Ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi sa podarilo dodržať slovo a tento mesiac predložil do pripomienkového konania Koncepciu rozvoja novej Univerzitnej nemocnice Bratislava a návrh realizácie výstavby novej univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Výstavba novej nemocnice sa opäť blíži k štartovacej dráhe – a na mieste, kde jej výstavbu začal ešte v roku 1987 minulý režim, na Rázsochách v Lamači.
Už minister prvej vlády Roberta Fica Richard Raši chcel Rázsochy, zastavené v roku 2003 vládou Mikuláša Dzurindu, v roku 2009 dostavať.
Druhá vláda R. Fica siahla v roku 2013 k PPP projektu, jeho tretia vláda je rozhodnutá nemocnicu na Rázsochách uviesť konečne po 36 rokoch v roku 2022 do prevádzky s tým, že výstavba začne vo februári 2019. Mimochodom, architektonickú súťaž na realizáciu Nemocnice Rázsochy ešte v roku 1970 vyhral návrh Ing. arch. Jindřicha Martina.
Zároveň čaká podľa ministerských zámerov radikálna „perestrojka“ celý systém ústavnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave. Rezort vychádza z toho, že súčasný stav vzdelávania, vedy, výskumu a poskytovania zdravotnej starostlivosti v Bratislave potrebuje významnú koncepčnú zmenu a investíciu.
„Som rád, že sa podarilo zhotoviť materiál, ktorý zdravotníctvo významne posunie vpred. Po detailnej príprave a konzultáciách so všetkými dotknutými stranami vrátane odbornej obce sme predstavili návrh modernej nemocnice. Cieľom je, aby okrem špičkovej zdravotnej starostlivosti zároveň ponúkala najkvalitnejšie podmienky na výučbu budúcich zdravotníkov,“ komentoval situáciu T. Drucker.
Ako dodal, „v komplexe novej univerzitnej nemocnice budú vysokošpecializované medicínske oblasti naviazané na vedecko-výskumné pracoviská“.
Najmodernejšia na Slovensku
Výstavba nemocnice je prostriedkom pre medicínsku reprofilizáciu a zmenu konceptu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Výsledkom by podľa rezortu malo byť poskytovanie kvalitnej a efektívnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave.
„Prezentované riešenia považujeme za najefektívnejšie, realizovateľné v najkratšom čase. V rámci kooperácie s akademickou obcou a výskumom zabezpečia vysokokvalitnú starostlivosť, vzdelávanie a výskum pre budúce generácie,“ konštatoval T. Drucker.
Na rozdiel od minulosti si dal rezort záležať, aby problematiku konzultoval so zainteresovanými – s SLK, SLS, LF UK, SZU, ale aj s Úradom pre verejné obstarávanie, Inštitútom finančnej politiky MF SR či so zástupcami Slovenskej akadémie vied.
Pri pôvodnom projekte, presadzovanom Zuzanou Zvolenskou a Viliamom Čislákom bola odborná verejnosť postavená pred hotovú vec a na konferenciu Bratislavskej župy, ktorej účastníci sa k projektu stavali kriticky, prišiel v roku 2015 za rezort obhajovať nemocnicu na Patrónke jeden spolupracovník.
Táto nevyhovujúca lokalita teraz definitívne padla, rovnako ako zámer budovať nemocnicu ako PPP projekt. Vláda vlani v novembri uložila ministrovi ukončiť súťažný dialóg, v ktorom ostali štyri medzinárodné konzorciá ako záujemcovia.
T. Drucker vtedy povedal, že „nehovoríme, že PPP projekt je zlý, ale hovoríme, že nastavené parametre sa v priebehu súťažného dialógu ukázali ako nezrealizovateľné. A zmena parametrov by ohrozila možné pokračovanie projektu z titulu samotného obstarávania. Je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že Úrad pre verejné obstarávanie by ho zrušil“.
Nevýhodnosť PPP projektu potvrdili aj prepočty Inštitútu finančnej politiky MF SR. Výstavbu nemocnice cez PPP projekt označil inštitút ako nevýhodnú oproti možnosti, že nemocnicu postaví a prevádzkuje štát.
Odborníci tiež dávno upozorňovali, že problémom silou-mocou presadzovanej Patrónky bol nedostatočný priestor na rozvoj, problematická doprava a nevyhnutnosť celý objekt bývalej vojenskej nemocnice zbúrať.
Univerzitná nemocnica na Rázsochách má byť najmodernejšie vybavené centralizované pracovisko na Slovensku. Budú v nej aj Centrá excelentnosti, poskytujúce pacientom s vybranými diagnózami komplexný servis a najšpičkovejšiu zdravotnú starostlivosť pod jednou strechou.
Nemocnica by sa mala venovať napríklad transplantáciám, vede a výskumu. Čo sa týka výskumu, bude integrálnou časťou nemocnice a bude v priamom kontakte s priestormi zdravotnej starostlivosti o pacientov a v priamom dosahu lekárov, zapojených do klinického výskumu. Bude tu napr. centrum simulačnej medicíny, kde bude možné konfrontovať zručnosti získané na simulátoroch so zručnosťami na reálnych pacientoch.
Výskumná časť by mala byť spoločnou pôdou nemocnice, LF UK, SZU, ale aj Slovenskej technickej univerzity, napr. pri vývoji nových diagnostických zariadení a SAV, kde by sa realizoval klinický výskum. Do priestorov nemocnice bude možné presunúť časť výskumnej kapacity teoretických ústavov LF UK, resp. SZU.
Medzi cieľmi zmien sú napr. zníženie odvrátiteľnej úmrtnosti v bratislavskom regióne o 30 percent do roku 2030, zvýšenie kvality prostredia v zdravotníckych zariadeniach, zvýšenie kapacít dlhodobej a následnej starostlivosti o 100 percent do roku 2030, dosiahnutie obložnosti lôžok na 85 percent do roku 2025, 1,5-percentné zníženie zahraničnej migrácie kvalifikovaných zamestnancov v zdravotníctve, zvýšenie zamestnaných lekárov po ukončení atestácie o 1percento či rast prostriedkov na vedu a výskum získaných vysokými školami, biomedicínskym centrom zo súťaží zo zahraničia a zo štátneho rozpočtu o 5 percent.
Bude to stáť 263 mil. eur
Na umiestnenie nemocnice prichádzali do úvahy štyri lokality – nedostavaný areál Rázsochy a lokalita Ružinov, lokality vo východnej časti Bratislavy a areál Patrónky z minulosti posudzovaného PPP projektu.
Dostavba Ružinova na univerzitnú nemocnicu bola však problematická, na ďalší rozvoj nemocnice navrhovatelia nevideli priestor a problematický je aj súdny spor, týkajúci sa pozemkov okolo nemocnice.
Zámer postaviť nemocnicu na východe Bratislavy, kde žiadna nie je, by bolo strategicky najvhodnejšie územie, problémom by však bolo dopravné napojenie či potreba kupovať pozemky od niekoľkých vlastníkov.
Nemocnica na Rázsochách by mala byť uvedená do prevádzky v roku 2022 a predpokladané náklady na jej výstavbu sú 263 mil. eur, náklady na rekonštrukciu Ružinova sú rátané na 80 mil. eur.
„Tieto dve nemocnice by mali byť základnými piliermi univerzitnej nemocnice,“ uviedol minister. Otázka, či súčasnú hrubú stavbu Rázsoch dokončiť alebo zbúrať a postaviť novú, je zatiaľ otvorená.
Jedna alternatíva zvažuje s pokračovaním vo výstavbe so zapracovaním zmien do stavby pred dokončením, druhá s odstránením stavby a výstavbou nového objektu nemocnice. Búracie práce ministerstvo odhaduje na 5 až 25 mil. eur, ďalšie peniaze môžu štát stáť spory kvôli pozemkom na Rázsochách, ale podľa rezortu nie sú rizikom pre výstavbu.
Ministerstvo pred PPP projektom preferuje tzv. integrovaný model riadenia, ktorého základom je štátna kontrola. Nad nemocnicou bude mať kontrolu štát, ktorý bude projekt aj financovať, prevádzku má zabezpečiť manažér poskytovania zdravotnej starostlivosti.
„Štát si obstará manažment zdravotnej starostlivosti, spoločnosť, s ktorou ministerstvo navrhne medicínsky profil nemocnice a bude vykonávať poradcu ministerstva vo vzťahu ku generálnemu projektantovi a generálnemu dodávateľovi stavby,“ uvádza predložený návrh.
Partner bude päť rokov zodpovedný za prevádzku s cieľom rozbehnúť projekt, odovzdať know-how verejnému sektoru a zabezpečiť maximálnu efektívnosť celého procesu. Dohľad nad projektom bude robiť ministerstvo.
„Tento model predstavuje integráciu medzi benefitmi PPP a tzv. tradičnou realizáciou projektu formou zadania štátnej zákazky a následnej prevádzky štátom. Na základe ekonomických analýz sa ukazuje ako najefektívnejšia zo všetkých dostupných alternatív,“ zdôraznilo ministerstvo.
T. Drucker by mal do konca budúceho roku vykonať kroky, smerujúce k realizácii investičného zámeru vrátane potrebnej dokumentácie a predložiť na rokovanie vlády materiál s rozpočtom nákladov na výstavbu na Rázsochách, a tiež takýto materiál o rekonštrukcii nemocnice v Ružinove.
Bratislavské nemocnice sa zmenia
Najväčšiu a s 240 mil. eur dlhov najzadlženejšiu slovenskú nemocnicu, súčasnú Univerzitnú nemocnicu Bratislava tvorí päť zariadení – Kramáre, Staré Mesto, Ružinov, Petržalka a Podunajské Biskupice.
Po dostavbe novej nemocnice by mali podľa T. Druckera väčšiu časť nemocnice L. Dérera na Kramároch zo 70. rokov zatvoriť. Kvôli minimálnej údržbe a modernizácii je objekt na konci funkčného cyklu. Medzi najzávažnejšie technické problémy Kramárov patrí nedostatočná kapacita elektrických rozvodov, zatekajúce strechy, veľké presklené plochy s nepriliehajúcimi kovaniami, spôsobujúce energetickú nehospodárnosť, neprimeraná rýchlosť prúdenia vzduchu vo vzduchotechnických zariadeniach.
Starostlivosť z Kramárov a čiastočne aj z Ružinova sa presunie na Rázsochy. Väčšina budov by sa mala ako prebytočný majetok predať. Zostávajúca časť by mala byť začlenená do neďalekej detskej fakultnej nemocnice, ktorá chce pre rodičov hospitalizovaných pacientov dobudovať hotelovú časť, ale aj chirurgický pavilón.
„Návrh nového riešenia je založený na dvoch nemocniciach univerzitného typu v lokalite Ružinov a Rázsochy a partneroch Univerzitnej nemocnice Bratislava – Nemocnice sv. Cyrila a Metoda, Nemocnice Staré mesto, Nemocnice sv. Michala, Nemocnice Milosrdní bratia, ktoré budú dopĺňať praktickú výučbu na vybraných pracoviskách,“ uvádza ministerský materiál.
Z Nemocnice Staré mesto, samostatná príspevková organizácia má byť Špecializovaným centrom pre liečbu nervových a duševných chorôb a geriatrického pacienta. Základ budú tvoriť dve centrá excelentnosti – jedno zamerané na komplexný manažment pacienta s náhlou cievnou mozgovou príhodou, pričom bude potrebné vybudovať neurorehabilitačné oddelenie a tiež komplexný ambulantný poliklinický trakt.
Druhým centrom bude pavilón komplexnej starostlivosti o geriatrického pacienta s priamym napojením na SVaLZ, ktoré nemocnica priamo poskytuje. Tento pavilón bude kapacitne plne vyhovovať zámeru centralizácie starostlivosti o geriatrického pacienta v Bratislave a širšom okolí, čo prispeje k skvalitneniu a zefektívneniu poskytovania zdravotnej starostlivosti o geriatrického pacienta, ktorá má svoje špecifiká.
Lôžka v tejto nemocnici budú predovšetkým neurologické, psychiatrické, internistické, geriatrické, prípadne paliatívne. Kedysi sa rátalo s tým, že areál nemocnice sa predá a mal byť z neho hotel.
V geriatrickej nemocnici v Podunajských Biskupiciach sa už ako v neziskovej organizácii ponechajú geriatrické a sociálno-zdravotné lôžka. V Biskupiciach bude oddelenie pre dlhodobo chorých, doliečovacie oddelenie, oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, umiestnené v súčasných priestoroch geriatrickej kliniky/oddelenia, plne vyhovujúcim štandardom chronickej starostlivosti.
V poliklinickej časti ostanú tiež všeobecné aj špecializované ambulancie regionálneho významu. Po reprofilizácii bude zachované aj laboratórium, ktoré pokryje vyšetrenia základných hematologicko-biochemických parametrov pacientov.
Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, príspevková organizácia by mala fungovať v podstate ako doteraz, ale ako mestská nemocnica by si mala ponechať súčasný rozsah starostlivosti.
Nemocnica Ružinov sa za 80. mil. eur zrekonštruuje a zmodernizuje a stane sa súčasťou univerzitnej nemocnice. Z fasády budovy opadáva obklad, má nepostačujúcu kapacitu výťahov, zastarané zariadenia na úpravu vzduchu v operačných sálach a technické a projektové riešenia neumožňujú flexibilné a efektívne využívanie lôžkového fondu. Bez tejto rekonštrukcie nie je nemocnica schopná efektívnej prevádzky, ani plánovanej reorganizácie profilu poskytovanej starostlivosti.
Počet nemocničných lôžok v Bratislave by sa mal zvýšiť, päť pracovísk má teraz 2 284 lôžok, po novom ich bude o 73 viac. Výraznejšie by mal klesnúť počet lôžok interného lekárstva, infekčnej a geo-medicíny, zruší sa súčasných 11 lôžok pracovného lekárstva, viac by malo byť lôžok dlhodobej starostlivosti – až o 117 postelí, ale aj neurochirurgie či denného stacionára.
Treba pripomenúť, že štátnej univerzitnej nemocnici bude zdatnou konkurenciou nemocnica finančnej skupiny Penta, ktorú otvorí v roku 2021 v severozápadnej lokalite na Boroch.
Časový harmonogram:
projekt prípravy stavby: marec – júl 2017
súťažné podklady do verejného obstarávania: jún 2017
akvizícia nového pozemku na umiestnenie nemocnice: máj 2017 – január 2018
verejné obstarávanie Manažment poskytovania zdravotnej starostlivosti: február 2018 – jún 2018
verejné obstarávanie generálneho projektanta: november 2018 – apríl 2019
verejné obstarávanie generálneho dodávateľa stavby: september 2020 – február 2021
začiatok stavby: február 2021
Zdroj: MZ SR
Riziká projektu:
dĺžka prípravnej fázy projektu
konkurencia nemocnice Penty na Boroch
DRG systém, ku ktorej má dôjsť do šiestich rokov a nedajú sa presne odhadnúť príjmy nemocnice
nedostatok odborného personálu
súdny spor o určenie vlastníctva k pozemkom nemocnice v Ružinove
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v novej nemocnici:
- centrum urgentnej medicíny
- oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny
- traumatologické a pohybové centrum (traumatológia, ortopédia, rehabilitácia)
- cerebrálne centrum (neurochirurgia, neurológia)
- popáleninové centrum
- chirurgické centrum (vrátane cievnej chirurgie a urológie)
- robotická chirurgia
- centrum hrudníkovej chirurgie
- transplantačné centrum
- špecializované chirurgické disciplíny (očné, orl, stomatochirurgia)
- centrum jednodňovej chirurgie
- centrum starostlivosti o matku a dieťa (pôrodnica a perinatologické oddelenie)
- vnútorné lekárstvo (vrátane geriatrie)
- onkologické centrum
- hematológia a hematoonkológia
- kardiocentrum (vrátane invazívnej kardiológie)
- rádiologické centrum (vrátane nukleárnej medicíny)
- infektológia
- ambulantné (poliklinické centrum)
- operačné sály
- laboratórne diagnostické centrum
- výučbové centrum univerzitnej nemocnice
- biomedicínske centrum univerzitnej nemocnice
Zdroj: MZ SR
Výstavba novej nemocnice sa opäť blíži k štartovacej dráhe – a na mieste, kde jej výstavbu začal ešte v roku 1987 minulý režim, na Rázsochách v Lamači.
Už minister prvej vlády Roberta Fica Richard Raši chcel Rázsochy, zastavené v roku 2003 vládou Mikuláša Dzurindu, v roku 2009 dostavať.
Druhá vláda R. Fica siahla v roku 2013 k PPP projektu, jeho tretia vláda je rozhodnutá nemocnicu na Rázsochách uviesť konečne po 36 rokoch v roku 2022 do prevádzky s tým, že výstavba začne vo februári 2019. Mimochodom, architektonickú súťaž na realizáciu Nemocnice Rázsochy ešte v roku 1970 vyhral návrh Ing. arch. Jindřicha Martina.
Zároveň čaká podľa ministerských zámerov radikálna „perestrojka“ celý systém ústavnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave. Rezort vychádza z toho, že súčasný stav vzdelávania, vedy, výskumu a poskytovania zdravotnej starostlivosti v Bratislave potrebuje významnú koncepčnú zmenu a investíciu.
„Som rád, že sa podarilo zhotoviť materiál, ktorý zdravotníctvo významne posunie vpred. Po detailnej príprave a konzultáciách so všetkými dotknutými stranami vrátane odbornej obce sme predstavili návrh modernej nemocnice. Cieľom je, aby okrem špičkovej zdravotnej starostlivosti zároveň ponúkala najkvalitnejšie podmienky na výučbu budúcich zdravotníkov,“ komentoval situáciu T. Drucker.
Ako dodal, „v komplexe novej univerzitnej nemocnice budú vysokošpecializované medicínske oblasti naviazané na vedecko-výskumné pracoviská“.
Najmodernejšia na Slovensku
Výstavba nemocnice je prostriedkom pre medicínsku reprofilizáciu a zmenu konceptu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Výsledkom by podľa rezortu malo byť poskytovanie kvalitnej a efektívnej zdravotnej starostlivosti v Bratislave.
„Prezentované riešenia považujeme za najefektívnejšie, realizovateľné v najkratšom čase. V rámci kooperácie s akademickou obcou a výskumom zabezpečia vysokokvalitnú starostlivosť, vzdelávanie a výskum pre budúce generácie,“ konštatoval T. Drucker.
Na rozdiel od minulosti si dal rezort záležať, aby problematiku konzultoval so zainteresovanými – s SLK, SLS, LF UK, SZU, ale aj s Úradom pre verejné obstarávanie, Inštitútom finančnej politiky MF SR či so zástupcami Slovenskej akadémie vied.
Pri pôvodnom projekte, presadzovanom Zuzanou Zvolenskou a Viliamom Čislákom bola odborná verejnosť postavená pred hotovú vec a na konferenciu Bratislavskej župy, ktorej účastníci sa k projektu stavali kriticky, prišiel v roku 2015 za rezort obhajovať nemocnicu na Patrónke jeden spolupracovník.
Táto nevyhovujúca lokalita teraz definitívne padla, rovnako ako zámer budovať nemocnicu ako PPP projekt. Vláda vlani v novembri uložila ministrovi ukončiť súťažný dialóg, v ktorom ostali štyri medzinárodné konzorciá ako záujemcovia.
T. Drucker vtedy povedal, že „nehovoríme, že PPP projekt je zlý, ale hovoríme, že nastavené parametre sa v priebehu súťažného dialógu ukázali ako nezrealizovateľné. A zmena parametrov by ohrozila možné pokračovanie projektu z titulu samotného obstarávania. Je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že Úrad pre verejné obstarávanie by ho zrušil“.
Nevýhodnosť PPP projektu potvrdili aj prepočty Inštitútu finančnej politiky MF SR. Výstavbu nemocnice cez PPP projekt označil inštitút ako nevýhodnú oproti možnosti, že nemocnicu postaví a prevádzkuje štát.
Odborníci tiež dávno upozorňovali, že problémom silou-mocou presadzovanej Patrónky bol nedostatočný priestor na rozvoj, problematická doprava a nevyhnutnosť celý objekt bývalej vojenskej nemocnice zbúrať.
Univerzitná nemocnica na Rázsochách má byť najmodernejšie vybavené centralizované pracovisko na Slovensku. Budú v nej aj Centrá excelentnosti, poskytujúce pacientom s vybranými diagnózami komplexný servis a najšpičkovejšiu zdravotnú starostlivosť pod jednou strechou.
Nemocnica by sa mala venovať napríklad transplantáciám, vede a výskumu. Čo sa týka výskumu, bude integrálnou časťou nemocnice a bude v priamom kontakte s priestormi zdravotnej starostlivosti o pacientov a v priamom dosahu lekárov, zapojených do klinického výskumu. Bude tu napr. centrum simulačnej medicíny, kde bude možné konfrontovať zručnosti získané na simulátoroch so zručnosťami na reálnych pacientoch.
Výskumná časť by mala byť spoločnou pôdou nemocnice, LF UK, SZU, ale aj Slovenskej technickej univerzity, napr. pri vývoji nových diagnostických zariadení a SAV, kde by sa realizoval klinický výskum. Do priestorov nemocnice bude možné presunúť časť výskumnej kapacity teoretických ústavov LF UK, resp. SZU.
Medzi cieľmi zmien sú napr. zníženie odvrátiteľnej úmrtnosti v bratislavskom regióne o 30 percent do roku 2030, zvýšenie kvality prostredia v zdravotníckych zariadeniach, zvýšenie kapacít dlhodobej a následnej starostlivosti o 100 percent do roku 2030, dosiahnutie obložnosti lôžok na 85 percent do roku 2025, 1,5-percentné zníženie zahraničnej migrácie kvalifikovaných zamestnancov v zdravotníctve, zvýšenie zamestnaných lekárov po ukončení atestácie o 1percento či rast prostriedkov na vedu a výskum získaných vysokými školami, biomedicínskym centrom zo súťaží zo zahraničia a zo štátneho rozpočtu o 5 percent.
Bude to stáť 263 mil. eur
Na umiestnenie nemocnice prichádzali do úvahy štyri lokality – nedostavaný areál Rázsochy a lokalita Ružinov, lokality vo východnej časti Bratislavy a areál Patrónky z minulosti posudzovaného PPP projektu.
Dostavba Ružinova na univerzitnú nemocnicu bola však problematická, na ďalší rozvoj nemocnice navrhovatelia nevideli priestor a problematický je aj súdny spor, týkajúci sa pozemkov okolo nemocnice.
Zámer postaviť nemocnicu na východe Bratislavy, kde žiadna nie je, by bolo strategicky najvhodnejšie územie, problémom by však bolo dopravné napojenie či potreba kupovať pozemky od niekoľkých vlastníkov.
Nemocnica na Rázsochách by mala byť uvedená do prevádzky v roku 2022 a predpokladané náklady na jej výstavbu sú 263 mil. eur, náklady na rekonštrukciu Ružinova sú rátané na 80 mil. eur.
„Tieto dve nemocnice by mali byť základnými piliermi univerzitnej nemocnice,“ uviedol minister. Otázka, či súčasnú hrubú stavbu Rázsoch dokončiť alebo zbúrať a postaviť novú, je zatiaľ otvorená.
Jedna alternatíva zvažuje s pokračovaním vo výstavbe so zapracovaním zmien do stavby pred dokončením, druhá s odstránením stavby a výstavbou nového objektu nemocnice. Búracie práce ministerstvo odhaduje na 5 až 25 mil. eur, ďalšie peniaze môžu štát stáť spory kvôli pozemkom na Rázsochách, ale podľa rezortu nie sú rizikom pre výstavbu.
Ministerstvo pred PPP projektom preferuje tzv. integrovaný model riadenia, ktorého základom je štátna kontrola. Nad nemocnicou bude mať kontrolu štát, ktorý bude projekt aj financovať, prevádzku má zabezpečiť manažér poskytovania zdravotnej starostlivosti.
„Štát si obstará manažment zdravotnej starostlivosti, spoločnosť, s ktorou ministerstvo navrhne medicínsky profil nemocnice a bude vykonávať poradcu ministerstva vo vzťahu ku generálnemu projektantovi a generálnemu dodávateľovi stavby,“ uvádza predložený návrh.
Partner bude päť rokov zodpovedný za prevádzku s cieľom rozbehnúť projekt, odovzdať know-how verejnému sektoru a zabezpečiť maximálnu efektívnosť celého procesu. Dohľad nad projektom bude robiť ministerstvo.
„Tento model predstavuje integráciu medzi benefitmi PPP a tzv. tradičnou realizáciou projektu formou zadania štátnej zákazky a následnej prevádzky štátom. Na základe ekonomických analýz sa ukazuje ako najefektívnejšia zo všetkých dostupných alternatív,“ zdôraznilo ministerstvo.
T. Drucker by mal do konca budúceho roku vykonať kroky, smerujúce k realizácii investičného zámeru vrátane potrebnej dokumentácie a predložiť na rokovanie vlády materiál s rozpočtom nákladov na výstavbu na Rázsochách, a tiež takýto materiál o rekonštrukcii nemocnice v Ružinove.
Bratislavské nemocnice sa zmenia
Najväčšiu a s 240 mil. eur dlhov najzadlženejšiu slovenskú nemocnicu, súčasnú Univerzitnú nemocnicu Bratislava tvorí päť zariadení – Kramáre, Staré Mesto, Ružinov, Petržalka a Podunajské Biskupice.
Po dostavbe novej nemocnice by mali podľa T. Druckera väčšiu časť nemocnice L. Dérera na Kramároch zo 70. rokov zatvoriť. Kvôli minimálnej údržbe a modernizácii je objekt na konci funkčného cyklu. Medzi najzávažnejšie technické problémy Kramárov patrí nedostatočná kapacita elektrických rozvodov, zatekajúce strechy, veľké presklené plochy s nepriliehajúcimi kovaniami, spôsobujúce energetickú nehospodárnosť, neprimeraná rýchlosť prúdenia vzduchu vo vzduchotechnických zariadeniach.
Starostlivosť z Kramárov a čiastočne aj z Ružinova sa presunie na Rázsochy. Väčšina budov by sa mala ako prebytočný majetok predať. Zostávajúca časť by mala byť začlenená do neďalekej detskej fakultnej nemocnice, ktorá chce pre rodičov hospitalizovaných pacientov dobudovať hotelovú časť, ale aj chirurgický pavilón.
„Návrh nového riešenia je založený na dvoch nemocniciach univerzitného typu v lokalite Ružinov a Rázsochy a partneroch Univerzitnej nemocnice Bratislava – Nemocnice sv. Cyrila a Metoda, Nemocnice Staré mesto, Nemocnice sv. Michala, Nemocnice Milosrdní bratia, ktoré budú dopĺňať praktickú výučbu na vybraných pracoviskách,“ uvádza ministerský materiál.
Z Nemocnice Staré mesto, samostatná príspevková organizácia má byť Špecializovaným centrom pre liečbu nervových a duševných chorôb a geriatrického pacienta. Základ budú tvoriť dve centrá excelentnosti – jedno zamerané na komplexný manažment pacienta s náhlou cievnou mozgovou príhodou, pričom bude potrebné vybudovať neurorehabilitačné oddelenie a tiež komplexný ambulantný poliklinický trakt.
Druhým centrom bude pavilón komplexnej starostlivosti o geriatrického pacienta s priamym napojením na SVaLZ, ktoré nemocnica priamo poskytuje. Tento pavilón bude kapacitne plne vyhovovať zámeru centralizácie starostlivosti o geriatrického pacienta v Bratislave a širšom okolí, čo prispeje k skvalitneniu a zefektívneniu poskytovania zdravotnej starostlivosti o geriatrického pacienta, ktorá má svoje špecifiká.
Lôžka v tejto nemocnici budú predovšetkým neurologické, psychiatrické, internistické, geriatrické, prípadne paliatívne. Kedysi sa rátalo s tým, že areál nemocnice sa predá a mal byť z neho hotel.
V geriatrickej nemocnici v Podunajských Biskupiciach sa už ako v neziskovej organizácii ponechajú geriatrické a sociálno-zdravotné lôžka. V Biskupiciach bude oddelenie pre dlhodobo chorých, doliečovacie oddelenie, oddelenie fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie, umiestnené v súčasných priestoroch geriatrickej kliniky/oddelenia, plne vyhovujúcim štandardom chronickej starostlivosti.
V poliklinickej časti ostanú tiež všeobecné aj špecializované ambulancie regionálneho významu. Po reprofilizácii bude zachované aj laboratórium, ktoré pokryje vyšetrenia základných hematologicko-biochemických parametrov pacientov.
Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, príspevková organizácia by mala fungovať v podstate ako doteraz, ale ako mestská nemocnica by si mala ponechať súčasný rozsah starostlivosti.
Nemocnica Ružinov sa za 80. mil. eur zrekonštruuje a zmodernizuje a stane sa súčasťou univerzitnej nemocnice. Z fasády budovy opadáva obklad, má nepostačujúcu kapacitu výťahov, zastarané zariadenia na úpravu vzduchu v operačných sálach a technické a projektové riešenia neumožňujú flexibilné a efektívne využívanie lôžkového fondu. Bez tejto rekonštrukcie nie je nemocnica schopná efektívnej prevádzky, ani plánovanej reorganizácie profilu poskytovanej starostlivosti.
Počet nemocničných lôžok v Bratislave by sa mal zvýšiť, päť pracovísk má teraz 2 284 lôžok, po novom ich bude o 73 viac. Výraznejšie by mal klesnúť počet lôžok interného lekárstva, infekčnej a geo-medicíny, zruší sa súčasných 11 lôžok pracovného lekárstva, viac by malo byť lôžok dlhodobej starostlivosti – až o 117 postelí, ale aj neurochirurgie či denného stacionára.
Treba pripomenúť, že štátnej univerzitnej nemocnici bude zdatnou konkurenciou nemocnica finančnej skupiny Penta, ktorú otvorí v roku 2021 v severozápadnej lokalite na Boroch.
Časový harmonogram:
projekt prípravy stavby: marec – júl 2017
súťažné podklady do verejného obstarávania: jún 2017
akvizícia nového pozemku na umiestnenie nemocnice: máj 2017 – január 2018
verejné obstarávanie Manažment poskytovania zdravotnej starostlivosti: február 2018 – jún 2018
verejné obstarávanie generálneho projektanta: november 2018 – apríl 2019
verejné obstarávanie generálneho dodávateľa stavby: september 2020 – február 2021
začiatok stavby: február 2021
Zdroj: MZ SR
Riziká projektu:
dĺžka prípravnej fázy projektu
konkurencia nemocnice Penty na Boroch
DRG systém, ku ktorej má dôjsť do šiestich rokov a nedajú sa presne odhadnúť príjmy nemocnice
nedostatok odborného personálu
súdny spor o určenie vlastníctva k pozemkom nemocnice v Ružinove
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v novej nemocnici:
- centrum urgentnej medicíny
- oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny
- traumatologické a pohybové centrum (traumatológia, ortopédia, rehabilitácia)
- cerebrálne centrum (neurochirurgia, neurológia)
- popáleninové centrum
- chirurgické centrum (vrátane cievnej chirurgie a urológie)
- robotická chirurgia
- centrum hrudníkovej chirurgie
- transplantačné centrum
- špecializované chirurgické disciplíny (očné, orl, stomatochirurgia)
- centrum jednodňovej chirurgie
- centrum starostlivosti o matku a dieťa (pôrodnica a perinatologické oddelenie)
- vnútorné lekárstvo (vrátane geriatrie)
- onkologické centrum
- hematológia a hematoonkológia
- kardiocentrum (vrátane invazívnej kardiológie)
- rádiologické centrum (vrátane nukleárnej medicíny)
- infektológia
- ambulantné (poliklinické centrum)
- operačné sály
- laboratórne diagnostické centrum
- výučbové centrum univerzitnej nemocnice
- biomedicínske centrum univerzitnej nemocnice
Zdroj: MZ SR
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto:
archív, Zdravotnícke Noviny

Branislav Janík, Zdravotnícke noviny