Na totálne endoprotézy čakajú slovenskí pacienti v priemere sedem mesiacov. Fakultná nemocnica FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici sa rozhodla lehoty skrátiť. Nový kĺb sľubujú do dvoch mesiacov.
„Či už pacienti pochádzajú z Banskobystrického kraja alebo z iného regiónu Slovenska, ak sa rozhodnú podstúpiť zákrok vo FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici dostanú termín operácie najneskôr do dvoch mesiacov“, uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.
Nemocnici sa podarilo vďaka prijatým opatreniam skrátiť čakanie pacientov na nové kĺby o 16 mesiacov. Ešte v roku 2013 tu operovali pacientov, ktorí čakali na zákrok v priemere jeden a pol roka.
Nový fenomén
Výmena kĺbu je pre pacienta náročný zákrok, ktorý ho z bežného života vytrhne na niekoľko mesiacov. Po operácií ho čaká minimálne trojmesačná práceneschopnosť. V niektorých prípadoch sa môže vrátiť ku každodenným aktivitám až po pol roku.
„V súvislosti so skrátenými dobami čakania na termín zákroku sa stretávame s novým fenoménom. Pacienti nie sú na krátke termíny operácií pripravení a majú snahu termíny operácií odkladať z rôznych pracovných, či súkromných dôvodov. V nemalej miere je počet plánovaných operácií ovplyvnený aj kontraindikáciami po zdravotnej stránke u pomerne vysokého počtu plánovaných operácií, ktoré sú nám známe až po, resp. počas uskutočňovania predoperačných vyšetrení,“ uvádza najnovšie skúsenosti primár oddelenia ortopédie Marián Hlaváč.
Aj z iných regiónov
Pacient nemusí čakať mesiace na zákrok len preto, že chce byť operovaný v najbližšej nemocnici. Má možnosť vybrať si zdravotnícke zariadenie, ktoré mu poskytne najlepšie podmienky.
O priaznivých čakacích lehotách nemocnica informovala aj zdravotné poisťovne. „Pretože tie môžu v záujme skrátenia lehoty na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti pacientovi navrhnúť jej poskytnutie u iného poskytovateľa, s ktorým má uzatvorenú zmluvu,“ približuje riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.
Rehabilitačný program a operatér podľa výberu
Pre pacientov po totálnych endoprotézach zaviedli banskobystrický ortopédi v roku 2015 novinku - rehabilitačný videoprogram. Včasnú a správnu rehabilitáciu tak okrem fyzioterapeuta zabezpečí edukačné video s cvikmi, ktoré pacient sleduje na TV obrazovke na svojej izbe niekoľkokrát za deň.
Ortopedickí pacienti, ktorí prejavia záujem, môžu stráviť hospitalizáciu v komfortnejšom prostredí nadštandardnej izby. A tak isto si môžu vybrať lekára, ktorý ich bude operovať. Obe služby nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia a pacient si ich dopláca. Kĺbovú náhradu voperovali v roku 2015 spolu 1048 pacientom.
Rooseveltova nemocnica nevytvára čakacie listiny ani na ostatné výkony definované Vyhláškou MZ SR a všetky plánované výkony sú lekári schopní zrealizovať do troch mesiacov.
