Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60298

​Pandémia ovplyvnila aj drogovú situáciu v Európe

$
0
0
Podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) bezpečnostné zložky v Európe zadržiavajú čoraz častejšie veľké zásielky drog. Centrum tiež upozorňuje, že v rámci drogového problému rastie význam kokaínu. Hoci sa hodnotiaca správa EMCDDA primárne zameriava na predchádzajúci rok, v správe sa venuje aj tohtoročnému vplyvu pandémie na drogovú scénu, ktorú vírusová nákaza podľa odborníkov z centra zmenila.

Zmeny

„V celej Európe sa v roku 2020 v rôznej miere zavádzali obmedzujúce opatrenia, ktoré sú v mierových časoch nevídané vrátane uzatvárania služieb, hraníc, obmedzenia práva zhromažďovania a slobody pohybu. Táto situácia mala okamžitý vplyv na rad prejavov správania spojených s užívaním drog a na ponuku drog, ako aj na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a niektoré činnosti v oblasti presadzovania práva,“ píše sa v správe EMCDDA.

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu v zmysle udržiavania sociálneho odstupu zo začiatku prerušili dodávky drog na miestne trhy a pouličný predaj, čo zvýšilo cenu omamných látok. Avšak tento stav nemal podľa správy dlhé trvanie a s uvoľnením opatrení sa drobný predaj drog začal obnovovať.

V správe sa hodnotí, že užívatelia a díleri sa premiestnili na on-line trhy, hlavne na bežne nedostupné časti internetových sietí, tzv. darknet, na sociálne siete, a začali tiež využívať balíkové doručovacie služby. „Je možné, že hneď ako sa tieto zmeny v správaní uchytia, tak pretrvajú,“ upozorňuje centrum.

EMCDDA tiež uvádza, že pandémia zrejme narušila cesty kuriérov, ktorí pašujú drogy v leteckej alebo vo verejnej doprave. Naopak, prakticky nemala vplyv na pašovanie v rámci námornej dopravy. Taktiež sa nezdá, že by v Európe vážne postihla výrobu syntetických drog a pestovania konopy.

Zo začiatku sa objavili náznaky klesajúceho záujmu o drogy, ako je MDMA (známa ako extáza) alebo kokaín, ktoré sa najčastejšie užívajú na spoločenských akciách, ktoré boli zrušené. Na druhej strane sa objavili správy o náraste záujmu o novšie látky, napríklad benzodiazepíny, čo mohol spôsobiť nedostatok viac etablovaných drog.

V niektorých krajinách pravdepodobne pre výpadok dodávky drog viac ľudí vyhľadalo pomoc. To vytvorilo ešte väčší tlak na služby poskytujúce pomoc drogovo závislým, ktoré na začiatku pandémie museli riešiť problém, ako v rámci obmedzení pokračovať v činnosti. Podľa EMCDDA sa im to podarilo okrem iného vďaka inováciám, napríklad pomocou telemedicíny.

Bezpečnostné zložky

„Následné uvoľnenie alebo zrušenie niektorých opatrení v oblasti verejného zdravia vytvorilo podmienky pre návrat k situácii pred pandémiou. Avšak v čase vypracovania tejto správy je situácia naďalej nestabilná,“ reagovali autori správy. Vo všeobecnej rovine podľa nich rad otázok zostáva nezodpovedaných, napríklad či a ako rýchlo dôjde k návratu k situácii, ktorá panovala na konci roka 2019.

V správe za minulý rok EMCDDA sa napríklad tiež uvádza, že bezpečnostné zložky v Európe čoraz častejšie zadržujú veľké zásielky drog. Nárast počtu zadržaní veľkého množstva kokaínu či hašiša prepravovaných po mori potom vyvoláva obavy z infiltrácie organizovaného zločinu do legitímnych dodávateľských reťazcov, prepravných trás a veľkých prístavov.

Správa zaznamenávajúca aj dlhodobejšie trendy a situáciu v predošlých rokoch ďalej uvádza, že v Európe rastie význam kokaínu a zároveň sa zvyšuje jeho čistota. V roku 2018 bezpečnostné zložky zadržali historicky najväčšie množstvo tejto drogy, a to 181 ton. O rok skôr to bolo 138 ton. Kokaín je na európskom trhu stále dostupný a objavuje sa viac aj v krajinách, kde sa predtým bežne nevyskytoval, napríklad vo východnej Európe.

Závery

EMCDDA tiež dochádza k záveru, že predávkovanie drogami čoraz častejšie súvisí so starnutím populácie. V rokoch 2012 – 2018 sa zvýšil počet predávkovaní vo vekovej skupine nad päťdesiat rokov o 75 percent. Svedčí to o tom, že tento problém je čoraz viac spojený so staršími a dlhodobými užívateľmi.

Podľa odhadov v roku 2018 v Európskej únii zomrelo najmenej 8 300 ľudí na predávkovanie drogami, podobné množstvo ľudí zomrelo aj o rok skôr. Väčšina smrteľných predávkovaní súvisí s opioidmi, predovšetkým s heroínom.

Najčastejšie užívanou drogou v Európe zostáva konopa. A podľa EMCDDA, ktorá monitoruje drogovú situáciu v Európe už 25 rokov, vyskúšalo aspoň raz v živote nejakú nelegálnu drogu odhadom 96 miliónov dospelých Európanov.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív
Jana Andelová, ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60298