1. Rakytník je všeliek
Tento ker pochádza z Ázie, no rozšíril sa po celej Európe a darí sa mu aj u nás, napriek tomu ho v našich záhradách takmer nevidieť. Je to škoda, vzhľadom na jeho početné ozdravné účinky. Na rakytníku je osožné naozaj všetko. Od koreňa cez listy, kvety, plody až po semená aj konáriky.
Čo s bobuľami?
Oranžové plody rakytníka sú naozajstnou lekárňou v maličkom balení. Sú nabité vitamínom C, je ho v nich viac ako v pomaranči alebo v kivi. Ak ich zaradíte do jedálnička, do tela vám dostanú aj množstvo antioxidantov či protirakovinových a protizápalových flavonoidov. Pomôžu imunite a doplnia chýbajúce vitamíny a minerály, najmä na jeseň a v zime. Uvíta ich aj tráviaci trakt, vďaka nim sa vám zlepší i tvorba krvi. Osožia aj srdcovo-cievnemu systému a upravujú tlak.
Plody by ste mali zbierať po prvých mrazoch, vtedy to ide ľahšie. Alebo si doneste domov celé konáriky, ktoré dajte zamraziť a plody z nich potom len oškrabte vidličkou. Následne ich môžete do zásoby zamraziť alebo usušiť, najlepšie v elektrickej sušičke. V chladnejšom období potom zjedzte denne lyžičku oranžových bobúľ. Usušené bobuľky môžete aj zomlieť a potom si z nich pripravujte čaj. 2 lyžičky prášku zalejte 2,5 dl vriacej vody a lúhujte 10 až 15 minút.
Plody rakytníka sa dajú aj odšťaviť, získate drink nabitý vitamínmi, minerálmi a množstvom iných látok, ktorý by ste mali popíjať najmä počas chrípkového obdobia. Plody a šťavu držte v chladničke alebo ich môžete zakonzervovať tak, že kilogram plodov zasypete kilom cukru. Dostanete surový džem alebo šťavu, ktorú môžete popíjať zriedenú vodou v pomere 1:3.
Náš tip
Zdravý drink
Potrebujete banán, šťavu z polovice citróna a pomaranča, deciliter rakytníkovej šťavy a téglik bieleho jogurtu. Všetko spolu rozmixujte a pite ako raňajkový nápoj. Povzbudí vás a nabije potrebnými živinami. Alebo si pripravte špeciálne smoothie z banána, trochu kučeravého kelu a jednej datle. Pridajte rakytníkovú šťavu a opäť všetko rozmixujte. Dobrú chuť.
Rakytníková tinktúra
Chcete vyskúšať niečo iné? Plody rakytníka opláchnite a nasypte do tmavej fľaše. Zalejte bielym kvalitným alkoholom a lúhujte 6 týždňov. Potom preceďte a užívajte denne jednu lyžičku. Zásluhou tejto liečby budete mať silnejšiu imunitu a ľahšie odoláte zimným nástrahám.
Prospešný olej
Z jednej tony plodov možno získať okolo 600 litrov rakytníkovej šťavy, no iba približne 20 litrov oleja. Ten, rovnako ako šťava, je bohatý na rôzne prospešné látky. Okrem vitamínov skupiny B a vitamínov C, D, E či K obsahuje množstvo nenasýtených mastných kyselín. Je nabitý aj karotenoidmi.
Jedna lyžica denne, ktorú užijete vnútorne, pomôže tráviacemu traktu, močovému aj pohlavnému ústrojenstvu. Užívajte ho tiež vtedy, ak vás rozčuľuje syndróm suchého oka, uľaví sa vám. Rakytníkový olej pomáha aj pri liečbe chronického zápalu hrdla, mandlí, pri liečbe pľúcnych ochorení, pri ochoreniach krčka maternice, osoží po chemoterapii a rádioterapii. Znižuje hladinu zlého cholesterolu, predchádza vzniku trombov a chráni pred voľnými radikálmi.
Významne tiež podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu aj tým, že pomáha udržiavať zdravý stav kože a slizníc. Lieči hemoroidy a ekzémy. Môžete ho používať aj zvonku, ak vás obťažuje suchá pokožka, dermatitída, mykózy, prasklinky na bradavkách, za ktoré môže dojčenie. Tento olej si môžete obstarať v lekárni alebo si ho vyrobte doma.
Domáci rakytníkový olej
Potrebujete usušené plody, ktoré zomeľte v mixéri alebo v mlynčeku na kávu. Vsypte do sklenenej nádoby a zalejte rastlinným olejom zohriatym na teplotu 40 stupňov. Olej by mal prekrývať prášok približne o pol centimetra. Nádobu dajte na tmavé miesto na 5 – 6 dní, občas zmes premiešajte. Potom olej zlejte, preceďte a odložte do chladničky. Postup môžete viackrát opakovať dovtedy, kým nezískate požadované množstvo oleja.
2. Zabudnuté trnky
Tmavomodré ovocie je plodom slivky trnkovej, kra, ktorý dosahuje aj trojmetrovú výšku. Prospešné sú nielen plody, ale aj biele kvety, tie si nazbierajte na jar, najlepšie v apríli až máji. Na plody sa môžete vybrať počas neskorej jesene. Najlepšie po prvých mrazoch, budú sladšie. Inak sú dosť kyslé až trpké. Pozor na tŕne. Tie zber trochu komplikujú, preto potrebujete rukavice a plody zbierajte do košov. Pri sušení ich rozložte, aby sa nezaparili. Tmavé trnky sú doslova nabité vitamínom C, antioxidačnými flavonoidmi, protirakovinovým amygdalínom a ďalšími prospešnými látkami.
Kedy si ich nasadiť?
Pri zdravotných problémoch, ale aj ako preventívny prostriedok. Keď ich budete konzumovať na jeseň a v zime, odmenou vám bude silnejšia imunita. Ochránia vás aj pred zhubnými diagnózami. Nasadiť by ste si ich mali, ak vás mordujú zápalové ochorenia, a tiež v období zotavovania z viróz. Čerstvé a sušené plody zasa pôsobia sťahujúco, preto pomôžu pri hnačkách, hemoroidoch a stiahnu aj zápaly ústnej dutiny. Ich konzumácia má za následok i lepšie trávenie. Povzbudzujú vylučovanie žlče, prečisťujú tráviaci trakt a oslobodia vás aj od nepríjemnej plynatosti. Trnky majú i silný močopudný účinok, zlepšujú funkciu obličiek a liečia zápaly močových ciest. Upravujú tiež hladinu cukru v krvi, krvný tlak a sú aj prevenciou kardiovaskulárnych ochorení.
Čo s trnkami?
Ak ich chcete zaradiť do svojho jedálnička, máte široké možnosti, ako ich využiť. Varte si z nich čaj, lekvár či kompót.
Trnkový čaj z plodov
Vezmite 2 polievkové lyžice čerstvých alebo sušených trniek a zalejte ich 3 decilitrami vody. Po jej zovretí ich varte ešte aspoň 7 minút. Čaj môžete piť nesladený, ale je skôr horkejší, preto lepšie urobíte, ak si ho osladíte medom. Ten do čaju pridajte až po dosiahnutí izbovej teploty. Vyššia by v ňom zničila všetko zdravé. Popíjajte ho dvakrát denne pred jedlom hlavne pri virózach, chrípke alebo pri hnačkách.
Trnkový lekvár
Kilo trniek zalejte 2,5 dl vody a za miešania varte, až kým sa trnky nerozvaria. Potom ich prepasírujte cez sitko. Pridajte 750 g cukru a varte do zhustnutia. Poháre s hotovým trnkovým lekvárom prevráťte hore dnom. Lekvár má trpkejšiu chuť, vylepšiť ju môžete pridaním škorice a mletých klinčekov.
Trnková šťava
Vyrobíte ju z desiatich kíl rozmliaždených trniek, 10 litrov vody, kyseliny citrónovej a 2 kíl cukru. Trnky zalejte vodou ohriatou na 80 stupňov a 2 dni lúhujte. Zmes občas premiešajte. Šťavu zlejte a trnky vylisujte. Preceďte cez plátno a pridajte 2 kilá cukru a kyselinu citrónovú. Zahrejte na 90 stupňov a šťavou naplňte pripravené fľaše. Zazátkujte a nechajte prikryté vychladnúť. Šťavu popíjajte po chorobe, urýchľuje rekonvalescenciu, vhodná je aj v stresovom období a po náročnejších fyzických výkonoch. Šťavu si môžete kúpiť aj v lekárni.
3. Šípky sú top
Patria k tomu najtypickejšiemu, čo nám jeseň ponúka. Zrelé šípky nájdete v prírode už v septembri. Ak si chcete vytvoriť zásobu, zbierajte červené plody, najlepšie za suchého a slnečného počasia. Vtedy majú optimálny obsah živín. Obdarujú vás množstvom vitamínu C a tiež vitamínmi B1, B2 a K, nájdete v nich aj slušný obsah draslíka a vápnika. Ich súčasťou sú cenné flavonoidy a karotenoidy. To všetko sa postará o to, aby ste mali silnejšiu imunitu, čistejšie obličky, močové cesty a šípky vás oslobodia aj od únavy. Pomáhajú pri vstrebávaní železa v organizme, ochraňujú pred zápalmi a poškodením zraku. Spomaľujú starnutie, sú podporným prostriedkom pri hojení rán a účinným bojovníkom s baktériami. Šípky sú známe silnými antioxidačnými vlastnosťami.
Nasušte si ich
Chcete ich mať vždy po ruke? Usušte si ich. Najprv ich však opláchnite, zbavte stopiek a zvyškov okvetia, potom ich uložte na plech a sušte najprv na voľnom vzduchu na suchom mieste s dostatočným prúdením vzduchu. Potom ich dosušte v sušičke alebo v rúre zohriatej na 30 až 50 stupňov. Nesmú zhnednúť alebo sa pripáliť. Tak si zachovajú najviac céčka. Ak chcete celý proces urýchliť, plody stlačte a rozpoľte. Správne usušené plody sú krehké a ľahko rozdrviteľné. Po usušení ich vložte do uzatvárateľnej fľaše a odložte na tmavé miesto. Takto ich skladujte nanajvýš rok.
Šípkový čaj
Je to asi najznámejší produkt z týchto červených plodov. Na jeho prípravu potrebujete suché plody. 1 až 2 lyžičky zalejte vriacou vodou a lúhujte asi 15 minút, alebo vyskúšajte iný spôsob. Suché plody zalejte studenou vodou, nechajte ich chvíľu tak a potom nápoj nechajte prejsť varom. Čaj ochuťte medom či citrónom. Ešte väčšiu uzdravujúcu silu nadobudne, ak doň pridáte sušenú lipu. Horúci šípkový čaj pomáha pri problémoch s dýchacími cestami, pri nachladnutí, ale tiež prospieva pečeni, žlčníku a upravuje hladinu cholesterolu v tele.
Čo sa ešte s nimi dá?
Okrem čaju sa šípky hodia na výrobu džemov, kompótov, omáčok, medu, sirupov, ale aj na výrobu domáceho vína.
Šípkový prášok
Vyrobíte ho z dobre vysušených plodov. Pomixujte ich alebo pomeľte v mlynčeku na mak a preosejte cez sitko. Získate jemný prášok, ktorý užívajte pred jedlom. Jednu čajovú lyžičku zapite vodou alebo čajom. Pomôže pri cukrovke, chorobách močových ciest a silnej menštruácii.
Šípkový džem
Potrebujete kilo šípok a štvrť kila želírovacieho cukru. Šípky umyte a odrežte z nich oba konce. Varte ich vo vode aspoň hodinu, kým nezmäknú. Potom ich roztlačte alebo rozmixujte a prepasírujte. Pridajte cukor a varte na jemnom plameni do zhustnutia.
Šípkový kompót
Na jeho prípravu potrebujete kilo čerstvých plodov, liter vody a asi pol kila cukru. Šípky zbavte stopiek a okvetia, rozkrájajte na polovice a očistite od jadierok aj chĺpkov. Potom ich dôkladne prepláchnite.
Z vody a cukru pripravte sirup, vsypte doň šípky a všetko priveďte do varu. Varte tri-štyri minúty. Kompót odstavte zo sporáka a nechajte 24 hodín odstáť.
Na ďalší deň šípky preceďte, vložte do malých zaváracích nádob, potom odvar nechajte zovrieť a nalejte ho na ne. Nádoby uzavrite, vložte do zaváracieho hrnca s horúcou vodou a varte 15 minút pri 80 stupňoch Celzia.
Po ukončení sterilizácie nádoby hneď ochlaďte.
Šípkové víno
Je veľmi chutné a kvalitné. Na jeden a pol kilogramu šípok potrebujete rovnaké množstvo cukru a tri litre vody.
Umyté zrelé a mäkké šípky očistite, vsypte do päťlitrovej fľaše a zalejte sirupom pripraveným z vody a cukru. Nádobu prekryte gázou a previažte. Neskôr na vrch pridajte pergamenový papier a nechajte tri až štyri mesiace kysnúť.
Víno je hotové, keď šípky klesnú na dno. Preceďte ho do fliaš, dobre uzavrite a konzumujte s mierou.
