Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

Močová úplavica. Málo známa, no zato nepríjemná

$
0
0
Ak často chodíte na toaletu, cítite sa smädní a vyčerpaní, a tieto nepríjemné pocity vás sprevádzajú aj v noci, môžete mať tú „česť“ s málo známym ochorením známym ako diabetes insipidus.

Diabetes insipidus (DI) alebo močová úplavica je zriedkavé ochorenie, ktorého charakteristickým prejavom je narušené hospodárenie s vodou v organizme. Táto porucha môže byť na podklade endokrinnom, metabolickom, alebo vychádza z ochorenia obličiek. Existuje tiež psychogénna forma spojená s nutkavým pitím nadmerného množstva tekutín. Endokrinnou poruchou rozumieme ochorenie alebo poškodenie žľazy s vnútorným vylučovaním, teda orgánu vytvárajúceho hormóny. V prípade močovej úplavice ide konkrétne o narušenie hypotalamu alebo hypofýzy.

Diabetes insipidus nie je to isté ochorenie ako diabetes mellitus (teda cukrovka). Príznaky sú síce podobné (časté močenie a smäd), ale v prípade diabetes mellitus je za otravné príznaky zodpovedná vysoká hladina cukru, tzv. hyperglykémia. Tieto dve ochorenia teda spolu vôbec nesúvisia.

Močová úplavica je charakterizovaná ako vylučovanie veľkého množstva vody z tela. Pacienti vylučujú viac než 3 litre zriedeného moču za 24 hodín.

Normálna regulácia tekutín v ľudskom tele

Aby sme pochopili ochorenie diabetes insipidus, pomôže krátke vysvetlenie, ako ľudské telo využíva a spracúva tekutiny.

Tekutiny tvoria až 60 percent celkovej telesnej hmotnosti. Udržanie a regulácia správneho množstva tekutín v tele je kľúčom k celkovému zdraviu organizmu. Príjem dostatočného množstva vody a jedla počas celého dňa pomáha pri dodávaní tekutín do tela. Močenie, dýchanie a potenie pomáhajú eliminovať nadbytočné tekutiny z tela.

Ľudské telo používa systém orgánov a hormonálnych signálov na reguláciu telesných tekutín. Obličky zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii tekutín odstránením prebytočnej tekutiny z krvného obehu. Močový mechúr uchováva tento tekutý odpad, kým ho nevymočíte. Organizmus reguluje hladinu tekutín tým, že znižuje množstvo moču, keď potrebuje nahradiť kvapalinu, ktorá sa stratila potením, alebo naopak, tým, že sa v našom tele uvoľní viac moču.

Ľudský mozog reguluje tento proces niekoľkými spôsobmi. Hypotalamus, časť mozgu, reguluje prirodzený pocit smädu a potrebu piť vodu. Hypotalamus tiež produkuje tzv. antidiuretický hormón (ADH), tiež nazývaný vazopresín, ktorý sa po vyprodukovaní uchováva v hypofýze.

Keď ľudské telo potrebuje zadržať vodu, hypofýza uvoľní vazopresín do krvného obehu. Keď sa potrebuje zbaviť vody, hormón sa buď uvoľní v menšom množstve, alebo sa neuvoľní vôbec, a budete močiť častejšie.
Keď sa niektorá časť tohto regulačného systému naruší, môže to viesť práve k močovej úplavici.

Formy močovej úplavice

Existujú štyri najčastejšie typy ochorenia diabetes insipidus:

Centrálny diabetes insipidus

Toto je najbežnejšia forma močovej úplavice a je spôsobená poškodením hypofýzy alebo hypotalamu. Toto poškodenie spôsobuje, že sa tvorí nedostatok antidiuretického hormónu (vazopresínu), ktorý za normálnych okolností zvyšuje spätné vstrebávanie vody obličkami. Bez antidiuretického hormónu sa do moču uvoľňuje veľké množstvo tekutín. Chorí tak produkujú veľké množstvo za deň, čo môže viesť k dehydratácii, nedostatočnému spánku, únave, zníženej výkonnosti, náhlym kolapsom a kŕčovým stavom.

Tento typ diabetes insipidus je často spôsobený:

· poranením hlavy
· chorobami, ktoré spôsobujú opuch mozgu
· chirurgickou operáciou
· zápalmi
· nádormi hypotalamo-hypofyzárnej oblasti, najčastejšie kraniofaryngeóm, meningeóm, adenóm
· nedostatočným prívodom krvi do hypofýzy
· vzácnymi genetickými príčinami a vrodenými poruchami
· až v 45 % prípadov je príčina centrálneho diabetes insipidus neobjasnená

Zvláštnym variantom zdedeného centrálneho diabetes insipidus je tzv. Wolframov syndróm (DIDMOAD syndróm) – je to súčasný výskyt diabetes insipidus, cukrovky (diabetes mellitus), atrofie zrakového nervu (slepoty) a hluchoty. Ako iné zdedené formy diabetes insipidus sa vyskytuje rovnako často u mužov a u žien, pretože je dedičný autozomálne (nie teda cez pohlavné sexuálne chromozómy, ako je to pri nefrogénnej forme diabetes insipidus).

Nefrogénny diabetes insipidus

Podstatou nefrogénnej formy diabetes insipidus je necitlivosť obličiek na antidiuretický hormón (konkrétne receptorov v obličkových kanálikoch – tubuloch). Ten sa síce tvorí v mozgu správne, ale v obličkách nenájde uplatnenie a výsledok je teda rovnaký ako v predchádzajúcom prípade. Nefrogénny diabetes insipidus je častejšie získanou formou – dobre zdokumentované sú prípady po užívaní niektorých liekov, ako je napr. lítium. Vrodená forma je dedičné ochorenie viazané na chromozóm X s prevažujúcim postihnutím mužov.

Aj určité genetické chyby môžu poškodiť obličky, čo im znemožňuje správne reagovať na pôsobenie antidiuretického hormónu.

Nefrogénny diabetes insipidus môže byť spôsobený:

· liekmi, ako je lítium alebo tetracyklín
· vysokým obsahom vápnika v tele
· hypokaliémiou – nízkymi hladinami draslíka v tele
· chronickým ochorením obličiek (chronická pyelonefritída, polycystická choroba obličiek)
· upchatím močových ciest

Gestačný diabetes insipidus

Táto forma sa vyskytuje len u tehotných žien a je vyvolaná enzýmom vazopresinázou, ktorý je produkovaný placentou. Tento enzým katabolizuje rozklad antidiuretického hormónu, čo má za následok jeho nedostatok a rovnaké dôsledky ako ostatné typy diabetu insipidus. Tento typ močovej úplavice je prechodným stavom, príznaky zvyčajne ustupujú do 4 – 6 týždňov po pôrode.

Dipsogénny diabetes insipidus

Príčinou dipsogénnej formy močovej úplavice je porucha funkcie tzv. smädového centra v hypotalame. Následkom je mimoriadny pocit smädu a pitie nadmerného množstva tekutín (aj viac než 5 litrov denne). Boli zaznamenané aj prípady, keď pacienti s chorobným smädom vypili aj vodu z kvetináča. Následkom je potlačenie produkcie antidiuretického hormónu, čo vedie k zvýšenému vylučovaniu moču. Tento typ ochorenia je často kombinovaný s psychickými ochoreniami a užívaním určitých liekov.

Rizikové faktory močovej úplavice

Medzi rizikové faktory patrí akékoľvek autoimunitné ochorenie (aj v rodine), úrazy hlavy (najmä pri autonehodách), operácie mozgu, nádory v oblasti hypotalamu a hypofýzy, zápaly mozgu a lebečných dutín (meningoencefalitídy, sínusitídy) a výskyt ochorenia diabetes insipidus v rodine (familiárne postihnutie).

Príznaky diabetes insipidus

Diabetes insipidus sa prejavuje smädom (polydipsia) a tvorbou nadmerného množstva moču (polyúria), a teda aj častejším močením. Polydipsia a polyúria sa môžu pri ochorení vyskytovať osve aj spoločne. Nedostatok tekutín v tele môže vyvolať akútne stavy – dehydratáciu, zvýšenie telesnej teploty a pri nefrogénnej forme močovej úplavice, ktorá je vrodená a prejaví sa už od narodenia, môže zapríčiniť mentálnu retardáciu. Diabetes insipidus sa manifestuje v každom veku, najčastejšie od 10 do 20 rokov. Chorí zvyčajne nemajú iné problémy ako časté močenie a nadmerný pocit smädu.

Opakované močenie v noci (nyktúria) vedie k chronickej únave a nedostatočnej výkonnosti dieťaťa v škole.
Dehydratácia môže viesť k poklesu krvného tlaku, tachykardii, v krízových situáciách ku kŕčom, zmene až strate vedomia. V detskom veku je typické pomočovanie, môže byť prítomná zvýšená telesná teplota, neprospievanie so stratou hmotnosti, sklon k zápche. Ženám môže spôsobiť poruchy menštruačného cyklu, mužom zasa zníženie potencie.

Častejšie než úplná forma (absolútny nedostatok antidiuretického hormónu) je tzv. neúplný diabetes insipidus, keď chorý zvýšene močom vylúči tesne nad 2,5 litra moču za deň (čo je horná hranica normálneho množstva moču za deň). Pri nefrogénnom diabetes insipidus chorý zriedka močom vylúči viac ako 4 litre moču za deň. Inak obvyklé hodnoty množstvo moču za deň u pacientov sú medzi 4 – 8 litrami. Boli zaznamenané aj extrémne množstvá moču nad 20 litrov za 24 hodín.

Diagnostika

Pri diagnóze močovej úplavice lekári najskôr pátrajú vo vašej anamnéze. Pýtajú sa predovšetkým na množstvo moču, príjem tekutín, nočné močenie, pocit smädu, slabosti a podobne. Pri prvotnom vyšetrení je nutné odlíšiť iné príčiny nadmerného močenia a zistiť prípadnú hypoglykémiu (pri diabetes mellitus), vyšetrenie hladín draslíka a vápnika a ochorenie obličiek. Typickými diagnostickými a preukázateľnými vyšetreniami na stanovenie močovej úplavice sú tzv. smädový a dezmopresínový test.

Počas smädového testu pacient najskôr 24 hodín neprijíma žiadne tekutiny. V prípade rozvinutia akútnej dehydratácie a krízovej situácie, ako je pokles telesnej hmotnosti o viac než 3 %, sa test zastaví. Zaznamenávajú sa plazmatické hladiny sodíka, osmolalita séra a moču, hmotnosť pacienta, tlak krvi, frekvencia srdca. Pokiaľ pacient nie je schopný zahusťovať moč, stúpa osmolalita séra a pretrváva časté močenie, test je pozitívny.

Na odlíšenie centrálnej formy močovej úplavice od renálnej podáme na záver testu tzv. dezmopresín, teda umelý antidiuretický hormón vo forme nosového spreja alebo tabletky pod jazyk. Renálny diabetes insipidus nezareaguje na podanie dezmopresínu a stav sa neupraví. Ako doplňujúce vyšetrenie sa realizuje magnetická rezonancia hypotalamo-hypofyzárnej oblasti na objasnenie príčin. Testy sa musia vykonávať na jednotke intenzívnej starostlivosti, kvôli dôslednému monitorovaniu fyziologických funkcií a možného výskytu dehydratácie.

Liečba

Liečba močovej úplavice závisí od typu ochorenia a od závažnosti celkového stavu chorého. V miernych prípadoch je odporúčané kontrolovať a držať sa určitého množstva prijatých tekutín, napr. do 2,5 litra denne.

Hormonálna liečba

Najbežnejšou formou liečby pre všetky formy diabetes insipidus je dezmopresín. Ide o umelý hormón, ktorý sa môže užívať formou rozpustných tabletiek pod jazyk, nosového spreja alebo injekcie. Je to syntetická náhrada prirodzeného hormónu vazopresínu. Pri užívaní tohto lieku je dôležité regulovať príjem vody a piť len vtedy, keď máte smäd.

Dezmopresín sa používa na liečbu centrálneho diabetes insipidus a môže byť predpísaný pre ťažké formy gestačnej močovej úplavice.

V prípade necitlivosti obličiek na antidiuretický hormón by podávanie dezmopresínu nemalo účinok, podáva sa preto liek stimulujúci spätné vstrebávanie sodíkových iónov, ktoré na sebe v obličkách viažu vodu (hydrochlorothiazid či indometacín) a organizmus o ne takýmto spôsobom neprichádza. Dôležité je obmedziť soľ v strave a dodržiavať predpísaný pitný režim.
Ak je stav vyvolaný liekmi, ktoré pacient užíva, lekár nastaví adekvátnu náhradu alebo formu liečby.

Ochorenie by malo byť vždy liečené odborníkom, t. j. endokrinológom alebo internistom. Na Slovensku je pre pacientov k dispozícii aj podrobné vyšetrenie v Národnom endokrinologickom ústave v Ľubochni, ktoré môže odhaliť aj raritné príčiny ochorenia, prípadne dôsledne odlíši iné ochorenia. Podstatný je pitný režim, aby nedošlo k dehydratácii.

Každý pacient s týmto ochorením má pri sebe nosiť doklad, ktorý v prípade potreby upozorní na jeho chorobu (pri upadnutí do bezvedomia a pod.).

Komplikácie močovej úplavice

Veľmi závažnou komplikáciou ochorenia je vznik dehydratácie, končatinových  kŕčov a stavu bezvedomia. Tento stav sa môže rozvinúť náhle a bez varovania. Je dôležité pacienta v takomto stave dostať do najbližšej nemocnice a podať mu hydratačnú liečbu infúziami a dezmopresín. V prípade nefrogénneho diabetes insipidus je v ranom detstve možný vývoj mentálnej retardácie rôzneho stupňa – od ľahkej poruchy pamäti až po imbecilitu a ďalej oneskorenie rastu.

Zmena životného štýlu

Prehodnotenie životného štýlu je veľmi dôležité pri liečbe diabetes insipidus. Najdôležitejšia je prevencia dehydratácie. Je vhodné v prípade diagnostiky tohto ochorenia mať fľašku s vodou pri sebe kamkoľvek idete, nezabúdať na cestovanie s dlhými vzdialenosťami, lietadlom a podobne. Váš lekár vám na základe vášho celkového zdravotného stavu pomôže určiť, koľko tekutín by ste mali denne prijať.
Noste so sebou aktuálnu lekársku správu s diagnózou, alebo noste lekársky náramok, aby iní ľudia vedeli o vašom stave v prípade núdze. Dehydratácia sa môže objaviť znenazdajky, takže ľudia okolo vás by mali vedieť o vašom stave.

Prevencia močovej úplavice

Ochoreniu diabetes insipidus nie je možné nejako konkrétne predchádzať. Hlavne u malých detí je však vhodné nosiť helmy pri bicyklovaní, lyžovaní a iných športoch, kde je veľké riziko úrazu hlavy. Rovnako je vhodné sa nechať zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde, ktorá môže vyvolať toto ochorenie.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Michal Scheibenreif , FIT Magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív
Michal Scheibenreif , FIT Magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229