Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 62056

Stimuláciou mozgu vieme obmedziť prejavy Parkinsonovej choroby

$
0
0
Parkinsonova choroba je jedno z najčastejších degeneratívnych ochorení nervovej sústavy. Vývoj parkinsonizmu trvá mesiace, niekedy i roky a pokiaľ sa nezačne pacient liečiť, končí úplnou stratou hybnosti.

Priebeh a príznaky sú u každého pacienta individuálne. Prvé symptómy bývajú nenápadné. Patrí medzi ne rýchlejšia únava, pocit ťažkých končatín, kŕče, spomalenie chôdze či zvýšená sekrécia slín, sĺz a potu.

Ďalšími prejavmi sú pomalé nekoordinované pohyby, tvár s minimálnou mimikou a pomalá chôdza v predklone. Neskôr prichádzajú poruchy rovnováhy, pády, zápcha a inkontinencia moču. Pomerne častý je aj výskyt úzkosti, demencia, depresia, strata pozornosti a pamäti.

Výskyt ochorenia

Odhad počtu pacientov na Slovensku je 15 000 a každoročne toto číslo rastie. Najpesimistickejšie prognózy hovoria o jeho zdvojnásobení do roku 2030.

Priemerný vek nástupu prvých príznakov je okolo 60 rokov, avšak pri približne 10 percentách pacientov je to už okolo štyridsiatky. Vo veku nad 85 rokov trpí Parkinsonovou chorobou 5 percent populácie.

Nástup býva rôzny, od rýchleho prepuknutia choroby až po pozvoľné, niekoľkoročné málo obmedzujúce príznaky. Niekedy trvá diagnostika aj niekoľko rokov. Parkinsonova choroba postihuje mužov aj ženy v takmer rovnakom počte.

Štyrmi základnými prejavmi sú spomalený pohyb, svalová stuhnutosť, pokojový tras a problémy s chôdzou a rovnováhou.

Možnosti liečby

Napriek rozsiahlemu výskumu nie je dostupný liek, ktorý by dokázal ochorenie vyliečiť. Dostupná, ale najmä včasná liečba však dokáže účinne zmierňovať príznaky ochorenia.

Liečba sa dá v princípe rozdeliť na farmakologickú a nefarmakologickú. Farmakologická je nosným pilierom v počiatočných štádiách počas prvých 5 až 10 rokov.

Počas tohto obdobia lekári dokážu jednou až piatimi, šiestimi dennými dávkami liekov udržať pacientov na veľmi dobrej úrovni z hľadiska pohyblivosti, z hľadiska nemotorických príznakov, akými sú depresia, bolesti, úzkosť.

Liečba má však aj svoje limity, preparáty strácajú svoju účinnosť, skracuje sa účinnosť jednotlivej dávky. Súvisí to s tým, že ochorenie napriek liečbe pokračuje ďalej.

Tu nastupujú možnosti pokročilých spôsobov terapie, z ktorých najdôležitejší je chirurgický prístup, resp. chirurgická liečba, ktorú nazývame hĺbková mozgová stimulácia.

„To znamená, že sa zavedú tenučké elektródy do špecifických štruktúr v hĺbke mozgu, ktoré sa spoja s neurostimulátorom, čo je programovateľná batéria, a kontinuálne je istá mozgová štruktúra prostredníctvom tohto stimulátora elektród dráždená – stimulovaná,“ vysvetľuje  prof. MUDr. Peter Valkovič, PhD.

Táto liečba ovplyvňuje centrá mozgu zodpovedné za koordináciu pohybu a svalov. Na Slovensku ju absolvovalo 100 pacientov v troch centrách.

Pohyb pomáha

Okrem farmakologickej a chirurgickej liečby je dôležitá aj skupina tzv. združených terapií, na prvom mieste je to fyzioterapia, rehabilitácia, potom logopedická terapia, ergoterapia, psychoterapia a pomáhanie s integráciou pacientov do nového prostredia, či už z pracovnej stránky alebo v domácom prostredí.

Parkinsonova choroba je teda zatiaľ nevyliečiteľná choroba, avšak je viacero spôsobov, ako možno jej priebeh spomaliť a zaistiť takmer plnohodnotný život.

Odborníci z praxe odporúčajú pacientom v prvom rade každodenný pohyb, predovšetkým chôdzu, masáže, tanec, jogu alebo cvičenie taiči. Medzi ďalšia odporúčania patrí aj trénovanie mozgu precvičovaním pamäti, vedomostí a orientovanosti.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Viewing all articles
Browse latest Browse all 62056