Teda, pardon – ezdravie. Elektronické zdravotníctvo aj dnes väčšina zainteresovaných nazýva anglickým ekvivalentom. Predsa len, zvyk je železná košeľa a o eHealth sa hovorilo dlhé, predlhé roky, až sme sa s ním zžili – čisto teoreticky, samozrejme.
Poslovenčenie názvu akoby malo rozptýliť pachuť z neustáleho odsúvania termínov či otázneho použitia desiatok miliónov eur. Zmeňme slovíčko v názve a všetko bude inak... Naozaj?
Podobná hra so slovami sa rozohrala v závere vlaňajška okolo platieb poistencov za zdravotnú starostlivosť poskytnutú v rámci doplnkových ordinačných hodín. Dnes síce vôbec nie je isté, či do mája nejaké doplnky budú, ale masírovanie verejnosti, že nejde o zavedenie žiadnych poplatkov, je jasné. Takže nie poplatky, ale priame úhrady, ochranný limit pacienta či strop na úhradu – ajhľa, koľko ekvivalentov sa našlo na jednoduchý úkon, keď lekár vystaví príjmový doklad a pacient otvorí peňaženku... Ale oficiálne sa neplatí, vážení.
Hra so slovíčkami síce môže priniesť politické body a zahmliť kontá aktérov najväčšej elektronizácie v zdravotníctve, ale podstatné sú obsah, termíny a jasné pravidlá. To by bolo užitočné pre tých, o ktorých tu v prvom rade ide – pacientov aj zdravotníkov.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto:
archív, ZdN

Monika Toporcerová