Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269

Sestrám zdvihnú platy, no len niektorým. Komora žiada zvýšenie všetkých koeficientov

$
0
0
Rast miezd sa týka sestier s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa, s odbornou spôsobilosťou na výkon špecializovaných činností v špecializačnom odbore a praxou v tomto odbore najmenej 5 rokov. Základná zložka ich mzdy bude s účinnosťou od 1. júla 2018 najmenej 1,00-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa priznáva základná zložka mzdy.

„Sestry získavajú vyššie úrovne vzdelania, čím sa vytvára odborný potenciál na rozšírenie rozsahu výkonov praxe sestry podľa dosiahnutého vzdelania. Vytvorenie širších rozsahov praxe so sebou prináša aj zvýšenie zodpovednosti pri poskytovaní ošetrovateľskej starostlivosti, čo by sa malo odzrkadliť v mzdovom ohodnotení sestry,“ uvádza sa v odôvodnení návrhu, ktorý predložil poslanec MUDr. Tibor Bastrnák (Most-Híd).

Člen zdravotníckeho výboru MUDr. Marek Krajčí (OĽaNO) ocenil zákonom garantovanú základnú mzdu na úrovni priemernej mzdy. „Aj keď ja si myslím, že by to mohlo byť aspoň na úrovni 1,1. V OECD je priemerná mzda sestry na úrovni 110 % priemernej mzdy. Nedostatok sestier je aktuálne najväčším problémom slovenského zdravotníctva. Za posledných 15 rokov ubudlo v našom zdravotnom systéme asi 10-tisíc sestier. Dnes máme približne 6 sestier na 100 000 obyvateľov. Susedné Česko ich má napríklad 8,4,“ upozornil v rozprave.

Vyššie koeficienty pre všetkých

S aktuálnym návrhom nie je spokojná ani Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). „Je to iba 0,04% zvýšenie oproti sestre so špecializáciou, takže to bude slabá motivácia pre sestry s pokročilou praxou. Bude sa to týkať približne 4 000 – 5 000 sestier. Z dôvodu slabého ohodnotenia nám sestry odchádzajú a nové neprichádzajú, čo pociťujeme v rámci celého Slovenska. Máme katastrofálny nedostatok sestier, preto opakovane upozorňujeme a žiadame zvýšenie základných koeficientov pre odmeňovanie všetkých sestier a pôrodných asistentiek,“ reagovala prezidentka komory Mgr. Iveta Lazorová.

Podľa predstavy SKSaPA by sa mali zvýšiť všetky súčasné koeficienty. „Plat pre „základnú sestru“ by sa mal pohybovať na úrovni koeficientov 1,0 % z priemernej mzdy v národnom hospodárstve za predošlé dva roky, plat sestry s certifikátom na úrovni 1,1 %, sestry so špecializáciou na úrovni 1,2% a pre sestru s pokročilou praxou na úrovni 1,3 % . Inak si neviem predstaviť, čo môže sestry motivovať, aby zostali v zdravotníctve, ak si v obchodnom reťazci zarobia 960 eur s rôznymi benefitmi za podstatne menej zodpovednosti a fyzickej námahy. Dňa 20. 4. 2017 sme poslali ministrovi zdravotníctva žiadosť o zvýšenie koeficientov pre všetky kategórie sestier, dodnes sme nedostali odpoveď, pričom ministerstvo sa stále tvári, ako s nami komunikuje,“ dodala prezidentka komory.

Najprv kompetencie

Ministerstvo zdravotníctva reaguje, že spolu s komorou pracovali na zmene kompetencií sestier. „Ministerstvo zdravotníctva zastáva názor, že v prvom kroku je potrebné definovať kompetencie sestier a následne vzniká priestor na diskusiu o náraste mzdového ohodnotenia tak, ako to bolo v prípade vyššie spomínaných sestier s pokročilou praxou,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker odmietol kritiku, že sestry majú podpriemerné mzdy.  „Priemerná mzda našich sestier v štátnych nemocniciach je 125 % mzdy v národnom hospodárstve. Ak do toho zarátame celý sektor, sme niekde na 122 % priemernej mzdy,“ povedal minister v parlamente počas záverečnej reči pred hlasovaním o zákone.
Pri novej kategórii sestier hovorí o zvýšení minimálnej mzdy o 20 percent. „Je to jednoznačne smerovanie k tomu, aby sme mali celoživotné povolania a aby sestry cítili možnosti rastu,“ dodal minister.

Priemerná mzda v národnom hospodárstve SR bola vlani 912 eur.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Monika Toporcerová
Foto: 
archív
Monika Toporcerová

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269