Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

Hypertenzia a ochorenie žíl spolu súvisia

$
0
0
Kŕčové žily a chronické žilové ochorenie patria medzi najčastejšie chronické stavy vo vyspelých populáciách a Slovensko nie je výnimka. Druhým najčastejších chronickým ochorením je práve vysoký krvný tlak.

Aj preto naši odborníci hľadali vzájomnú súvislosť, vzťah medzi artériovou hypertenziou (AH) a chronickým venóznym ochorením (CHVO). Zistili, že až 82 percent pacientov s AH má aj CHVO.

Prieskum

V roku 2014 uskutočnili u nás prieskum na vzorke 5 382 pacientov. „Až 69 percent pacientov malo príznaky chronického venózneho ochorenia, pričom 43 percent pacientov malo príznaky choroby prítomné menej ako 5 rokov a 10 percent viac ako desať rokov,“ vysvetlila predsedníčka Slovenskej angiologickej spoločnosti SLS prof. MUDr. Viera Štvrtinová, CSc.

Ako dodala, najčastejšie u pacientov prevládali klasické kŕčové žily, až v 38 percentách. „Avšak 32 percent malo opúchanie, čo je vysoké číslo. U viac ako polovice z nich prichádzalo opúchanie večer a iba okolo členkov,“ dodala V. Štvrtinová.

U 57 percent pacientov bola prítomná AH, z toho u 13 percent pretrvávala viac ako desať rokov. Zistili teda dôležitú súvislosť medzi AH a CHVO. „Až 82 percent pacientov, ktorí mali vysoký krvný tlak boli zároveň pacientmi s CHVO. U tých, ktorí nemali CHVO bola AH iba v 17 percentách,“ spresnila.

Podľa nej sa ukázala i významná súvislosť medzi dĺžkou trvania AH a symptómami CHVO. Čím dlhšie bola AH prítomná, tým bolo aj vyššie štádium CHVO. V. Štvrtinová pred rokmi taktiež sledovala populáciu 700 žien v jednom obchodnom dome v Bratislave. „Ženy s varixami mali zároveň v oveľa vyššom percente aj hypertenziu,“ zhrnula V. Štvrtinová.

Domáce recepty

Venózne ochorenie sprevádzajú viaceré mýty a mnohí si ho „liečia“ sami výživovými doplnkami, mastičkami, obkladmi či „babskými receptami“. Ako povedala všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Diana Ganajová, pacienti sa spoliehajú na rôzne obklady a extrakty, ako cesnakový extrakt, jablčný ocot, zelené paradajky, kapustné listy, bravčovú masť či liečenie vredov predkolenia plátkami domácej údenej slaniny.

Ako príklad spomenula D. Ganajová pacientku s pozitívnou rodinnou anamnézou na CHVO. „Od puberty mala postupne sa zhoršujúce ťažkosti s nohami. Problém riešila hlavne z estetického hľadiska (metličky, vejáriky, fialovomodrasté žilky). Pocit ťažkých nôh pripisovala spôsobu života, keďže pracuje prevažne v stoji ako predavačka,“ doplnila D. Ganajová.

Dva roky si aplikovala balzam z citrónov, olivového oleja, odvar z listov pagaštanu konského a škorice, masírovala sa masťou z jazveca. Do stravy zaradila dennú dávku pohánky. „Vzhľadom na neúspech prírodnej liečby, dokonca postupné zhoršovanie ťažkostí a pribúdanie nových žiliek, pacientka navštívila všeobecného lekára, odoslaná bola na angiologické vyšetrenie,“ zhrnula.

Pacientka nakoniec začala užívať venofarmaká, podstúpila sklerotizáciu, pravidelne nosí kompresívne pančuchy.

Aj tento rok je možné už po štvrtý raz navštíviť pojazdnú ambulanciu, kde angiológovia vyšetria žily. V spolupráci s Hnutím za zdravé nohy zastavia v 46 mestách. Roadshow začala 25. apríla v Pezinku a potrvá do konca júna.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229