Aktuálna epidemiologická situácia mimoriadne ťažkej pandémie ochorenia COVID-19 závažným spôsobom narušila nielen špecializačné a certifikačné, ale aj kontinuálne vzdelávanie lekárov a tiež sestier a iných zdravotníckych pracovníkov. Na Slovensku, v Európe, ba celosvetovo. Osobitne ťažko to postihlo jednotlivé formy kontaktného vzdelávania. Všetky plánované vzdelávacie aktivity – konferencie, kongresy, semináre a workshopy a i. – museli zrušiť.
To znamená nielen zastavenie dosiaľ objemovo najväčšej časti kontinuálneho vzdelávania, ale aj veľké materiálne a finančné škody. Rušenie plánovaných vzdelávacích akcií/podujatí navyše znamená enormnú administratívnu záťaž a – vzhľadom na mnohé súčasné nejasnosti a neistoty – aj neľahké rozhodovanie pre organizátorov podujatí (Presunúť na iný termín? Zrušiť?). Či už sú to odborné spoločnosti alebo spolky Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS), odborné sekcie Slovenskej lekárskej komory (SLK) alebo poskytovatelia zdravotnej starostlivosti (najmä väčšie nemocnice a lôžkové odborné ústavy). Zároveň ide aj o všetky spoločnosti, ktoré tieto kontaktné formy kontinuálneho vzdelávania lekárov a zdravotníckych pracovníkov organizačne a administratívne zabezpečovali.
Reorganizácia a posilnenie
Uvedená situácia navyše nastáva v období, keď sa pôvodne počítalo s potrebnou reorganizáciou a posilnením kontinuálneho vzdelávania, so zvýšením jeho dostupnosti a kvality, ako sa uvádza aj v spoločnej deklarácii účastníkov konferencie SPOLOČNE A ODBORNE ZA PACIENTA, zorganizovanej SLK a SLS 11. februára 2020 v Bratislave:
„3. Prijatie legislatívnych opatrení, ktoré zabezpečia pre nasledujúci vzdelávací cyklus podmienky na prípravu zvýšeného počtu zdravotníckych pracovníkov a vytvoria legislatívne podmienky pre výkon zdravotníckych povolaní občanmi z tretích krajín tak, aby bola zabezpečená odbornosť a kvalita ich výkonu predovšetkým s ohľadom na bezpečnosť pacientov. 4. Prijatie takých opatrení na systematické zvyšovanie rozpočtu na zdravotníctvo, aby výška prostriedkov z verejných zdrojov dosiahla minimálne priemernú výšku verejných výdavkov štátov EÚ. 5. Prijatie bezodkladných opatrení k začatiu výstavby a dobudovania Univerzitnej nemocnice v Bratislave a v Martine, ako aj k výstavbe a rekonštrukcii nemocníc v krajských mestách tak, aby boli vytvorené materiálnotechnické podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti na úrovni aktuálnej medicínskej vedy, aby boli vytvorené čo najlepšie podmienky pre vzdelávanie, vedu a biomedicínsky výskum.“
Zaujímavou okolnosťou sú určité progresívne zmeny v oblasti kontinuálneho zdravotníckeho vzdelávania v medzinárodnom priestore, ktoré pozorovať práve v posledných rokoch. Ide o veľký rozvoj rôznych foriem dištančného vzdelávania a iných moderných vzdelávacích metód. Slovensko aj v tejto oblasti aspoň do určitej miery zachytilo trend – a má od roku 2019 dokonca aj zastúpenie na najvyššej európskej odbornej úrovni. Slovenský zástupca (prof. Jozef Glasa) sa stal predsedom pracovnej skupiny Európskej únie medicínskych špecialistov (UEMS) venovanej najnovším a prichádzajúcim formám a metódam kontinuálneho medicínskeho vzdelávania. Tejto problematike sa mala venovať aj marcová medzinárodná konferencia v Seville, ktorá tiež patrí medzi podujatia, ktoré bolo nevyhnutné presunúť na neskorší, pravdepodobne jesenný termín.
Promptná reakcia
Potešiteľnou skutočnosťou je, že na vzniknutú situáciu pomerne promptne a veľmi účinne zareagovali viaceré subjekty. Ide o niektoré odborné spoločnosti SLS a iné subjekty, ktoré nielen sprístupnili svoje už existujúce internetové informačné zdroje pre širšie okruhy záujemcov, ale začali iniciatívne pripravovať veľmi užitočné vzdelávacie aktivity. Či už vo forme tzv. webinárov, alebo spracovaním videozáznamov prednášok, alebo aj inými modernými spôsobmi umožňujúcimi intenzívnejšie zaangažovanie vzdelávaných osôb. Niektoré umožňujú za aktívnu účasť získať príslušný počet kreditov (v zmysle platnej vyhlášky MZ SR č. 74/2019 Z. z. o kritériách a spôsobe hodnotenia sústavného vzdelávania), čo sa odvíja jednak od reálneho času kontrolovanej aktívnej participácie riadne registrovaného účastníka a od jeho úspešnosti pri kontrole pochopenia preberanej látky, prípadne od splnenia rozličných konkrétnych úloh vyžadujúcich vlastnú tvorivú prácu účastníka.
Súčasťou aj viacerých jednoduchších vzdelávacích aktivít, ktoré, ako sme spomenuli, sa postupne dostávajú aj k našim lekárom a iným zdravotníckym pracovníkom, sú už dnes aj garantované testy získaných vedomostí alebo aj tzv. autodidaktické testy, ktorých úspešné absolvovanie umožňuje lekárom získavať ďalšie kredity. Vynikajúcim príkladom sú tiež viaceré ad hoc veľmi rýchlo produkované, veľmi kvalitné vzdelávacie aktivity k akútne aktuálnej problematike COVID-19. Ich počet a potreba budú určite narastať. Pozoruhodná je aj aktivita niektorých farmaceutických spoločností, ktoré sprístupňujú zdarma pre široký okruh odborných záujemcov špičkové internetové medzinárodné kurzy, webináre, prípadne super aktuálne odborné diskusie. Veľmi dobrým príkladom sú aj edukačné aktivity Slovenskej komory farmaceutov.
Aktuálnosť a kvalita
Prirodzenou požiadavkou na všetky prebiehajúce aj práve pripravované aktivity kontinuálneho medicínskeho vzdelávania je ich aktuálnosť a kvalita. Predovšetkým obsahová – odborná, ale zvyšujú sa aj požiadavky na ich didaktické a technické spracovanie, a tiež na ľahkú dostupnosť aj pre lekárov či iných zdravotníkov, ktorí majú len minimálnu „počítačovú gramotnosť“ či vybavenie. Samozrejmosťou je napríklad kompatibilita týchto aktivít s prostredím tabletu alebo smartfónu, a tiež, ako hovoria IT špecialisti, „príjemná používateľská prítulnosť“ takýchto novších riešení. Znamená to jednoduchý prístup a ľahké intuitívne ovládanie potrebných procesov a úkonov.
Ďalšou samozrejmosťou je ľahko preukázateľná registrácia účastníka a garantované získanie potvrdení o absolvovaní aktivity alebo vedomostného testu. Bolo by skvelé, keby sa v tomto období podarilo uviesť do života aj pripravovanú integrovanú platformu Slovenskej lekárskej komory a Akreditačnej rady Slovenska pre kontinuálne medicínske vzdelávanie (ARS CME), ktorá by ešte viacej pomohla organizátorom aj účastníkom týchto vzdelávacích aktivít, keďže by viaceré úkony zautomatizovala (napríklad načítavanie kreditov). Nad kvalitou jednotlivých aktivít kontinuálneho vzdelávania bdie už spomínaná ARS CME, ktorá je spoločným poradným orgánom SLS a SLK. Zabezpečuje okrem iného aj odborné posúdenie kvality danej vzdelávacej aktivity, čoho vyjadrením je súhlas so zápisom do oficiálneho zoznamu („kalendára“) a súhlas s indikovaným počtom kreditov, ktoré jej absolvovaním daný účastník môže získať.
V súčasnom období sa ARS CME snaží reagovať na požiadavky registrátorov organizátorov novoregistrovaných vzdelávacích aktivít s čo najväčšou promptnosťou a ústretovosťou, avšak pri požadovaní primeranej kvality. Rýchlosť tvorby a niekedy aj nedostatočné skúsenosti, nekvalitné technické vybavenie či aj chýbanie sebakritickosti totiž občas vedú k neprijateľným výsledkom. Preto sa nezriedka musí požadovať doplnenie, opravy či aj celkové prepracovanie edukačných materiálov alebo aj autodidaktických testov. Nekvalitné „vzdelávanie“ je nielen kontraproduktívne, ale potenciálne aj životunebezpečné.
Naozaj dobrou správou je, že väčšina internetových vzdelávacích aktivít, ktoré sa predkladajú na posúdenie ARS CME, má už teraz veľmi dobrú odbornú aj didakticko-technickú úroveň. Je to tiež výsledok práce, ktorú v posledných dvoch-troch rokoch proaktívne vykonali viaceré profesionálne spoločnosti zabezpečujúce organizačné a administratívne zvládanie (nielen internetového) kontinuálneho vzdelávania. Získali tak skúsenosti a možnosti, ktoré sú teraz naozaj veľmi potrebné a vítané. Je teda možné očakávať, že oblasť dištančného vzdelávania zažije už v najbližších týždňoch a mesiacoch na Slovensku naozajstný „boom“ (rozkvet). Úlohou ARS CME, ako spoločného orgánu SLS a SLK, bude zabezpečiť, aby tieto vzdelávacie aktivity zodpovedali príslušným odborným a technicko-didaktickým štandardom. Akoby vedľajším produktom tohto úsilia by mali byť naozaj veľmi dobré možnosti pre lekárov na získanie potrebných kreditov.
Dovoľte ešte jednu zásadnú poznámku. Popri jednoznačnej podpore nových, najmä dištančných foriem kontinuálneho medicínskeho vzdelávania sa na všetkých odborných fórach zdôrazňuje, že jeho kontaktné spôsoby sú z mnohých dôvodov prakticky nenahraditeľné. To tiež znamená, že len čo to epidemiologická situácia dovolí, bude potrebné konanie príslušných vzdelávacích aktivít (kongresov, workshopov, „hands-on“ seminárov atď.) čo najskôr obnoviť. Pokiaľ by sa potvrdili optimistickejšie predpoklady epidemiológov a ďalších odborníkov, mohlo by to znamenať, že v oblasti kontinuálneho medicínskeho a zdravotníckeho vzdelávania nás môže čakať aj pomerne intenzívna „horúca“ jeseň či budúcoročná jar. To však dnes ešte asi nevie povedať či zaručiť nikto.
To znamená nielen zastavenie dosiaľ objemovo najväčšej časti kontinuálneho vzdelávania, ale aj veľké materiálne a finančné škody. Rušenie plánovaných vzdelávacích akcií/podujatí navyše znamená enormnú administratívnu záťaž a – vzhľadom na mnohé súčasné nejasnosti a neistoty – aj neľahké rozhodovanie pre organizátorov podujatí (Presunúť na iný termín? Zrušiť?). Či už sú to odborné spoločnosti alebo spolky Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS), odborné sekcie Slovenskej lekárskej komory (SLK) alebo poskytovatelia zdravotnej starostlivosti (najmä väčšie nemocnice a lôžkové odborné ústavy). Zároveň ide aj o všetky spoločnosti, ktoré tieto kontaktné formy kontinuálneho vzdelávania lekárov a zdravotníckych pracovníkov organizačne a administratívne zabezpečovali.
Reorganizácia a posilnenie
Uvedená situácia navyše nastáva v období, keď sa pôvodne počítalo s potrebnou reorganizáciou a posilnením kontinuálneho vzdelávania, so zvýšením jeho dostupnosti a kvality, ako sa uvádza aj v spoločnej deklarácii účastníkov konferencie SPOLOČNE A ODBORNE ZA PACIENTA, zorganizovanej SLK a SLS 11. februára 2020 v Bratislave:
„3. Prijatie legislatívnych opatrení, ktoré zabezpečia pre nasledujúci vzdelávací cyklus podmienky na prípravu zvýšeného počtu zdravotníckych pracovníkov a vytvoria legislatívne podmienky pre výkon zdravotníckych povolaní občanmi z tretích krajín tak, aby bola zabezpečená odbornosť a kvalita ich výkonu predovšetkým s ohľadom na bezpečnosť pacientov. 4. Prijatie takých opatrení na systematické zvyšovanie rozpočtu na zdravotníctvo, aby výška prostriedkov z verejných zdrojov dosiahla minimálne priemernú výšku verejných výdavkov štátov EÚ. 5. Prijatie bezodkladných opatrení k začatiu výstavby a dobudovania Univerzitnej nemocnice v Bratislave a v Martine, ako aj k výstavbe a rekonštrukcii nemocníc v krajských mestách tak, aby boli vytvorené materiálnotechnické podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti na úrovni aktuálnej medicínskej vedy, aby boli vytvorené čo najlepšie podmienky pre vzdelávanie, vedu a biomedicínsky výskum.“
Zaujímavou okolnosťou sú určité progresívne zmeny v oblasti kontinuálneho zdravotníckeho vzdelávania v medzinárodnom priestore, ktoré pozorovať práve v posledných rokoch. Ide o veľký rozvoj rôznych foriem dištančného vzdelávania a iných moderných vzdelávacích metód. Slovensko aj v tejto oblasti aspoň do určitej miery zachytilo trend – a má od roku 2019 dokonca aj zastúpenie na najvyššej európskej odbornej úrovni. Slovenský zástupca (prof. Jozef Glasa) sa stal predsedom pracovnej skupiny Európskej únie medicínskych špecialistov (UEMS) venovanej najnovším a prichádzajúcim formám a metódam kontinuálneho medicínskeho vzdelávania. Tejto problematike sa mala venovať aj marcová medzinárodná konferencia v Seville, ktorá tiež patrí medzi podujatia, ktoré bolo nevyhnutné presunúť na neskorší, pravdepodobne jesenný termín.
Promptná reakcia
Potešiteľnou skutočnosťou je, že na vzniknutú situáciu pomerne promptne a veľmi účinne zareagovali viaceré subjekty. Ide o niektoré odborné spoločnosti SLS a iné subjekty, ktoré nielen sprístupnili svoje už existujúce internetové informačné zdroje pre širšie okruhy záujemcov, ale začali iniciatívne pripravovať veľmi užitočné vzdelávacie aktivity. Či už vo forme tzv. webinárov, alebo spracovaním videozáznamov prednášok, alebo aj inými modernými spôsobmi umožňujúcimi intenzívnejšie zaangažovanie vzdelávaných osôb. Niektoré umožňujú za aktívnu účasť získať príslušný počet kreditov (v zmysle platnej vyhlášky MZ SR č. 74/2019 Z. z. o kritériách a spôsobe hodnotenia sústavného vzdelávania), čo sa odvíja jednak od reálneho času kontrolovanej aktívnej participácie riadne registrovaného účastníka a od jeho úspešnosti pri kontrole pochopenia preberanej látky, prípadne od splnenia rozličných konkrétnych úloh vyžadujúcich vlastnú tvorivú prácu účastníka.
Súčasťou aj viacerých jednoduchších vzdelávacích aktivít, ktoré, ako sme spomenuli, sa postupne dostávajú aj k našim lekárom a iným zdravotníckym pracovníkom, sú už dnes aj garantované testy získaných vedomostí alebo aj tzv. autodidaktické testy, ktorých úspešné absolvovanie umožňuje lekárom získavať ďalšie kredity. Vynikajúcim príkladom sú tiež viaceré ad hoc veľmi rýchlo produkované, veľmi kvalitné vzdelávacie aktivity k akútne aktuálnej problematike COVID-19. Ich počet a potreba budú určite narastať. Pozoruhodná je aj aktivita niektorých farmaceutických spoločností, ktoré sprístupňujú zdarma pre široký okruh odborných záujemcov špičkové internetové medzinárodné kurzy, webináre, prípadne super aktuálne odborné diskusie. Veľmi dobrým príkladom sú aj edukačné aktivity Slovenskej komory farmaceutov.
Aktuálnosť a kvalita
Prirodzenou požiadavkou na všetky prebiehajúce aj práve pripravované aktivity kontinuálneho medicínskeho vzdelávania je ich aktuálnosť a kvalita. Predovšetkým obsahová – odborná, ale zvyšujú sa aj požiadavky na ich didaktické a technické spracovanie, a tiež na ľahkú dostupnosť aj pre lekárov či iných zdravotníkov, ktorí majú len minimálnu „počítačovú gramotnosť“ či vybavenie. Samozrejmosťou je napríklad kompatibilita týchto aktivít s prostredím tabletu alebo smartfónu, a tiež, ako hovoria IT špecialisti, „príjemná používateľská prítulnosť“ takýchto novších riešení. Znamená to jednoduchý prístup a ľahké intuitívne ovládanie potrebných procesov a úkonov.
Ďalšou samozrejmosťou je ľahko preukázateľná registrácia účastníka a garantované získanie potvrdení o absolvovaní aktivity alebo vedomostného testu. Bolo by skvelé, keby sa v tomto období podarilo uviesť do života aj pripravovanú integrovanú platformu Slovenskej lekárskej komory a Akreditačnej rady Slovenska pre kontinuálne medicínske vzdelávanie (ARS CME), ktorá by ešte viacej pomohla organizátorom aj účastníkom týchto vzdelávacích aktivít, keďže by viaceré úkony zautomatizovala (napríklad načítavanie kreditov). Nad kvalitou jednotlivých aktivít kontinuálneho vzdelávania bdie už spomínaná ARS CME, ktorá je spoločným poradným orgánom SLS a SLK. Zabezpečuje okrem iného aj odborné posúdenie kvality danej vzdelávacej aktivity, čoho vyjadrením je súhlas so zápisom do oficiálneho zoznamu („kalendára“) a súhlas s indikovaným počtom kreditov, ktoré jej absolvovaním daný účastník môže získať.
V súčasnom období sa ARS CME snaží reagovať na požiadavky registrátorov organizátorov novoregistrovaných vzdelávacích aktivít s čo najväčšou promptnosťou a ústretovosťou, avšak pri požadovaní primeranej kvality. Rýchlosť tvorby a niekedy aj nedostatočné skúsenosti, nekvalitné technické vybavenie či aj chýbanie sebakritickosti totiž občas vedú k neprijateľným výsledkom. Preto sa nezriedka musí požadovať doplnenie, opravy či aj celkové prepracovanie edukačných materiálov alebo aj autodidaktických testov. Nekvalitné „vzdelávanie“ je nielen kontraproduktívne, ale potenciálne aj životunebezpečné.
Naozaj dobrou správou je, že väčšina internetových vzdelávacích aktivít, ktoré sa predkladajú na posúdenie ARS CME, má už teraz veľmi dobrú odbornú aj didakticko-technickú úroveň. Je to tiež výsledok práce, ktorú v posledných dvoch-troch rokoch proaktívne vykonali viaceré profesionálne spoločnosti zabezpečujúce organizačné a administratívne zvládanie (nielen internetového) kontinuálneho vzdelávania. Získali tak skúsenosti a možnosti, ktoré sú teraz naozaj veľmi potrebné a vítané. Je teda možné očakávať, že oblasť dištančného vzdelávania zažije už v najbližších týždňoch a mesiacoch na Slovensku naozajstný „boom“ (rozkvet). Úlohou ARS CME, ako spoločného orgánu SLS a SLK, bude zabezpečiť, aby tieto vzdelávacie aktivity zodpovedali príslušným odborným a technicko-didaktickým štandardom. Akoby vedľajším produktom tohto úsilia by mali byť naozaj veľmi dobré možnosti pre lekárov na získanie potrebných kreditov.
Dovoľte ešte jednu zásadnú poznámku. Popri jednoznačnej podpore nových, najmä dištančných foriem kontinuálneho medicínskeho vzdelávania sa na všetkých odborných fórach zdôrazňuje, že jeho kontaktné spôsoby sú z mnohých dôvodov prakticky nenahraditeľné. To tiež znamená, že len čo to epidemiologická situácia dovolí, bude potrebné konanie príslušných vzdelávacích aktivít (kongresov, workshopov, „hands-on“ seminárov atď.) čo najskôr obnoviť. Pokiaľ by sa potvrdili optimistickejšie predpoklady epidemiológov a ďalších odborníkov, mohlo by to znamenať, že v oblasti kontinuálneho medicínskeho a zdravotníckeho vzdelávania nás môže čakať aj pomerne intenzívna „horúca“ jeseň či budúcoročná jar. To však dnes ešte asi nevie povedať či zaručiť nikto.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto:
archív

prof. MUDr. Jozef Glasa, CSc., PhD., predseda ARS CME, viceprezident SLS