Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60170

Kontrola NKÚ ukázala na vyvolené nemocnice

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) ukončil kontrolu v zdravotných poisťovniach a na ministerstve zdravotníctva. Kontrolóri preverili v zdravotných poisťovniach stratégie nákupu zdravotnej starostlivosti, spôsob určovania cenových podmienok, vplyv revíznej činnosti na nákup zdravotnej starostlivosti, proces obstarávania liekov a zdravotníckych pomôcok, dodržiavanie povinnosti zverejňovania zmlúv uzatvorených s poskytovateľmi ústavnej zdravotnej starostlivosti a pripravenosť zdravotných poisťovní na DRG a ezdravie.

Na ministerstve zdravotníctva sa sústredili na spôsob schvaľovania a vyhodnocovania rozpočtov zdravotníckych zariadení a opatrenia zamerané na zlepšenia ich hospodárenia. Okrem iného sledovali vykazovanie a evidenciu poskytnutej zdravotnej starostlivosti a zamerali sa aj na vnútorný kontrolný systém.
 
Cenové podmienky

Kontrola v zdravotných poisťovniach za obdobie 2014 až 2016 ukázala, že úhrady za ústavnú zdravotnú starostlivosť sa odvíjali od ceny za hospitalizačný paušál. Cena bola výsledkom dohody spoločných rokovaní Asociácie nemocníc Slovenska, Asociácie štátnych nemocníc a zdravotnej poisťovne, resp. individuálnych rokovaní. „Vo VšZP bolo preukázané, že hospitalizačný paušál bol v jednotlivých nemocniciach diferencovaný v závislosti od typu zdravotníckeho zariadenia, medicínskeho odboru a iných faktorov. Na vzorke vybraných nemocníc a medicínskych odborov bolo vo VšZP zistené, že počas celého preverovaného obdobia boli najvyššie ceny dohodnuté v štyroch nemocniciach,“ uvádza záverečná správa NKÚ.

Za výkony v odbore vnútorného lekárstva dostával najvyššie platby Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok a Nemocnica sv. Michala Bratislava, v odbore pediatria to bola Nemocnica Poprad a NsP Prievidza. V odboroch gynekológia aj chirurgia boli najvyššie úhrady dohodnuté v Nemocnici Poprad a v Nemocnici sv. Michala Bratislava.

„Možno predpokladať, že zistené rozdiely budú odstránené úplným zavedením DRG do praxe. Systém vygeneruje cenu kalkuláciou. Cena za prípad vznikne z násobku základnej sadzby a relatívnej váhy DRG skupiny. Zavedením systému by mali nemocnice dostávať rovnaké platby za rovnaké výkony na celom Slovensku, a to pri zohľadnení choroby pacienta, náročnosti potrebných diagnosticko-liečebných postupov a prípadných komplikácií,“ predpokladá NKÚ.
Generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan v rozhovore pre Trend potvrdil existenciu vyvolených nemocníc v minulom období. „Pristúpili sme k opatreniu, ktoré sme nazvali štandardizácia vzťahov. To znamená, že ak mali niektoré nemocnice nadštandardné podmienky oproti zvyšnému sektoru, upravovali sme ich,“ uviedol Kočan na margo opatrení, ktoré prebehli v štátnej poisťovni pod jeho vedením.
 
Obstarávanie techniky

NKÚ konštatoval, že od 1. decembra 2015 sa podstatne zmenili pravidlá nákupu zdravotníckej techniky (ZT). Nemocnice boli povinné využívať porovnateľné – priemerné ceny ZT pri stanovovaní predpokladanej hodnoty zákazky, pričom musia vychádzať z databázy cien najčastejšie nakupovaných prístrojov v rámci českého a slovenského trhu. „Od začiatku používania porovnateľných cien bolo obstaraných 61 prístrojov v celkovej hodnote 6 miliónov eur (bez CT z centrálneho obstarávania), pričom dosiahnutá minimálna úspora v porovnaní s predpokladanou hodnotou zákazky bola približne 852-tisíc eur, t. j. 14,2 percent,“ spočítali kontrolóri.

Ďalším z opatrení na zvýšenie transparentnosti a efektívnosti vynakladania verejných prostriedkov je centrálne obstarávanie CT prístrojov. V roku 2017 bolo zakúpených 10 prístrojov, pričom bol elektronickou aukciou dosiahnutý plusový finančný efekt 5,5 milióna eur. Ministerstvo vyhlásilo centrálne obstarávanie aj na nemocničné lôžka a RTG techniku.

Poddimenzovaný audit

Pracovníci NKÚ vytkli ministerstvu chýbajúcu pasportizáciu majetku v zdravotníctve a tiež rezervy v účinnosti a efektívnosti vnútorného kontrolného systému. Výhrady sa týkali útvarov vnútornej kontroly vnútorného auditu, kde absentovali plánované kontroly zamerané na hospodárnosť a účinnosť vynakladaných zdrojov v nemocniciach v pôsobnosti ministerstva. „Podľa NKÚ neboli na MZ SR vytvorené personálne podmienky na efektívny a účinný výkon vnútorného auditu, s ohľadom na mimoriadne vysoký počet organizácií v jeho pôsobnosti. Preto NKÚ odporúča ministerstvu personálne posilniť útvar vnútorného auditu tak, aby boli zabezpečené ciele a úlohy vyplývajúce zo zákona o finančnej kontrole a audite,“ uvádza sa v záverečnej správe.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Monika Toporcerová
Foto: 
archív, ZdN
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Monika Toporcerová

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60170