Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60472

Hashtag v slovenskom zdravotníctve

Hashtag, ktorý mám v titulku, sa bežne používa ako tzv. jednoznačný identifikátor. Pre našu stranu je symbolom politiky, jednoznačne orientovanej na identifikáciu kľúčových problémov a presadzovanie efektívnych riešení. Tak chceme bez zbytočnej korektnosti zohrávať dôležitú úlohu v politickom ringu, zdravotníctvo nevynímajúc.

Vyrieši sa LSPP, DRG a eHealth?

Za dvadsaťtri rokov bolo veľa úsilia posunúť zdravotníctvo výraznejšie vpred, k hospodárskej efektivite a spokojnosti pacienta. Či sa to niekomu podarilo a nakoľko, zhodnotí nakoniec pacient i poskytovateľ. Problémy sa nám kumulujú jedna radosť a otázka Quo vadis, zdravotníctvo? sa postupne stala skôr trápnym klišé než výzvou na identifikáciu problémov a presadzovanie efektívnych riešení.

Od volieb ubehli už mesiace a rezort pod vedením Tomáša Druckera stále prehodnocuje rozhodnutia predchádzajúceho vedenia. Na prvý pohľad to nie je zlá stratégia, no spôsobuje spomalenie a v niektorých prípadoch aj zastavenie rozbehnutých projektov.

Jedným z projektov, ktorý prešľapuje na mieste, je projekt novej nemocnice v Bratislave. Dozvedeli sme sa, že veľká nemocnica s kompletne vybaveným kampusom pre študentov lekárskej fakulty sa stavať nebude. Namiesto nej by sa mali vybudovať dve menšie po 600 lôžok v dostupnejších lokalitách.

Ak však bude ministerstvo dlho otáľať s konečným rozhodnutím, novú nemocnicu postaví finančná skupina Penta, ktorá už podobný projekt avizovala.

Ministerstvo čelí i problému vo VšZP. Najväčšia poisťovňa skončila podľa nezávislého auditu v obrovskej strate, pričom si staré vedenie vyplácalo odmeny za dobrý hospodársky výsledok. Veríme, že minister zodpovedne prešetrí hospodárenie VšZP a vyvodí personálnu aj finančnú zodpovednosť.

Vzhľadom na rozsah spôsobenej škody by sa mali okrem ministra angažovať aj orgány činné v trestnom konaní a zvážiť trestnoprávnu zodpovednosť zainteresovaných.

Za obrovskú výzvu pre T. Druckera považujeme tiež efektívne vyriešenie problematiky LSPP. Zákon núti pracovať lekárov za neadekvátne ohodnotenie u cudzieho zamestnávateľa, čo je problém hraničiaci s ústavným právom.

Navrhujeme zrušiť povinnosť lekárov slúžiť a rozšíriť možnosť slúžiť na pohotovostiach aj pre lekárov iných odborností a v konečnom dôsledku zlúčiť pohotovosti s urgentnými príjmami v nemocniciach, kde je to možné.

Na miestach, kde nie je stanica LSPP vyťažená, navrhujeme obmedziť jej činnosť do určitej nočnej hodiny. Pokojne sa však môže stať, že poisťovňa odmietne uzavrieť zmluvu s tými stanicami LSPP, ktoré nebudú pracovať v nepretržitom režime.

Preto navrhujeme zaviesť zákonnú povinnosť poisťovne uzavrieť zmluvu aj s tými LSPP, ktorých činnosť bude obmedzená do určitej hodiny z dôvodu zabezpečenia dostupnosti pre pacienta, ale s vyhodnotenou slabou vyťaženosťou v noci.

Navrhujeme tiež legislatívne upraviť garanciu minimálnej úhrady poisťovne na činnosť pohotovostí. Nemyslíme si, že výška úhrady na ich činnosť je iba vecou poisťovne, veď zodpovednosť za dostupnosť LSPP, stanovenie diagnózy a adekvátnu liečbu pacienta má štát, nie poisťovňa. Týmito krokmi by sa nám konečne podarilo posunúť pacienta do pozície priority zdravotníctva.

Nezatvárať oči pred problémom

Otrepanou frázou rezortu zdravotníctva sa už stalo zavedenie DRG a eHealth. Doterajšia implementácia stála nemalé peniaze a výsledok zatiaľ nijako nezodpovedá vynaloženým prostriedkom. Tempo implementácie kritizoval aj minister.

Prajeme mu, aby to bol konečne on, kto zavedie nezdeformovaný DRG a eHealth do praxe v tomto volebnom období. Problémom zdravotníctva, s ktorým sa minister bude musieť popasovať, je aj nadspotreba liekov a duplicita vyšetrení.

Nepovažujeme však za správne zavádzať obmedzenia vo forme limitov na preskripcie liekov a laboratórnych vyšetrení, hradených z verejného zdravotného poistenia bez adekvátnej náhrady, resp. ponuky, ako tieto obmedzenia za určitých okolností obísť, resp. zrušiť.

Bude to len ďalšia neviditeľná palica na poskytovateľov i pacientov. A nepomôže ani neustále opakovaná fráza, že je potrebné manažovať pacienta.

Veľa poskytovateľov „manažuje“ pacienta tak, že ho objednáva na niekoľko mesiacov dopredu z dôvodu maximálnych úhrad (limitov) na zdravotnú starostlivosť. A to sa bavíme aj pri diagnostických postupoch pri onkologických ochoreniach.

Netvárme sa, že to tak nie je, pretože zatváranie očí pred týmto problémom je už naozaj prisilná káva. Ak sa má zdravotníctvo naozaj držať hesla hodnota za peniaze, limitmi a obmedzeniami vo verejnom zdravotnom systéme nič nedosiahneme alebo dosiahneme iba krátkodobý efekt.

Verejnými financiami by sa nemalo plytvať, tak doprajme každému pacientovi, aby pri stanovení istého obmedzenia vo verejnom zdravotnom poistení mal možnosť priplatiť si a obmedzenia týmto spôsobom obísť. Napríklad by nemusel čakať na vyšetrenie a liečbu niekoľko mesiacov z dôvodov, za ktoré sám nemôže.

Pretože čas sú peniaze pre poskytovateľa i pacienta. Preto považujeme za vhodné zaviesť na náš trh nový poisťovací produkt, tzv. doplnkové zdravotné poistenie, ktoré by prinieslo súkromné peniaze do zdravotníctva. Aby sa systém finančného pripoistenia nezneužíval, je nevyhnutné konečne zaviesť diagnosticko-liečebné postupy pri skupinách chorôb, ktoré by plynule nadväzovali na DRG.

Pacient by vedel, na čo má nárok z verejného zdravotného poistenia a lekár by mal možnosť, právo, resp. povinnosť adekvátne liečiť. Aj týmto krokom by sa postavenie pacienta v zdravotníctve výrazne zlepšilo.

Na systémové zmeny v zdravotníctve nestačí mať iba politické krytie. Treba mať riešenia a odvahu. Hashtag má odvahu aj odborníkov s efektívnymi riešeniami pre zdravotníctvo.

Preto sme odhodlaní pravidelne prispievať zmysluplnými návrhmi, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať príliš odvážne, ale presne také riešenia zdravotníctvo potrebuje. Konzervovať status quo v zdravotníctve nemá zmysel ani z hľadiska pacienta, ani z aspektu ekonomickej efektivity.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Image may be NSFW.
Clik here to view.
MUDr. Martin Starzyk, PhD., MBA, Strana #sieť

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60472