Pozitívne ohlasy vyvolalo nové ustanovenie Trestného zákona, podľa ktorého bude za útok na zdravotníka vyšší trest nielen u záchranárov, ale aj medzi lekármi či sestrami. Aj títo zdravotnícki pracovníci sa podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory MUDr. Mariana Kollára stretávajú s agresivitou pacientov či ich príbuzných. Komory zdravotníkov po takejto zmene volali roky.
Častým sprievodným javom bolo podľa Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov v prípadoch útokov na zdravotníkov i nebezpečné vyhrážanie pacientov a ďalších zúčastnených osôb, pričom boli zdokumentované vyhrážania sa s použitím strelnej zbrane a ďalších „chladných“ zbraní. Ako komora uvádza, napádané boli rovnako sestry v nemocniciach či ambulanciách, ako aj ďalší zdravotníci.
Komora verí, že legislatívna úprava, ktorá umožňuje v prípade útoku na zdravotníka uložiť vyšší trest, odradí prípadných útočníkov a v prípade vykonania útoku zabezpečí spravodlivý trest pre páchateľov. „Zdravotník pri výkone povolania prichádza pacientovi pomáhať, a nie chrániť svoju bezpečnosť a zdravie,“ zhrnula komora.
Najmä alkohol a drogy
Ako povedal viceprezident Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., prijatá úprava je zadosťučinením pre zdravotníkov v teréne, ktorí sú častejšie terčom útokov ako zdravotníci v zdravotníckych zariadeniach. Podľa neho až 80 percent záchranárov a lekárov v záchrannej zdravotnej službe zažilo fyzický útok a až 76 percent pracovníkov záchraniek uvádza, že agresívnych pacientov pribúda.
Ako V. Dobiáš dodal, výskyt útokov na záchranárov či lekárov záchraniek kolíše podľa lokalít. „Viac napadnutí je vo veľkých mestách a v komunitách neprispôsobivých. Útočník je takmer vždy pod vplyvom alkoholu alebo drog, zriedkavejšie je príčinou psychické ochorenie či demencia so zmätenosťou u starších ľudí,“ vysvetlil V. Dobiáš. Podľa neho je štatistický výskyt asi dva až štyri pokusy o fyzický útok alebo priamo kontakt agresora so zdravotníkom na tisíc výjazdov. Verbálnych útokov je asi päťkrát viac.
Verbálne útoky každý deň
Ako informovala hovorkyňa Falck Alena Lacyková-Krčová, má v posledných rokoch agresivita pacientov, resp. ich príbuzných voči záchranárom stúpajúcu tendenciu. Môže za ňu najmä alkohol, psychické ochorenia či psychotropné látky.
„Takmer každý deň zaznamenávame verbálne útoky, fyzické sú ojedinelé. Falck Záchranná má vypracované pravidlá, ktorými sa pri stretnutí s agresívnym pacientom či násilníckymi príbuznými riadia záchranári, vodiči aj lekári. Sú špeciálne trénovaní, aby vedeli správne reagovať v kritickej situácii. Využívajú psychologické techniky, ktorých základom je komunikácia,“ uviedla A. Lacyková-Krčová.
Ak to však podľa nej nestačí, záchranárom môže na výjazde asistovať polícia, prípadne je policajt prítomný počas prevozu agresívneho pacienta v sanitke. „Niekedy zlyhajú i preventívne opatrenia. Zatiaľ najzávažnejší prípad agresivity pacienta bol v Trnave, keď opitý pacient napadol nášho lekára z posádky RLP a začal ho škrtiť. Neskôr fyzicky zaútočil aj na privolaných policajtov,“ povedala.
Incident skončil podaním trestného oznámenia lekára na pacienta. Ako hovorkyňa ďalej zdôraznila, záchranári bez ohľadu na dennú či nočnú hodinu zachraňujú ľudské životy, sú konfrontovaní s neľahkými podmienkami práce a bojujú s časom. „Vyššiu právnu ochranu pre nich jednoznačne vítame. Veríme, že ak aj nedokáže úplne odstrániť riziko útokov na záchranárov, môže ho aspoň do istej miery eliminovať,“ zhrnula A. Lacyková-Krčová.
Potrebný zákon
Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov SR MUDr. Mariána Šótha sa roky snažia o upevňovanie vzťahu lekár – pacient, a to tak z pohľadu správnej diagnostiky a nastavenia účinnej liečby, ako aj z pohľadu legislatívnych zmien zdravotného systému tak, aby bol v prospech lekára i pacienta. „V súčasnosti však zaznamenávame zvýšené požiadavky na prácu lekárov v teréne, ktoré v istých situáciách ohrozujú výkon a bezpečnosť zdravotníkov. V tejto súvislosti vnímame zákon za veľmi potrebný a vítame vyššiu právnu ochranu zdravotníkov,“ dodal M. Šóth.
V priebehu posledných rokov má asociácia informácie o napadnutí lekárov a zdravotníkov najmä počas výkonu výjazdových služieb, keď je privolaná záchranná služba na mieste skôr ako policajné zložky. „Sám viem o prípade takéhoto správania sa voči lekárovi. Preto aj ja, ako lekár na výjazdovej LSPP, vnímam toto rozhodnutie s uspokojením. Legislatívna úprava správanie niektorých obyvateľov nezmení, ale možno pocit lekára bude pokojnejší,“ dodal M. Šóth.
Nárast agresívneho správania sa niektorých pacientov je podľa neho sprievodným javom i v ambulanciách. „Sme napádaní, aj naše sestry, preto som presvedčený, že štatút chránenej osoby prinesie väčší pokoj pre prácu. Predpokladám, že zákon pamätá aj na sestry v ADOS, ktoré tak isto nesú kožu na trh a často sa stáva, že sú konfrontované s hrubým správaním pacientov,“ povedal M. Šóth.
Zmenu vníma aj ako začiatok zmeny postoja spoločnosti k zdravotníkom. Prezident SS VPL MUDr. Peter Makara, MPH, verí, že povedomie pacientov o možnom postihnutí za útoky na zdravotníkov ich v podobných „akciách“ zabrzdí.
„Verím, že podobne si budú v našich ambulanciách dávať pozor aj agresívni príbuzní, keď budú vedieť, že sme chránení ako policajti, či hasiči,“ dodal P. Makara, ktorý sa zatiaľ s fyzickým útokom ešte nestretol. „Vždy sa snažím komunikáciu nevyhrocovať a zvládnuť ju aj v neštandardných situáciách,“ povedal prezident SS VPL.
Komentuje
MUDr. Marian Kollár, prezident SLK
SLK prijala pozitívne ustanovenie, v zmysle ktorého sa zdravotník stáva pri výkone povolania chránenou osobou. Lekári, ale aj ďalší zdravotníci sa v praxi čoraz častejšie stretávajú s agresivitou niektorých pacientov, s vyhrážkami, dokonca sú zaznamenané prípady napadnutia a inzultácie zdravotníkov pri výkone ich povolania. Výkon povolania sa stáva čoraz nebezpečnejší, a preto legislatívne zabezpečenie väčšej spoločenskej ochrany zdravotníkov pri výkone povolania je absolútne prirodzené.
Aj my lekári máme bohaté skúsenosti z množstvom prípadov fyzických napadnutí, ako i častými vyhrážkami rôznymi formami. Napádaní sú rovnako zdravotníci v nemocniciach, v ambulanciách alebo na výjazdoch. Komora bez diskusie podporila iniciatívu komory záchranárov o novelu Trestného zákona, ktorá by priznala postavenie chránenej osoby zdravotníkovi pri výkone povolania.
Chcem vysloviť uznanie predovšetkým komore záchranárov ako iniciátorovi zmeny, ale i ostatným komorám, ktoré sa pridali k iniciatíve a deklarovali potrebu viac chrániť túto profesiu pri výkone povolania. Sú to práve zdravotníci, ktorí sa neraz aj svojím zdravím vystavujú riziku ataku zo strany postihnutých osôb, ktorým sa snažia pomôcť. Ďakujeme aj poslancom, že pochopili správne úlohu, zodpovednosť, ale predovšetkým riziko povolania zdravotníkov a schválili zákon, ktorý prispeje k ich lepšej ochrane pri výkone povolania.
