Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269

Unikátnym zákrokom slovenských neurochirurgov sa inšpirovalo aj zahraničie

$
0
0
Špičkoví neurochirurgovia zo sveta sa snažili už dlhšie nájsť bezpečnejšiu techniku operovania hlboko uložených nádorov v časti mozgu inzula. Unikátny zákrok sa podaril tímu slovenských neurochirurgov z Neurochirurgickej kliniky Lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch. Metódou, ktorá pomáha pacientom s najčastejším nádorom mozgu, difúznym gliómom, inšpirovali už aj kolegov v zahraničí.

Nebola to náhoda

Ako povedal riaditeľ nemocnice MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH., „úspech, ktorý sa podarilo tímu dosiahnuť potvrdzuje jedinečnosť a unikátnosť tohto pracoviska. Zároveň dokazuje, že aj v skromnejších a náročných podmienkach poskytuje nemocnica kvalitnú a modernú medicínu“. Touto metódou zatiaľ operovali desať pacientov a náročné, aj desať a viachodinové operácie boli úspešné. Nová metóda umožňuje odstrániť väčšie časti mozgových nádorov s výrazne nižším rizikov trvalých následkov, napr. poškodenia reči, či ochrnutia.

Pri operáciách v inzule môže dôjsť k poškodeniu drobných, ale mimoriadne dôležitých cievok, ktoré často prechádzajú priamo cez mozgový nádor a ktoré si lekári nedokázali detailne zobraziť.

„Snažili sme sa preto o čo najkvalitnejšie zobrazenie nádorového tkaniva a o čo najprecíznejšie zobrazenie hlavných mozgových tepien pomocou 3D-sonografu. Využívali sme fúziu obrazu z viacerých ultrazvukových sond. Počas jednej operácie sme si všimli, že sa nám darí zobraziť aj drobné mozgové tepienky, čo sa vo svete považovalo za nedoriešený problém. Drvivá väčšina tých tepienok je menšia ako jeden milimeter. Najväčšie majú 1,5 milimetra, ale tie sú už raritné. Priemer je 0,45 milimetra“, vysvetlil objav operatér, doc. MUDr. Andrej Šteňo, PhD., MPH., z neurochirurgickej kliniky.

Tepny sú nezriedka absolútne neodlíšiteľné od zdravého mozgu. Slovenskí neurochirurgia však prišli na to, ako ich zobraziť, čo dokonca netušil ani výrobca prístrojov. Že pritom nešlo o náhodu, ale o objav, potvrdili potom aj ďalšie operácie, kedy sa to podarilo u každého pacienta.

Ohlasy zo sveta

„Náhoda praje pripraveným, mali sme šťastie, ale boli sme na to šťastie pripravení, museli sme vedieť, čo tam máme vidieť“, dodal A. Šteňo. Podľa neho „identifikácia drobných cievok prispieva k prevencii ich poškodenia počas odstraňovania tumoru mozgu a významne znižuje riziko ochrnutia pacienta“.

Počas operácie je možné odstrániť väčšiu časť nádoru, čo chorým predĺži plnohodnotný život a nezriedka sa vracajú do práce. Touto metódou operovali aj moderátorku komerčnej televízie Adrianu Kmotríkovú. Zahraničná štúdia ukázala, že pacienti, u ktorých sa podarilo odstrániť väčšiu časť tumoru, žili aj o desať rokov dlhšie oproti tým, kde sa to nepodarilo. Takéto nádory pritom často postihujú mladých ľudí vo veku 30 až 40 rokov.

Ako A. Šteňo povedal, „problematiku chceme ďalej skúmať a rozvíjať“. V UN Bratislava spravia ročne až 700 operácií mozgu, čo je najviac na Slovensku, pri vedomí pacienta je to až 300 operácií.

O tejto novinke informovali kolegov na celom svete v prestížnom svetovom neurochirurgickom časopise Journal of Neurosurgery, všimli si ich aj kolegovia z Harvardu. A. Šteňa mimoriadne teší, že kolegovia v nórskom Trondheime prevzali metódu slovenských neurochirurgov a už takto svojich pacientov operujú.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny
Foto: 
UNB
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269