Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60298

Vyhli sme sa epidémii osýpok?

V Rumunsku sa v 36 župách z celkových 42 za pár mesiacov nakazilo týmto vysoko nákazlivým vírusovým ochorením vyše 3 000 ľudí, najmä deti do štyroch rokov a takmer 20 z nich zomrelo.

Najviac postihnuté boli župy susediace s Maďarskom a epidémia osýpok prenikla i k nášmu južnému susedovi, kde ochoreli aj piati zdravotníci najmä z oddelení intenzívnej medicíny.

V EÚ vlani oznámili 4 099 prípadov osýpok, epidémie boli vo Francúzsku, v Írsku, Anglicku, vo Walese a v Taliansku, v súčasnosti majú epidémie v Rakúsku, Nemecku, Taliansku a Belgicku. Podľa hlavného hygienika Mgr. RNDr. MUDr. Jána Mikasa, PhD., vírus osýpok cirkuluje v Európe.

Riziko existuje

Slovenskí odborníci mali obavy, aby epidémia osýpok nezasiahla aj Slovensko. Naposledy sa u nás objavili na prelome rokov 1997/1998, za čo vďačíme povinnému očkovaniu proti osýpkam v bývalom Československu, zavedenom v roku 1969.

Odvtedy sa nezaznamenal žiaden autochtónny prípad ochorenia na osýpky. V roku 2011 sa vyskytli dva importované prípady a o rok neskôr jeden importovaný prípad – pacienti sa nakazili v Británii, vo Francúzsku a v Rumunsku.

Zaočkovanosť detí bola vysoká, až na úrovni vyše 99 percent. Dnes hradia očkovanie všetky tri poisťovne a v očkovacej látke dostanú deti okrem osýpok aj protilátky mumpsu a rubeoly. Očkujú sa medzi 15. a 18. mesiacom života a v 12 rokoch sú preočkované.

Ako však upozornila predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti doc. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, „počet očkovaných detí na Slovensku v posledných rokoch klesá, máme celé skupiny neočkovaných detí a riziko epidémie osýpok je dosť vysoké.“

Epidemiologička jednoznačne zdôraznila, že jediným účinným preventívnym opatrením je vakcinácia detí a rodičom odporučila, aby „počúvali názory odborníkov na očkovanie, pretože neočkované deti majú v prípade prípadnej epidémie takmer stopercentnú istotu, že na osýpky ochorejú“.

Celoslovenská úroveň zaočkovanosti je podľa údajov ÚVZ SR 94,5 percenta, ale hranica 95 percent je kritická a hrozí riziko návratu epidémií osýpok.

Úroveň zaočkovanosti 95 percent, ktorú odporúča aj SZO na dosiahnutie dostatočnej kolektívnej imunity, nedosiahli Bratislavský (92,9 %), Trenčiansky (92,1 %), Banskobystrický (94,2 %) a Košický kraj (94,6 %).

Kontaktovať pediatrov

Podľa J. Mikasa je epidemiologická situácia vo výskyte osýpok u nás priaznivá, zároveň však konštatoval, že „vzhľadom na vývoj vo výskyte osýpok v krajinách ako napr. Rumunsko alebo Maďarsko nie je úplne možné vylúčiť riziko importu osýpok na Slovensko“.

J. Mikas zdôraznil, že „ochorenie patrí k najnákazlivejším prenosným ochoreniam a rýchlo sa šíri vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva“. Úrad verejného zdravotníctva SR a jeho regionálne úrady epidemiologickú situáciu vo výskyte osýpok monitorujú v rámci Epidemiologického informačného systému SR i v rámci Európskeho systému rýchleho varovania.

Možnosť zavlečenia osýpok na Slovensku opäť otvorila problematiku očkovania i aktívne pôsobenie tzv. antivakčinačnej loby. Otvára sa diskusia aj o tom, že tak ako v mnohých štátoch EÚ či v USA, ani u nás by nemali predškolské zariadenia prijímať nezaočkované deti, zatiaľ sa však nedostala na oficiálnu úroveň.

J. Mikas odporučil rodičom, ktorí nedali zaočkovať deti práve kvôli zavádzajúcim informáciám a argumentom antivakcinačných aktivistov, aby kontaktovali pediatrov a prediskutovali možnosť zaočkovania svojich detí.

Hlavný hygienik zdôraznil aj potrebu zvýšenej ostražitosti zdravotníkov, najmä všeobecných lekárov pre deti a dorast a pre dospelých, aby v rámci diferenciálnej diagnostiky pri pozitívnych klinických príznakoch (exantémové ochorenia s horúčkou) a pri pozitívnej epidemiologickej anamnéze mysleli aj na toto ochorenie.

V tejto súvislosti ÚVZ SR listom kontaktoval SLK, SLS a ASL SR s cieľom informovať o aktuálnej situácii vo výskyte osýpok a ich možnom výskyte u nás.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60298