Niet div, atakujú nás takmer štyridsiatky. Pribudli aj iné extrémy! Poklesy teplôt aj o 15 stupňov.
Alena miluje leto. Nikdy jej neprekážali ani 38-stupňové teplá. Všetko sa zmenilo po oslave štyridsiatych narodenín. „Predtým som sa horúčavám vždy potešila a neprekážalo mi ani to, keď trvali aj dva týždne. Posledné dva roky je však všetko iné a znášam ich čoraz horšie. Ťažko sa mi dýcha, krúti sa mi hlava a vždy ma obchádzajú mdloby. Nerozumiem prečo. Veď predsa veľa pijem a hlavne čistú vodu, raňajkujem, otužujem sa a športujem,“ priznáva štyridsiatnička.
„Už ani na kúpalisku nevydržím vylihovať. Neviem, čím to je, možno je za tým fakt, že už nemám dvadsať, alebo sa naozaj zmenila klíma. Asi predsa len nie sme prispôsobení na teploty blížiace sa až k štyridsiatkam. Ešte horšie sa však cítim, keď sa v priebehu dňa prudko ochladí. Trápi ma migréna, zlá nálada a som uzimená. V minulosti som nemala rada ľudí, ktorí sa neustále sťažovali na počasie. V poslednom období som rovnaká. Frflem a už chápem, čo mysleli tým, že ich pri zmenách počasia bolí celý človek. Neviem, čo s tým mám robiť, ale časom vari na niečo prídem,“ želá si Alena.
O tom, ako sa dá pripraviť na teplotné výkyky sme hovorili s MUDr. Matejom Smikom z interného oddelenia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.
V poslednom čase sa vie počasie zo dňa na deň prudko zmeniť. Niekedy klesne teplota aj o 15 stupňov. Čo to robí s organizmom?
Výkyvy počasia menia tlak vzduchu, a to sa zasa prejaví zmenami krvného tlaku. Pri tlakovej níži, ktorú sprevádza ochladenie, dažde a nižší atmosférický tlak, sa tlak krvi zníži. Táto situácia paradoxne prospieva ľuďom s vysokým tlakom, skupine s nízkym tlakom je vtedy horšie.
Majú závraty, bolesti hlavy a pociťujú silnú únavu. Ak nastane výrazné ochladenie, tlaková výš sa zmení na níž, napríklad pred búrkou, zúžia sa aj cievy, čo má za následok zhoršené prekrvenie orgánov.
Môže sa to prejaviť dýchavičnosťou, srdcovými poruchami, búšením srdca, kolapsom, srdcovým infarktom či cievnou mozgovou príhodou. Zdravý organizmus sa však s touto extrémnou záťažou dokáže vyrovnať bez problémov.
Komu ešte neprospievajú prudké výkyvy počasia?
Najcitlivejší na to sú ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami. Práve u nich sa môžu rozvinúť vážne zdravotné problémy, kolaps či infarkt myokardu.
Pri prudkých zmenách počasia trpia aj astmatici, reumatici, ľudia s oslabenou imunitou a po vážnejších úrazoch, po zlomeninách alebo po operáciách. Zmeny počasia „zo dňa na deň" horšie vplývajú aj na starších, tehotné ženy, ľudí s chronickými chorobami pohybového systému, s alergiami, tiež ochoreniami dýchacieho systému, nervového, endokrinného a tráviaceho systému.
Ľuďom bez chronických diagnóz môžu náhle zmeny počasia spôsobovať skôr únavu, zmeny nálad, oslabenie imunitného systému, čo sa zvykne prejaviť vyššou náchylnosťou na vírusovú alebo na bakteriálnu infekciu.
A čo meteosenzitívni ľudia?
Tí reagujú na zmenu počasia depresiami, zmenami nálad, nervozitou a podráždenosťou. Počas takých dní sa zvyšuje aj počet trestných činov a dokonca samovrážd.
Ak má niekto pocit, že čím je starší, tým je meteosenzitívnejší, je to pravda. So zvyšujúcim sa vekom tieto problémy narastajú.
Zistilo sa aj to, že poveternostné zmeny horšie znášajú ženy, sú totiž citlivejšie ako muži.
Kto sa zmenám dokáže ľahšie prispôsobiť?
Najlepšie sa adaptujú mladí ľudia bez chronického ochorenia, športovci a tí, ktorí sa otužujú, zdravo sa stravujú a vyhýbajú sa stresu. Nemôžeme predsa chcieť, aby organizmus reagoval pružnejšie, ak ho neustále zaťažujeme nezdravým spôsobom života.
Recept, ako znížiť precitlivenosť na počasie, je teda jednoduchý. Stačí dodržiavať zásady zdravého životného štýlu.
Dá sa na prudké výkyvy počasia pripraviť?
Aj vďaka tomu sa budete lepšie prispôsobovať zmenám vonkajšej teploty.
