

Miroslav Kočan, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP, konštatoval, že röntgenové pracoviská sú dlhodobo podhodnotené. Štátna poisťovňa pripravila zmenu. „Na Slovensku máme röntgeny, ktoré majú viac ako 20 rokov a už nie sú svojimi parametrami bezpečné. Preto sme sa rozhodli v budúcom roku upraviť ceny za röntgenové vyšetrenia, a tým podporiť rozvoj tejto diagnostiky,“ informoval. Podotkol, že k tomuto kroku vedú poisťovňu aj ekonomické dôvody. V praxi sa totiž stáva, že ak je röntgen pokazený, pacient býva odoslaný na vyšetrenie na CT prístroji, ktoré je drahšie a pacient dostane aj mnohonásobne vyššiu dávku žiarenia.
Kritériá
VšZP zvolila kritériá, podľa ktorých bude postupovať pri hodnotení RTG pracovísk a diferencovaní ceny. Jednotkové ceny bodu pre RTG výkony sa majú zvýšiť od 25 do 110 percent, a to v závislosti od veku prístroja a jeho funkcionality, spôsobu monitorovania dávok ožiarenia pacienta a používania elektronického zdieľania informácií.
„Chceme podporovať moderné prístroje. Podľa radiačného zákona by rádiodiagnostika mala evidovať pri každom pacientovi dávku žiarenia, ktorú dostal. Najnovšie prístroje majú toto meranie úplne automatické a navyše vedia regulovať dávku žiarenia podľa toho, čo chceme na snímke vidieť. Digitálne prístroje sú napojené na systém, ktorým sa snímky dajú zdieľať medzi lekármi a diagnostickými pracoviskami. V najlepšej kategórii chceme zdvihnúť cenu bodu o 110 percent. Týka sa to zatiaľ 68 pracovísk,“ konkretizoval M. Kočan. Znamená to, že najviac sa zvýši jednotková cena bodu za výkony na RTG prístroji, ktorý má menej ako 20 rokov, vytvára RTG obraz v digitálnej forme, umožňuje jeho zdieľanie (PACS) a súčasne automaticky monitoruje dávky ožiarenia pacienta.
Staré prístroje skončia
Zvýšenie ceny bodu o 25 a 90 percent sa týka pracovísk, ktoré aspoň čiastočne splnia tieto podmienky. Poskytovateľov s prístrojmi staršími ako 20 rokov sa zvýšenie nedotkne. Podľa VšZP je ich v súčasnosti 73. „To neznamená, že by sme nechceli tieto pracoviská podporiť. Všetky tieto pracoviská vyzývame a podporujeme týmito cenovými úpravami k tomu, aby zainvestovali do diagnostiky s tým, že my ju budeme financovať a podporovať v ďalšom roku,“ dodal M. Kočan. VšZP plánuje, že od 1. 1. 2021 prestane uhrádzať RTG výkony na prístrojoch starších ako 20 rokov.
VšZP vynaloží na SVaLZ-y ročne okolo 300 miliónov eur. Podľa slov generálneho riaditeľa predstavujú röntgeny len veľmi malú časť tejto sumy. „Myslíme si, že by ich malo byť viac, mali by byť dostupnejšie a modernejšie. Očakávame, že v budúcom roku nás to bude stáť 5 miliónov, a dúfame, že aj viac, ak poskytovatelia zainvestujú a obnovia techniku, ktorá sa používa,“ uzavrel šéf VšZP.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj:
Monika Toporcerová
Foto:
archív, ZdN

Monika Toporcerová