Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60372

Posviatočná bolesť brucha? Pomôžu aj bylinky

Rumanček kamilkový

Keď ste na množstve zemiakového šalátu alebo sladkých zákuskov nešetrili a žalúdok preto protestuje, pomôžte mu rumančekovým čajom. Je to stará osvedčená klasika, na ktorú sa už, žiaľ, zabúda. Pritom rumanček rýchlo upokojí podráždený žalúdok a zbaví vás aj nepríjemnej plynatosti. Aj tá je typickým spoločníkom sviatočných dní. Na prípravu rumančekového čaju potrebujete jednu lyžičku čajoviny, dva a pol decilitra vody a päť až desať minút lúhovania. Čaj sŕkajte teplý dva až trikrát denne, aj vtedy, keď vás obťažuje pálenie záhy. Ak sa vám uľaví, nevrhnite sa znova na majonézový šalát a rezne. Potrebujete diétnejší režim.

Harmanček, ako sa rumanček tiež nazýva, neulahodí len tráviacej sústave, upokojí aj podráždené nervy. K tomu prispieva aj jeho nezameniteľná aróma, ktorá krásne rozvonia sviatočnú domácnosť. Lieči aj zápaly ústnej dutiny, hltana a slizníc. Pomôže tiež imunite a popíjať by ste ho mali aj pri prechladnutí či menštruačných kŕčoch.
Z harmančeka si nepripravujte iba lahodný čaj. Pomáha aj v podobe teplého zábalu. Najmä vtedy, ak vás obťažujú bolesti brucha. Pripravte si silnejší odvar, ešte do horúceho namočte malý uterák a potom si ho čo najteplejší priložte na brucho. V prípade, že bolesti hneď neprejdú, postup opakujte. 

Repík lekársky

V čase hodov a následných problémov vám pomôže aj táto prastará bylinka so širokým spektrom využitia. Repíkový odvar uľaví pri problémoch s trávením, lieči žalúdočný a dvanástnikový vred. Siahnite po ňom tiež vtedy, ak vás trápi zápal žalúdočnej sliznice, zápal čriev a žlčníka. Bylinka povzbudzuje aj činnosť pečene a prospieva i pri pečeňových chorobách, mononukleóze alebo cirhóze.

Pomáha tiež pri žlčníkových kameňoch a piesku. Rovnako pri chorobách močových ciest. Ak vás niečo z toho trápi, proti neduhu zabojujte repíkovým čajom. Potrebujete dve čajové lyžičky sušených byliniek, tri decilitre vriacej vody a pätnásť minút lúhovania. Pite ho teplý pred jedlom. Repík vás neoslobodí iba od tráviacich problémov. Dá do poriadku aj zle hojace sa rany a kožné ochorenia. V tom prípade si však vyrobte silnejší odvar z dvoch polievkových lyžíc byliniek, dvoch decilitrov vody. Lúhujte dvadsať minút. Do odvaru namočte gázu a prikladajte na poškodené miesto. Alebo odvar použite ako kloktadlo pri presilených a chorých hlasivkách či boľavom hrdle. Rýchlo sa vám uľaví.

Palina pravá

Je veľká pomocníčka pri tráviacich ťažkostiach. Ale pozor! Siahnite po nej až vtedy, ak stopercentne viete, že nie ste na palinu alergickí. Je to veľmi silný alergén. Táto bylinka podporuje a uľahčuje trávenie. Pomáha pri pokazenom a podráždenom žalúdku, podporuje funkciu pečene a žalúdka. Povzbudzuje vylučovanie žalúdočných štiav a je tiež veľká bojovníčka proti plynatosti. Na prípravu čaju potrebujete jednu čajovú lyžičku sušenej paliny. Lúhujte päť, nanajvýš desať minút a popíjajte trikrát denne maximálne dva týždne, potom si dajte trojtýždňovú pauzu.

Ak vás odradí prílišná horkosť paliny, skombinujte ju v rovnakom pomere s mätou piepornou, rumančekom kamilkovým a vňaťou benedikta lekárskeho. Dve lyžice zmesi zalejte pollitrom vriacej vody a lúhujte dvadsať minút.

Pri problémoch pite v malých množstvách počas celého dňa a nezabudnite na šetriacu diétu. Prvé dva dni  konzumujte ryžový vývar, neskôr si dajte sucháre a staršie pečivo s maslom. Až potom postupne pridávajte nedráždivé a nekorenené pokrmy.
Pozor! Paline sa vyhnite počas tehotenstva, ak trpíte epilepsiou a neodporúča sa ani pri žalúdočných vredoch a gastritíde. Pri jej užívaní je dôležité dodržať dávkovanie! Menšie dávky pomáhajú, vyššie môžu byť škodlivé.

Púpava lekárska

Čaj z koreňa púpavy tiež skvelo naštartuje trávenie. Na prípravu jednej šálky čaju potrebujete jednu čajovú lyžičku sušeného koreňa a dva decilitre vody. Koreň však nestačí lúhovať, musíte ho povariť aspoň desať minút. Odvar pite dva-, trikrát denne štvrťhodinu pred jedlom. Oslobodí vás aj od kŕčov v žlčových cestách, upraví tvorbu žlče a tráviacich štiav a pomáha tiež pri zápalových ochoreniach pečene.
Pozor! Ak vám diagnostikovali zápal žlčovodov, vyhnite sa mu.

Zázvor

Nebojte sa jeho pikantnosti. Nie je to nepriateľ trávenia. Ale len vtedy, ak to s jeho množstvom príliš nepreháňate. Naordinujte si ho, ak vám pomalšie trávi, obťažujú vás nevoľnosti a problémy so žalúdočnými šťavami. Vďaka nemu dáte zbohom i páleniu za hrudnou kosťou. Na prípravu čaju potrebujete asi tri väčšie plátky zázvoru a štvrť litra vriacej vody. Kúsky zázvoru päť minút povarte a nechajte pár minút lúhovať. Pikantný nápoj pite dvadsať minút pred jedlom. Dožičte si ho aj vtedy, ak vás trápi kašeľ a bolesť hrdla. Zaháňa tiež hnačku. Ak chcete zmenu, zázvorový čaj vylepšite dvomi lyžicami sušenej mäty piepornej, niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy a lyžicou medu.

Na žlčník a pečeň 

Rebríček

Čaj z neho nezaháňa iba ženské ťažkosti, ale pomáha aj pri tráviacich problémoch. Predovšetkým so žlčníkom a pečeňou. Ak to dôverne poznáte, pripravte si čaj z dvoch lyžičiek sušeného rebríčka, ktorý zalejte dvomi decilitrami vriacej vody. Lúhujte päť minút, popíjajte teplý dva- až trikrát denne a čakajte úľavu.

Zemežlč menšia

Ak ste si tučnými jedlami podráždili žlčník, siahnite po tejto bylinke. Dva-, trikrát denne zalejte jednu až dve čajové lyžičky sušenej zemežlče dvomi decilitrami vriacej vody, nechajte päť až sedem minút lúhovať a pite polhodinu pred jedlom. Čaj je síce horký, ale skúste sa premôcť, uľaví sa vám. Navyše povzbudí trávenie, vylučovanie žlče aj tráviacich štiav a zlepšuje tiež peristaltiku čriev. Zemežlčový čaj naštartuje aj chuť do jedla a hračkou je preň aj pálenie záhy.

Čakanka obyčajná

Povzbudzuje činnosť tráviacich orgánov a provokuje vylučovanie tráviacich štiav. Dve čajové lyžičky usušenej čajoviny zalejte tromi decilitrami vriacej vody. Čaj nechajte postáť štvrťhodinu a pite dva-, trikrát denne. Lieči chronické choroby žlčníka a pečene, tiež zápaly žalúdka a zlepšuje činnosť pečeňových buniek aj chuť do jedla. Čaj môžete vylepšiť pridaním mäty, rumančeka alebo repíka. 


Na plynatosť

Mäta pieporná

Ak sa cítite ako balón a aj trávenie sa zaseklo, uvarte si aspoň liter mätového čaju. Najchutnejší je z čerstvej mäty piepornej, preto si ju vysaďte doma aj do črepníka. Na prípravu čaju potrebujete štyri stonky čerstvej mäty, tie nechajte vo vode odstáť desať až pätnásť minút. Ak máte poruke iba sušenú mätu, na prípravu čaju potrebujete dve lyžice byliniek. Lúhuje ich však o polovicu kratší čas, sušená mäta má intenzívnejšiu chuť.

Čaj s pepermintovou chuťou popíjajte v období problému hoci aj celý deň. Nesladený alebo ochutený lyžicou medu s niekoľkými kvapkami citróna. Mätový čaj vám nenakopne len trávenie, ale tiež vás preberie, lebo zaháňa únavu. Navyše zastavuje vracanie a zažehnáva aj žalúdočné či črevné kŕče. Skvelo chutí v kombinácii s rumančekom, medovkou či rozmarínom. Bylinky vždy miešajte v pomere jedna k jednej.

Rasca lúčna

Rascovým odvarom sa v minulosti bežne bojovalo proti plynatosti. Dnes sa už na to príliš nemyslí, čo je škoda, pretože rasca ju veľmi rýchlo spacifikuje. Na prípravu odvaru potrebujete pol lyžičky rasce. Zalejte ju dvomi decilitrami vriacej vody a nechajte päť až desať minút lúhovať. Preceďte a v období problémov pite dvakrát denne.

Fenikel obyčajný

Úľavu od plynatosti vám poskytne aj feniklový čaj. Na jeho prípravu potrebujete jednu lyžičku semienok. Pred použitím ich trochu podrvte,  uvoľní sa z nich viac účinných látok. Semienka zalejte pollitrom vriacej vody, lúhujte desať až pätnásť minút a čaj popíjajte po jedle teplý.

Kyslomliečne nápoje

Ak vás trápi plynatosť, pomôcť vám môžu aj kyslomliečne nápoje s obsahom prospešných probiotických kultúr. Sliznica hrubého čreva ich priam miluje, pretože ju posilňujú a zlepšujú jej činnosť. Časté konzumovanie týchto nápojov vás môže zbaviť zápchy, plynatosti, celkovo zlepší činnosť tráviacej sústavy, znižuje krvný tlak a hladinu zlého cholesterolu. Ak si už budete vyberať, siahnite hlavne po kefíre. Ak môžete, tento super zdravý nápoj si vyrábajte doma z kefírových zŕn. Oplatí sa. Poskytne vám vitamíny skupiny B a ďalšie cenné látky, ktoré prospejú nielen črevnej mikroflóre, ale aj imunite.

Pohyb

Ak sa cítite ako balón, mali by ste zmeniť jedálniček. Situáciu totiž ešte zhoršia tučné, korenisté jedlá a kopce sladkostí. Vynechať by ste mali aj alkohol a namiesto neho popíjajte vodu. A nezabudnite na pohyb. Urýchli trávenie, zbaví vás plynatosti a ak vás k tomu prekvapila aj zápcha, rozhýbe spomalené črevá. Nemusíte začať trénovať ako o život, na začiatok bohato postačí prechádzka každý deň alebo aspoň každý druhý deň.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
FIT magazín
Foto: 
archív
Image may be NSFW.
Clik here to view.
FIT magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60372