Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all 61349 articles
Browse latest View live

​Medik roka 2017 pochádza z Levoče

$
0
0
Tritisíc eur, víťazný pohár a garantované pracovné miesto v sieti nemocníc Svet zdravia podľa vlastného výberu. To všetko získal víťaz tretieho ročníka súťaže Medik roka 2017, šiestak z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine Filip Olekšák. Martinská lekárska fakulta bodovala aj na druhom a treťom mieste.

Sieť nemocníc Svet zdravia v januári 2017 vyhlásila odbornú súťaž pre študentov 5. a 6. ročníkov všetkých lekárskych fakúlt. Budúci lekári v odbore všeobecné lekárstvo si v nej mohli preveriť a zmerať nielen svoje teoretické, ale aj praktické poznatky a skúsenosti. Dvadsiatka najlepších sa dostala do finále, ktoré sa konalo uplynulý víkend v nemocnici v Spišskej Novej Vsi. 

Viac praxe

V rámci praktických medicínskych workshopov si finalisti vyskúšali základy laparoskopie, kardiopulmonálnu resuscitáciu, triáž na urgentnom príjme a intraoseálny prístup. Z nemedicínskych oblastí sa budúci lekári zoznámili s ekonomickým riadením nemocnice, fungovaním zdravotného poistenia a s princípmi komunikácie s pacientom.

Súťaž opäť ukázala, že študenti lekárskych fakúlt by uvítali viac praktických skúseností a možnosť získania poznatkov z nemedicínskych oblastí už počas štúdia.

„Naše zdravotníctvo potrebuje zmenu, ktorá sa však bez mladých ľudí nedá zrealizovať. Za veľmi pozitívnu správu preto považujem, že až 14 z 20 finalistov plánuje pôsobiť na Slovensku aj po skončení svojho štúdia. Začína sa tým napĺňať hlavné poslanie tejto súťaže. Verím, že aj tento rok privítame viacerých z nich v našich nemocniciach,“ hovorí Marek Duban, generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare.

„Trend do budúcnosti je jasný. Poskytovanie kvalitnej a bezpečnej liečby pacientom si vyžaduje čoraz užšiu spoluprácu poskytovateľov a zdravotných poisťovní. Chceme sa deliť o naše know-how, preto stojíme pri tomto projekte určenom pre talentovaných a ambicióznych medikov od samotného začiatku. Súčasne aj my podporujeme trend, podľa ktorého dobrý lekár musí dnes byť tak trochu aj dobrý komunikátor, ekonóm, právnik a ítečkár,“ doplnil Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera.

Medici prekvapili

Počas trojdňového maratónu súťaže Medik roka 2017 si študenti medicíny mohli reálne vyskúšať, či svoje teoretické vedomosti, ktoré získali počas štúdia, vedia využiť v praxi. Ako sa viacerí zdravotnícki pracovníci nemocnice vyjadrili, medici majú vynikajúce vedomosti, až nadpriemerné, avšak majú medzery v praktických cvičeniach.

„Niektorí ma prekvapili tým, že už teraz sú pripravení na praktický život lekára, ale mnohí sa až vďaka tejto súťaži možno prvýkrát stretli či už s rôznymi simulovanými situáciami alebo inými vecami,“ zhodnotil praktické skúsenosti medikov Michal Ilavský, záchranár z Falck Záchranná, a. s.

Pozitívny pocit z celého priebehu súťaže mal MUDr. Boris Šťastný, hlavný lekár siete nemocníc Svet zdravia pre odbor urgentná medicína.

„Z pohľadu organizátorov sme veľmi spokojní, myslím, že úroveň súťaže bola na veľmi vysokej úrovni. Tí, ktorí organizovali jednotlivé workshopy, sa na to veľmi dobre pripravili, aj samotní súťažiaci si pochvaľovali úroveň. Niektoré úlohy boli náročnejšie, niektoré menej náročné. Niektoré boli náročné na manuálnu zručnosť, iné na rozmýšľanie, pragmatizmus a široký záber vedomostí. Myslím si, že tento víkend splnil svoj účel,“ povedal. Aj on bol príjemne prekvapený zo študentov.

„Sú na dobrej vedomostnej úrovni, sú angažovaní, komunikatívni a zvedaví,“ dodal B. Šťastný.

Súťaž uvítala aj MUDr. Silvia Trnovská, ktorá je „áristka“, urgentologička a venuje sa výchove urgentológov, najmä v ČR.

„Akcia je veľmi prospešná, som veľmi rada, že sa tomu niekto venuje. Podobná súťaž prebieha aj v Česku a má veľmi dobré ohlasy, som rada, že už je to konečne aj na Slovensku. Začína sa to etablovať už aj medzi medikmi a je to pre nich veľmi dobrá príprava pre prax,“ povedala.

Prekvapilo ju, že medici nie sú zameraní klinicky. „Nie je pre nich dôležité fyzikálne vyšetrenie, ale až tie následné vyšetrenia, teda ordinácia ultrazvuku, röntgenu, biochemických vyšetrení. Pritom na fyzikálne vyšetrenie, na klinický obraz úplne zabúdajú,“ povedala.

Príčinu možno hľadať v nedostatku praxe. „Neviem, ako je dnes nastavené ich štúdium, aký majú kontakt s pacientom, ale pokiaľ viem, nemajú veľa možností učiť sa v nejakých simuláciách. Myslím, že simulácie má len martinská fakulta a aj to bolo na medikoch vidno, tí z Martina boli lepší,“ zhodnotila.

Praktické úlohy si pochvaľovali aj samotní finalisti. Za najťažšiu považovali triáž, teda triedenie pacientov a určenie správneho diagnostického a liečebného postupu. Ako najzaujímavejší workshop ocenili laparoskopiu.

S nadšením by privítali viac praktických cvičení počas štúdia vrátane predmetov so zameraním na ekonómiu, fungovanie zdravotného poistenia či komunikáciu s pacientom.

Medici z Martina dominovali

Slová urgentologičky z nemocnice v Spišskej Novej Vsi potvrdili aj konečné výsledky – všetky tri miesta obsadili medici z martinskej lekárskej fakulty.

Na prvom mieste sa umiestnil Filip Olekšák (Levoča), 24-ročný študent 6. ročníka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Získal hlavnú finančnú výhru v hodnote 3 000 €.

Na druhom mieste sa umiestnila Zuzana Horváthová (Galanta), 24-ročná študentka 6. ročníka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Tretie miesto obsadil Ján Sýkora (Košice), 23-ročný študent 5. ročníka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.

V špeciálnej kategórii zdravotnej poisťovne Dôvera o najlepšieho medika inovátora vyhrala Veronika Kissiová (Michalovce) z 5. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. Získala finančnú výhru v hodnote 1 000 eur. Garantované miesto v nemocnici podľa vlastného výberu v sieti Svet zdravia získali všetci dvadsiati finalisti. 


Súťažné medicínske workshopy:

- základy laparoskopie – finalisti si prakticky vyskúšali miniinvazívne operačné metódy. Ich cieľom bolo v simulovanej brušnej dutine nájsť presnú štruktúru a cielene uskutočniť sekčný výkon.
- kardiopulmonálna resuscitácia – úlohou finalistov bolo zachrániť život: presne cieleným Heimlichovým manévrom odstrániť prekážku v dýchacích cestách a následne simulovať prácu záchranára v teréne s využitím defibrilátora a vitálnych liekov.
- intraoseálny prístup – finalisti sa učili zaviesť katéter pre prívod tekutín a liekov priamo do kostnej drene.
- triáž na urgentnom príjme novej generácie – finalisti sa zoznámili s organizáciou práce na urgentnom príjme. Triážovali/triedili pacientov podľa závažnosti stavu. Ich úlohou bolo tiež správne zhodnotiť EKG a rozhodnúť o ďalšom diagnostickom a liečebnom postupe v prvých minútach.

Finálové nemedicínske workshopy:

- ako zdravotné poisťovne platia lekárov
- finančné zdravie nemocnice 
- komunikujúci nekomunikatívny lekár (správna komunikácia s pacientom)

Zaujímavé fakty o súťaži:

- do súťaže sa celkovo prihlásilo 133 medikov
- semifinálový online kvíz vyplnilo 123 z nich 
- z najlepších 20 finalistov bolo 7 z Lekárskej fakulty UK v BA, 7 z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, 5 z UPJŠ KE a 1 z Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne
- 10 mužov a 10 žien; 12 študentov 6. ročníka a 8 študentov 5. ročníka
- najlepší výsledok v semifinálovom online kvíze dosiahol Adam Bevilaqua, študent 6. ročníka Lekárskej fakulty UK v Bratislave

Anketa 

Prečo ste sa prihlásili do súťaže a čomu sa chcete venovať po škole?

Zuzana Horváthová– Bola som tu aj minulý rok a nabrala som veľmi dobré skúsenosti. Chcela som to zažiť ešte raz a opäť sa mi podarilo dostať do finálovej dvadsiatky. Zaujímavá bola najmä laparoskopia a tiež intraoseálny prístup. Plánujem sa venovať očnému lekárstvu.

František Grebáč– Bol som jeden z tých, ktorý stál pri zrode tejto súťaže, čo sa týka študentov. Keď sa pred tromi rokmi organizoval prvý ročník, oslovili ma organizátori s tým, či by zo strany študentov bol záujem o niečo takéto. V tom čase som bol štvrták, takže som sa ešte nemohol zúčastniť ako súťažiaci. Minulý rok som nepostúpil, až teraz. Chcel som to vyskúšať, aby som sa mohol posunúť ďalej. Hodnotím to ako super a určite by sa na takýto typ súťaží malo hlásiť viac študentov. Po skončení štúdia by som sa chcel venovať gastroenterológii.

Mariana Feceková– Mňa prihlásila spolubývajúca. Dozvedela som sa to, až keď mi prišiel potvrdzovací mail. Z cvičení ma najviac oslovila laparoskopia, som chirurgický typ. Aj ju plánujem robiť.

Zuzana Lanczová– Prihlásila som sa už aj vlani, už vtedy sme sa dohodli so spolužiačkami, že to vyskúšame. Chceli sme sa otestovať, ako sme na tom s vedomosťami, a vyšlo to. Všetky workshopy boli zaujímavé, osobne sa mi najviac páčila laparoskopia. Super bola aj KRP, že sme si to mohli konečne nacvičiť. Po skončení školy zvažujem rádiológiu, prípadne patológiu.

Ján Šoltés – Zaujíma ma medicína, tak sa prihlásim na všetko, čo súvisí s medicínou. Bavilo ma praktické nacvičovanie manažmentu internistického pacienta na urgente. V budúcnosti sa chcem venovať internej medicíne, pravdepodobne endokrinológii. Nevylučujem ani kardiológiu a iné internistické odbory.


Rozhovor

Medik roka 2017 Filip Olekšák: Aj nepravdepodobné veci sa môžu stať

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do tejto súťaže?

Úprimne, neviem. Bolo to na internetovej stránke, vyskočilo to na Facebooku ako možnosť a ja sa rád testujem, tak som sa prihlásil. Testovaniu som však neprikladal veľkú úlohu a keďže som to robil popri iných aktivitách, tak aj ten výsledok bol zaujímavý. Dostal som sa sem úplným zázrakom.

Čo bolo pre vás najviac zaujímavé počas týchto troch dní? Čo sa vám páčilo a čo bolo náročné?

Najzaujímavejšia pre mňa bola laparoskopia. Nikdy som si to nemohol vyskúšať v reálnej praxi, pretože sme sa k tomu nedostali, a teraz to bolo možné na trenažéri, čo bolo výborné.

V Martine síce máme trenažér, ale bol som lenivý tam zájsť. Najťažší na tomto víkende bol nedostatok spánku.

A z workshopov?

Najťažšia bola pre mňa resuscitácia.

Prijali by ste teda viac praktických cvičení počas štúdia?

Určite áno. Veľa sa tiež hovorilo o feedbacku, že si od pacientov treba pýtať feedback, a tak je to aj pri študentoch. Aj pri nich je dôležitý pravidelný, hlboký a anonymný feedback, nielen vo forme dotazníka.

Veľmi by mohol zlepšiť niektoré aspekty štúdia. Čo sa ukázalo aj tu, že teoretických vedomostí síce máme veľa, ale praktické zručnosti, i keď nejaké máme, stále sa ešte nedá veľmi s nami pracovať.

Ste víťazom ročníka 2017, držíte pohár... Čo to pre vás znamená?

Možno to, že aj veľmi nepravdepodobné veci sa môžu stávať. Úprimne som šokovaný.

Vaše plány – zameranie do budúcnosti?

Pediatria.

V zahraničí alebo na Slovensku?

Na Slovensku.

Uvažujete nad príležitosťou využiť ponúkané miesto v niektorej z nemocníc Sveta zdravia?

Pred týmto víkendom som o tom ani nerozmýšľal. Ale tým, že som Levočan a Spišskú Novú Ves mám blízko a videl som, aká je to nemocnica, viem si to predstaviť.

Nevravím, že práve táto nemocnica, ale vyskúšal som si, čo je to Svet zdravia. Vedel by som si možno sám seba predstaviť aj na takomto mieste, i keď niečo by mi možno chýbalo. Preto budem musieť o tom rozmýšľať.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
Svet zdravia
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

​Nemocnica sa posunula ďalej

$
0
0
Projekt výstavby novej univerzitnej nemocnice sa opäť posunul – vláda s pripomienkami schválila Koncepciu rozvoja Univerzitnej nemocnice Bratislava a návrh realizácie výstavby novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

O výstavbe novej, vtedy ešte fakultnej nemocnice rozhodla slovenská vláda ešte v roku 1982.

Výstavba o dva tri roky...

Podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera by univerzitná nemocnica mala byť spojením novopostavenej nemocnice na Rázsochách a zrekonštruovanej nemocnice v Ružinove. Rázsochy s 578 lôžkami sa majú začať stavať na jeseň 2019, resp. o rok neskôr, Ružinov rekonštruovať na jar 2020.

Projekt má, na rozdiel od pôvodného zámeru PPP projektu, financovať štát, pri výstavbe a prevádzke bude spolupracovať so súkromníkom.

Financovanie štátom spolu s obstaraním súkromného manažéra zdravotnej starostlivosti (tzv. hybridný model) vyhodnotil rezort ako nákladovo efektívnejšie než PPP, aj ako variant so štátnym financovaním a manažmentom.

Súkromný manažér má ušetriť už počas výstavby aj prevádzky novej nemocnice. Celkové náklady sa odhadujú na 343 mil. eur. Podľa Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií sú niektoré analýzy nedopracované.

Ako útvar konštatoval, „pre úspech zvoleného modelu financovania sú kľúčové zmluvné podmienky, ktoré budú motivovať manažéra zdravotnej starostlivosti dosiahnuť zisk pri zachovaní vysokých štandardov kvality a dostupnosti starostlivosti“.

Ako útvar dodáva, lokalita Rázsochy bola vybraná kvalitatívnym hodnotením bez finančného porovnania alternatív Patrónka, Vajnory a Ružinov, analýza nevysvetľuje ponechanie Starého Mesta alebo vyradenie Kramárov, alternatíva predaja Starého Mesta nebola analyzovaná.

Na konci roka ďalšie kolo

V pripomienkovom konaní podali rôzne subjekty 62 pripomienok. Napr. Bratislavský kraj zdôraznil, že zámer skupiny Penta postaviť nemocnicu so 400 lôžkami v lokalite Bory by nemal byť považovaný za riziko projektu.

„Pokiaľ štát deklaruje záujem a zodpovednosť za stav zdravotnej starostlivosti v Bratislave, mal by štruktúru a počet lôžok navrhnúť tak, aby bola zabezpečená dostupná zdravotná starostlivosť vo všetkých medicínskych odboroch. Súkromný investor sa môže slobodne rozhodnúť pre spektrum zdravotníckych služieb a stať sa konkurenciou štátu, avšak štát nemôže pristúpiť na postup, že sa súkromnému investorovi bude prispôsobovať,“ upozornil kraj.

Súkromný investor môže podľa neho „z rôznych dôvodov z trhu odísť alebo reprofilizovať lôžkový fond a štát by mal vytvoriť také podmienky, aby nebol vazalom súkromníka“.

Rezort však pripúšťa, že zámer výstavby nemocnice na Boroch riziko je. Dosah rizika je stredný až nízky. T. Drucker sa so zástupcami Penty kvôli tomu už aj stretol, ale žiadne informácie z rokovania neprenikli na verejnosť.

LOZ kritizovalo chaos v počtoch lôžok a pripomenul, „k akým nezmyselným počtom dospel Ružička & Csekes v predchádzajúcej analýze, a preto žiadame, aby počet plánovaných lôžok bol preukázaný v medzinárodnom porovnaní“.

Odborári odmietajú ??? „ak sa poradca ministra či štátneho tajomníka ešte predtým, ako súkromný investor získal akékoľvek povolenia, vyjadrí, že projekt UNB ráta aj s lôžkami súkromného investora. Takéto vyjadrenia úradníka MZ SR vrhajú len ďalšie podozrenia na ovplyvňovanie projektu novej UNB inými ako odbornými činiteľmi. Nie je akceptovateľné, aby si súkromné finančné skupiny vyberali hrozienka zo spektra zdravotnej starostlivosti bratislavských nemocníc, a štátnej nemocnici zostali len stratové a finančne náročné diagnózy a štát sa na to len pozeral.“

Detailnejšie rozpracovaný materiál, týkajúci sa výstavby a rozpočtu nemocnice má T. Drucker opäť predložiť na rokovanie vlády do konca roku.

Riziká projektu:
– zabezpečenie kľúčového zdravotníckeho personálu
– mediálne komunikovaný zámer novej nemocnice v lokalite Bory
– zavedenie DRG
– dĺžka prípravnej fázy projektu
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny

EP sprísnil kontrolu zdravotníckych pomôcok, SR sa tomu prispôsobí postupne

$
0
0
Tvrdí to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Pôjde o dlhodobejší proces, treba počítať aj s prechodným obdobím na zavádzanie zmien. Potrebná bude aj novelizácia zákona o liekoch.
      
Nové prísnejšie predpisy majú byť podľa Európskeho parlamentu reakciou na "škandál s nebezpečnými prsnými implantátmi z Francúzska a nevhodnými umelými bedrovými kĺbmi zo Slovenska". "Nariadenie má posilniť sledovateľnosť pomôcok," uviedol tlačový atašé Európskeho parlamentu Ján Jakubov.
      
Znamená to napríklad, že implantáty, protézy či inzulínové pumpy (vysokorizikové pomôcky) prejdú po novom dodatočnými kontrolami, posudzovať ich bude aj panel odborníkov.
      
"My ani Štátny ústav pre kontrolu liečiv nemáme informácie o existencii slovenského výrobcu bedrových kĺbov na Slovensku. Tieto informácie sme preverovali," povedala pre TASR hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.
      
Nové nariadenie nadobúda účinnosť 20. dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku EÚ, uplatňovať sa začne po troch rokoch od dátumu nadobudnutia jeho účinnosti.
      
Zdravotnícke pomôcky, ktoré boli legálne uvedené na trh podľa predchádzajúcej smernice, sa budú môcť naďalej dodávať na trh, alebo uvádzať do používania päť rokov od dátumu uplatňovania nového nariadenia.
      
Certifikáty pre zdravotnícke pomôcky vydané podľa predchádzajúcich právnych predpisov sa stanú neplatnými najneskôr štyri roky po dátume uplatňovania nových predpisov.
      
Nové nariadenie zavádza aj ďalšie zmeny. Napríklad neohlásené kontroly u výrobcov zdravotníckych pomôcok po umiestnení ich produktov na trh. Výrobca bude musieť mať klinicky potvrdenú bezpečnosť zdravotníckej pomôcky.

Takisto sa zavedie takzvaný systém unikátnej identifikácie pomôcky (UDI), ktorý by mal pomôcť identifikovať pacientov. Tí budú mať kartu implantátu, ktorú môžu použiť na získanie informácií prostredníctvom verejne prístupnej databázy.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

​Upálime čarodejnicu...

$
0
0
Po Rumunsku a susednom Maďarsku sú už aj v Česku. Najviac prípadov ohlásili z Ostravy, čo je kúsok od našich hraníc. Existuje preto šanca, že ich môžeme privítať aj my. Situácia sa monitoruje, minister zdravotníctva neodporúča nezaočkovaným vycestovať, hlavný hygienik neočakáva prepuknutie veľkej epidémie a odporcovia očkovania sú vo svojom živle.

Zaočkovanosť je a bolo niečo, čím sme predbehli aj vyspelé krajiny, ktoré nám náš systém závidia a hodnotia ho pozitívne. Napriek dobrým výsledkom naša zaočkovanosť pomaly klesá. Čo sa stalo s naším perfektným programom? Naozaj dokázali kampane proti očkovaniu prebiť názor odborníkov a rodičia nechcú svoje ratolesti očkovať? Alebo sa pozabudlo na segregované komunity a to sa odrazilo na zníženej zaočkovanosti?

Miestami mi chýba aj razantný, autoritatívny hlas zdravotníkov, ktorí akoby sa báli presadiť svoj názor na očkovanie. Želala by som si, aby práve oni nestrácali chuť komunikovať, argumentovať, vysvetľovať a čeliť antivaxerom.

Ostaňme unikátni, aby sme sa nemuseli báť príchodu možného Balroga, démona zo starého sveta. Aby sme sa nemuseli spoliehať na bizarné riešenia, že niekoho upálime, ukameňujeme, rozpučíme žabu, použijeme krv z jednorožca a budeme zachránení.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Dáme vám stropy

$
0
0
A preto spoločne s ministerstvom hľadajú cestičky, ako to kreatívne zmeniť. Prišli na geniálnu možnosť – zaviesť pre limity a stropy pri preskripcii. Vraj sa tak ušetrí dvadsať miliónov...

Vzorom je vraj Česko, kde ak lekár predpíše liek po vyčerpaní limitu, musí ho zaplatiť zo svojho. Vychádza sa vari z premisy, že každý lekár predpisuje lieky halabala? Že každý pacient si doma robí niekoľkoročné zásoby liekov? A čo revízni farmaceuti a lekári? Počítač im nedokáže odhaliť výnimky medzi lekármi, ktorí predpisujú lieky od buka do buka? Lepšie je vyhrážať sa stropmi? Nota bene, mnohí lekári už boli potrestaní za preskripciu, veď poisťovne sankcie už uplatňujú.

Limity na vyšetrenia, limity na lieky, limity, limity... Ale, samozrejme, pacienta sa to nedotkne. Ak lekári varujú, že veľa priestoru na takéto úspory niet a upozorňujú na reálne negatívne dosahy na zdravotnú starostlivosť, dočkajú sa akurát obvinenia, že bojujú za svoje vrecko...

Obvoďák, šetriac svoje limity, pošle pacienta k špecialistovi, ktorý bude tiež šetriť, a tak ho pošle späť. To je to sľubované skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti? Ale že štátna poisťovňa prehajdákala dvesto miliónov, to pacientov „štvať“ nemusí...
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny

​Tie poplatky

$
0
0
Našťastie. Problém vyberania poplatkov však ostal. Veselo sa vyberajú ďalej. Istý alergiológ z Bratislavy sa neštítil zobrať 40 eur od akútnej pacientky, ktorá prišla do ambulancie s opuchnutou tvárou po silnej alergickej reakcii. Za čo?

Za objednanie na presný čas, pričom sa pacientka vôbec neobjednávala. Myslíte, že v oficiálnom cenníku lekára túto položku nájdete? Správne, nie. Veď to zákon zakazuje... 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Katarína Lovasová, šéfredaktorka ZdN

Ako ďalej v slovenskom zdravotníctve?

$
0
0
Podpore projektu ministerstva zdravotníctva o doplnkových ordinačných hodinách predchádzal aj prieskum, ktorý pre Asociáciu na ochranu práv pacientov uskutočnila agentúra GfK. Aj samotný prieskum potvrdil, že existuje viacero skupín pacientov, ktorí pred ambulanciou dlhé hodiny čakať nemôžu alebo nechcú.

Či už je to zo zdravotných, osobných alebo pracovných dôvodov. Za prednostné vyšetrenie, alebo za vyšetrenie v poobedňajších hodinách, mimo klasických ordinačných hodín sú si ochotní priplatiť, pričom prijateľná suma bola do 5 eur.

Pacient radšej zaplatí

Nedá sa povedať, že naša asociácia by bezvýhradne súhlasila s návrhom doplnkových ordinačných hodín. Problémom bola maximálna výška poplatkov za takéto vyšetrenie – zvažovaných 30 eur. Navrhovali sme, aby bola nižšia, aby nebola prístupná len pre istú, povedzme otvorenie, bohatšiu časť obyvateľstva.

Požadovali sme zavedenie určitých ochranných limitov pre mamičky na materskej dovolenke, dôchodcov s chronickými ochoreniami, pre ktorých je problém niekoľko hodín čakať na vyšetrenie, zdravotne ťažko postihnuté osoby, či ľudí so zhoršenou pohyblivosťou.

Po zrušení návrhu minister zdravotníctva Tomáš Drucker hovorí, že pacientom nechce obmedziť zdravotnú starostlivosť v prípade pohotovostí. A že nemôže spoplatniť zdravotníctvo tak, ako navrhujú niektorí poskytovatelia, zdôrazňuje, že sa nesmú vyberať žiadne poplatky, okrem tých, určených zákonom.

Dajú sa však vyriešiť problémy nedofinancovaného a zadlženého zdravotníctva tým, že sa začnú sankcionovať poskytovatelia zdravotnej starostlivosti za nedovolené vyberanie poplatkov za objednanie na vyšetrenie?

Pokiaľ sa nezvýšia platby za poistencov štátu na 5 percent zo súčasných historicky najnižších 3,83 percenta, nedôjde k dofinancovaniu zdravotníctva, neurobí sa poriadok aj v legislatíve, iba ťažko sa dočkáme v slovenskom zdravotníctve pozitívnych zmien. Oprávnene sa obávame toho, že sa nedostatok peňazí odrazí na poklese kvality a dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Máme reálne obavy, že to povedie k zvýšeniu priamych platieb za služby či lieky pre pacientov. A čo urobia pacienti, keď budú chcieť byť vyšetrení a liečení? Pôjdu sa sťažovať, alebo zaplatia? Väčšina určite zaplatí, a to zo strachu, že ohrozí svoje zdravie a postavenie, nechce prísť o svojho lekára, lebo ďalšieho si v mieste svojho bydliska nájde iba veľmi ťažko.

Cestovať desiatky kilometrov k inému lekárovi je pre mnohých náročné nielen časovo, ale aj finančne, prípadne im to neumožňuje zdravotný stav.

Zdroje nestačia

Už dlhé roky hovorí odborná verejnosť o potrebe definovať to, na čo má pacient nárok počas diagnostiky, liečby a následnej liečebnej starostlivosti. Preto je chvályhodné, že v súčasnosti ministerstvo pracuje na štandardných diagnosticko-terapeutických postupoch.

T. Drucker uviedol, že „by to malo priniesť riešenia, ktoré by mali oddeliť verejný záujem a verejné zdroje od súkromných. Pacienti predsa musia mať garantovanú bezplatnú zdravotnú starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia. Až potom, ako to zagarantujeme, môžeme hovoriť o možnosti niečoho navyše za úhradu“.

Ide však o úlohu dlhodobú a možno aj niekoľkoročnú. Navyše, spojenú s politickou odvahou na priznanie toho, čo je možné pokryť zo zdravotných odvodov a na čo už finančné zdroje nestačia. Ak dôjde rýchlejšie k stanoveniu legislatívnych pravidiel, upravujúcich nárok pacientov bez dofinancovania zdravotníctva, bude to prínos? Aké budú mať pacienti garancie toho, že úhrady nebudú vyššie, ako len niečo navyše?

Určite by sme boli radi, keby sa v rámci definovania nárokov pacientov našli iné nástroje ako sankcie pre poskytovateľov, aby neboli ambulantní lekári nútení kvôli zabezpečeniu zdrojov na chod svojho zdravotníckeho zriadenia obchádzať zákony.

Uvítali by sme, keby sme mali rovnomerne rozmiestnených a adekvátne zaplatených lekárov špecialistov a zdravotníkov, ambulantné a diagnostické zariadenia, skrátili by sa čakacie lehoty na vyšetrenia. V doobedňajších hodinách by fungoval v ambulanciách bezplatný objednávací systém.

Pacienti by nemuseli presedieť nekonečné hodiny v čakárňach všeobecných lekárov a špecialistov a následne čakať niekoľko týždňov, niekedy aj mesiacov na potrebné diagnostické vyšetrenia. Po stanovení diagnózy by mal mať lekár dostatok času na zrozumiteľné vysvetlenie diagnózy a poučenie pacienta tak, aby sa vytváral medzi pacientom a lekárom, zdravotníkom dobrý vzťah vzájomnej dôvery, aby liečba bola úspešnejšia.

Niektoré návrhy si nevyžadujú financie, právnu úpravu, stačí aj zmena obojstranného prístupu. Aj preto apelujeme opakovane na politikov, aby dofinancovali rezort zdravotníctva. Verím, že nám všetkým záleží na tom, aby sme mali na Slovensku kvalitnejšie zdravotníctvo, ktorého hlavným indikátorom je spokojný pacient a zdravotník. 
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
PhDr. Mária Lévyová, prezidentka AOPP

Čím mladší človek ju dostane, tým ťažšie ju znáša

$
0
0

Vo svete je 125 miliónov psoriatikov, tretina z nich trpí aj psoriatickou artritídou. Pri dvoch tretinách pacientov sa vyskytne až po vzniku kožných prejavov psoriázy a pri jednej tretine môže predchádzať kožnej forme, prípadne vznikať súčasne s ňou.

„Včasná diagnostika psoriatickej artritídy je nesmierne dôležitá, pretože jej zachytenie v počiatočnom štádiu a následná účinná liečba zabránia rozvoju nezvratného poškodenia kĺbov,“ uviedol MUDr. Slavomír Urbanček, PhD., prednosta Dermatovenerologickej kliniky FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Ako dodal, aj samotní lekári nezriedka zabúdajú pátrať po jej včasných príznakoch.

Variabilný priebeh

Psoriatická artritída je chronické zápalové reumatické ochorenie s rôznymi klinickými a rádiologickými prejavmi a veľmi variabilným priebehom. „Ochorenie patrí do skupiny séronegatívnych spondyloaritíd, čo sú ochorenia prejavujúce sa stuhnutím kĺbov a chrbtice, pričom vyšetrenia séra nepotvrdzujú dané ochorenie,“ uviedla MUDr. Helena Raffayová, PhD., z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.

Prejavujú sa širokým spektrom klinických prejavov, najnovšie skúsenosti však ukázali, že diagnózu možno stanoviť už v rannom štádiu, keď je počet charakteristických príznakov malý. Ako môžu lekári ochorenie zistiť? „V posledných rokoch sa zaviedli v diagnostike včasnej psoriatickej artritídy aj novšie vyšetrovacie metódy, akými sú kĺbová ultrasonografia a MRI.

Hľadajú sa aj laboratórne biomarkery identifikácie včasného ochorenia, hodnotenia jeho závažnosti, prognózy, ako aj efektu terapie,“ dodala MUDr. Raffayová. Čo sa týka liečby, tak ako pri iných ochoreniach, aj pri psoriatickej artritíde medicína pokročila. „Cieľom liečby je dosiahnuť remisiu choroby, teda dočasné vymiznutie prejavov, alebo aspoň minimálnu aktivitu, a priaznivo tak ovplyvniť kvalitu života pacienta,“ uviedla odborníčka a ako dodala, snahou je zlepšiť tak kožný, ako aj kĺbový nález.

„Čo sa darí aj vďaka spolupráci reumatológov a dermatológov,“ dodala MUDr. Raffayová. Kým totiž psoriáza patrí do rúk dermatológom, psoriatická artritída zase reumatológom. A to zabúdajú aj samotní pacienti, čo ukázal aj nedávny prieskum.

Slovenský prieskum

Ako upozornil MUDr. Slavomír Urbanček, donedávna chýbali dáta o výskyte psoriatickej artritídy v slovenskej populácii. Preto bol v rokoch 2014 až 2015 vykonaný prieskum s cieľom zistiť, koľko psoriatikov trpí na artritídu a koľkí z nich sú liečení a diagnostikovaní.

„Prieskum sa vykonával v 46 kožných a 5 reumatologických ambulanciách,“ dodal lekár s tým, že pacienti s neurčitým nálezom boli odoslaní na doriešenie do špecializovaného centra. Vyšetrených bolo 831 pacientov, pričom až u 21,8 percenta z nich bola zistená psoriatická artritída. Zo 177 pacientov trpiacich na psoriatickú artritídu bolo zistených deväť nových prípadov, dovtedy nediagnostikovaných.

„Ochorenie sa najčastejšie vyskytovalo vo vekovej skupine nad 40 rokov a u pacientov s ťažším kožným postihnutím. Alarmujúcim zistením bol fakt, že iba 13,8 percenta pacientov trpiacich na psoriatickú artritídu pravidelne navštevuje reumatológa,“ upozornil MUDr. Urbanček a ako dodal, na základe získaných údajov je potrebné zdôrazniť, že dermatológ môže pomocou skríningových nástrojov ako prvý ochorenie diagnostikovať.

„Dobrá komunikácia medzi dermatológom a reumatológom je dôležitá, pretože systémová liečba psoriázy zlepšuje s vysokou pravdepodobnosťou aj psoriatickú artritídu a naopak,“ dodal.


Fakty o psoriatickej artritíde

* Presná príčina tak psoriázy, ako aj psoriatickej artritídy (PsA) sa ani dnes nepozná.
* Vie sa však s istotou, že obe sú dedične podmienené, pričom pri ich vzniku sa predpokladá súhra viacerých príčinných súvislostí.
* Veľakrát to bývajú infekcie, ktoré narušia rovnováhu imunitného systému a bývajú spúšťacím momentom objavenia sa psoriázy aj zápalu kĺbov. Okrem angíny či chrípky to však býva drobný úraz kĺbu, hormonálne zmeny alebo stres, ktoré sa môžu uplatniť ako provokačný faktor.
* Nie každý pacient so psoriázou musí mať súčasne postihnutý pohybový aparát.
* PsA vzniká u 10 až 40 % mužov a žien chorých na psoriázu často až po rokoch od objavenia sa kožných prejavov, 10 až 20 rokov.

Príznaky PsA

* Priebeh PsA býva veľmi rôznorodý.
* Veľakrát sa choroba začína nevýraznými bolesťami a opuchom jedného alebo viacerých kĺbov, šľachových úponov či zápalovými bolesťami chrbtice.
* Prognosticky najnepriaznivejšie sú formy PsA, pri ktorých zápal postihuje veľa kĺbov vrátane chrbtice, pričom mnohí pacienti majú súčasne aj nepriaznivý nález psoriázy.

(Zdroj: NÚRCH, Piešťany)

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
FIT magazín
Foto: 
archív
FIT magazín

Roky mŕtvy projekt ožíva

$
0
0
Na tretíkrát sa otvára opäť jeden z ďalších nekonečných príbehov slovenského zdravotníctva – v areáli Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku sa dočkáme ďalšieho pokusu vytvoriť spoločné slovensko-ruské pracovisko výskumu a vývoja protónovej terapie.

Keby išlo všetko podľa pôvodných plánov, malo slovenské protónové centrum liečiť onkologických pacientov už od roku 2011. Teraz máme nový termín – so sprevádzkovaním sa ráta v roku 2019.

Ako nám potvrdila hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová, „Centrum vedecko-technických informácií SR ako nami priamo riadená organizácia na základe poverenia ministerstva podpísalo zmluvu o spolupráci s ruskou spoločnosťou ZAO Protom“. Práve prostredníctvom Centra má túto prvú výskumno-vývojovú etapu zastrešiť rezort školstva.

Podľa hovorkyne ide o „výnimočnú príležitosť, ako využiť už existujúcu a momentálne disponibilnú infraštruktúru s jej následnou potenciálnou prípravou za účelom najmodernejšej a najmä šetrnej liečby onkologických ochorení, ktorá na Slovensku nie je k dispozícii“.

Slovenské zdravotné poisťovne posielajú pacientov, vyžadujúcich protónovú terapiu, buď do Česka alebo do Nemecka, a platia za to desaťtisíce eur.

V spolupráci s ruskou stranou sa postupne má konečne vybudovať na Slovensku Protónové terapeutické centrum s využitím už existujúcej infraštruktúry a technológie protónového urýchľovača.

Príprava personálu

V prvom kroku vznikne spoločné výskumno-vývojové pracovisko protónovej terapie v areáli ÚVN Ružomberok, kde bola už v minulosti postavená za 3,3 mil. eur špeciálna budova pre prevádzku technológie protónového urýchľovača a rovnako je v týchto priestoroch aj samotný protónový urýchľovač.

Pravda, celé roky je zapečatený v colnom sklade. Slovensko ho získalo v rámci deblokácie ruského dlhu ešte v roku 2010, o rok sa mala začať liečba pacientov. Postavenie protónového centra na kľúč za vyše 160 mil. eur vraj stoplo ministerstvo obrany, vláda naň vyčlenila 40 mil. eur.

Čoskoro sa však zistilo, že ruská strana nedodala ďalšie potrebné súčiastky – chýba totiž medicínska časť, napr. robotické rameno, miesto na uloženie pacienta, CT prístroj, ktorý oskenuje pacienta aj v sede. Vlani rezort školstva ešte za vedenia Petra Pellegriniho oznámil, že vo výstavbe už nemieni pokračovať.

Budovu vlastní Centrum vedecko-technických informácií SR.

„Jeho úlohou bude zabezpečiť výskumno-vývojový, odborný, technický a administratívny personál na realizáciu výskumno-vývojových aktivít pracoviska. Vytvorí sa priestor pre úzku spoluprácu aj s ďalšími partnermi a expertmi z ÚVN Ružomberok, Onkologického ústavu sv. Alžbety, SAV, či z rezortu zdravotníctva a ďalších relevantných vedeckovýskumných inštitúcií,“ vysvetlila I. Skokanová.

Príprava potrebného personálu by mala začať v júli.

Rusi sa polepšia

ZAO Protom poskytne protónový urýchľovač na účely spoločného výskumno-vývojového pracoviska bezodplatne, vrátane zabezpečenia jeho modernizácie, zodpovedajúcej aktuálne dostupným technologickým parametrom. Zaškoliť má tiež pracovníkov na obsluhu a prevádzku zariadenia.

Hlavným zámerom spoločného pracoviska bude sprevádzkovať upgradovanú technológiu protónového urýchľovača na účely výskumu a vývoja a zabezpečiť fyzikálnu certifikáciu zariadenia na území Slovenska, respektíve EÚ.

Podľa hovorkyne rezortu školstva „ide o predpoklad pre následný vývoj a implementáciu medicínskej časti a tiež umožnenie nadväzujúcej etapy na využitie aj v terapeutickej praxi“.

Na margo liečby nám I. Skokanová vysvetlila, že „čo sa týka spustenia liečby prvých pacientov, aktuálne sa bude realizovať výskumno-vývojová etapa v rámci budovania Protónového centra, teda ako bude technológia fungovať.

Preto projekt zastrešuje rezort školstva, ktorý má v agende okrem iného aj vedu a výskum. Liečebná fáza sa uskutoční až následne v ďalšom kroku, pričom táto oblasť bude spadať už do pôsobnosti iného rezortu“.

Podľa odborníkov je protónová terapia veľmi vhodná liečba pre pacientov, ktorí majú nádory v hĺbke, v blízkosti štruktúr, ktoré nedokážu pri súčasnej liečbe dostatočne chrániť.

Ročne sa klasickej rádioterapii na Slovensku podrobí 12 000 pacientov, slovenský protón by podľa odhadov mohol využil každý desiaty pacient, ktorý ožarovanie potrebuje.

ÚVN bojovala za Protónové centrum ešte za čias vtedajšieho riaditeľa nemocnice gen. MUDr. Igora Čombora, PhD., dnešného ružomberského primátora. Ruský fyzik Vladimír Balakin z Ruskej akadémie vied totiž postavil oveľa menší a lacnejší protónový terapeutický komplex ako iné zariadenia vo svete.

Tie vychádzajú až na 200 mil. dolárov, komplex u nás mal stáť 20 mil. dolárov. Stručne povedané, V. Balakin našiel spôsob, ako točiť pacienta za lúčom, a nie protónový lúč za pacientom. Jeho urýchľovače už niekoľko rokov fungujú v USA.

Slovensko-ruský podnik sa nikdy nezaložil, vláda Ivety Radičovej projekt zastavila kvôli kríze, ruská strana nedodala už spomínanú medicínsku časť. V. Balakin nezaplatil daň za prvú časť zariadenia, ktoré už bolo v Ružomberku a jediné riešenie bol režim colného skladu.

Naši do sveta

Od roku 2013 Union z. p. schválila protónovú liečbu v štyroch prípadoch v Nemecku v sume 65 045 eur a v 7 prípadoch v Česku v sume 278 801 eur. Liečba sa týkala ochorení ako karcinóm konečníka, cievovky, pankreasu, bočnej steny nazofaryngu, kostí a kĺbovej chrupky končtatiny, Hodgkinovho lymfómu, ale aj nezhubného nádoru mozgovomiechových obalov a mozgu supratentoriálne.

„Slovenského poskytovateľa protónovej terapie by sme privítali, samozrejme, za predpokladu cenovej a odbornej konkurencieschopnosti s cudzinou,“ uviedla hovorkyňa Union z. p. Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Štátna VšZP liečila v Prahe protónom 242 poistencov.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny

V nemocnici chýbajú lekári, interné oddelenie sa po rokovaniach udrží

$
0
0
Každému pacientovi bude na tomto oddelení aj naďalej poskytnutá zdravotná starostlivosť. Taký je záver rokovania zástupcov spoločnosti Agel, ktorá nemocnicu prevádzkuje, a vedenia mesta Krupina.

Ako sa píše na webovej stránke Krupiny, predseda predstavenstva spoločnosti Agel Milan Leckéši poveril predsedu predstavenstva spoločnosti Agel SK Michala Pišoju a predsedu predstavenstva Nemocnice Zvolen Jozefa Botku, aby pokračovali v realizácii potrebných krokov na posilnenie lekárskeho personálu na krupinskom internom oddelení.

Podľa primátora Radoslava Vazana za hrozbou zrušenia interného oddelenia neboli ekonomické ukazovatele, ale nedostatok lekárov. Na oddelenie sa však medzičasom podarilo získať jedného nového lekára a vrátiť by sa tam mala aj lekárka, ktorá bola na materskej dovolenke.

Za zachovanie oddelenia bojovali petíciou aj obyvatelia Krupiny a okolia. Podpísalo sa ich viac ako 4000.

V krupinskej nemocnici dnes už nefunguje pôrodnica, chirurgické oddelenie ani pohotovosť. Okrem interného je tam už len oddelenie dlhodobo chorých.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

​Vedci UK spolupracujú na vývoji HIV vakcíny

$
0
0
Oddelenie biofyziky na Katedre jadrovej fyziky a informatiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (FMFI UK) sa v spolupráci s poľskou univerzitou v Lodži zapojilo do riešenia tejto celosvetovo závažnej problematiky a odštartovalo výskumné práce na vývoji HIV vakcíny, v tomto prípade s konceptom použitia nanočastíc – konkrétne dendrimérov a zlatých nanočastíc.

„Pripravujeme komplexy syntetických HIV peptidov (malých bielkovín odvodených zo štruktúry HIV) a ich nosičov, ktorými sú rôzne druhy nanočastíc. Tieto komplexy následne charakterizujeme a študujeme ich interakcie s modelovými biologickými membránami použitím rôznych biofyzikálnych metód. Naším spoločným cieľom je vyselektovať čo najefektívnejší HIV syntetický peptid a jeho nosič – v zmysle schopnosti ich vzájomnej väzby a transportu cez lipidovú dvojvrstvu dendritických buniek,“ vysvetlila Mgr. Zuzana Garaiová, PhD., z FMFI UK.

Výskum sa nachádza v štádiu predklinických štúdií, ktorých cieľom je identifikovať, syntetizovať a overiť biologickú aktivitu prípravku – potenciálnej vakcíny proti HIV a jej súčastí.

Do medzinárodnej spolupráce je okrem slovenských a poľských vedcov zapojená aj španielska skupina z Univerzity Alcalá de Henares, ktorá pripravuje rôzne druhy nanočastíc, a španielsky tím z Univerzitnej nemocnice Gregorio Maraňón, študujúci internalizáciu komplexov do dendritických buniek.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Katarína Lovasová, šéfredaktorka ZdN

Onkológia nie je metóda hókus-pókus

$
0
0
Povedzte nám niečo o sebe...

Pôsobím ako lekár – onkológ v onkologickom centre Michalovce v jednej z nemocníc siete, zároveň pôsobím ako hlavný onkológ pre všetky onkologické pracoviská v našej sieti. V tomto medicínskom odbore pracujem viac ako dvadsať rokov.

Okrem toho pôsobím v Európskej onkologickej spoločnosti v komisii, ktorá skúša atestácie lekárov z Európy.

Čo znamená prepojenie umelej inteligencie s medicínou?

V dnešnej medicíne nie je také úplne zrejmé, že by mohla umelá inteligencia pomáhať.

Ale keď si vezmete do úvahy iné sféry života a budeme hovoriť o čoraz častejšom využívaní umelej inteligencie v zmysle robotov, šoférov bez áut atď., tak v princípe nie je dôvod, prečo by sa takéto technológie nemali postupne čoraz viac uplatňovať aj v medicíne.

Áno, lekári nie sú, na rozdiel IT ľudí, úplnými nadšencami technických výdobytkov, ale potom, keď prídu na to, že im to vlastne nič neprikazuje, ale pomáha, dáva im to nejaké odporúčania, o ktoré sa môžu oprieť, tak, samozrejme, sú a budú veľmi radi.

Systém sa inštaloval na desiatich pracoviskách. Čo všetko sa muselo urobiť?

Z globálneho IT hľadiska, prirodzene, neviem, ale rozprávajme o tom, ako je to z hľadiska lekárov, ktorí to používajú. Systém vyžaduje bežné používateľské prostredie a bežné znalosti práce s počítačom.

Nevyžaduje žiadne nadmerné alebo pridané zručnosti v rámci výpočtovej techniky, iné, ako má akýkoľvek bežný používateľ. Nevyžaduje ani žiadne iné náležitosti, ako je vybavenie bežného počítača.

Ide iba o kúpenie licencie, v rámci ktorej existuje prihlasovanie meno, heslo, na čo je naviazané ako keby prihlásenie do našej siete nemocníc.

Mohli by ste opísať, ako systém funguje?

Systém je unikátny v troch veciach. Záležitosť číslo jeden je, že dokáže zbierať relevantné medicínske dáta z obdobia posledných dní či týždňov, najnovšie vedecké informácie, najdôležitejšie výsledky klinických štúdií, ktoré prinášajú niečo nové, prípadne nejakým spôsobom menia liečebnú prax, dokáže ich predostrieť lekárovi a dokáže ich zoradiť podľa dôležitosti tak, ako sú publikované vo vedeckých dátach.

Vec číslo dva je, že tento systém dokáže odporučiť lekárovi liečbu takým spôsobom, že na rozdiel od nejakých iných odporúčaní neberie do úvahy iba vlastnosti nádoru, to znamená jeho veľkosť, či je agresívny, nie je agresívny, je rozšírený po tele, nie je rozšírený, ale sumarizuje v rámci svojho rozmýšľania aj údaje o pacientovi.

Takže dokáže rozpoznať aj iné ochorenia?

Väčšina z našich pacientov, keďže nádory sú skôr ochorenia staršieho veku, má, prirodzene, okrem nádorovej choroby aj iné ochorenia, ischemickú chorobu srdca, znížené srdcové funkcie, cukrovku druhého typu, diabetickú nefropatiu, obličkové komplikácie a podobne.

Ten systém dokáže spojiť povahu nádoru a vek, výkonnostný stav, krvinky, krvný obraz, počty leukocytov, trombocytov, ejekčnú srdcovú frakciu, renálne testy, hepatálne testy tak, aby navrhovaná liečba zároveň nespôsobila pacientovi problémy, resp. aby sme pacientovi nevyrobili iné komplikácie.

Napríklad ak máme pacientku s rakovinou prsníka, ktorej štandardná liečba sú cytostatiká. Tie môžu byť pre ochorenie srdca, povedzme pri zlyhávaní srdca, škodlivé, systém na to upozorní a túto liečbu nenavrhne, vyradí ju. Takže vlastne nemôže dôjsť ani k žiadnemu omylu.

Úplne fantastické je to, že systém okrem toho, že navrhne liečbu, ďalším klikom ukáže dávky každého lieku, dni podania, dávku podania a podobne. Pri ďalšom kliku ukáže pri každom lieku vedľajšie účinky, ukáže ich v grafe, u koľkých percent pacientov sa vyskytujú, a ak je čiarka červená, tak sú závažné, iné farby signalizujú zasa menej závažné.

Pri ďalšom kliku dokonca ukáže interakcie s inými liekmi. Nikto z nás, ani internista, ani onkológ, ani klinický farmakológ, nikto na svete nemá v hlave interakcie tisícov liekov, lebo je to pre ľudský mozog nemožné. Pre počítač IBM je to možné.

Toto je naozaj veľká pomôcka. Máme rôzne cytochrómy, tento vytesňuje ten, ten vytesňuje warfarín, ten iný, tam sa zvýši plazmatický koncentrát a už niekomu poškodíme. Systém to rozpozná.

Napríklad máme špecializovaný liek na rakovinu pľúc s nejakým génom, je tam biologický cielený liek a veľký výkričník – pozor, pacient nesmie konzumovať ľubovník, piť grapefruitový džús. Takže systém informuje lekára, akoby rozmýšľal trošku za neho.

Benefity pre personál sú, že sa môže so systémom poradiť. Je ešte niečo iné?

Povedal by som, že je toho dosť, lebo ide o liečbu podľa najnovších vedeckých dát, pri ktorej ťažko niekto môže povedať, že prečo si tak liečil, prečo si vybral práve toto.

Onkológia je taká vážna medicína a pacienti sú tak vážne chorí, že neliečime podľa toho, čo komu napadne alebo kto si čo myslí, ale používame štandardné liečebné európske postupy, ktoré sú vedecky podporené tisícami metaanalýz.

A toto Watson zohľadňuje.

Od začiatku marca mal systém fungovať. Aká bola zatiaľ reakcia lekárov? Predsa len ten anglický jazyk...

Je to novinka. Tak ako čokoľvek, čo je nové, je prijímané trochu s nedôverou. Niekto to berie, že hurá, niekto povie, načo nám to je, niekto pred tým vyslovene uteká. Tiež sme si niekedy nevedeli predstaviť, že budú mobily, internet, skype...

Keď ľudia niečo nepoznajú, majú tendenciu pred tým utekať. Ale nemajú prečo, lebo je to niečo, čo má lekárovi pomôcť. Nikde sa nehovorí, že je to slovo Božie.

Dobrý príklad je GPS, ona vám ukáže, povie – choďte doprava, doľava, ale keď vy usúdite, že takto by to bolo lepšie, potom idete, ako chcete. Systém vám poradí. GPS to robí na základe satelitu a Watson na základe medicínskych údajov.

Čo už je na tom zlé, keď vám niekto alebo niečo poradí?

Teda sa už naplno využíva?

Áno, program sa začal úspešne používať predovšetkým u pacientov, u ktorých je výber optimálnej liečby náročný, resp. ak si chce onkológ overiť správnosť svojho postupu.

Takže lekári sú spokojní?

Ohlasy kolegov z našej siete nemocníc sú priaznivé a s používaním nového systému sú spokojní. Umelá inteligencia lekára nenahrádza, ale výrazne mu môže pomôcť.

Prvá skúška systému bola na pacientovi?

Na modelovej situácii, v zásade sa od reálneho pacienta nemá čím líšiť. Modelová situácia, ktorú sme zadávali, je zo života. Bežne máte pacientku, ktorá mala operovaný prsník, mala trojcentimetrový nádor, dve uzliny v pazuche, určitú biológiu – pacientka bežného života.

Pacienti môžu namietať?

Mohli by namietať v jedinom prípade – keby išlo o porušenie ich osobných údajov. Žiadne citlivé údaje do počítača nedávame. Podľa priradenia identifikátora ku konkrétnemu človeku sa údaje nedajú zistiť, nedávame tam žiadne, máte clinical case, nazvete ho jozo001 a bodka.

Možno systém využiť pri nádoroch, ktoré sú ťažko lokalizované, keď sa lekár nevie rozhodnúť, ako postupovať?

Nie. To je možno niečo, čo sa plánuje. Tento systém nie je na diagnostiku, resp. nie je na diagnostiku toho, čo hovoríte. Dá sa použiť, už keď má pacient konkrétne ochorenie, génovú mutáciu, vtedy systém vie dať odpoveď, čo s tým.

Ale nie na to, či je nádor hlboko alebo plytko.

Ušetrí Watson náklady?

Podľa mňa ušetrí. V zásade by to mohlo byť celkom zaujímavé aj pre poisťovňu, keď sa jej poistenec lieči relevantným spôsobom, tak ako to má byť, tým, čím sa má, a nie tým, čí sa nemá, čo by mu nezabralo.

V konečnom dôsledku by musela poisťovňa zaplatiť viac – najprv nesprávne a nakoniec správne lieky. Nehovoriac o tom, že keď pacientovi dáme niečo, čo mu na jednej strane pomôže a na druhej strane rozhodí srdce, spôsobí akútnu obličkovú nedostatočnosť a edém pľúc, to je ďalší náklad na jeho hospitalizáciu.

Nie som ekonóm, ale podľa mňa to je celkom cost effective.

Aký postoj máte k výskumu? Na Slovensku zväčša testujú onkologické lieky, ale ich kategorizácia je problematickejšia...

Ak hovoríme v širšom kontexte, povedzme o Watsone, tak, samozrejme, aj do Watsona sa nové informácie, nové liečebné postupy, overené, správne a najviac benefitné pre pacienta musia odniekiaľ dostať.

Dostanú sa iba ako výsledok relevantných klinických štúdií v pokročilej fáze na mnohých tisícoch pacientov. Onkológia nie je metóda hókus-pókus, metóda, čo komu napadne, ale metóda dát a výsledku liečby na tisícoch a tisícoch ľudí.

Samozrejme, klinický výskum niečo stojí, investujú sa doň nemalé peniaze, má veľmi prísne a regulované pravidlá, ale aj veľmi prísne pravidlá sledovania pacientov.

Ak to preženiem, keď pacient trikrát zakašle a dvakrát kýchne, už sa to musí reportovať ako vážna udalosť... Čo sa týka Slovenska a kategorizácie onkologických liekov, u nás je to naozaj veľmi pomalý a problematický proces. Lieky prichádzajú do praxe ťažko.

Nemám rozsiahlejšie informácie, aké sú v médiách, ale viem, že sa plánuje vytvoriť fond na inovatívne lieky a zmeniť proces kategorizácie, aby okrem QALY hrali rolu ešte nejaké iné faktory.

Aké má systém Watson nevýhody? Jazykovú bariéru?

Všetky vedecké dáta, výsledky štúdií, všetko nové v onkológii prichádza v angličtine. Je to svetový jazyk.

Čiže každému onkológovi, ktorý sleduje trendy – a to vlastne každý musí, bez toho nevie liečiť, chtiac alebo nechtiac, viac alebo menej ochotne sa pracovná onkologická angličtina dostane pod kožu natoľko, aby vedel používať systém a aby vedel implementovať relevantné dáta do života.

Má systém limity?

Napríklad, že nemá zatiaľ úplne všetky nádory, aj keď stále pribúdajú nové. A že nie pri všetkých sa možno so systémom poradiť aj v rámci inej liečby nádorov ako systémovej.

To znamená ohľadne operácie, chirurgickej liečby, ožarovania a podobne. To rozpozná iba pri niektorých diagnózach, nie pri všetkých.

Máte možnosť dávať pripomienky, výhrady k systému?

Áno, samozrejme. Spomínal som, že Watson si všíma aj laboratórne výsledky, napr. leukocyty, bilirubín, kreatinín. Tie majú veľmi často iné jednotky, ako sa používajú na Slovensku.

A to v IBM na základe našich informácií vedeli zladiť. V súčasnosti dolaďujeme detaily, napr. zladenie medzinárodne rozdielnych jednotiek pri laboratórnych výsledkoch ako mg, mcg, mikromóly, kreatinín, bilirubín a podobne.

Ako vznikla táto spolupráca? Zaujal vás systém v zahraničí?

Bola to spoločná idea našich investorov, manažérov a lekárov. Nenárokujem si, že som krstný otec zavedenia Watsona, som skôr jedným z ideológov.

Konzultovali ste s niektorou z nemocníc zo zahraničia, ktorá už má tento program?

Nie, nekomunikovali sme. Pravda je taká, že v Európe, okrem Holandska, sme vlastne medzi prvými, kto využíva Watson for Oncology.

Je desať pracovísk, na ktorých bol systém inštalovaný, navzájom prepojených?

Samozrejme. Naše nemocnice sú prepojené medzi sebou informačným systémom, ktokoľvek príde do ktorejkoľvek našej nemocnice, máme o ňom zdravotnú správu – dokumentáciu.

U pacienta sa odoberie anamnéza, má alergiu na penicilín, prekonal reumatoidnú artritídu a podobne. A potom naša sieť sa plánuje systémom štandardnej starostlivosti a vybraných centier, ktoré sa budú špecializovať na ortotrauma, onko, gastro.

V gastroenterologickom centre sa nájde karcinóm žalúdka, konzultuje sa na liečbu už u nás, my už nemusíme hľadať, že pacient má alergiu, netreba robiť osobnú anamnézu, alebo že ho bolí žalúdok a má hematemézu. Tieto informácie už máme.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Alternatívny autor: 
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

MZ je pripravené diskutovať so sestrami o platoch, vie,že ide o motivačný faktor

$
0
0
Tvrdí to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v reakcii na zverejnený prieskum Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorý sa týkal aj výšky platov. Vyplynulo z neho, že väčšina sestier je so svojou mzdou nespokojná.
      
"V súčasnosti je v zdravotníckych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva priemerná hrubá mesačná mzda sestry takmer 1100 eur," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.    

Na prieskume sa zúčastnili sestry v štátnych a neštátnych nemocniciach. Komora ho uskutočnila koncom minulého roka a zapojilo sa doň 2298 respondentov. Vyplynulo z neho, že najviac sestier má hrubú mesačnú mzdu od 601 do 700 eur (21 percent), 19 percent sestier má priemerný plat od 701 do 800 eur, 19 percent od 801 do 900 eur a 11 percent sestier od 501 do 600 eur. Dve percentá opýtaných majú priemernú hrubú mesačnú mzdu od 405 do 500 eur, menej ako 405 eur v hrubom mesačne zarába asi jedno percento.
      
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) je podľa Eliášovej pripravený diskutovať aj o otázke finančného ohodnotenia. "Vnímame mzdu ako dôležitý motivačný faktor na všetkých úrovniach zdravotníckych pracovníkov," povedala hovorkyňa.

Sestry skritizovali takzvaný princíp zásluhovosti v odmeňovaní, nechcú aby sa týkal len ich. "Tento princíp nemá platiť len pre sestry, v programovom vyhlásení vlády sa hovorí všeobecne o zdravotníckych pracovníkoch," povedala Eliášová. Diskusia o platoch by sa mala podľa nej rozprúdiť v súvislosti s úpravou kompetencií sestier.
      
Vyhláška, ktorá im má stanoviť vyššie právomoci, pôjde onedlho do legislatívneho procesu. Podľa ministerstva právna úprava "komplexne definuje kompetencie zdravotníckych pracovníkov".
      
Sestry sa v prieskume sťažovali aj na prepracovanosť. Vyplynulo z neho, že "iba necelá štvrtina nemusí vykonávať nadčasy". Tie, ktoré ich majú, ich nie vždy majú preplatené a čerpajú náhradné voľno.
     
Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že sestry majú odbremeniť zdravotnícki asistenti, ktorým na tento účel posilnili právomoci.

"Presunuli sme časť ich pracovného zaťaženia na asistentov, zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti máme na tento krok pozitívnu spätnú väzbu," uviedla Eliášová. Sestry tvrdia opak. V nemocniciach je podľa nich chaos, pretože niektorí zamestnávatelia sa novými kompetenciami nezaoberajú.
      
Platy sa zdravotníkom cez legislatívu upravili začiatkom roka 2016. Ministerstvo im týmto spôsobom chcelo prilepšiť, zdravotníci mali však voči tejto právnej úprave výhrady. Žiadali vyššiu garanciu platov.
      
Právna norma upravuje plat viac ako 20 zdravotníckym profesiám v štátnych aj neštátnych nemocniciach, ako sú farmaceut, sestra, zdravotnícky laborant či sanitár, s výnimkou lekárov. Netýka sa to ich kolegov v ambulanciách, kúpeľoch či zariadeniach sociálnych služieb.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

Vyznáte sa v cukroch?

$
0
0
Základné rozdelenie cukrov

Cukry (alebo sacharidy) patria spolu s tukmi a bielkovinami k základným zložkám našej potravy, bez ktorých náš organizmus fungovať nevie. Vo všeobecnosti cukry rozdeľujeme na monosacharidy, oligosacharidy a polysacharidy. Monosacharidy (jednoduché sacharidy) sa skladajú z jednej sacharidovej jednotky. Existuje ich veľké množstvo, ale najznámejšie sú glukóza (hroznový cukor) a fruktóza (ovocný cukor).

Oligosacharidy sú jednoduchšie cukry, ktoré sa skladajú z 2 až 10 sacharidových jednotiek. Najznámejšie sú disacharidy, ktoré majú 2 zložky cukru. Napr. sacharóza
(má 1 molekulu fruktózy a 1 molekulu glukózy) je najrozšírenejším typom cukru, ktorý sa vo svete používa. Nachádza sa v klasickom bielom a trstinovom cukre. Alebo maltóza –
sladový cukor (2 molekuly glukózy) či laktóza – mliečny cukor (glukóza a galatóza). Najzložitejším typom cukru sú polysacharidy, ktoré majú viac ako 10 sacharidových jednotiek. Patria sem škroby a vláknina.

Sú pre človeka nesmierne dôležité, ale majú neutrálnu chuť a už im nehovoríme cukry, pretože nemajú sladkú chuť. Jedným z najdôležitých faktorov pri výbere sladidla by mal byť aj spôsob spracovania. Podľa toho môžeme hovoriť o sladidle prírodnom alebo syntetickom (priemyselne upravenom).

Ako cukry fungujú v našom tele?

Pre fungovanie buniek ľudského tela je príjem cukrov (sacharidov) nevyhnutný. Spracovanie a trávenie sacharidov sa začína už v ústach a je omnoho rýchlejšie ako spracovanie bielkovín a tukov. Čím sú sacharidy zložitejšie, tým dlhšie trvá, kým sa v tenkom čreve rozložia, vstrebú do krvi a zvýšia hladinu krvného cukru. Po prijatí sacharidov naše telo vyšle signál slinivke brušnej, aby sa pripravilo na trávenie cukrov.

A keďže ľudské telo dokáže využiť iba najjednoduchšie cukry – monosacharidy (glukózu alebo fruktózu), je potrebné, aby zložité sacharidy rozložilo. Sacharidy z úst putujú cez žalúdok do tenkého čreva, kde dochádza k ich štiepeniu pomocou enzýmov na monosacharidy. Tie sa stenou tenkého čreva vstrebávajú do krvi. Ak sa do krvi vstrebe glukóza, slinivka brušná vyprodukuje inzulín, ktorý je zodpovedný za udržiavanie hladiny cukru v krvi, a ten glukózu „uprace“ do buniek.

V bunkách glukóza slúži ako okamžitý zdroj energie alebo ako zásoba energie na neskôr. Ak túto zásobu bunky nevyužijú, premenia glukózu na tuk. Fruktóza naproti tomu putuje do pečene, kde sa rozloží čiastočne (1/4) na glukózu (s ktorou telo pracuje, ako spomíname vyššie) a zvyšok na tuk. Aby naše telo fungovalo optimálne, je dôležité, aby v krvi nebolo glukózy málo ani veľa, o čo sa stará inzulín.

Pamätajme, že nie je preto nevyhnuté a ani možné vyhýbať sa cukrom (sacharidom) úplne, dôležité je vyberať si tie najprirodzenejšie v prírodnej forme a užívať ich s mierou. Ak ste dosiaľ neobjavili čaro prírodných sladidiel, možno sa dnes necháte zlákať a ochutnáte.

Najznámejší cukor

Najznámejším a najčastejšie používaným sladidlom je biely cukor. Vyrába sa z cukrovej repy, je síce chutný, ale je návykový, priemyselne upravený (rafi novaný) a zbavený akýchkoľvek nutričných látok.

Za zdravšiu alternatívu bieleho cukru sa považuje cukor hnedý. Tu však treba rozlišovať, či sa ide o čisto prírodný trstinový cukor alebo hnedý cukor, ktorý sa vyrába z bieleho repného cukru a je zafarbený karamelom alebo melasou. Tento cukor je z nutričného hľadiska pre náš organizmus úplne rovnaký ako cukor biely a neprináša žiaden úžitok.

Naproti tomu prírodný trstinový cukor obsahuje aj využiteľné minerálne látky pochádzajúce z melasy. Okrem klasického trstinového cukru poznáme ešte cukor Demerera alebo Muscovado, ktoré sa líšia spôsobom spracovania trstiny a množstvom zostatkovej melasy.

Dôležité je však dodať, že aj repný, aj trstinový cukor (vrátane prírodného) majú ako hlavnú zložku cukru sacharózu, ktorá v ľudskom organizme funguje ako rýchly zdroj energie (okamžite zvyšuje hladinu krvného cukru) a zvyšok sa premieňa na tuk.

Agáve

Sladidlo z agáve sa získava z divo rastúcich kaktusov agáve. Listy sa narežú a tekutina sa nechá vytekať. Následne sa zahrievaním a odparovaním vo vákuu pri teplote do 45 °C získava hustá prírodná šťava, ktorá si zachováva všetky nutričné hodnoty. Má neutrálnu chuť, je asi 1,5x sladivejšia ako cukor a obsahuje vysoký podiel (70 – 90 %) ovocného cukru (fruktózy).

Často býva odporúčaným sladidlom pre diabetikov, pretože má vďaka fruktóze nízky glykemický index, avšak pri nadmernom užívaní môže fruktóza spôsobiť zdravotné problémy (hnačku, plynatosť, podráždenie hrubého čreva), dokonca aj cukrovku. Sladidlo agáve možno na trhu dostať ako sirup alebo aj vo forme práškového cukru.

Stévia

Ide o rastlinu, ktorá pôvodom pochádza z Južnej Ameriky, kde jej listy používali miestni obyvatelia po stáročia. Oproti cukru má 300x väčšiu sladivosť, a aj napriek tomu je
takmer bezkalorická, udržiava hladinu cukru v krvi, má antiseptický účinok a nespôsobuje tvorbu zubného kazu.

Ide o sladidlo, ktoré sa odporúča pre diabetikov alebo pri redukčných diétach. Najčastejšie v obchodoch dostať stéviu vo forme prášku, tekutého extraktu alebo v pilulkách, avšak tieto formy sú vyrábané priemyselne v laboratóriách a často prešli rafináciou. Pre čisto prírodné sladidlo siahnite po stévii v kvetináči a zaobstarajte si živú rastlinku. Počas leta jej vyhovuje polotieň vonku, na zimu jej bude najlepšie za oknom. Ako sladidlo možno jej listy používať v sušenej aj čerstvej forme.

Kokosový a palmový cukor

sú často považované za jedno a to isté, avšak nie je to tak. Kokosový cukor sa vyrába z nektáru kvetov kokosových paliem. Nazbieraný nektár sa pomocou tepla odparuje a tak vzniká kryštalická hmota, cukor. Kokosový cukor je veľmi chutný a má nízky glykemický index. Okrem cukru, ktorý tvorí 78 % zloženia, tvorí zvyšnú časť (22 %) veľa minerálov a živín, najmä zinku, železa, antioxidantov a nerozpustná vláknina.

Dôležité je spomenúť, že obsahuje až 50 % fruktózy, rovnako ako klasický rafinovaný cukor, takže s jeho spotrebou by sme to nemali preháňať. Palmový cukor sa vyrába z miazgy kokosových paliem, má tvrdšiu konzistenciu a vyšší glykemický index. Vzhľadom na výrobný proces možno oba cukry považovať za prírodné.

Med

pozná každý z nás. Ako jedno z najznámejších prírodných sladidiel býva často považovaný za omnoho zdravšiu alternatívu cukru. Obsahuje výživné látky ako esenciálne aminokyseliny, vitamíny a minerály, ktoré cukor nemá, a dokáže pomáhať pri rôznych chorobách, ale rovnako ako cukor obsahuje príliš veľa energie, preto aj med treba konzumovať striedmo.

Melasa

je rastlinný výťažok, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní cukrovej trstiny. Označuje sa právom ako čierny zázrak vďaka množstvu vitamínov, minerálov, enzýmov a aminokyselín, ktoré obsahuje. Už v minulosti sa používala ako liek na rôzne neduhy. Cukry v melase sú vo forme glukózy a fruktózy, takže sa dokážu rýchlo vstrebať a premeniť na energiu.

Obilné slady

sú jednou z najzdravších náhrad cukru. Ide o čisto prírodný produkt. Vyrábajú sa fermentáciou obilnín bez použitia chemických látok, najčastejšie jačmeňa, pšenice, kukurice a ryže. Nevstrebávajú sa do krvi, nedráždia slinivku, nespôsobujú výkyvy v chuti na sladké, sú zdrojom dlhodobej energie. Obsahujú vitamíny, minerály a cenné stopové prvky. Konzistenciou pripomínajú med a majú menej sladivú chuť.

Sirupy

sú ďalšou prírodnou alternatívou, ktorou možno sladiť, ale nemýľte si ich so sirupmi na prípravu nápojov. Je ich množstvo druhov a líšia sa stupňom sladivosti, farbou, konzistenciou, chuťou a hlavnou zložkou, z ktorej sa vyrábajú. Priamo z rastlín sa vyrábajú agávový alebo javorový, zo sušeného ovocia, napríklad datľový, slivkový, alebo z obilia, napríklad ryžový, kukuričný a podobne.

Sušené ovocie

je nedoceneným sladidlom, na ktoré sa zabúda. Sušené ovocie obsahuje tzv. koncentrovaný cukor, ktorý ostal po odparení vody z ovocia, preto ho stačí použiť naozaj málo. Je plné cenných minerálov, vitamínov a vlákniny prospešnej pre fungovanie trávenia. Ak ho použijete namiesto cukru pri pečení, okrem sladkej chuti dodá koláčom príjemnú ovocnú chuť. Pri výbere sušeného ovocia je dobré siahnuť po bio kvalite, aby ste sa vyhli chemickým konzervantom.

Možností na výber je naozaj veľa. Slaďme preto čo najprírodnejšie a striedmo.



 

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Katarína Langová, FIT magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív
Katarína Langová, FIT magazín

Sú malé a čierne. A nebezpečné

$
0
0

Mení sa nielen svet či klíma, ale aj kliešte. Oproti minulým rokom zmenili svoje správanie aj na Slovensku. Sú napríklad tam, kde predtým neboli. „Je to však aj dôsledok premnoženia sa divo žijúcich zvierat, najmä srnčej, jelenej i diviačej zveri, ktorá je výdatným zdrojom krvi pre kliešte,“ upozornil doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc. z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach. Mení sa aj infikovanosť, v čase i priestore, kolíše z roka na rok a od miesta k miestu.

„Sú roky, keď infikovanosť stúpa a naopak, keď klesá. Sú oblasti, kde je kliešťov ,záplava‘ a o niekoľko stoviek metrov po nich nie je ani stopy. Príčin týchto zmien je veľa. Medzi najdôležitejšie patria práve tie zvieratá, ktoré kliešte ,vyživujú‘ svojou krvou a zároveň s krvou ich aj infikujú pôvodcami týchto nákaz. Ďalej sú to mikroklimatické podmienky a tiež zmena využívania pôdy, zarastanie pasienkov, zanedbávanie úpravy parkov,“ dodal odborník.

Ako to funguje

Kliešť sa počas svojho vývoja napije až trikrát krvi, vždy na inom hostiteľovi. „Z vajíčok vyliahnuté drobulinké larvy pijú najmä na myšiach, na ktorých sa nakazia pôvodcami chorôb. Nacicaná larva sa v lesnej hrabanke alebo pôde zmení na o niečo väčšiu čiernu nymfu, ktorú poznáme ako ,malého‘ kliešťa. Nacicaná nymfa odpadne opäť do pôdy, kde sa zmení na 3 až 5 milimetrov veľkého dospelého kliešťa, menšieho čierneho samčeka a väčšiu samičku s červeným bruškom,“ opísal B. Peťko.

Kliešte pijú krv krátko, larvy a nymfy 2 dni, samička až 10 dní. Po napití odpadávajú do lesnej hrabanky, trávy či pôdy, kde sa ďalej vyvíjajú. Na svojich hostiteľov potom číhajú na končekoch listov tráv alebo vetvičkách nízkeho krovia.

„Ak bol prisatý kliešť infikovaný, možnosť, že človek aj ochorie, je už pomerne veľká. Vírusom kliešťovej encefalitídy je infikovaných asi 1 promile kliešťov (jeden z tisíc), pri lymskej borelióze 10 – 20 percent, teda aj každý piaty. Nie každý človek však po napadnutí kliešťom aj ochorie. Našťastie. Závisí to od imunitného stavu jedinca, dĺžky prisatia kliešťa i ďalších faktorov,“ uviedol odborník.

Tam, kde neboli

Zlá správa je, že kliešte sa rozšírili do nových oblastí, kde predtým neboli. Sú to najmä horské oblasti Slovenska, oblasti listnatých a zmiešaných lesov. Na teplejších južných svahoch je to do nadmorských výšok až 1 200 metrov nad morom, na severných len do 750 až 800 m n. m., zriedka vyššie.

„Máme ojedinelé nálezy kliešťov na Slovensku aj z výšok okolo 1 400 metrov nad morom. To je priam šokujúce. Je to vďaka nárastu teploty vzduchu a častejších zrážok na horách,“ upozornil B. Peťko. Naopak, južné Slovensko trpí nedostatkom zrážok a extrémnymi teplotami, čo kliešťom nevyhovuje. Tam ich počty ubúdajú, respektíve si udržia vysokú početnosť len vo vlhkých lužných lesoch v okolí riek.

Repelenty – pomáhajú?

Zatiaľ najlepšou ochranou pred kliešťami sú repelenty v rôznych aplikačných formách ako spreje, šampóny, krémy, oleje a podobne. Na internete môžeme nájsť rôzne domáce recepty proti kliešťom.

„Všetky prostriedky však majú aj svoje slabé stránky. Proti často používaným repelentom si kliešte časom vytvoria určitú rezistenciu, odolnosť. Bežné dávky už nie sú účinné, respektíve sa skracuje lehota ich účinku,“ upozornil B. Peťko. Existuje však pár šťastlivcov, ktorí pre kliešte nie sú atraktívni. „Asi 20 percent ľudskej populácie je prirodzene odolná proti kliešťom. Proste kliešte sa na nich neprisajú, aj keby si ich na seba nasypali. Jednoducho z nich odpadnú,“ dodal B. Peťko.

Na druhej strane je asi 15 percent populácie, ktorá má na sebe každý rok aspoň jedného pricicaného kliešťa. „Vedci skúmajú tieto faktory, ktoré sú zodpovedné za atraktívnosť či neatraktívnosť určitých jedincov pre kliešte a hľadajú nové formy a prostriedky ochrany pred nimi. Je však lepšie sa držať osvedčených repelentov ako neisto experimentovať, respektíve používať aj odporúčané kombinácie ochranných prostriedkov,“ dodal B. Peťko.

Sú kliešte nebezpečné aj pre psy?

V médiách sa objavila správa o nebezpečných kliešťoch, ktoré v Anglicku zabíjali psov. Dôvodom bola babezióza, ktorú kliešte prenášajú. Kým v kontinentálnej Európe sa ochorenie medzi psíkmi vyskytuje bežne, vo Veľkej Británii je to novinka.

„U nás sú to hlavne oblasti južného Slovenska, najmä Nové Zámky, Dunajská Streda, ďalej v oblasti Trebišova, ale keďže v súčasnosti je vysoká migrácia psov hlavne pri výstavách, môže sa choroba rozšíriť aj do severnejších oblastí,“ upozornil veterinár Dušan Sabol z prešovskej ambulancie Plutovet.

K príznakom babeziózy patrí najmä horúčka nad 40 °C, slabosť, ľahostajnosť, bledé ďasná a jazyk, a predovšetkým tmavý moč, ktorý pripomína Colu, ale aj žltačka, teda žlté sfarbenie pokožky, ďasien, očného bielka, a tiež zväčšené lymfatické uzliny a zväčšená slezina. Najlepšou ochranou pre psíkov sú preto rôzne obojky, tablety a pipety s účinnou látkou.

Pozor však, psík sa môže nakaziť aj pri uhryznutí nakazeného psa. Kliešť, ktorý nákazu na psy prenáša, však nie je ten nám známy kliešť obyčajný, ktorého poznáme ako malého čierneho či veľkého červeného kliešťa, ale kliešť pijak lužný. Je asi o polovicu väčší ako kliešť obyčajný, ale líši sa najmä typickou hnedobielou kresbou na chrbtovom štítku. Podľa nej ho niekde volajú aj „maskáčový kliešť“.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
kl, FIT Magazín
Foto: 
archív
kl

Píska vám v ušiach? Nemusí byť za tým len problém so sluchom

$
0
0

Barbora mala len niečo vyše 20 rokov, keď prvýkrát spozorovala v ušiach zvonenie. „Odmala som bola náchylná na prechladnutia, nádchy aj zápaly uší. Dosť často sa mi stávalo, že mi v uchu šumelo alebo zaľahlo a počula som slabšie, ale zväčša sa mi to stávalo počas nádchy. Časom som si zvykla, že nie vždy počujem tak, ako by som mala. Potom som však spozorovala, že spoza šumenia v uchu sa mi niekedy ozve aj pískanie. Začalo sa to nenápadne, postupne to bolo hlasnejšie a po pár minútach to prestalo,“ opisuje svoje problémy so sluchom Barbora.

Ich riešenie však opäť pripisovala prechladnutiu a s lekárom ich neriešila. „Išlo to tak asi sedem rokov, keď som si zrazu uvedomila, že neprejde deň, keď by mi v ušiach nezvonilo alebo nepískalo. Sústredila som sa na to, možno aj preto sa mi zdalo, že mi v ušiach píska neustále, každú chvíľu, a to aj vtedy, keď ma nádcha vôbec netrápila. Bolo to na zbláznenie, tak som sa napokon rozhodla ísť k lekárovi,“ hovorí Barbora, ktorej vyšetrenie sluchu však problémy neukázalo. Podľa výsledkov počula dobre a zvonenie v ušiach sa lekárke nepodarilo objektívne potvrdiť. Barbore preto predpísala lieky.

„Brala som ich pár mesiacov a zvonenie sa zmiernilo, objavovalo sa len sporadicky. Keďže som nechcela stále brať tabletky, ďalšie balenie som si už nedala predpísať. Asi rok bolo všetko v poriadku, potom sa pískanie vrátilo. Nenápadne, postupne, najskôr raz za čas, potom častejšie, až som si zase uvedomila, že mi v ušiach píska denne a ja sa na to neustále sústreďujem. Vyšetrenie sluchu bolo opäť v poriadku, zase prišli na rad lieky. No tentoraz mi až tak nezabrali. Hoci sa zvonenie zmiernilo, neprestalo úplne. Lekárka povedala, že sa s tým musím naučiť žiť. A tak som vysadila aj lieky a postupne som si zvykla. Mávam lepšie aj horšie obdobia – vtedy mi v ušiach píska niekoľkokrát za deň v dlhých intervaloch. Nie je to práve najpríjemnejšie, ale na výber veľmi nemám. Spoznala som aj pacientov, ktorým v ušiach zvoní neprestajne. Zostáva už len veriť, že môj stav sa až tak nezhorší,“ uzatvára svoje rozprávanie Barbora.

Prečo stále zvoní?

Zvonenie v ušiach samo osebe nie je ochorenie, ale je príznakom. Niekedy vôbec nesúvisí s problémami so sluchom. Takisto neznamená, že pacient postupne hluchne. Príčin môže byť niekoľko a neraz sa dôvody zvukov, ktoré nik okrem pacienta nepočuje, ani nezistia.

„Príčinou môžu byť poruchy sluchového orgánu, poruchy centrálneho nervového systému, taktiež sa tinitus objavuje pri srdcovo-cievnych poruchách, poruchách tlaku, pri zmenách na krčnej chrbtici, kadiaľ idú cievy, ktoré vyživujú vnútorné ucho. Takže často je problém zistiť, prečo v ušiach zvoní. Obyčajne ľudia, ktorí majú zvonenie v ušiach, majú aj nejakú poruchu sluchu, hoci to nebýva pravidlom, pretože tinitus sa objavuje aj pri normálnom sluchu,“ uvádza primár Kliniky otorinolaryngológie Fakultnej nemocnice v Nitre MUDr. Ján Korch.

Zvonenie v ušiach sa môže objaviť náhle napríklad pri úrazoch, prechladnutiach a virózach či sluchových traumách spôsobených trebárs hlasnými zvukmi či petardami. Okrem bežných vyšetrení sluchu pacienti neraz musia podstúpiť aj magnetickú rezonanciu či počítačovú tomografiu, aby sa vylúčili aj ochorenia, ktoré k tinitu môžu prospievať. Takými sú aj nádorové a zápalové ochorenia, ktoré niekedy možno riešiť aj chirurgicky.

Kedy ísť k lekárovi?

Pri náhle sa objavujúcom zvonení v ušiach treba čo najskôr vyhľadať lekára. Ak sa totiž príčina dá odstrániť, treba tak urobiť hneď. „Liečbu treba začať čo najskôr, lebo niekedy aj hodiny a dni hrajú úlohu, a keď sa ten stav zafixuje, už je ťažké s tým niečo urobiť,“ vysvetľuje primár nitrianskej otorinolaryngológie. Niekedy sa zvonenie v ušiach objaví aj pri prechladnutí, po preliečení však samo odznie. V takýchto prípadoch okamžitá návšteva lekára nie je nutná. Ak sa však tinitus neustále aj počas nádchy vracia či dokonca zhoršuje, netreba váhať. „Pacienta treba preliečiť tak, akoby to bol náhle vzniknutý tinitus, aby sa to nezafixovalo a nezostalo natrvalo,“ uvádza MUDr. Ján Korch.

Subjektívny či objektívny?

Pískanie či zvonenie v ušiach počuje len sám pacient, preto je ťažké ho dokázať. Pri niektorých ochoreniach sa to však dá. Vtedy ide o objektívny tinitus. „Je spôsobený pulzáciou ciev, ktoré sú vo vnútornom a strednom uchu, alebo sťahmi sluchových svalov, ktoré sú v strednom uchu. Tento tinitus sa dá objektivizovať pomocou mikrofónov, teda dá sa znázorniť tak, že ho počuje aj niekto druhý,“ vysvetľuje odborník, podľa ktorého takéto zvonenie v ušiach spôsobuje napríklad zvýšený krvný tlak či zhrubnutie ciev.

Tento druh zvonenia v ušiach zväčša možno odstrániť. „Napríklad tým, že cievka, ktorá je v strednom uchu, sa nejakým spôsobom preruší, alebo pri spazmoch svalov v uchu pomáha napríklad magnézium a podobne,“ dodáva lekár. Problémom podľa neho býva subjektívny tinitus. Ten počuje len pacient a lekár ho nijako nemôže objektivizovať. „Nie vždy s takýmto zvonením môžeme niečo urobiť. Pri akútne vzniknutom tinite, ktorý sa objaví zo dňa na deň a pacient hneď príde na vyšetrenie, môže pomôcť infúzna liečba kortikoidmi a liekmi, ktoré zlepšujú prietok krvi cievami, ktoré vyživujú vnútorné ucho. V tom prípade sa tinitus dá zmierniť alebo aj úplne odstrániť. Ale pri dlhotrvajúcom tinite takáto liečba nepomôže,“ dodáva otorinolaryngológ.

Liečba zvykom

Pri mnohých ochoreniach si pacienti musia zvyknúť na niektoré príznaky a naučiť sa s nimi žiť. Platí to aj v prípade zvonenia v ušiach – najmä ak nejde o akútny stav a jeho príčinu sa nepodarí zistiť.

„Pacientovi zostáva, aby si na tinitus, ľudovo povedané, zvykol a prestal ho vnímať. Počas dňa, kým je človek v práci alebo zamestnaný inou činnosťou, je to lepšie, lebo sa sústredí na niečo iné a tinitus nemusí vôbec vnímať. Ale v domácom prostredí, keď je už pokoj a ticho, môže to vnímať intenzívnejšie,“ hovorí MUDr. Ján Korch, podľa ktorého nie je vhodné, ak sa pacienti na problémy so sluchom sústredia.

„Nie je dobré skúšať počúvať, či tinitus ešte počuje, ako ho počuje, lebo vtedy je to horšie. Keď sa niekto na to sústreďuje a pozoruje, či zvonenie ešte vníma, obmedzuje ho to v istých činnostiach, nedokáže sa sústrediť na nič iné, tak to môže viesť až k návšteve psychiatra,“ upozorňuje odborník.

Ako si pomôcť?

Ak trpíte neustálym zvonením v ušiach, najdôležitejšie je sa naň nesústrediť a snažiť sa venovať iným činnostiam. „Je dobré, ak pacient nie je v úplnom tichu. Môže si napríklad pustiť nejakú hudbu alebo rádio, aby tam bolo nejaké zvukové pozadie, na ktoré sa môže sústrediť a nevnímať zvonenie,“ radí odborník. Hoci sa môže zdať, že si na tinitus nikdy nezvyknete, pomaly sa s ním naučíte žiť.

„Keď prídete na nejakú starú chalupu, kde sú staré hodiny, ktoré tikajú a každú štvrťhodinu odbíjajú, tiež vás to bude znervózňovať, keď na to nie ste zvyknutý. Ale o niekoľko dní to prestanete vnímať, lebo sa už sústredíte na niečo iné. Pri zvonení v ušiach je to to isté,“ vysvetľuje lekár. Pomôcť pacientovi môže aj pomôcka zvaná masker.

„Je to niečo podobné ako načúvací aparát, ktorý však generuje určitý šum. Ten sa nastaví tak, aby nie úplne prehlušoval pískanie v uchu. Treba to používať aj niekoľko hodín denne, aby sa pacient zameral na iný šum a tinitus prestal vnímať. Ale táto liečba trvá aj niekoľko mesiacov až rok, kým pacient tinitus prestane vnímať. Môže to byť problém, pretože ten tinitus sa okrem akútnych stavov nedá odstrániť a pacient sa s tým musí naučiť žiť,“ dodáva primár Kliniky otorinolaryngológie Fakultnej nemocnice v Nitre MUDr. Ján Korch.         


Príčiny zvonenia v ušiach

* problémy so sluchom
* úrazy hlavy a poškodenie sluchových orgánov
* nádory, zápaly, upchatie zvukovej trubice
* zvýšený krvný tlak, zhrubnutie ciev
* pulzujúce cievy v uchu, sťahy priľahlých svalov
* srdcovo-cievne problémy
* zmeny na krčnej chrbtici
* dôvod sa často nenájde

Ako sa tinitus lieči?

* infúzna liečba kortikoidmi a liekmi na zlepšenie prietoku krvi v cievach
* lieky na uvoľnenie svalových spazmov (napr. magnézium)
* prerušenie pulzujúcej cievky
* odstránenie nádoru alebo zápalu
* „liečba zvykom“ – ak sa tinitus nedá odstrániť
* nesústrediť sa na tinitus
* počúvať hudbu, nezostávať v úplnom tichu
* používanie maskera – prístroja na prekrytie pískania v ušiach

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Jana Obrancová, Fit magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív
Jana Obrancová, Fit magazín

Pichanie pod rebrom alebo okolo pupka? Telo nám povie samo, čo mu je

$
0
0

Bolí to pod pravým rebrom

Bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom vám telo signalizuje možné problémy so žlčníkom. Najmä vtedy, ak ťažkosti nasledujú po konzumácii ťažšieho jedla, majonézy, čerstvého pečiva, čokolády, kapusty či vajíčok. Žlčník sa však nemusí ohlásiť iba bolesťou. Za hody môžete zaplatiť aj tlakom pod pravým rebrom, zhoršeným trávením či plynatosťou.

„Bývajú to príznaky takzvaného žlčníkového blata alebo drobných žlčníkových kamienkov, ktoré ešte nevypadli zo žlčníka. Bolestivá žlčníková kolika nasleduje až po ich uvoľnení a uviaznutí v žlčovode. Najčastejšie prepukne hodinu až dve po jedle a bolesť sa zvyčajne šíri spod pravého rebrového oblúka až pod pravú lopatku. Je to nezameniteľný symptóm žlčníkovej koliky, ktorá si už vyžaduje návštevu lekára,“ objasňuje MUDr. Šutka.

Kolika vás síce vyženie k lekárovi, no občasné bolesti mnohí ignorujú. Vezmú si liek na žlčník a idú ďalej. Nie je to nebezpečné? „Pri ultrazvukom potvrdených malých žlčníkových kameňoch alebo blate je to v poriadku, pretože takto postihnuté žlčníky ani neoperujeme. Tu odporúčame len úpravu životosprávy,“ prezrádza lekár.

Ak však nepoznáte stav svojho žlčníka a vždy si pomáhate len liekmi prvej pomoci, riskujete. Kamienok sa môže uvoľniť, no hrozí, že sa nezasekne v žlčovode, ale až v pankreatickom vývode, ktorý môže zablokovať. Vtedy hrozí akútny zápal pankreasu a pri ňom už ide o život. „Pri opakujúcich sa žlčníkových problémoch sa radšej vyberte k lekárovi. Najmä vtedy, ak sú bolesti čoraz častejšie, intenzívnejšie a objavujú sa už aj po zdravších  jedlách,“ radí lekár. 

Bolí ma to okolo pupka

V oblasti pupka leží časť tenkého aj hrubého čreva, tiež pankreas, preto bolesť v tejto oblasti môže signalizovať kadečo.

„Dôležité je danú bolesť charakterizovať. V prípade, že je tupá a tlaková, je znakom plynatosti a nevhodne rozšíreného čreva. Ak je pulzujúca, zvieravá a kŕčovitá, môže ísť o koliku, zápal žalúdočnej sliznice, popálenie žalúdka alebo problém so žlčníkom. Bodavá bolesť pripomínajúca pichanie nožom alebo ihlou s najväčšou pravdepodobnosťou upozorňuje na vredovú chorobu. Keď problémy naberajú na intenzite, neustupujú a sú čoraz pálčivejšie, môže to svedčiť o akútnej brušnej príhode pre infarkt, prederavenie čreva alebo jeho zauzlenie. Je to už život ohrozujúci stav,“ varuje lekár.

Kedy netreba robiť paniku? Pri plynatosti. Niekedy má naozaj dramatický priebeh. „Súvisí to s anatómiou hrubého čreva, ktoré je na pravej strane usporiadané tak, že keď sa v ňom nahromadia plyny, môže sa doslova skrútiť. Dôsledkom môžu byť prudké bolesti vyžarujúce až pod pravý rebrový oblúk. Ak sa objavia, skúste sa postaviť, rozhýbať sa, uvoľniť si opasok a pomasírovať brucho v smere hodinových ručičiek. Črevo s nahromadeným vzduchom sa pohne a mala by prísť úľava,“ radí lekár.

Po teplých obkladoch nesiahajte. Pri plynatosti treba povzbudiť pohyb čriev, teplo ho však ešte viac spomalí. Úľavu prinášajú skôr fenyklové čaje, rasca, ktoré podporia odchod plynov. „Na rakovinu pankreasu začíname pri takýchto bolestiach myslieť, až keď človek prizná, že úľavu nachádza v tureckom sede v miernom predklone,“ rozpráva MUDr. Šutka. 

Bolesť nalačno alebo po jedle

Bolieva vás žalúdok nalačno alebo krátko po jedle? „Svedčí to o vredovej chorobe žalúdka. Problémy hodinu až dve po jedle signalizujú dvanástnikový vred,“ ozrejmuje gastroenterológ. Pri bolesti po jedle však treba myslieť aj na žlčník či pankreas. „V prípade, že sa bolesť objaví hneď po jedle a pretrváva aj dlho po stolovaní, je potrebné vyšetriť práve pankreas,“ hovorí MUDr. Šutka.

Ak vám potvrdia vredové ochorenie žalúdka alebo dvanástnika, čaká vás jednoduchá liečba. „Dostanete špeciálne lieky, takzvané inhibítory protónovej pumpy, ktoré znižujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Sliznicu žalúdka preto už nič nedráždi a zahojí sa,“ vysvetľuje odborník.

Vredu vás môžu zbaviť aj režimové opatrenia. Znamená to nasadiť si nedráždivú diétu bez korenených a vyprážaných jedál. Strava musí byť pravidelná, nutný je pravidelný relax a dostatok spánku. Ale pozor! Máte po štyridsiatke a trápia vás tieto bolesti? Navštívte lekára!

„Vredová choroba žalúdka môže byť v tomto veku príznakom rakoviny. Spozornieme hlavne vtedy, ak nie je reálny dôvod, aby pacient mal vredy. Žije totiž pokojne, stravuje sa zdravo a stres odbúrava cvičením. V tom prípade musí podstúpiť gastroskopiu – endoskopické vyšetrenie žalúdka,“ hovorí lekár.

Tlačí ma pod pravým rebrom

Týmto príznakom dáva o sebe vedieť steatóza alebo takzvaná stukovatená pečeň. „Je väčšia, preto postihnutého doslova ,tlačí‘. Pri sedení alebo po nasadení opasku. Niektorí si pre takto zväčšenú pečeň nedokážu zaviazať ani šnúrky na topánkach,“ prezrádza lekár. Vinníkom steatózy nie je len alkohol, ako sa mnohí domnievajú. Môže ním byť aj obezita, vysoký obsah cukrov v strave a vplyv chemických aj toxických látok. Diagnózu prezradia zvýšené pečeňové hodnoty. Ak vám ju stanovia, nehoďte flintu do žita. Nie je to nezvratný stav.

„Pečeň sa môže znovu sama uzdraviť. Stačí si upraviť životný štýl, schudnúť a pečeň sa zregeneruje. Zlé je, že steatóza sa vďaka obezite presúva do čoraz nižších vekových kategórií. Ochorieť na ňu môže aj desaťročné obézne dieťa,“ šokuje lekár. Steatóza môže byť tiež dôsledok prekonanej žltačky.

„V tom prípade pacienta len sledujeme a tiež mu odporúčame úpravu životosprávy. Mal by sa stravovať zdravo, konzumovať hlavne fresh potraviny. Dôležité je neprejedať sa, neholdovať alkoholu a vyhýbať sa prostrediu s farbivami i aromatickým látkam,“ odporúča lekár.

Keď na to nedbáte, ďalším stupňom steatózy môže byť zápal pečene, neskôr jej premena na väzivo a nakoniec cirhóza. V poslednom štádiu môže pečeň zlyhať, pretože pečeňové bunky popraskajú a odumrú. „Vtedy môže chorého zachrániť iba transplantácia tohto orgánu,“ uzatvára MUDr. Šutka.

Bolí ma vľavo pod rebrom 

Bolesťou vľavo pod rebrom sa môže ohlásiť zväčšená slezina. Dôvodom môže byť jej zápal alebo hematologická diagnóza, keďže slezina je orgánom krvotvorby. „V prípade, že sa takáto bolesť objaví po jedle, príčinou sú najskôr ,zaseknuté‘ plyny v hrubom čreve. Ich plynulému pohybu môže brániť jeho prirodzené ohnutie v ľavej časti brucha. To zvykne ešte viac zvýrazniť preplnený žalúdok, pretože sa zväčší a natiahne na ľavú stranu. Tlačí na črevo a plyny sa zrazu nehýbu,“ prezrádza MUDr. Šutka. Prvá pomoc je ľahká. Skúste sa rozhýbať, pocvičiť si alebo pomasírovať si brucho. Ak sa vám neuľaví, zájdite radšej za lekárom.

Mám horko v ústach

Prebúdzate sa ráno s nepríjemnou horkastou chuťou v ústach? Svedčí to o prítomnosti žlče v žalúdku. Lenže práve tam nemá čo hľadať! „Žlč sa hromadí v žlčníku a odtiaľ odteká cez žlčovod do dvanástnika. Vždy však až po príjme potravy,“ objasňuje MUDr. Šutka.

Ak sa objaví horká chuť v ústach, niečo nie je v poriadku. „Tento problém obťažuje ľudí s poruchou pohyblivosti žlčníka, ale aj tých, ktorým tento orgán odstránili. Žlč sa im však v tele tvorí aj po operácii. No už sa nemá kde hromadiť, tak vteká do dvanástnika, odkiaľ môže preniknúť do žalúdka. Horšie je, že žalúdku žlč ubližuje. Ničí vrstvu, ktorá ju chráni pred pôsobením kyslej žalúdočnej šťavy. Dôsledkom sú okrem pachuti aj zápaly žalúdočnej sliznice a pocity pálenia v žalúdku,“ uvádza lekár.

S horkou chuťou v ústach sa často spája tiež ranné nechutenstvo. „Tí, ktorých tento problém trápi, vyhladnú najskôr okolo desiatej, pretože žalúdok je plný nahromadenej žlče. Musí sa očistiť, vyprázdniť a rozhýbať sa,“ vysvetľuje MUDr. Šutka. Ako eliminovať tento nepríjemný jav? „Pacientom s týmto problémom predpisujeme špeciálny liek, ktorý vytvorí ochrannú vrstvu na žalúdočnej sliznici,“ vysvetľuje MUDr. Šutka a dopĺňa aj ďalšie režimové opatrenia.

„Pacienti po operácii žlčníka by nemali byť dlho hladní, aby sa žlč mala vždy s čím zmiešať. Vtedy neničí žalúdok. Najlepšie urobia, ak medzi hlavnými jedlami konzumujú niečo suché, napríklad  knäckebrot alebo macesové pečivo. Niečo malé by si mali dať ešte aj tesne pred spaním a tiež pred raňajkami,“ radí gastroenterológ.

Pozor! Za horkou pachuťou nemusí byť len problém so žlčníkom. Môžu to mať na svedomí aj niektoré antibiotiká. Ak nejaké užívate a začala vás obťažovať táto pachuť, preštudujte si príbalový letáčik.


Som stále ako balón. Prečo?

„Príčinou meterorizmu, ako sa nepríjemná plynatosť nazýva, je buď to, že sa plyny v hrubom čreve tvoria vo väčšom množstve, alebo sa z nejakého dôvodu nedostatočne vyprázdňujú,“ hovorí lekár.

Za to, že vôbec vznikajú, môže prehĺtanie vzduchu pri hltavom jedení a pití, tiež oxid uhličitý, ktorý vzniká pri neutralizácii žalúdočnej kyseliny. Ďalším zdrojom plynov je množstvo baktérií žijúcich v našich črevách. Ak je všetko v poriadku, človek vypúšťa vetry asi dvanásťkrát za deň, ale v norme je aj počet do dvadsaťpäť. Toto číslo však môže počas dňa výrazne stúpnuť. Stačí, že skonzumujete strukoviny, kel, kapustu, kaleráb, vajíčka, pokrmy z pšenice, vajec, papriku, uhorky, slivky, mliečne výrobky či vyprážané jedlá, a zrazu ste „nafúknutý“. Provokatérom býva aj obezita, problémovejšie trávenie celulózy a priveľa cukru v strave. 

Niekedy sa však za nepríjemnou plynatosťou neskrývajú len fyziologické príčiny. „Môže byť aj dôsledkom stresu a narušenej mikrobiálnej flóry po užívaní antibiotík. Tento problém poľahky napraví užívanie probiotík. Meteorizmus však zvykne sprevádzať aj zápalové ochorenia tráviaceho traktu, čriev či celiakiu. Objavuje sa tiež v počiatočnom štádiu poruchy pankreasu, pre ktorú je charakteristické nedostatočné vylučovanie tráviacich enzýmov,“ prezrádza MUDr. Šutka.

Ak teda máte pocit, že nejete nič provokujúce a napriek tomu vás plynatosť neustále obťažuje, radšej zájdite za lekárom. „V prípade, že sa problém potvrdí, pacientovi predpíšeme pankreatické enzýmy a obvykle sa mu uľaví,“ informuje lekár.


Kedy isto k lekárovi?

Keď je bolesť zrazu iná ako dosiaľ. Intenzívnejšia, pichavá a zrazu nereaguje na doterajšiu zaužívanú liečbu.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív
Barbora Hlavatá, Fit magazín

Chcú odo mňa zmeny, keď ich začnem,majú s nimi problém, tvrdí T. Drucker

$
0
0
Reagoval na margo otázky, kto vlastne riadi ministerstvo, v súvislosti s nedávnym telefonátom premiéra Roberta Fica so šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslavom Kočanom, ktorého predseda vlády kritizoval za ozdravný plán.

Vyhlásil to minister v relácii RTVS Sobotné dialógy v diskusii s poslancom a členom Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Marekom Krajčím (OĽaNO-NOVA).

Minister chápe, že ozdravný plán bol zle komunikovaný a priznáva v tejto veci chybu. "Nešťastne to komunikovali, to pripúšťam, takže moja zodpovednosť za to a zodpovednosť Kočana, že sme nezvládli komunikáciu. Beriem zodpovednosť za to, že sme zneisťovali. Premiér reagoval spôsobom, ako reagoval, mne sa ten spôsob nepáči, nebol som z neho šťastný, nechcel by som taký telefonát absolvovať, určite sa nepáčil Kočanovi, nechcel ho počúvať. Reagoval spôsobom, kedy vyhodnotil tú situáciu, on je zodpovedný si za spôsob, ako komunikuje," vyhlásil Drucker.
      
Zároveň rešpektuje, že ľudia zmeny v zdravotníctve zatiaľ nepociťujú. Podľa neho zmeny robí, no nemá potrebu si ku každej robiť tlačovú konferenciu, podstatné sú výsledky. Uvedomuje si, že v rezorte nie je dostatok financií.

"Dnes cítim a vidím z čísel, že zhruba 150 miliónov eur je to, čo v systéme zdravotníctva chýba," zdôraznil Drucker.
      
Minister zdravotníctva za svoj úspech zatiaľ považuje to, že na Slovensku zabezpečil lepšiu dostupnosť liekov vďaka zákonu proti ich reexportu. Ďalej spomenul i nastavenie nových urgentných príjmov, nový transplantačný zákon či nové ambulantné pohotovosti.
      
Nemyslí si, že má v rámci rezortu zviazané ruky. Tým, že stiahol doplnkové ordinačné hodiny, nechcel len presadzovať niečo, čo nemalo podporu u lekárov. Nerozumie tomu, prečo v súčasnosti niektorí tvrdia, že by za doplnkové hodiny aj boli. "Každý hovorí, všetko treba zmeniť, a keď to chcete začať meniť, alebo začnete to už meniť, tak každý hovorí nie u mňa, ale u toho druhého," konštatoval minister.
      
Marek Krajčí uviedol, že minister Drucker sa snaží, ale myslí si, že zmeny robí s chaosom. "Mne osobne chýbala jasne definovaná vízia. Každému je jasné, že naše zdravotníctvo potrebuje, žiaľ, hĺbkové reformy," uviedol.
      
Naopak, myslí si, že Drucker má zviazané ruky, podľa neho pláta diery, "v skrini nachádza kostlivcov" a hasí problémy. Nepáči sa mu, že napriek tomu, že rezort je nedofinancovaný, stále sa nájdu firmy, ktoré majú v zdravotníctve slušné zisky.
      
Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac hodnotí ročné pôsobenie ministra rozpačito. Na jednej strane vyvolal veľké očakávania, ale aj vzhľadom na objektívne politické príčiny výsledky sú podľa neho pomerne chabé. "A čo je horšie, už lepšie ani nebudú, skôr ich bude ešte menej," uviedol.
      
Ocenil novelu zákona o liekoch a o zabránení reexportu, viac pozitív však nevidí. Podľa neho slovenské zdravotníctvo má vysoké straty zdrojov, ktoré neslúžia svojmu účelu. Myslí si, že v momentálnej ekonomickej situácii má Slovensko primerane potrebám zdrojov dosť. "To, čo nemáme, je kvalita zdravotníctva," zdôraznil.
      
Za najkľúčovejší krok, ktorý podľa Zajaca zdravotníctvo potrebuje, je definovanie nárokov poistenca na úhradu zo zdravotného poistenia. "To je kľúč k všetkému," dodal.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

Zhadzujete kilá po zime? Nezabúdajte na strečing ani na rozcvičku

$
0
0

Gabriela sa nikdy športu nevenovala pravidelne. Pohyb jej však nechýbal – či už v podobe každodennej chôdze do práce, občasného plávania, hodiny squashu alebo aerobiku raz za čas  s kamarátkami alebo príležitostných cyklovýletov cez leto.

„Jedného dňa som si však povedala, že chcem zdravo žiť a začnem sa hýbať pravidelne. Nikdy som nemala nejaké veľké problémy s váhou, ale zhodiť pár kíl sa tiež celkom hodilo. A tak som sa rozhodla pre cvičenie v posilňovni a hodiny aerobiku – každý deň niečo,“ hovorí s úsmevom Gabriela, ktorá cvičenia plánovala striedať a kombinovať s behom.

„Začala som v posilňovni – vybrala som si asi sedem strojov na precvičenie celého tela a dala som si na všetkých tri kolá cvikov. Na druhý deň som šla, síce so svalovicou, na aerobik, ale keďže som sa nechcela tlačiť v preplnených šatniach, odišla som ešte pred záverečným preťahovaním svalov. Na tretí deň sa mi vstávalo o čosi horšie, ale povedala som si, že to treba len vybehať a z plánov som nepoľavila. Opäť som šla na aerobik a opäť som odišla skôr. Ďalší deň som si už na pokraji síl dala dvojkilometrový beh po sídlisku. Na piaty deň som si už myslela, že ani nevstanem z postele,“ rozpráva Gabriela, ktorú trápila svalová horúčka tak, že sa nevládala hýbať.

„Bola som ako robot, ale nejako som sa pomaly ponaťahovala a bolo mi lepšie. Podvečer som svaly stále cítila, ale keďže som už bola rozbehnutá, nezdalo sa mi to až také strašné, tak som si povedala, že to skúsim „vycvičiť“ v posilňovni. A to som veru robiť nemala,“ priznáva Gabriela, ktorá sa napriek svalovej horúčke rozhodla pre pár kôl na vybraných posilňovacích strojoch.

„Už v úvode pri precvičovaní svalov na rukách ma akoby triaslo, nevládala som dvíhať závažia, ale zaťala som sa a nejako som to zvládla. Potom som prešla na precvičenie nôh. Sedela som na stroji a nohami som pred seba dvíhala závažia. Keďže som nevládala, rukami som sa z cele sily zapierala do držadiel. Po pár opakovaniach som zrazu dostala akoby dva kŕče – jeden v ruke, ktorou som sa kŕčovito držala, druhý v stehennom svale, a to práve keď som mala nohy vyrovnané a závažia zdvihnuté. Pre kŕč som nevedela nohou poriadne pohnúť, druhou som zas nevládala závažia držať, a tak som ju uvoľnila. Noha s kŕčom to, samozrejme, sama nezvládla, ešte som sa ani nedokázala poriadne zaprieť rukami, takže som závažia s rachotom uvoľnila. Vtedy som pocítila bolesť hádam najhoršiu na svete. Nohu som mala v jednom ohni, spadla som s plačom na zem a museli mi pomôcť okolití ľudia, sama by som do šatne nezašla. Samozrejme, že som skončila na pohotovosti s vážne natiahnutým svalom,“ spomína Gabriela, ktorá sa k športu niekoľko týždňov nemohla vrátiť.

„Keď som sa napokon po dlhom čase odhodlala opäť cvičiť, obrátila som sa radšej na osobného trénera. Ten nado mnou len krútil hlavou a vysvetlil mi, prečo je dôležité, aby sa svaly rozohriali, ponaťahovali, regenerovali aj primerane oddychovali,“ dodáva Gabriela.

Čo znamená vystrečovať?

O strečingu počul už asi každý a ten, kto aspoň raz zažil nejakú tú hodinku športovej aktivity pod dozorom kouča či osobného trénera, si vie predstaviť, čo strečing vlastne znamená. Strečing predstavuje sériu naťahovacích cvičení a jeho cieľom je sval alebo aj svalovú skupinu poriadne ponaťahovať po predchádzajúcom tréningu.

„Je veľmi dôležité, aby sme stuhnuté svaly uvoľnili z dôvodu regenerácie, aby sa do nich dostala lymfa, dostala sa do nich krv, a spolu s nimi živiny, a aby sa škodlivé látky zo svalov dostali von. Tým, samozrejme, telo aj rýchlejšie regenerujeme,“ vysvetľuje osobný tréner Mgr. Iva Hrnčiar z Base Gym v Banskej Bystrici, podľa ktorého by strečing po športovej aktivite v žiadnom prípade nemal chýbať – a to nielen u profesionálnych, ale aj u rekreačných či príležitostných športovcov.

„Intenzita aj dĺžka samotného strečingu môže byť individuálna. Keď chce byť človek takpovediac superatlét, môže ho cvičiť aj 20 minút, pokiaľ nie, mal by sa takémuto cvičeniu venovať aspoň 5 minút. V závere tréningu je jednoznačne potrebné zaradiť statický strečing a popracovať na mobilite svalstva – či už je to cvičenie s gumou alebo vyvalcovanie na valci –  buď jedno alebo druhé, oboje sú v podstate pokročilejšie metódy,“ dodáva odborník.

Dynamika radšej na začiatku

Strečing môže mať viacero podôb a popri spomínanom statickom strečingu existuje aj dynamický. Ten predstavuje sériu rýchlych a kmitavých pohybov jednotlivými časťami tela, čím sa zvyšuje flexibilita svalov. Tento strečing však nie je vhodný na konci tréningu, keďže neprispieva k upokojeniu svalov. Vhodné je ho zaradiť na začiatku, avšak až po poriadnom prehriatí organizmu! To by pritom na začiatku cvičenia podľa Mgr. Ivana Hrnčiara tiež určite nemalo chýbať.

„Zahriatiu organizmu v úvode tréningu je dobré venovať sa aspoň 5 minút. Ide o to, aby sme zvýšili tepovú frekvenciu, trošku sa potili, trošku boli zadýchaní. Keď to prirovnám k autu – ako keby sme naštartovali motor, a následne ideme to auto rozbehnúť do vyšších otáčok, a vtedy je dôležité po zahriatí, aby sme spravili dynamický strečing – 4 až 5 cvičení. Väčšinou sa zameriavajú na to, na čo sa bude sústrediť samotný tréning, čiže aké pohyby budeme vykonávať. Dynamický strečing slúži na to, aby sme zväčšili kĺbovú mobilitu, proxibilitu svalstva a poriadne sa tak pripravili na daný tréning, ktorý bude nasledovať,“ dodáva odborník.

Zároveň však upozorňuje, že ak dynamický strečing zaradíme do tréningu bez rozohriatia, hrozí nám natiahnutie či dokonca natrhnutie svalových vlákien, ktoré nás zo športovej aktivity vyradí aj na niekoľko týždňov.

Naozaj je to nutné?

Odpoveď znie: áno, je! Vynechanie rozcvičky či záverečného strečingu totiž môže byť kameňom úrazu našich predsavzatí o pravidelnej a poctivej športovej aktivite. Výhovorky tu neobstoja ani podľa osobného trénera.

„Buďme úprimní – nie je to o tom, že nemáš čas, ale že sa ti nechce,“ tvrdí Mgr. Ivan Hrnčiar,  podľa ktorého je pritom pár minút rozcvičky a strečingu dôležité pre regeneráciu aj celkový zdravotný stav.

„Vynechanie rozcvičky na začiatku cvičenia je veľkým nebezpečenstvom. Je to ako sadnúť si v zime ráno do auta, vyliezť hneď na diaľnicu a nastaviť tempomat na 150 km v hodine – ledva pár minút sedíš v aute, tiež to auto nebude dobre reagovať. Tak isto je to aj s naším organizmom. Ak preskočíme rozcvičku, sme úplne nepripravení na tréning – niekto sedel za počítačom, niekto sa celý deň motal okolo detí a podobne. Telo jednoducho nie je pripravené, svaly nie sú zahriate, kĺby nie sú uvoľnené a človek si doslova koleduje o problém. Je to vysoké riziko zranenia. Možno stokrát sa nič nestane, ale po sto prvý raz sa zraní. Potom je však neskoro si povedať, že tých 5 minút na začiatku a 5 minút na konci mohol obetovať,“ upozorňuje osobný tréner.

Rovnako je podľa neho rizikové ukončiť tréning bez záverečného strečingu. „Keď sa na konci tréningu neponaťahujem, budem tuhý, budem pomalšie regenerovať, a moja mobilita bude o to horšia. Svaly, úpony a šľachy budú tuhšie, rozsah kĺbov bude nedostatočný a z tréningu na tréning sa môže zhoršiť. Regenerácia bude oveľa horšia, lebo škodlivé látky sa zo svalov nevyplavia, a tým pádom budem celý tvrdý a budem sa pohybovať skoro ako robot. A, samozrejme, bude to aj o bolesti,“ dodáva Mgr. Ivan Hrnčiar.

Myslíte, že to len tak rozchodíte?

Tu je odpoveď opačná – zrejme nie! Ak sa pre stuhnuté a bolestivé svaly skutočne pohybujete ako robot, treba s tým niečo robiť.  Otázka však znie – čo a ako? Práve pre nepoznanie správnej odpovede dochádza často u začínajúcich a menej skúsených športovcov k úrazom.

„Ak sú po cvičení svaly stuhnuté a človek sa pohybuje ťažkopádne, treba zaradiť ľahký kardiotréning a aktívny odpočinok, ako je napríklad joga a rôzne ľahšie kardiocvičenia. Nikdy, ale naozaj nikdy, ak nás bolí nejaký sval alebo aj celé telo, by sme sa nemali prestať hýbať. Práve naopak, treba prekrviť organizmus, do svalov dostať lymfu, krv a živiny a tie splodiny metabolizmu z nich tak musíme dostať von,“ apeluje osobný tréner. Zároveň však vystríha pred prílišnou aktivitou a tvrdým tréningom.

„Je to kontraproduktívne, lebo človek ešte hlbšie spadne tam, kde bol. Môžeme trénovať aj 5 – 6 dní v týždni, aj dvojfázovo, ale ten tréning musí mať hlavu a pätu, musí mať systém, striedať ťažší a ľahší tréning. Ale najlepšie je počúvať svoje telo a prispôsobiť tréning tomu, čo to telo potrebuje. Keď je raz telo zničené, nemá význam ešte viac sa zničiť. Človek vtedy potrebuje baterky nabiť, a nie ich vybiť ešte viac,“ dodáva Mgr. Ivan Hrnčiar z Base Gym v Banskej Bystrici.
 

Význam strečingu:

* regenerácia svalov a kĺbov
* zníženie svalovej bolesti i napätia
* zníženie rizika zranenia kĺbov, šliach a väzov
* zvýšenie telesnej zdatnosti
* zvýšenie mobility kĺbov a svalov
* zvýšenie pružnosti tela

Cvičenie bez rozcvičky a strečingu:

* nedostatočná príprava tela na fyzickú aktivitu
* nedostatočná mobilita svalov a kĺbov
* riziko zranenia, pádu
* bolesti svalov a kĺbov
* dlhšia a ťažšia regenerácia po cvičení

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Jana Obrancová, Fit magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív
Jana Obrancová, Fit magazín

Ach, tie oči. Čím vedia potrápiť najviac?

$
0
0

Ivana nemala nikdy v živote problém s jačmeňom. Keď mala niečo po päťdesiatke, okúsila svoj prvý jačmeň v živote. Až vtedy pochopila, o čom jej vraveli kamaráti, keď ho mali.

„Pálil a bodavo bolel, šla som teda k lekárovi. Predpísal mi antibiotickú masť a povedal, že o pár dní bude po probléme. Mal pravdu. Po týždni sa oko zahojilo a upokojilo. Idyla však netrvala dlho. Po mesiaci sa problém zopakoval. Opäť liečba a rýchle uzdravenie,“ hovorí Ivana. Keď sa jačmeň zopakoval asi piatykrát za sebou, začal lekár hovoriť o tom, že problém bude mať nejakú inú príčinu. Možno cukrovku.

„Nechcela som veriť, veď cukrovku nemal nik z rodiny. Hoci nerada, šla som na testy a čuduj sa svete, nakoniec sa ukázalo, že trpím na cukrovku 2. typu. Až vtedy som pochopila ten svoj večný smäd a zvýšenú únavu. „Začala som sa liečiť a po čase môj problém s očami zmizol. Napriek tomu si však musím dávať pozor. Som diabetička, tí vraj môžu mať veľké problémy s očami,“ uzatvára Ivana.  

Oči vedia človeka poriadne vytrápiť, najmä ak je sezóna ich zápalov. Aké sú tie najčastejšie a ako nad nimi vyhrať?

1. Zápaly očných spojoviek

Sú na špici rebríčka najčastejších očných zápalov. Konjunktivitídy, ako sa odborne nazývajú, sú zápalom prednej časti oka. Tej, ktorá prekrýva bielko. Môžu byť infekčné a neinfekčné.

„Infekčné zápaly vznikajú prenosom a pôsobením baktérii, vírusov, parazitov a chlamýdií. Niekedy sa objavujú aj po chrípke,“ rozpráva očný lekár doc. MUDr. Jozef Čmelo, PhD., MPH., z Centra neurooftalmológie  v Bratislave. Neinfekčné zápaly sú zasa neprenosné a vznikajú ako odpoveď na nejaký alergén, suchosť oka, toxicitu vonkajšieho prostredia alebo sa vyskytujú pri niektorých celkových ochoreniach, ako sú reuma či choroby štítnej žľazy.

„Rizikovým faktorom, ktorý praje vzniku tohto ochorenia je aj cukrovka. Oslabuje obranyschopnosť organizmu, infekčné mikróby majú tak uľahčený vstup do oka,“ objasňuje lekár.

Treba ich rozlíšiť

Zápal spojoviek sa spočiatku podobá problémom so suchými očami alebo s alergiou. „Oči slzia, sú začervenané a opuchnuté, no pre infekčné zápaly je typický výraznejší a žltkastý sekrét v spojovkovom vaku. Už na prvý pohľad sa líši od vodnatého sekrétu, ktorý sprevádza alergiu,“ ozrejmuje MUDr. Čmelo.

Rozpoznať jednotlivé druhy zápalu môže iba očný lekár a je to nesmierne dôležité, každý zo spomenutých problémov si totiž vyžaduje inú liečbu. „Určitou nápoveďou je aj to, ak je červené iba jedno oko. Vtedy väčšinou ide o neinfekčný zápal, respektíve podráždenie oka nejakým vonkajším podnetom, alebo je to reakcia na cudzie teliesko v oku. Ak sú červené obe oči, je viac než pravdepodobné, že ide o zápalové ochorenie,“ upozorňuje lekár.

Aká je liečba?

Túto diagnózu vo väčšine prípadov vyliečia kvapky, či už antialergické alebo antibiotické. „Pri alergických problémoch je potrebné vyšetrenie očným lekárom. Existuje viac druhov očných alergií a až po mikroskopickom vyšetrení je možné predpísať vhodné kvapky. Vyvarujeme sa tak zbytočnej aplikácii liekov, ktoré potom nemajú žiadaný účinok,“ objasňuje MUDr. Čmelo a upozorňuje na to, aby ste si počas zápalu spojoviek nesiahali do očí a nepoužívali kontaktné šošovky.

„Po preliečení si treba zaobstarať nový pár šošoviek, aby sa zabránilo opätovnej infekcii,“ varuje lekár. Ak sú dôvodom ťažkostí suché oči, treba ich liečiť. Očné slzy majú nielen ochrannú, ale aj výživovú funkciu oka. Keď chýbajú, oči sú náchylnejšie na infekčné zápaly, ale aj na alergické reakcie. Nad suchými očami preto nemávnite rukou, najmä ak trh ponúka množstvo prostriedkov na zmiernenie ťažkostí. Od očných kvapiek, gélu cez očný sprej, ktorý sa aplikuje cez viečko.

„Pri extrémne suchých očiach môžeme problém vyriešiť aj vložením špeciálnych netoxických implantátov do slzných ciest. Vďaka nim pacient nemusí používať očné kvapky vôbec alebo len zriedkavo a napriek tomu oči netrpia. Tieto liečebné možnosti však nestačia, v prvom rade je potrebné odstrániť vyvolávajúcu príčinu problému,“ prezrádza oftalmológ.

Nepodceňujte to!

Treba každý zápal odborne liečiť? Nestačí domáca liečba? „Niektoré neliečené závažné zápaly oka, najmä ak postihujú rohovku, dúhovku, sa môžu skončiť až slepotou. Veľmi zákerný je napríklad epidemický vírusový zápal spojovky a rohovky. Najskôr sa prejavuje ako bolestivý zápal spojovky a mihalníc. Žiaľ, keď sa nelieči, môže poškodiť rohovku a hrozia dlhotrvajúce až doživotné poruchy zraku. Rohovka sa môže skaliť, čím sa stáva čiastočne nepriehľadná, “ vystríha MUDr. Čmelo.

Príznaky zápalu spojoviek

* bolestivé pálenie a svrbenie jedného alebo oboch očí
* nepríjemný pocit piesku či iného cudzieho telesa v oku
* svetloplachosť, až taká, že máte problém otvoriť oči
* spojovka pokrývajúca očné bielko je výrazne začervenená s rozšírenými  
          cievami
* slzenie
* žltkastý výtok z oka


Aké sú typy?

Vírusový zápal spojoviek

Šarapatí hlavne medzi deťmi školského veku a je veľmi nákazlivý. Objavuje sa často po viróze. Zvyčajne zmizne sám asi po týždni.

Bakteriálny zápal spojoviek

Typický je medzi dospelými a hlavným príznakom je hnisavý očný výtok. Neliečte ho bylinkami ani očnými výplachmi. Potrebujete lokálne antibiotiká a návštevu lekára naozaj neodkladajte. Bez liečby môže ochorenie trvať aj tri týždne, s antibiotickými masťami či kvapkami budete fit do týždňa.

Novorodenecký zápal spojoviek

Vyvolávajúcim činiteľom sú chlamýdie z matkinej vagíny. Objavuje sa päť až pätnásť dní po pôrode. Deti s chlamýdiovým zápalom spojoviek sa liečia antibiotikami. Nestačia lokálne, musia ich prijímať ústne, pretože hrozí chlamýdiový zápal pľúc.

Zápal spojoviek z vody a pri alergii

Príčinou problémov môžu byť aj bazény s nedostatočne chlórovanou vodou. Alergickú konjunktivitídu zasa zapríčiňujú pele alebo iné vzdušné alergény, prípadne vzniká ako reakcia na zložky mejkapu. Lieči sa antihistaminikmi a kortikoidmi.

Kvapavkový zápal spojoviek

Pôvodcom tejto gonokokovej infekcie je baktéria spôsobujúca aj kvapavku. Gonokoková konkunktivitída je veľmi nebezpečná. Môže mať za následok rohovkové vredy, perforáciu oka až slepotu. Ohrození sú predovšetkým novorodenci matiek s kvapavkou, ale ochorenie môže prepuknúť aj u dospelých, najmä pri nedostatočnej hygiene. Pomáha antibiotická liečba.

Ako predísť zápalom spojovky?

1. Dodržiavajte bežnú očnú hygienu
Nesiahajte si do očí, keď ste predtým chytali peniaze, kľučky na dverách či pracovali s počítačom. V prípade potreby používajte „umelé slzy“, najmä v klimatizovanej miestnosti.

2. Riešte svoje zdravotné problémy, aj tie, ktoré zdanlivo nesúvisia s očami.  Napríklad vytlačené oči pri hormonálnych poruchách štítnej žľazy, poškodené mihalnice, ale treba liečiť aj celkové ochorenia ako poškodenie pečene, cukrovku či akné. Dôvodom ťažkostí môžu byť aj niektoré antialergické a psychotropné lieky, prostriedky proti bolesti.

3. Pri nádche a prechladnutí je dôležité nedotýkať sa očí. Školáci s vírusovou konjunktivitídou by mali zostať doma, aby sa infekcia zbytočne nerozšírila.

4. Ak si oplachujete oči, používajte sterilný roztok, pri aplikácii očných kvapiek dbajte, aby sa kvapkadlo nedotklo oka. Rozhodne ho po každom použití opláchnite a často kvapky vymieňajte.

5. Mejkap vymieňajte minimálne po troch mesiacoch. Býva totiž častým zdrojom očných zápalov. Nikdy ho nepožičiavajte a pomôcky na maľovanie nenavlhčujte slinami.

6. Dodržiavajte zásady hygieny pri manipulácii s kontaktnými šošovkami a nikdy ich nezvlhčujte slinami

 



2. Jačmeň a vlčie zrno


Reč je o veľmi častých očných infekciách. Ich rozvoju pomáha fakt, že očné viečka sú popretkávané množstvom mazových žliazok, ktoré ústia pri koreni rias. Tvoria maz zvlhčujúci oko i jeho okolie. „Ak sa niektorá žliazka upchá, maz nemá kade odtekať a miesto opúcha. Na okraji viečka sa mení na jačmeň, odborne hordeolum. V stene viečka zasa vyrastá vlčie zrno, chalazión,“ ozrejmuje MUDr. Čmelo.

Za všetko môžu stafylokoky

Príčinou oboch očných zŕn sú predovšetkým stafylokoky – baktérie, ktoré bežne žijú na koži. „Opakované infekcie, zápaly rohovky či spojovkového vaku môžu narušiť obranné línie oka a vpustiť stafylokoky do mazových žliaz,“ vysvetľuje MUDr. Čmelo. Ťažkosti môže vyprovokovať aj syndróm suchého oka, keď nedostatočný slzný film neodplaví nečistoty.

Ak vás trápia tieto ťažkosti, skúste si oči často oplachovať a používať umelé slzy. Možno sa s jačmeňom či vlčím zrnom nadobro rozlúčite. Také jednoduché to však nie je s ďalším provokatérom. Cukrovkou 2. typu. Problémová je iba nekompenzovaná, ktorá je dôsledkom nesprávnej liečby alebo stavu, keď napriek terapii máte v krvi priveľa cukru.

„Diabetici sú náchylnejší na opakovanú tvorbu jačmeňa aj vlčieho zrna a niekedy až tieto dve diagnózy pomôžu odhaliť diabetes,“ ozrejmuje odborník a dopĺňa, že príčinou jačmeňa alebo vlčieho zrna môže byť aj krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Kameňom úrazu ani nie sú tieto diagnózy, ale nenosenie okuliarov. „Spomínam si na staršiu pani. Bola krátkozraká a trpela silným astigmatizmom. Neustále mala problémy s tvorbou jačmeňov, no nevedeli sme odhaliť, prečo. Až neskôr sa priznala, že ignorovala okuliare. Keď ich začala nosiť, ťažkosti ustúpili,“ priznáva MUDr. Čmelo.

Pomôže masáž

Jačmeň a vlčie zrno síce nevyzerajú ako vážne zdravotné problémy a za normálnych okolností sa s nimi rozlúčite o týždeň. Napriek tomu sa s nimi nežartuje. Neskúšajte ani žiadne domáce liečby. Najmä ak vás obťažujú aj niekoľkokrát za rok a dlhšie ako týždeň. „Bylinkové obklady sú prospešné, no v prípade očných problémov by ich mal schváliť lekár. Oko je vtedy oslabené,“ upozorňuje lekár, ktorý odporúča jedinú domácu liečbu.

„Na začiatku problémov si vznikajúcu zdureninu skúste rozmasírovať čistými rukami alebo s použitím čistej vreckovky. „Jačmeň alebo vlčie zrno sa lieči lokálnymi antibiotikami.  K nim odporúčame vitamíny skupiny B a aplikáciu teplých obkladov. Pomáha aj infražiarič, zápal sa rýchlejšie ohraničí a nešíri ďalej. V úvodnej fáze je pri jačmeni možné nasadiť aj kortikoidové kvapky, ktoré pôsobia protizápalovo. Keď sa podajú na úplnom začiatku, hrčka sa často úplne vstrebe,“ objasňuje lekár. Ani jačmeň, ani vlčie zrno vám zrak nepoškodia, no netreba ich podceňovať. Riskujete zápal a zahnisanie celého viečka, čo sa môže skončiť až zápalom mozgových blán. Je to síce rarita, ale možná,“ objasňuje MUDr. Čmelo.

Chalazión máva ešte jeden zádrh. Môže prejsť do chronického štádia. „Zrno sa zmení na väzivové tkanivo, čo sa prejaví pocitom akoby ste v oku mali neustále cudzie teleso. Tento problém určite spontánne nezmizne, opuchnuté miesto je potrebné chirurgicky odstrániť,“ podotýka lekár.

Ako im predísť?

Chronickým alebo mnohopočetným výskytom jačmenných zŕn trpia hlavne diabetici a ľudia s oslabenou imunitou. „Pri opakujúcich zápaloch je dôležitá aj pravidelná hygiena mihalníc aj mimo akútneho zápalu, čo znamená, že si ráno a večer čistite okraje viečok pomocou vatového tampónu. Môže to zabrániť návratu problémov,“ odporúča očná lekárka MUDr. Ivana Cmorejová z Fakultnej nemocnice A. Reimana v Prešove. 

Príznaky jačmeňa a vlčieho zrna

* nepríjemná bolesť pripomínajúca zabodávanie ihly do oka
* postihnuté miesto je začervenané, opuchne a je citlivé na dotyk
* problém sa sústredí iba na oči a nesprevádza ho horúčka či iné ťažkosti
* či sa vytvorí jačmeň alebo vlčie zrno, závisí len od toho, ktorá mazová
          žliazka sa upchá.
 

3. Zápaly rohovky

Rohovka je zakrivená, priehľadná vrstva, ktorá pokrýva prednú časť oka. Je chránená pred infekciou viečkami, reflexným žmurkaním, slzami a nepoškodeným povrchom rohovky, ktorý bráni prechodu mikroorganizmov. „Tieto zápaly sú čoraz častejšie. Majú spravidla infekčný pôvod a vyprovokovať ich môžu vírusy, baktérie, chlamýdie a plesne. Bývajú aj neinfekčné, zapríčinené mechanickým poškodením, buď pre cudzie teliesko v oku, ale porušiť ju môže aj UV žiarenie,“ vymenúva očná lekárka MUDr. Ivana Cmorejová.

Nepodceňujte ich!

„Liečba zápalov rohovky vždy patrí do rúk lekára a veľmi dôležité je začať s ňou včas. Inak riskujete vážne komplikácie, ktoré sú veľmi závažné a mnohokrát nezvratné. Môžu viesť až k trvalému poškodeniu alebo k strate zraku,“ varuje MUDr. Cmorejová.


Príznaky
* bolesť
* začervenanie
* svetloplachosť
* slzenie
* znížená zraková ostrosť

Najčastejšie zápaly rohovky

Bakteriálny zápal rohovky

Provokatérom sú najčastejšie stafylokoky a baktérie Pseudomonas, ktoré môžu za takzvaný zápal rohovky užívateľov kontaktných šošoviek. Liečia sa lokálnymi antibiotikami. Ak nosíte kontaktné šošovky, musíte si dať od nich pauzu až do úplného vyliečenia.

Plesňový zápal rohovky

Je pomerne zriedkavý. Objavuje sa často ako následok poranenia v prírode alebo u ľudí s poruchami imunity. V prípade týchto problémov vás čaká kombinovaná terapia. Dostanete antimykotické prípravky do oka, no aj celkové lieky proti plesniam.

Akantamébový zápal rohovky

Ide o ochorenie rohovky, ktoré zapríčiňujú parazity. „Najčastejšie postihuje nositeľov kontaktných šošoviek alebo ľudí, ktorý si poranili rohovku a zároveň boli v kontakte s kontaminovanou vodou,“ prezrádza MUDr. Cmorejová.

Zápal rohovky pri syndróme suchého oka

Patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce choroby rohovky a stáva sa doslova civilizačnou chorobou. Postihuje takmer 20 % populácie. „Pacienti sa sťažujú na pocit sucha a tiež na to, akoby mali piesok v oku. Trápi ich aj škriabanie aj svrbenie. Príčiny sú rôzne. Napríklad zníženie produkcie sĺz spôsobené vekom, systémové ochorenia ako reuma či cukrovka, poruchy imunity, hormonálne zmeny, niektoré lieky, vplyv vetra, slnka, sucha alebo klimatizácie. Provokatérom je aj nevhodné pracovné prostredie, najmä prach, chemikálie, tiež práca s počítačom, časté sledovanie televízie, očné alergie a nosenie kontaktných šošoviek. Jedinou liečbou je užívanie umelých sĺz a gélov,“ hovorí MUDr. Cmorejová.


Ako predísť zápalu rohovky?

* dôkladnou hygienou rúk.
* dodržiavaním zásad správneho nosenia a nasadzovania kontaktných šošoviek. Pred vložením do oka si umyte si ruky, nepredlžujte čas nosenia šošoviek, nezaspávajte so šošovkami a hneď, ako pocítite diskomfort v oku, navštívte oftalmológa. Ešte predtým si kontaktné šošovky ihneď vyberte z oka a ponechajte si ich pre prípad nutnosti vyšetrenia kultivácie, ak nezaberie prvotná liečba. 


4. Iné očné problémy

Ekzém očných viečok

Častý je ekzém kontaktný, ktorý sa môže objaviť po použití kozmetiky alebo očných kvapiek. Viečkam sa nevyhýba ani ekzém vyprovokovaný vzdušnými alergénmi – prachom, roztočmi, perím, srsťou či peľom. Na viečkach sa môže vytvoriť aj nealergický zápal kože ako dôsledok trenia či namáhania očí. Ak vás prekvapí ekzém, neminie vás alergologické, kožné a očné vyšetrenie.

„Ekzém na viečkach liečime ako ekzém na ktorejkoľvek časti tela. Pacientovi predpíšeme masť na kožu, najčastejšie steroidnú. Pri alergických prejavoch dostáva aj očné kvapky,“ prezrádza MUDr. Ivana Cmorejová. Prevencia je reálnejšia len pri kontaktnom ekzéme. „Vtedy je potrebné okamžite vylúčiť a prestať používať látku, ktorá alergiu spôsobila,“ prezrádza očná lekárka.

Herpes v oku

Okrem pery, pásu či nosa sa nevyhýba ani očiam. Prejavy sú rovnaké, ako keď herpes vznikne na pere. Páli a svrbí. Pľuzgieriky vzniknú na viečkach, spojovke, ale aj na rohovke, kde ich nevidieť. Keď prasknú, oko očervenie, slzí a poriadne bolí. Rohovka je najcitlivejším orgánom ľudského tela. Ústí tam najviac nervových zakončení. „Jednoznačným príznakom očného herpesu je znížená citlivosť oka,“ opisuje MUDr. Jozef Čmelo, PhD.

Keď choroba prepukne a lekár sa dotkne rohovky, nič by ste necítili. „Práve to naznačí, že ide o herpes,“ opisuje oftalmológ a dodáva, že ide o veľmi vážny problém. Hrozí pri ňom zápal rohovky, ktorý sa môže skončiť vznikom vredu a jazvy.

„Na pere neprekáža, ani v oblasti mihalníc. V prípade, že prenikne do oka, bráni videniu. Ak vás teda oko rozbolí, začervená a rozslzí sa, okamžite navštívte lekára. Ide o čas. Nasadí vám lieky blokujúce rast herpesu. Keď je už infekcia veľmi rozsiahla, nutné sú celkové antibiotiká a niekedy aj hospitalizácia. Vtedy už hrozí vznik vredov a jaziev, čo sa môže skončiť až transplantáciou rohoviek,“ upozorňuje MUDr. Čmelo.

 

 

 

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Viewing all 61349 articles
Browse latest View live