Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269

Rezort chce sťažiť špekulatívny vývoz liekov, ktoré potrebujeme

$
0
0
Lieky na predchádzanie či liečbu krvných zrazenín, antikoagulačné lieky určené na náhle trombózy, žilové trombózy, embóliu, pooperačné stavy pacientov, či inzulíny, vakcíny.

To je iba zlomok z tisícky liekov, ktoré lekárnici nedokážu pre pacientov zohnať. Zo Slovenska sa vlani vyviezlo takmer 2 mil. balení liekov.

Viac ako 3 000 hlásení

SLeK spolu s Asociáciou na ochranu práv pacientov SR spustili projekt Nedostupné lieky. Reaguje na problémy pacientov, ktorí sa zúfalo snažia zohnať liek. Zapojilo sa doň zatiaľ 269 lekární.

Pacienti v nich za sedem mesiacov podali až 3 400 hlásení o chýbajúcich liekoch. „Veríme, že v najbližších týždňoch ešte narastie počet zapojených lekární. Pomôžu nám tak zozbierať jednoznačné dáta potvrdzujúce, ktoré lieky chýbajú. Budú aj základom pre diskusiu s novým vedením rezortu a ďalšími orgánmi o tom, ako situáciu riešiť,“ povedal prezident SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ.

Najaktívnejší sú pacienti v Prešovskom kraji, kde na jednu lekáreň zapojenú v hlasovaní pripadá 24 oznámení.

Prvé stretnutia

Ako informovala hovorkyňa MZ SR Stanislava Pondelová, rezort sa už teraz stretáva s kľúčovými zainteresovanými subjektmi ako ŠÚKL, farmaceutické spoločnosti, lekárnici, zdravotnícke zariadenia s cieľom nájsť riešenie, ktoré zabezpečí dostupnosť a dostatok liekov pre pacientov.

Naposledy rokoval minister Tomáš Drucker s predstaviteľmi SLeK 16. mája. „Uvedomujeme si, že bude potrebné prijať také pravidlá, aby sme reexportom dokázali maximálne zamedziť. Problém nedostupnosti liekov aktívne riešime. Stransparentnenie celého toku liekov s cieľom prijatia opatrení na zvýšenie efektivity pri nakladaní s verejnými zdrojmi definuje aj program vlády v zdravotníctve,“ uviedla S. Pondelová.

Ministerstvo pripravuje zmeny, ktorých cieľom bude sťažiť špekulatívny vývoz liekov, ktoré pacienti potrebujú. „Rezort postupne analyzuje návrhy jednotlivých subjektov, po ich preštudovaní k nim zaujme podrobnejšie stanovisko. Problematiku reexportu a nedostatku liekov vnímame v súvislostiach a chceme ju riešiť v záujme Slovenska,“ vysvetlila.

Ako dodala, minister zdravotníctva chce otvoriť túto tému aj v rámci osobných neformálnych rozhovorov počas nášho predsedníctva Rady EÚ, lebo ide o problém, s ktorým zápasí viac krajín únie.

Ako postupuje ŠÚKL

Povinnosťou distribútorov liekov je v zmysle zákona oznámiť ŠÚKL zámer vyviezť liek, nahlásiť plánovaný vývoz lieku s uvedením presných šarží, počtu balení a krajiny, kam plánuje liek vyviezť, ako aj povinnosť nahlásiť ŠÚKL údaje o zrealizovanom vývoze.

„Pri inšpekčnej činnosti inšpektori ústavu preverujú plnenie týchto povinností. ŠÚKL vykonal vlani okrem priebežných inšpekcií aj päť cielených, zameraných na dodržiavanie povinností distribútorov pri vývoze liekov. Zistili sme porušenie zákona v troch prípadoch, na základe čoho sme na MZ SR, ako kompetentný orgán, podali návrh na začatie správneho konania voči distribučným spoločnostiam,“ uviedla Diana Madarászová zo ŠÚKL.

Ústav monitoruje a analyzuje dostupnosť liekov na dennej báze nielen na podnet pacienta, lekára alebo lekárnika, ale aj na základe vlastnej kontrolnej činnosti.

„Pri analýzach dostupnosti liekov využívame interný databázový systém, ktorý nám na základe údajov o dovoze, spotrebe a plánovanom vývoze identifikuje kritické lieky. Po konzultáciách s hlavnými odborníkmi a potvrdení ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti okamžite vydávame rozhodnutia o nepovolení vývozu,“ dodala D. Madarászová.

Potvrdila, že ŠÚKL úzko spolupracuje s MZ SR a aj v týchto dňoch prebiehajú intenzívne rokovania.

Nedostupné lieky môžu lekárnici i pacienti anonymne oznamovať po celom Slovensku. Zozbierané údaje umožnia odpovedať na otázku, prečo tieto lieky chýbajú.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269