Pôrodné asistentky nedokážu dnes podporovať materské kompetencie tak, ako by chceli a ako si vyžadujú moderné ženy, tvrdí Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Víta preto verejnú diskusiu o posilnení ich právomocí.
Predpôrodnú a popôrodnú starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia by po novom mohli poskytovať aj pôrodné asistentky v samostatnej praxi aj v domácom prostredí mamičiek, avizovala nedávno europoslankyňa Jana Žitňanská po komunikácii s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR.
"Sme za takúto diskusiu, dokážeme oveľa viac pomáhať ženám pred a po pôrode v ich domácnostiach," povedala dnes na tlačovej konferencii v Bratislave prezidentka sesterskej komory Iveta Lazorová. Ministerstvo zdravotníctva chce o problematike ešte diskutovať.
Dnes väčšina pôrodných asistentiek podľa komory končí v nemocniciach. Legislatívne normy v súčasnosti umožňujú pôrodnej asistentke odvádzať fyziologický pôrod v zdravotníckom zariadení ústavnej starostlivosti.
Rodičky by väčšiu pomoc takýto pracovníčok uvítali, myslí si Lazorová. Poukázala však, že mnohé z nich na to nemajú peniaze, lebo prácu asistentiek v domácom prostredí hradí len jedna zdravotná poisťovňa z troch.
Ženy si tak zväčša uvedenú starostlivosť musia hradiť samy. Podľa komory nejde o lacnú záležitosť a mnoho z nich si to preto nemôže dovoliť.
Pôrodných asistentiek je v súčasnosti asi 1900. Sesterská komora si uvedomuje, že nejde o vysoký počet. Ak by ale aj iné zdravotné poisťovne zazmluvňovali pôrodné asistentky v rámci starostlivosti v domácom prostredí, záujem o túto činnosť by podľa SKSaPA stúpol.
Komora nemá obavy, že by nedokázali pokryť potreby matiek v prípade, že by sa kompetencie asistentiek v tejto oblasti posilnili v blízkom období. Myslí si, že zo začiatku by pre jednotlivé vyššie územné celky mohol byť stanovený určitý počet pôrodných asistentiek.
Asistentky nechcú nahrádzať úlohu lekárov a gynekológov, prízvukuje komora. "Naopak, dokázali by im pomôcť. Pri svojich návštevách tehotných žien a šestonedieľok vedia rozpoznať problém a odporučiť včas návštevu gynekológa," zdôraznila Lazorová.
Pôrod v domácom prostredí prináša riziká, ktoré môžu ohroziť i život novorodenca. „Matka dokáže dieťa porodiť, je to fyziologický proces, ale určite nebude mať ani vedomosti a ani sily, aby sa adekvátne postarala o bábätko. Stáva sa, že rodička nevie, že má podviazať pupočník a dieťa vystavuje riziku vykrvácania. Môže sa stať, že bábätko bude vyžadovať úkony na podporu dýchania a činnosti srdiečka,“ dodala primárka novorodeneckého oddelenia Katarína Jackuliaková z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline.
Ministerstvo zdravotníctva pripravuje návrh kompetencií pre pôrodné asistentky, v ktorom sú zohľadnené požiadavky praxe pre umožnenie výkonu pôrodnej asistencie v prirodzenom prostredí tehotnej ženy alebo šestonedieľky.
"V ďalšej fáze je však potrebná analýza možností, ako zabezpečiť výkon v praxi, aby sa zabezpečila kvalita, bezpečnosť aj dostupnosť," povedala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.
Rezort podľa nej podporuje návrhy na rozvoj služieb v domácom prostredí. Poukazuje však, že ich implementácia do praxe, vrátane nastavenia podmienok na samotný výkon, si ešte vyžaduje diskusiu naprieč odborným spektrom a určenie jasných pravidiel.
