Hodnotenie nemocníc za roky 2014 – 2017, ktoré nedávno predstavil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), bolo zamerané na päť hlavných oblastí. Išlo o spokojnosť pacientov, kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti (ZS), náročnosť diagnóz, hospodárenie a transparentnosť. Najväčší vplyv na konečné umiestnenie nemocníc malo spomedzi týchto oblastí práve hodnotenie kvality poskytovanej ZS. Na celkovom ratingu sa totiž podieľa až 45 percentami. Ostatné parametre mali nižší vplyv, napr. spokojnosť pacientov 20 %, hospodárenie 15 %, náročnosť diagnóz a transparentnosť nemocnice zavážili pri hodnotení rovnako – po 10 %.
Pri posudzovaní ZS sa hodnotí deväť ukazovateľov, z toho je sedem zákonom stanovených indikátorov kvality. Ide o reoperovanosť, celkovú rehospitalizovanosť do 30 dní, úmrtnosť po operačných výkonoch, úmrtnosť na akútnu mozgovo-cievnu príhodu, úmrtnosť po zlomenine stehennej kosti u pacientov nad 65 rokov, úmrtnosť na JIS, úmrtnosť na lôžkovom oddelení po preklade z JIS.
K týmto siedmim indikátorom pridali analytici INEKO ďalšie dva parametre – čas čakania záchranky s pacientom na urgente od príchodu záchranky do nemocnice po prevzatie pacienta nemocničným personálom a výšku pokút od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Analýza poukázala na priepastné rozdiely medzi jednotlivými nemocnicami práve v indikátoroch kvality.
Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2018 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala po prvýkrát FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica. „Pri vybraných indikátoroch kvality nepatrí medzi úplne najlepšie. Najhoršie je pri ukazovateli sledujúcom nutnosť opätovnej hospitalizácie pacientov do 30 dní po ich prepustení z nemocnice. Naopak, veľmi dobré (rozumej nízke) čísla má pri úmrtnosti po operačných výkonoch a pokutách od ÚDZS za nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť,“ uvádza INEKO. Vďaka najlepšiemu skóre pri transparentnosti a otvorenosti voči verejnosti sa v celkovom hodnotení dostala na prvé miesto.
Druhé miesto obsadila s neveľkým odstupom Univerzitná nemocnica Martin. Tretím v poradí je minuloročný víťaz – Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN.
Najväčšia slovenská nemocnica – Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) skončila na predposlednom mieste, a to napriek výborným výsledkom pri poskytovaní ZS. UNB má však suverénne najnižšiu spokojnosť pacientov a vysokú zadlženosť, čo zavážilo pri celkovom ratingu.
Prekvapujúce zmeny
Ak by sa hodnotila len kvalita poskytovanej ZS bez sledovania spokojnosti pacientov, case mix indexu, hospodárenia a transparentnosti, poradie nemocníc by vyzeralo úplne inak. Banskobystrický víťaz by klesol z 1. na 4. miesto a na prvú pozíciu by z predposledného miesta dostala UNB. O druhé miesto by sa s rovnakým počtom bodov delili nemocnice v Nitre a Ružomberku. Pohoršila by si UN Martin, ktorej v kvalite ZS patrí až 6. miesto. Pozíciu by si výrazne zlepšila fakultná nemocnica v Prešove. UNLP Košice skončila posledná tak pri parametroch kvality, aj v celkovom hodnotení. „Najnižšie bodové zisky pri kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti by sa čiastočne dali vysvetliť pacientmi s náročnými diagnózami, keďže jej Case Mix Index je tretí najvyšší,“ komentujú analytici INEKO nelichotivé umiestnenie košickej univerzitnej nemocnice.
Pozrime sa bližšie na to, ktoré univerzitné a fakultné nemocnice dosahujú najlepšie výsledky v jednotlivých indikátoroch kvality.
Reoperovanosť
Najlepšie obstála ÚVN Ružomberok s výsledkom 2 %. Znamená to, že z celkového počtu 9 126 operovaných pacientov bolo nutné do 30 dní po prepustení z nemocnice v Ružomberku znovu operovať u iného poskytovateľa 183 pacientov. Najhorší ukazovateľ – až 5,5 % (603 z 10 994 pacientov) – dosahuje UN Martin. „V UNM sú po klinickej a nákladovej stránke v priemere najnáročnejší pacienti na celom Slovensku. Preto nemôže dosahovať pri porovnaní s ostatnými nemocnicami napríklad nízku reoperovanosť alebo rehospitalizovanosť, ktoré patria medzi najvyššie,“ vysvetľuje analýza INEKO.
Celková rehospitalizovanosť
Najnižšiu mieru rehospitalizovanosti dosiahla UNB. Číslo 3,7 % znamená, že z celkového počtu 72 129 hospitalizovaných pacientov z tej istej skupiny diagnóz bolo do 30 dní po prepustení z UNB opakovane prijatých do inej nemocnice presne 2 702 pacientov. Najhoršie výsledky (12,6 %) vykazuje FN Žilina. Každý ôsmy pacient je po prepustení z toho zariadenia opakovane hospitalizovaný v inej nemocnici, čo predstavuje presne 3 769 z 29 961 pacientov.
Úmrtnosť po operačných výkonoch
Najnižší pomer počtu úmrtí hospitalizovaných pacientov do 30 dní po operačnom výkone k celkovému počtu operovaných pacientov vykazuje ÚVN Ružomberok. Percento 0,9 predstavuje 85 úmrtí z 9 610 operovaných pacientov. „Dosahovať dobré indikátory kvality jej uľahčujú v priemere relatívne menej komplikované hospitalizačné prípady. Má najnižšiu reoperovanosť pacientov, úmrtnosť po operáciách aj na akútnu mozgovo-cievnu príhodu,“ hodnotí ružomberskú nemocnicu INEKO. Najhorší ukazovateľ má FN Trenčín s výsledkom 3,1 %, čo znamená 308 úmrtí z 9 984 operovaných pacientov.
Úmrtnosť na akútnu mozgovo-cievnu príhodu
Najpriaznivejší pomer počtu úmrtí hospitalizovaných pacientov s akútnou mozgovo-cievnou príhodou (diagnózy I61 až I64) do 30 dní po neodkladnom prijatí k počtu všetkých pacientov prijatých s touto diagnózou majú FN Trenčín a ÚVN Ružomberok. Naopak, najvyššiu úmrtnosť vykazuje FN Nové Zámky, kde umiera 103 zo 660 pacientov s akútnou mozgovo-cievnou príhodou.
Úmrtnosť po zlomenine stehennej kosti (65+)
Najnižšiu úmrtnosť u hospitalizovaných pacientov vo veku nad 65 rokov so zlomeninou krčka stehennej kosti (dg. S72.00 až S72.9) do 30 dní po neodkladnom prijatí v porovnaní s počtom všetkých pacientov prijatých s touto diagnózou zaznamenala FN Trenčín (7,2 %), čo predstavuje 38 úmrtí spomedzi 530 pacientov. Na opačnom konci rebríčka je pri tomto indikátore ÚVN Ružomberok s dvojnásobne vyšším percentuálnym pomerom oproti trenčianskej nemocnici. V Ružomberku zaznamenali 19 úmrtí na 137 hospitalizovaných pacientov.
Úmrtnosť na JIS
Najnižší podiel počtu pobytov na jednotke intenzívnej starostlivosti ukončených úmrtím k počtu všetkých pobytov hospitalizovaných pacientov na JIS má FN Nitra. Vykazuje 0,2 %, čo je 7 úmrtí pri 3 133 hospitalizáciách na JIS. Najvyššie hodnoty – až 8,3 % - dosahuje tento parameter vo FNsP Nové Zámky, kde zaznamenali 98 úmrtí pri 1 177 pobytoch na JIS.
Úmrtnosť na lôžkovom oddelení po preklade z JIS
Najnižší počet úmrtí hospitalizovaných pacientov preložených z JIS na lôžkové oddelenie k celkovému počtu hospitalizovaných pacientov na tomto oddelení má UNB. Analýza INEKO udáva 7 úmrtí po preložení z JIS pri celkovom počte 81 851 hospitalizovaných pacientoch. Najhorší ukazovateľ patrí FN Nitra s pomer 0,4 %, čo predstavuje 112 úmrtí na 30 863 hospitalizácií.
Čas čakania na urgente
Hodnotí sa čas čakania pacienta od príchodu záchrannej zdravotnej služby (ZZS) s pacientom do nemocnice až po odovzdanie pacienta lekárovi na centrálnom, resp. urgentnom príjme a zadanie statusu „voľný“ (t. j. pripravený na ďalší výjazd) zo strany záchranárov. Ide o tzv. Door-to-Doctor Time. Posudzovaný je mediánový čas a do úvahy sa berú len primárne výjazdy. Najlepší čas 13,3 minúty dosahuje UN Martin, najhorší UNLP Košice. „Spomedzi veľkých štátnych nemocníc disponuje martinská univerzitná nemocnica urgentným príjmom, kde pacienti privezení záchrankou čakajú najkratšie (medián – 13 minút). Na urgentnom príjme UNLP čakajú záchranky na odovzdanie pacienta najdlhšie – mediánový čas tu dosahuje až vyše 22 minút, pričom sa tento ukazovateľ za ostatné 4 roky zhoršil až takmer o 4 minúty,“ upozorňuje analytik INEKO Dušan Zachar.
Pokuty od ÚDZS
Sleduje sa celková výška právoplatne uložených pokút v pomere k 1 000 hospitalizovaným pacientom. Ide o pokuty za porušenie § 4 ods. 3 zákona č. 576/2004 o zdravotnej starostlivosti, čiže o prípady, keď sa nevykonali a neboli využité všetky zdravotné výkony a diagnostické postupy na správne určenie choroby, nebola zabezpečená včasná a účinná liečba. Najlepšie pri tomto ukazovateli obstála UN Martin. „Za sledované 4-ročné obdobie nedostala od ÚDZS ani jednu pokutu,“ konštatuje správa INEKO. Najviac pokút v prepočte na tisíc hospitalizácií do ÚDZS dostala FN Nitra, ktorá za nesprávne poskytnutú ZS zaplatila spolu 12 500 eur.
Štátne univerzitné a fakultné nemocnice
Celkový rating*
1. FNsP Banská Bystrica 59,3
2. UN Martin 58,0
3. ÚVN Ružomberok 54,7
4. FN Nitra 49,4
5. FNsP Nové Zámky 45,0
6. FN Trenčín 39,9
7. FNsP Prešov 39,4
8. FN Trnava 38,3
9. FNsP Žilina 37,1
10. UNB 36,9
11. UNLP Košice 31,8
*Výsledný rating nemocnice je kalkulovaný ako vážený priemer bodov dosiahnutých za všetky hodnotené ukazovatele. Celkovo mohlo zariadenie získať maximálne 100 bodov.
Indikátory kvality*
1. UNB 58
2. FN Nitra 41
ÚVN Ružomberok 41
3. FNsP Prešov 39
4. FNsP Banská Bystrica 37
5. FNsP Nové Zámky 35
6. UN Martin 34
7. FN Trenčín 30
8. FN Trnava 29
9. FNsP Žilina 28
10. UNLP Košice 22
*Poradie zohľadňujúce len jednu z piatich hlavných zložiek ratingu – kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti hodnotenej na základe deviatich vybraných indikátorov.
Zdroj: INEKO
