Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

V parlamente bude zdravotníkov zastupovať desať lekárov

$
0
0
Kým nebude zostavená viac-menej stabilná vláda, je zrejmé, že problémy zdravotníctva sa odsúvajú na vedľajšiu koľaj.

Designovaný premiér Robert Fico na margo volieb konštatoval, že „je našou povinnosťou pretaviť tento výsledok do zostavenia zmysluplnej vlády. Ak takáto vláda vznikne, bude to vláda kompromisov. Vyviniem všetky svoje schopnosti na zostavenie vlády“.

Problémy zdravotníctva sú pred nami

MUDr. Richard Raši, MPH., PhD., (Smer-SD) nechcel ďalší povolebný vývoj v súčasnosti komentovať. Podpredseda možného koaličného partnera najsilnejšej strany, MUDr. Štefan Zelník, PhD., (SNS) konštatoval, že „v súčasnosti nikto nedokáže jednoznačne povedať, aký kabinet z politických rozhovorov vznikne, kto a aký bude mať vplyv na situáciu v zdravotníctve“.

SNS sa bude v každom prípade snažiť ciele svojho volebného programu plniť. Doc. MUDr. Mgr. Tibor Hlavatý, PhD., (OľaNO-Nova), ktorý sa do parlamentu „neprekrúžkoval“ konštatoval, že „nie som preto velmi kompetentny komentovať povolebný priebeh, rozhoduju iní“.

Podľa MUDr. Mariana Faktora (KDH) „voľby sú za nami, problémy zdravotníctva pred nami a bez skutočných riešení skôr, či neskôr niečo vybuchne“.

Zo 123 zdravotníckych pracovníkov uspeli len desiati lekári, štyria boli aj v končiacom parlamente, dvaja sa doň vracajú a štyria sú nováčikovia. Skupina lekárov bude tvoriť necelých 7 percent poslancov.

Väčšina z nich bude zrejme pôsobiť aj v jedenásťčlennom parlamentnom zdravotníckom výbore, ktorý sa bude konštituovať na prvej ustanovujúcej schôdzi Národnej rady SR.

Otvorená je otázka, či bude predsednícky post vo výbore patriť vládnej, alebo opozičnej strane, lebo kto bude vlastne kto je dnes ešte veľká neznáma. Plat poslanca z Bratislavy je 3 346 eur, mimobratislavského je 3 576 eur. Predseda výboru má ešte príplatok 166 eur, podpredsedov výborov 83 eur.

Za Smer-SD kandidovalo 9 lekárov, do parlamentu sa dostali traja, za SaS uspel zo 7 zdravotníkov jeden lekár. OľaNO-Nova nominovalo 13 zdravotníkov, zabodovali dvaja lekári.

Ostro sledované poslankyne

Z 10 kandidujúcich lekárov za SNS budú v parlamente dvaja lekári. Jediná lekárka na kandidátke ĽS NS sa do parlamentu dostala. Most-Híd ponúkal 10 zdravotníkov, uspel jeden.

Sieť bude bez zdravotníkov, do parlamentu sa nedostal žiaden zo 6 kandidátov. Zo štyroch zdravotníkov Sme rodina neuspel žiadny.

K ostro sledovaným poslankyniam bude zrejme patriť dermatologička MUDr. Natália Grausová (ĽS NS), ktorá v novembri 2013 kandidovala za Slovenskú ľudovú stranu do orgánov samosprávnych krajov. N. Grausovú ako „lekárku, kresťanskú aktivistku a vlastenku“ vítali vlani v septembri v Trnave na proteste Stop imigranti.

Vo vystúpení, ktoré začala slovami Pochválen buď Ježiš Kristus varovala pred „miliónmi agresívnych militantov, ktorí nebudú rešpektovať naše zákony“, hovorila o „vraždiacich zločincoch, ktorí nás zotročia, o tom, že „požiadavky imigrantov sa budú stupňovať a keď sa onedlho dostatočne rozmnožia, nebudú sa nás pýtať na náš názor“.

Varovala tiež, že medzi imigrantami sú „duševne narušení“. Na záver N. Grausová konštatovala, že „samozvaní bruselskí byrokrati sú krutí nepriatelia európskych hodnôt“.

ĽS NS vo svojom zdravotníckom programe sľubuje, že nedovolí odsúvanie pacientov na vedľajšiu koľaj, obnoví bezplatnú zdravotnú starostlivosť v zmysle ústavy, založíme jednu štátnu zdravotnú poisťovňu, zruší sankcie za odmietnutie očkovania a obnoví jednu štátnu záchrannú službu.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229