Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

​Medik roka 2017 pochádza z Levoče

$
0
0
Tritisíc eur, víťazný pohár a garantované pracovné miesto v sieti nemocníc Svet zdravia podľa vlastného výberu. To všetko získal víťaz tretieho ročníka súťaže Medik roka 2017, šiestak z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine Filip Olekšák. Martinská lekárska fakulta bodovala aj na druhom a treťom mieste.

Sieť nemocníc Svet zdravia v januári 2017 vyhlásila odbornú súťaž pre študentov 5. a 6. ročníkov všetkých lekárskych fakúlt. Budúci lekári v odbore všeobecné lekárstvo si v nej mohli preveriť a zmerať nielen svoje teoretické, ale aj praktické poznatky a skúsenosti. Dvadsiatka najlepších sa dostala do finále, ktoré sa konalo uplynulý víkend v nemocnici v Spišskej Novej Vsi. 

Viac praxe

V rámci praktických medicínskych workshopov si finalisti vyskúšali základy laparoskopie, kardiopulmonálnu resuscitáciu, triáž na urgentnom príjme a intraoseálny prístup. Z nemedicínskych oblastí sa budúci lekári zoznámili s ekonomickým riadením nemocnice, fungovaním zdravotného poistenia a s princípmi komunikácie s pacientom.

Súťaž opäť ukázala, že študenti lekárskych fakúlt by uvítali viac praktických skúseností a možnosť získania poznatkov z nemedicínskych oblastí už počas štúdia.

„Naše zdravotníctvo potrebuje zmenu, ktorá sa však bez mladých ľudí nedá zrealizovať. Za veľmi pozitívnu správu preto považujem, že až 14 z 20 finalistov plánuje pôsobiť na Slovensku aj po skončení svojho štúdia. Začína sa tým napĺňať hlavné poslanie tejto súťaže. Verím, že aj tento rok privítame viacerých z nich v našich nemocniciach,“ hovorí Marek Duban, generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare.

„Trend do budúcnosti je jasný. Poskytovanie kvalitnej a bezpečnej liečby pacientom si vyžaduje čoraz užšiu spoluprácu poskytovateľov a zdravotných poisťovní. Chceme sa deliť o naše know-how, preto stojíme pri tomto projekte určenom pre talentovaných a ambicióznych medikov od samotného začiatku. Súčasne aj my podporujeme trend, podľa ktorého dobrý lekár musí dnes byť tak trochu aj dobrý komunikátor, ekonóm, právnik a ítečkár,“ doplnil Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera.

Medici prekvapili

Počas trojdňového maratónu súťaže Medik roka 2017 si študenti medicíny mohli reálne vyskúšať, či svoje teoretické vedomosti, ktoré získali počas štúdia, vedia využiť v praxi. Ako sa viacerí zdravotnícki pracovníci nemocnice vyjadrili, medici majú vynikajúce vedomosti, až nadpriemerné, avšak majú medzery v praktických cvičeniach.

„Niektorí ma prekvapili tým, že už teraz sú pripravení na praktický život lekára, ale mnohí sa až vďaka tejto súťaži možno prvýkrát stretli či už s rôznymi simulovanými situáciami alebo inými vecami,“ zhodnotil praktické skúsenosti medikov Michal Ilavský, záchranár z Falck Záchranná, a. s.

Pozitívny pocit z celého priebehu súťaže mal MUDr. Boris Šťastný, hlavný lekár siete nemocníc Svet zdravia pre odbor urgentná medicína.

„Z pohľadu organizátorov sme veľmi spokojní, myslím, že úroveň súťaže bola na veľmi vysokej úrovni. Tí, ktorí organizovali jednotlivé workshopy, sa na to veľmi dobre pripravili, aj samotní súťažiaci si pochvaľovali úroveň. Niektoré úlohy boli náročnejšie, niektoré menej náročné. Niektoré boli náročné na manuálnu zručnosť, iné na rozmýšľanie, pragmatizmus a široký záber vedomostí. Myslím si, že tento víkend splnil svoj účel,“ povedal. Aj on bol príjemne prekvapený zo študentov.

„Sú na dobrej vedomostnej úrovni, sú angažovaní, komunikatívni a zvedaví,“ dodal B. Šťastný.

Súťaž uvítala aj MUDr. Silvia Trnovská, ktorá je „áristka“, urgentologička a venuje sa výchove urgentológov, najmä v ČR.

„Akcia je veľmi prospešná, som veľmi rada, že sa tomu niekto venuje. Podobná súťaž prebieha aj v Česku a má veľmi dobré ohlasy, som rada, že už je to konečne aj na Slovensku. Začína sa to etablovať už aj medzi medikmi a je to pre nich veľmi dobrá príprava pre prax,“ povedala.

Prekvapilo ju, že medici nie sú zameraní klinicky. „Nie je pre nich dôležité fyzikálne vyšetrenie, ale až tie následné vyšetrenia, teda ordinácia ultrazvuku, röntgenu, biochemických vyšetrení. Pritom na fyzikálne vyšetrenie, na klinický obraz úplne zabúdajú,“ povedala.

Príčinu možno hľadať v nedostatku praxe. „Neviem, ako je dnes nastavené ich štúdium, aký majú kontakt s pacientom, ale pokiaľ viem, nemajú veľa možností učiť sa v nejakých simuláciách. Myslím, že simulácie má len martinská fakulta a aj to bolo na medikoch vidno, tí z Martina boli lepší,“ zhodnotila.

Praktické úlohy si pochvaľovali aj samotní finalisti. Za najťažšiu považovali triáž, teda triedenie pacientov a určenie správneho diagnostického a liečebného postupu. Ako najzaujímavejší workshop ocenili laparoskopiu.

S nadšením by privítali viac praktických cvičení počas štúdia vrátane predmetov so zameraním na ekonómiu, fungovanie zdravotného poistenia či komunikáciu s pacientom.

Medici z Martina dominovali

Slová urgentologičky z nemocnice v Spišskej Novej Vsi potvrdili aj konečné výsledky – všetky tri miesta obsadili medici z martinskej lekárskej fakulty.

Na prvom mieste sa umiestnil Filip Olekšák (Levoča), 24-ročný študent 6. ročníka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Získal hlavnú finančnú výhru v hodnote 3 000 €.

Na druhom mieste sa umiestnila Zuzana Horváthová (Galanta), 24-ročná študentka 6. ročníka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Tretie miesto obsadil Ján Sýkora (Košice), 23-ročný študent 5. ročníka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.

V špeciálnej kategórii zdravotnej poisťovne Dôvera o najlepšieho medika inovátora vyhrala Veronika Kissiová (Michalovce) z 5. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. Získala finančnú výhru v hodnote 1 000 eur. Garantované miesto v nemocnici podľa vlastného výberu v sieti Svet zdravia získali všetci dvadsiati finalisti. 


Súťažné medicínske workshopy:

- základy laparoskopie – finalisti si prakticky vyskúšali miniinvazívne operačné metódy. Ich cieľom bolo v simulovanej brušnej dutine nájsť presnú štruktúru a cielene uskutočniť sekčný výkon.
- kardiopulmonálna resuscitácia – úlohou finalistov bolo zachrániť život: presne cieleným Heimlichovým manévrom odstrániť prekážku v dýchacích cestách a následne simulovať prácu záchranára v teréne s využitím defibrilátora a vitálnych liekov.
- intraoseálny prístup – finalisti sa učili zaviesť katéter pre prívod tekutín a liekov priamo do kostnej drene.
- triáž na urgentnom príjme novej generácie – finalisti sa zoznámili s organizáciou práce na urgentnom príjme. Triážovali/triedili pacientov podľa závažnosti stavu. Ich úlohou bolo tiež správne zhodnotiť EKG a rozhodnúť o ďalšom diagnostickom a liečebnom postupe v prvých minútach.

Finálové nemedicínske workshopy:

- ako zdravotné poisťovne platia lekárov
- finančné zdravie nemocnice 
- komunikujúci nekomunikatívny lekár (správna komunikácia s pacientom)

Zaujímavé fakty o súťaži:

- do súťaže sa celkovo prihlásilo 133 medikov
- semifinálový online kvíz vyplnilo 123 z nich 
- z najlepších 20 finalistov bolo 7 z Lekárskej fakulty UK v BA, 7 z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, 5 z UPJŠ KE a 1 z Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne
- 10 mužov a 10 žien; 12 študentov 6. ročníka a 8 študentov 5. ročníka
- najlepší výsledok v semifinálovom online kvíze dosiahol Adam Bevilaqua, študent 6. ročníka Lekárskej fakulty UK v Bratislave

Anketa 

Prečo ste sa prihlásili do súťaže a čomu sa chcete venovať po škole?

Zuzana Horváthová– Bola som tu aj minulý rok a nabrala som veľmi dobré skúsenosti. Chcela som to zažiť ešte raz a opäť sa mi podarilo dostať do finálovej dvadsiatky. Zaujímavá bola najmä laparoskopia a tiež intraoseálny prístup. Plánujem sa venovať očnému lekárstvu.

František Grebáč– Bol som jeden z tých, ktorý stál pri zrode tejto súťaže, čo sa týka študentov. Keď sa pred tromi rokmi organizoval prvý ročník, oslovili ma organizátori s tým, či by zo strany študentov bol záujem o niečo takéto. V tom čase som bol štvrták, takže som sa ešte nemohol zúčastniť ako súťažiaci. Minulý rok som nepostúpil, až teraz. Chcel som to vyskúšať, aby som sa mohol posunúť ďalej. Hodnotím to ako super a určite by sa na takýto typ súťaží malo hlásiť viac študentov. Po skončení štúdia by som sa chcel venovať gastroenterológii.

Mariana Feceková– Mňa prihlásila spolubývajúca. Dozvedela som sa to, až keď mi prišiel potvrdzovací mail. Z cvičení ma najviac oslovila laparoskopia, som chirurgický typ. Aj ju plánujem robiť.

Zuzana Lanczová– Prihlásila som sa už aj vlani, už vtedy sme sa dohodli so spolužiačkami, že to vyskúšame. Chceli sme sa otestovať, ako sme na tom s vedomosťami, a vyšlo to. Všetky workshopy boli zaujímavé, osobne sa mi najviac páčila laparoskopia. Super bola aj KRP, že sme si to mohli konečne nacvičiť. Po skončení školy zvažujem rádiológiu, prípadne patológiu.

Ján Šoltés – Zaujíma ma medicína, tak sa prihlásim na všetko, čo súvisí s medicínou. Bavilo ma praktické nacvičovanie manažmentu internistického pacienta na urgente. V budúcnosti sa chcem venovať internej medicíne, pravdepodobne endokrinológii. Nevylučujem ani kardiológiu a iné internistické odbory.


Rozhovor

Medik roka 2017 Filip Olekšák: Aj nepravdepodobné veci sa môžu stať

Prečo ste sa rozhodli zapojiť do tejto súťaže?

Úprimne, neviem. Bolo to na internetovej stránke, vyskočilo to na Facebooku ako možnosť a ja sa rád testujem, tak som sa prihlásil. Testovaniu som však neprikladal veľkú úlohu a keďže som to robil popri iných aktivitách, tak aj ten výsledok bol zaujímavý. Dostal som sa sem úplným zázrakom.

Čo bolo pre vás najviac zaujímavé počas týchto troch dní? Čo sa vám páčilo a čo bolo náročné?

Najzaujímavejšia pre mňa bola laparoskopia. Nikdy som si to nemohol vyskúšať v reálnej praxi, pretože sme sa k tomu nedostali, a teraz to bolo možné na trenažéri, čo bolo výborné.

V Martine síce máme trenažér, ale bol som lenivý tam zájsť. Najťažší na tomto víkende bol nedostatok spánku.

A z workshopov?

Najťažšia bola pre mňa resuscitácia.

Prijali by ste teda viac praktických cvičení počas štúdia?

Určite áno. Veľa sa tiež hovorilo o feedbacku, že si od pacientov treba pýtať feedback, a tak je to aj pri študentoch. Aj pri nich je dôležitý pravidelný, hlboký a anonymný feedback, nielen vo forme dotazníka.

Veľmi by mohol zlepšiť niektoré aspekty štúdia. Čo sa ukázalo aj tu, že teoretických vedomostí síce máme veľa, ale praktické zručnosti, i keď nejaké máme, stále sa ešte nedá veľmi s nami pracovať.

Ste víťazom ročníka 2017, držíte pohár... Čo to pre vás znamená?

Možno to, že aj veľmi nepravdepodobné veci sa môžu stávať. Úprimne som šokovaný.

Vaše plány – zameranie do budúcnosti?

Pediatria.

V zahraničí alebo na Slovensku?

Na Slovensku.

Uvažujete nad príležitosťou využiť ponúkané miesto v niektorej z nemocníc Sveta zdravia?

Pred týmto víkendom som o tom ani nerozmýšľal. Ale tým, že som Levočan a Spišskú Novú Ves mám blízko a videl som, aká je to nemocnica, viem si to predstaviť.

Nevravím, že práve táto nemocnica, ale vyskúšal som si, čo je to Svet zdravia. Vedel by som si možno sám seba predstaviť aj na takomto mieste, i keď niečo by mi možno chýbalo. Preto budem musieť o tom rozmýšľať.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
Svet zdravia
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229