykozidy    
Slovensko         70,0                         67,2                        66,5
ČR                    48,9                         54,1                        51,9
Maďarsko         36,7                         37,2                        34,6
Poľsko              63,9                         64,2                        58,6
Rakúsko           11,7                          8,4                          4,8

Rezistencia (%) Pseudomonas aeruginosa na vybrané ATB za rok 2015*
                      aminoglykozidy    ceftazidim    fluorochinolóny    karbapenemy
Slovensko              41,9                  34,8                  52,2                      51,9
ČR                         21,3                  19,6                  30,0                      10,6
Maďarsko              20,5                  24,2                  24,7                      35,8
Poľsko                   30,6                  27,8                  36,2                      37,0
Rakúsko                 6,3                    9,9                   10,3                      12,2


Rezistencia (%) Escherichia coli na vybrané ATB za rok 2015*
                   fluorochinolóny    3G-cefalosporíny    aminoglykozidy    
Slovensko          44,2                      30,0                          24,2
ČR                     22,6                      14,5                          11,3
Maďarsko          29,0                      16,7                          13,6    
Poľsko               27,9                      11,9                          11,2
Rakúsko            20,0                       9,7                             7,0


* zdroj European centre for disease prevention and control  
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Ruky sú zrkadlom toho, čo chytáme. Pozor na choroby

$
0
0
Hygiena rúk v bežnom živote je ponímaná ako súčasť osobnej hygieny. Okrem toho tiež chráni nielen naše zdravie, ale je veľmi dôležitá aj v ambulanciách či v nemocniciach, kde je koncentrácia rôznych mikroorganizmov vysoká.

Hepatitída aj šigelóza

Mikroorganizmy na našich rukách predstavujú zrkadlo plôch predmetov, ktoré človek chytá v bežnom živote. Je pravdou, že v populácii sa vyskytujú  mikroorganizmy bežne citlivé na liečbu a vzhľadom na dobrý zdravotný a imunitný stav bežného človeka nespôsobujú ochorenia.

„Sú však aj také, ktoré môžu zdravie človeka ,rozkývať‘. Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť napríklad ochorenie na vírusovú hepatitídu typu A či šigelózu,“ upozorňuje MUDr. Elena Lazarová, MPH, primárka Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Význam hygieny rúk v bežnom živote je taktiež veľmi dôležitý v období zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení a chrípky. „Vyvolávatelia týchto ochorení prežívajú v sekréte dýchacích ciest, na plochách a predmetoch a pokiaľ si ruky po kontakte s týmito predmetmi nedostatočne umývame, môžeme sa nakaziť aj bežne kvapôčkovou infekciou,“ vysvetľuje ďalej MUDr. Elena Lazarová, MPH.

Kritické miesta

Každý odborník potvrdí, že obyčajná voda na umývanie rúk nestačí. Na dôkladné umytie je ideálna kombinácia mydla a dezinfekčného prostriedku. „Miesta na ruke, kde je najviac mikroorganizmov, sú práve tie, na ktoré pri umývaní zväčša zabúdame. Najčastejšie sa usádzajú medzi prstami a v okolí lôžok nechtov,“ vysvetľuje MUDr. Lazarová.

Najmä u zdravotníkov

Veľmi dôležité je dodržiavanie správnej hygieny rúk u zdravotníkov, najmä u lekárov a sestier. Ruky sú totiž ich najčastejším používaným pracovným nástrojom. Ak nedodržia správne postupy umývania rúk, môže nastať veľký problém. V takom prípade sa totiž zdravotníci môžu stať prenášačmi mikroorganizmov v nemocničnom prostredí.

„U zdravotníkov je preferovaná dezinfekcia rúk alkoholovými dezinfekčnými prostriedkami pred umývaním rúk pod tečúcou vodou pomocou tekutého mydla. Pri personáli, kde si to ich výkony vyžadujú, sú nevyhnutné aj rukavice,“ vysvetľuje MUDr. Lazarová.

„Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava sa niekoľko rokov zameriava na budovanie systému bezpečnosti pacienta. Hygiena rúk a bariérové ošetrovanie tvorí jeho základný pilier, preto mu venujeme veľkú pozornosť a edukáciou zamestnancov, ale i pacientov sa snažíme tento pilier podporovať,“ hovorí Miroslav Bdžoch, riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava. 

„V našej nemocnici sme ako prví na Slovensku zaviedli systém bezpečnostných ihiel a kanýl, pri ktorých sa výrazne znižuje riziko poranenia personálu a následného možného infikovania,“ vysvetľuje riaditeľ nemocnice.


Mikroorganizmy prežijú na rukách dlhé mesiace

* Klebsiella species – 30 mesiacov
* Pseudomonas aeruginosa – 16 mesiacov
* Escherichia coli – 16 mesiacov
* Staphylococcus aureus – 7 mesiacov
* Acinetobacter spp – 5 mesiacov

Zdroj: Univerzitná nemocnica Bratislava
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
kl, FIT Magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív HN
kl, FIT Magazín

Pacientom so sklerózou multiplex pomôže pohyb i vhodne zvolená strava

$
0
0
Ten treba viesť pri takomto ochorení zdravo a zodpovedne, upozornila lekárka Zuzana Dean z Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre.
      
"Zlé návyky do života pacienta nepatria," myslí si. Za veľké riziko pre sklerotikov označila fajčenie vrátane vodných fajok. Cigarety môžu podľa nej mierne až stredné neurologické poškodenie posunúť do štádia vážneho zdravotného postihnutia.
      
"Nadmerné pitie alkoholu má zase negatívny vplyv nielen na centrálny nervový systém, ale aj na ďalšie orgány," uviedla Dean.

Podceňovať netreba podľa nej ani stravu. "Mnohým sa môže stať, že ide o banalitu, zdravá strava však môže v liečebnom procese zohrávať kľúčovú úlohu," vysvetlila Dean. Fyzický stav zlepšuje pacientom i pohyb.
      
Chápe, že "diéta určite nie je tým zázračným liekom, ktorý by dokázal ochorenie úplne vyliečiť, no svoj význam pre pacientov to predsa len má".

Kľúčové sa podľa nej zdajú byť saturované tuky. "Diéta s ich nízkym obsahom sa javí ako najvhodnejšia nielen u pacientov so sklerózou multiplex, ale aj v prevencii aterosklerózy a onkologických ochorení. Dôležitý je aj príjem vlákniny, antioxidantov, vitamínov, zvlášť vitamínu D," vysvetlila.
      
Ochorením sclerosis multiplex trpí na Slovensku približne 10.000 ľudí. Postihuje viac ženy ako mužov. Je nevyliečiteľné a vzniká rozpadom obalu nervových buniek a vlákien.

Ochorenie centrálneho nervového systému pacienti na sebe nemusia dlho pozorovať, pretože sa môže prejavovať nešpecifikovanými bolesťami chrbta, ťažkosťami pohybu, nesústredením i problémami s videním a artikuláciou.
      
Hoci súčasná medicína stále neponúka riešenie, ako ochorenie vyliečiť, možnosti liečby sú na dobrej úrovni. Tá je farmakologická, veľmi dôležitá je aj rehabilitačná a logopedická starostlivosť. Lieky na toto ochorenie sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia.
      
Ochorenie sa u väčšiny pacientov prejaví prvýkrát v dospelom veku medzi 20. a 40. rokom. K vzniku a progresii ochorenia prispievajú genetické predispozície, výskyt v rodine, pohlavie, vek či infekčná mononukleóza.
      
Približne 50 percent pacientov žije s chorobou 30 rokov či dlhšie a asi tretina pacientov má pomalý a dobrý priebeh ochorenia.

V približne troch až piatich percentách ide o ťažké priebehy, ktoré sa počas prvých piatich rokov od začiatku ochorenia končia smrteľne. Preto je dôležitá včasná diagnostika tohto ochorenia.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

MZ začína rekonštruovať nemocnice, v menších mestách chce integrované centrá

$
0
0
Chce rozbehnúť dobudovanie urgentných príjmov či vznik centier integrovanej zdravotnej starostlivosti v menších mestách. Plánuje tiež predstaviť návrh, ako dostať špecialistov do oblastí, kde chýbajú.
      
Rád by znížil aj čakacie lehoty na CT a MR vyšetrenie, pracuje na definovaní toho, na čo má pacient nárok v rámci zdravotnej starostlivosti.

T. Drucker plánuje rozšíriť aj počet špecialistov na záchranných operačných strediskách, ktorí pomôžu pacientom s konzultáciou zdravotného stavu. Tieto zámery nedávno predstavil novinárom.
     
Rekonštrukciou by mala napríklad prejsť detská nemocnica na bratislavských Kramároch, Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) či fakultná Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici.

Práce sa začnú tento rok, dokončenie Drucker očakáva v priebehu budúceho roka či v roku 2019. Peniaze sa budú čerpať z prostriedkov, ktoré štát získal zrušením maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet odvodov do zdravotných poisťovní.
      
"V bratislavskej detskej nemocnici by mali vymeniť okná a výťahy, dobudovať urgent či ubytovanie pre rodičov," povedal minister. V UNB by sa takisto mali prioritne riešiť urgenty.

T. Drucker ich chce vybudovať na Kramároch a v Petržalke na Antolskej ulici, v Ružinove plánuje urgent dobudovať. Úpravy sú podľa Druckera nevyhnutné, hoci sa ide v Bratislave stavať nová UNB, tá by však mala byť hotová o niekoľko rokov.
      
V Banskej Bystrici by malo dôjsť ku kompletnej rekonštrukcii tepelného hospodárstva i obvodového opláštenia.

Drucker chce vybaviť zdravotníckou technikou aj niektoré regionálne úrady verejného zdravotníctva, operačné stredisko záchraniek či niektoré fakultné nemocnice a špecializované ústavy.
      
Urgentné príjmy by sa mali rekonštruovať aj z eurofondov. Nárok čerpať ich by malo mať 32 nemocníc, a to od júna tohto roka. "Všetky materiálno-technické požiadavky spĺňa málo urgentov na Slovensku," priznal Drucker.

Má vzniknúť aj takých šesť urgentov, v ktorých budú traumacentrá, tie dnes chýbajú. Podľa Druckera by mali byť v Bratislave, Martine, Nitre, Poprade, Košiciach a Banskej Bystrici.
      
Integrované centrá majú vzniknúť mimo okresných a krajských miest. V týchto oblastiach chce zabezpečiť lepší prístup zdravotnej starostlivosti.

Malé zdravotnícke zariadenia by mali napríklad v jednej budove zoskupiť všeobecných lekárov pre dospelých, pediatrov i niektorých špecialistov.

Výzvu na čerpanie prostriedkov by chcel Drucker uverejniť v tomto roku, žiadateľmi budú môcť byť samosprávy v spolupráci s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Rezort zdravotníctva na to plánuje vyčleniť desiatky miliónov eur.
      
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) by chcelo zadefinovať aj minimálnu sieť špecialistov v každom okrese. Dnes sa ich minimálny počet stanovuje v rámci krajov.

"Dnes nie sú vždy vyvážene rozložení, viac ich je v ekonomicky atraktívnejších oblastiach," povedal Drucker. O novej sieti komunikuje so zdravotnými poisťovňami.

"Ak ju po novom budú mať v okresoch zazmluvnenú efektívne, mohli by byť za to odmeňované," uviedol minister. Týmto krokom chce takisto zlepšiť dostupnosť lekárov pre pacientov.

T. Drucker so zdravotnými poisťovňami konzultuje aj postup, ako znížiť čakacie lehoty na CT a MR vyšetrenie. 
      
Minister by po personálnej stránke posilnil aj záchranné operačné strediská, projekt pripravuje. Chcel by tam mať väčšie zastúpenie lekárov v niektorých špecializáciách, napríklad pediatrov.

"Týmto ale nechcem nahrádzať prácu záchranárov," povedal s tým, že pre pacienta by to mohla byť vítaná služba.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Nemocnica Poprad zavádza nové operačné výkony v urológii

$
0
0
Lekári urologického oddelenia Nemocnice Poprad, a. s., v spolupráci so špičkovým českým odborníkom MUDr. Milanom Svobodom z urologického oddelenia Nemocnice České Budějovice, a. s., zrealizovali v uplynulých týždňoch náročnejšie laparoskopické operácie obličiek a prostaty. Zavádzanie laparoskopických operácií do operatívy bolo jedným z cieľov primára urologického oddelenia MUDr. Erika Chorváta už pri budovaní spomínaného oddelenia v popradskej nemocnici.

Laparoskopické operácie sú šetrnejšie k pacientovi, po uvedenom výkone sa výrazne znižuje pooperačná bolesť a tým pádom aj množstvo podávaných analgetík. Rekonvalescencia po laparoskopickej operácii zväčša umožňuje skoršie prepustenie z nemocnice. Pri operáciách prostaty vďaka zväčšenému 3D obrazu uľahčuje orientáciu operatéra v malom priestore hlboko v panve a znižuje tým riziko krvácania,“ uviedol primár urologického oddelenia MUDr. Erik Chorvát.

S českým špecialistom na laparoskopie spolupracujú popradskí lekári už takmer rok a postupne posúvajú úroveň laparoskopickej operatívy na urologickom oddelení popradskej nemocnice na stále vyššiu úroveň. Pod dohľadom odborníka, ktorý sa laparoskopii venuje od roku 2006 a má za sebou vyše 2 400 laparoskopických operácií, urobili počas štyroch dní operácie ôsmich pacientov.
V troch prípadoch išlo o laparoskopické odstránenie tumoru z obličky, pričom zvyšná časť obličky bola ponechaná plne funkčná v tele. Ďalším trom pacientom vykonali kvôli nádoru laparoskopickú 3D radikálnu prostatektómiu a dvom pacientom bola vykonaná laparoskopická pyeloplastika – teda operácia zúženiny medzi obličkovou panvičkou a močovodom.
Išlo o náročnejšie laparoskopické operácie, pri ktorých je prítomnosť konzultanta veľkou výhodou. Lekári urologického oddelenia Nemocnice Poprad využívajú laparoskopickú metódu pri operáciách od roku 2016. Zavádzaním nových operačných laparoskopických výkonov očakávajú nárast počtu pacientov, ktorí museli byť doteraz operovaní na iných pracoviskách.  
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
ZdN
Foto: 
ilustračné foto, archív
ZdN

Ministerstvo chce sprísniť sankcie za vyberanie nepovolených poplatkov v ambulanciách

$
0
0
Ak si napríklad poskytovateľ alebo spoločnosť, "ktorá manažuje pacienta", vypýta peniaze za objednanie sa na presný čas v rámci ordinačných hodín, môže získať v prvých dvoch razoch pokutu vo výške 10.000 eur.

Ak dôjde k tretiemu takémuto pochybeniu, pokuta sa môže vyšplhať na 20.000 eur.

Povedal to novinárom samotný minister. V súčasnosti to totiž funguje tak, že lekári nesmú vyberať žiadne poplatky, okrem zákonom určených, ako sú napríklad rôzne potvrdenia.
      
Doplnkové ordinačné hodiny Drucker načisto nezavrhol. Túto ideu podľa jeho slov len pozastavil, stále si myslí, že na to nevyzrela doba. Plánuje však stanoviť minimálny počet ordinačných hodín pre praktických všeobecných lekárov.

"Mali by byť v rozsahu najmenej 30 hodín týždenne s tým, že dvakrát by mali byť do 14.00 h," povedal minister.

Návrh o sprísnených sankciách spolu s definovaním ordinačných hodín by mal ísť do medzirezortného pripomienkového konania v najbližších dňoch v jednom balíku s konceptom o fungovaní takzvaných nových pohotovostí.
      
Drucker si stále stojí za navrhovanými poplatkami na urgente v nemocniciach. Je za to, aby pacient s kašľom či nádchou zaplatil za jeho návštevu desať eur. Doteraz to pacienta vyšlo na necelé dve eurá.

Kašeľ či nádcha za nepovažuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť, ktorú urgent v nemocnici poskytuje. Takýto poplatok má odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém.

Čakárne by podľa neho po tejto zmene nemuseli byť také preplnené. Poplatky by mohli byť v praxi platné tento rok. Ak ale do nemocnice príde človek s úrazom či v ohrození života, nemal by zaplatiť nič.

Pohotovostný poplatok vo výške 1,99 eura sa momentálne platiť nemusí, ak je človek následne hospitalizovaný.
      
Okrem pohotovostí na urgente existujú ešte ambulantné pohotovosti. Chodia sem ľudia, ktorí majú napríklad vysokú horúčku.

Pacienti by tu mali po novom zaplatiť dve eurá, teraz sa platí o cent menej. Ak ale lekári nechajú pacienta na pozorovaní alebo posúdia, že ho treba hospitalizovať, takisto by nemal zaplatiť nič.
      
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR urobilo oproti pôvodnému návrhu vo fungovaní ambulantných pohotovostí zmeny. Súčasné takzvané Lekárske služby prvej pomoci (LSPP) by mali zaniknúť v polovici budúceho roka.

T. Drucker navrhuje stanoviť minimálnu pevnú sieť (bude povinná), pohotovosť by chcel mať po novom v každom okresnom meste. Pôvodne to tak nemalo byť, zástupcovia vyšších územných celkov (VÚC) sa však začali ministerstvu ozývať.

Ambulantná pohotovosť by mala fungovať v pracovných dňoch od 16.00 do 23.00 h. Drucker najprv navrhoval, aby v pevnej sieti fungovala od 16.00 do 7.00 h.

"Po 23.00 h je ľudom stále k dispozícii ústavná pohotovostná služba v rámci nemocníc a záchranná zdravotná služba," povedal Drucker.
      
Ostatná časť LSPP by sa podľa ministra ponechala ako doplnková a bude dobrovoľná. Organizátor ju môže zriadiť "iba v rámci svojho spádového územia", ak bude takáto pohotovosť potrebná.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

TSK chce vybudovať v bojnickej nemocnici CT pracovisko

$
0
0
Dodávateľa, ktorý by mal zabezpečiť úpravu priestorov na tento účel, už hľadá prostredníctvom verejnej súťaže. 
      
Z oznámenia, ktoré uverejnil TSK vo vestníku verejného obstarávania, ďalej vyplýva, že predmetom súťaže je úprava vnútorných priestorov bloku A nemocnice tak, aby zohľadňovali priestorové a technické požiadavky pre budúcu inštaláciu CT prístroja, pričom má ísť o stavebno-architektonické riešenie, tiež riešenie zdravotechniky, vykurovania, vzduchotechniky, klimatizácie, elektroinštalácie či rozvodov.  
      
Náklady na realizáciu stavebných úprav odhadol kraj na 302.019,18 eura bez dane z pridanej hodnoty. Kritériami pre výber víťaza súťaže je cena a lehota výstavby. Realizáciu investície chce TSK hradiť z vlastných zdrojov. 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Epidemiológovia hovoria aj o osýpkach a poklese zaočkovanosti v SR

$
0
0
Nákazám hroziacim v prípade, ak dôjde k poklesu zaočkovanosti, napríklad aktuálne osýpkam, ružienke či mumpsu, pri ktorých bol aj na Slovensku zaznamenaný pokles, sa venujú odborníci na XXII. Červenkových dňoch preventívnej medicíny.

Dvojdňový odborno-vedecký kongres s medzinárodnou účasťou sa začal dnes na Táľoch a zúčastňuje sa na ňom okolo 70 epidemiológov, ktorí pracujú na poli prevencie a surveillance prenosných ochorení, ale i odborníci venujúci sa epidemiológii chronických neprenosných chorôb.
      
Ako TASR informovala Mária Avdičová, podpredsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti a vedúca odboru epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ), účastníci diskutujú aj o problematike postojov obyvateľstva k očkovaniu či o edukačných a intervenčných aktivitách vedúcich k vyššej zaočkovanosti slovenskej populácie.
      
Podľa Avdičovej ak priemerná zaočkovanosť klesne pod 95 percent v prípade spomínaných chorôb, vytvára to už podmienky pre ich šírenie.

Aktuálne celoslovenské výsledky kontroly zaočkovanosti v rámci pravidelného povinného očkovania detí prekročili hranicu 95 percent s výnimkou základného očkovania proti MMR (očkovanie proti osýpkam, príušniciam, ružienke) v ročníku narodenia 2014, kde zaočkovanosť dosiahla 94,5 percenta.

V porovnaní s predchádzajúcim obdobím bol zaznamenaný mierny vzostup pri základnom očkovaní proti diftérii, tetanu, pertussis, infekciám vyvolaným H. influenzae typu B, vírusovej hepatitíde typu B a poliomyelitíde ako i proti invazívnym pneumokokovým ochoreniam.
      
Ako pokračovala Avdičová, na úrovni krajov sa zaočkovanosť pohybovala od 92,1 percenta (preočkovanie proti MMR v 11. roku života v Trenčianskom kraji) po 98,8 percenta (preočkovanie proti diftérii, tetanu, pertussis a pod. v 13. roku života v Nitrianskom kraji).

Na úrovni okresov hranicu 95 percent zaočkovanosti nedosiahlo 43 okresov a na úrovni pediatrických obvodov hranicu 90 percent zaočkovanosti nedosiahlo 24,1 percenta z celkového počtu 1219 obvodov. Najviac v Bratislavskom a Trenčianskom kraji.
      
"Najvyššia miera odmietania povinného očkovania v ročníkoch narodenia detí podliehajúcich aktuálnej kontrole bola zistená v rámci základného očkovania proti MMR, a to v ročníku narodenia 2013 (3,3 percenta) a 2012 (3,1 percenta). Najviac v Trenčianskom a Bratislavskom kraji. V kontrolovanom období bolo RÚVZ zaevidovaných spolu 517 odmietnutých povinných očkovaní v základnom očkovaní a 378 odmietnutých preočkovaní. Kompletné odmietnutie povinného očkovania bolo nahlásené u 765 detí," konštatovala Avdičová.
      
Ako dodala, zaočkovanosť v rámci pravidelného povinného očkovania detí dosahovala dlhodobo v SR úroveň 98 až 99 percent. V súčasnosti sa celoslovenská zaočkovanosť pohybuje na úrovni 94,5 až 97,7 percenta.

V ďalšom období je preto potrebné udržať priaznivú úroveň kolektívnej ochrany proti všetkým ochoreniam zaradeným do Národného imunizačného programu SR vzhľadom na riziko zavlečenia infekčných ochorení na naše územie.
      
V súvislosti s osýpkami ako staronovou hrozbou Avdičová reagovala: "V súčasnosti je na Slovensku približne 383.000 vnímavých osôb, čo predstavuje 7,1 percenta populácie. Z toho najviac vnímavých je v skupine do jedného roka a vo veku 30 až 45 rokov. K najrizikovejšej skupine patria deti z rodín antivakcinačne zameraných a rómske deti. V posledných 18 rokoch nebol na Slovensku eliminačný proces osýpok narušený výskytom autochtónnych prípadov a niekoľko importovaných prípadov z krajín s vyššou alebo vysokou incidenciou epidemiologickú situáciu zatiaľ neovplyvnilo."
      
Podľa nej však napriek tomu nemôžu byť odborníci so súčasnou situáciou v zaočkovanosti a vnímavosti našej populácie voči osýpkam spokojní.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr
Viewing all 61488 articles
Browse latest View live