Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61638

Novinky v liečbe za rok 2015 - 1. časť

$
0
0
Január

Výskum pražskej Slovenky ocenili až v Soule


MUDr. Jana Mattová, rodáčka z Vyšného Žipova vyštudovala, ktorá medicínu na 1. LF Univerzity Karlovej v Prahe zabodovala na Svetovom kongrese internej medicíny v juhokórejskom Soule. Zaujala prácou o nových možnostiach liečby Wilsonovej choroby. Chorý môže v dôsledku absencie potrebných kovov trpieť málokrvnosťou, znížením imunity i ďalšími problémami. J. Mattovej sa vďaka výskumu na laboratórnych potkanoch podarilo overiť tri vhodné ligandy. Každý z nich bol schopný znížiť obsah medi vo vybraných orgánoch potkana.

Február

Sírovodík spomaľuje starnutie

vedci z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe spolu s francúzskymi kolegami zistili, že pri prasacích vajíčkach je možné, aby sírovodík pôsobil ako prostriedok proti starnutiu. Podľa vedcov sa prasacie vajíčka v mnohých aspektoch podobajú na ľudské. Prasacie vajíčka, ktoré dozreli v laboratórnych podmienkach, dokázal práve sírovodík (sulfán) pridaný v malom množstve ochrániť pred zánikom v dôsledku ich starnutia. Okrem toho sírovodík zlepšil pri starnúcich vajíčkach aj ich schopnosť vyvíjať sa v zárodok. Teraz vedci zisťujú, či účinky sulfánu možno využiť i v klinickej praxi.

Marec

HIV či syfilis odhalí už mobil

Americkí vedci prišli so smartfónom, ktorý vie detekovať HIV, syfilis či maláriu za menej ako 15 minút. Všetko, čo treba spraviť, je iba naniesť kvapku krvi na malé zariadenie, ktorú možno pomocou aplikácie analyzovať. V prevádzke je zatiaľ iba mobilné laboratórium v Rwande, kde bolo testovaných viac ako sto pacientov s 91-percentnou úspešnosťou. Vedci plánujú vydať zariadenie v rozvojových krajinách a sledovať, ako bude táto technológia pacientom pomáhať.

Apríl

Prvýkrát transplantovali nebijúce srdce

Chirurgovia v anglickom Cambridge vykonali prvú transplantáciu nebijúceho srdca v Európe. Orgán prišiel od darcu, u ktorého došlo k zlyhaniu krvného obehu, prestali mu pracovať srdce i pľúca. Odborníci z nemocnice Papworth tvrdia, že technika transplantovania „neživého“ srdca by mohla zvýšiť počet dostupných sŕdc pre pacientov najmenej o 25 percent. Unikátnu metódu, vďaka ktorej možno reštartovať a transplantovať srdce, ktoré už nebije, vymysleli ešte v roku 2014 Austrálčania.

Máj

Transplantovali orgány v krčnej oblasti

Poľskí chirurgovia z Onkologického centra v Gliwiciach uskutočnili rozsiahlu unikátnu komplexnú transplantáciu orgánov krku. Transplantácia sa týkala hrtana, priedušnice, hltana, pažeráka, štítnej žľazy s prištítnymi telieskami, jazylky, svalov, nervov, ciev a kože. Pacienta, 37-ročného Michala, ktorý trpel rakovinou hlasiviek v pokročilom štádiu operovali až 17 hodín a podieľalo sa na nej 25 doktorov, z toho 9 chirurgov. Pacient dnes hovorí s ťažkosťami, no podľa lekárov robí rýchle pokroky. Hlas sa mu vrátil už po troch týždňoch od operácie.

Jún

Tomáška zachránila unikátna operácia – ablácia


Lekári z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) a Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH vyliečili dvojmesačného Tomáška z Hlohovca narodeného s ťažkou srdcovou arytmiou katétrovou metódou bez potreby otvárania hrudníka. Operácia bola u chlapčeka jedinou liečebnou alternatívou po tom, čo zlyhala medikamentózna liečba. Odborníci sa zhodli, že radikálne a pritom úspešné riešenie u dieťaťa niekoľko týždňov po narodení je aj vo svete výnimočné.

S čím prišli vedci v mesiacoch júl až december si môžete prečítať zajtra.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Katarína Šterbová, redaktorka ZdN
Foto: 
archív
Katarína Šterbová, redaktorka ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 61638