Rakytník rašeliniakovitý sa u nás do povedomia dostáva len počas niekoľkých uplynulých rokov. Pravdou však je, že rastlina je stará tisícky rokov. Jedna z najstarších gréckych legiend hovorí, že plody a listy tejto rastliny obhrýzal aj bájny okrídlený kôň Pegas a práve vďaka sile, ktorú mu rakytník dodal, dokázal lietať. Plody využívali už pred storočiami aj Tibeťania, Číňania či Rimania, a to ako potravu, ale aj ako liek. Prvé zmienky o rakytníku ako liečive sú staré asi 12 storočí. Ľudia po celom svete ho používali na zmiernenie bolesti, zlepšenie cirkulácie krvi, proti kašľu, ale aj pri tráviacich ťažkostiach. Široké využitie má rakytník ako liek dodnes.
Čo sa v ňom ukrýva?
Rakytník môže mať podľa odrody podobu kríka alebo stromu. Pochádza z Ázie a jeho veľkou prednosťou je aj odolnosť voči výčinom počasia. Zatiaľ čo kríky môžu mať okolo dvoch – troch metrov, najvyššie rakytníkové stromy dosiahli až okolo 15 až 18 metrov. Zo zdravotného hľadiska sú však dôležité najmä plody rakytníka. Práve tie sú svojím zložením podľa odborníkov jedinečné.
„Je to najmä pre vysoký obsah vitamínu C, karotenoidov a polyfenolických látok v plodoch, ale aj nenasýtených mastných kyselín a vitamínu E v semenách a následne v olejoch. Kombinácia týchto prírodných zložiek je ideálna a najlepšie akceptovateľná a využiteľná v ľudskom organizme. Obsah jednotlivých zložiek je v rakytníku taký vysoký, že ho v podstate môžeme považovať za akýsi koncentrát prírodných zložiek,“ vysvetľuje Ing. Andrea Mendelová, PhD., z oddelenia technológie potravín a biotechnológie vedecko-výskumného centra AgroBioTech v Nitre.
Rakytníkové plody obsahujú takmer všetky vitamíny rozpustné vo vode a vitamíny rozpustné v tukoch a veľa iných, pre ľudský organizmus potrebných látok. „Nachádza sa v ňom veľká skupina bioaktívnych látok, je ich približne 100, a sú zaujímavé práve tým, že najlepšie účinkujú, keď sú spolu. A práve v tomto je rakytník taký jedinečný,“ dodáva Tibor Mojzes z poľnohospodárskeho družstva v Tvrdošovciach, ktoré má jedinú rakytníkovú plantáž na Slovensku.
Rakytník ako liek
Práve pre vysoký obsah zdraviu prospešných látok sa rakytník považuje doslova za všeliek. Jeho účinky skúmali vedci z celého sveta a výsledky potvrdili, že bobule svojím zložením môžu mať naozaj blahodarný vplyv na organizmus. Napomáha tomu najmä vysoký obsah flavonoidov, karotenoidov i mastných kyselín.
„Je podporný v liečbe mnohých ochorení. Vysoký obsah vitamínu C je vhodný ako prevencia pri infekčných ochoreniach typu chrípky aj na podporu imunity. Veľa karotenoidov priaznivo pôsobí na oči, prítomné horké látky zas pôsobia povzbudzujúco na tráviacu sústavu a majú tiež regeneračné účinky,“ uvádza Ing. Andrea Mendelová, PhD.
Vplyvu rakytníka na organizmus sa venovalo už mnoho vedeckých štúdií. Viaceré potvrdili, že rakytník normalizuje krvný tlak a preventívne chráni cievy, pretože odstraňuje voľné radikály, ktoré vznikajú v organizme v dôsledku stresu alebo po niektorých chorobách a zvýšenej fyzickej námahe. Čistí organizmus od toxických splodín a rozpúšťa hlieny. „Flavonoidy zasa svojím antioxidačným pôsobením spomaľujú postup aterosklerózy. Rozsiahlymi štúdiami sa dokázalo, že môžu priaznivo ovplyvniť sťahy srdcového svalu a srdcovú arytmiu,“ dodáva odborníčka.
Výskumy preukázali priaznivé účinky rakytníku pri liečbe rakoviny krčka maternice, pri zlepšení funkcií pečene či na potlačenie rastu buniek pri rakovine prostaty. Popri samotných bobuľkách majú liečivé účinky aj ďalšie časti rastliny – či už listy alebo kôra. „Podľa najnovších výskumov sa napríklad pri kôre rakytníka preukázala protinádorová aktivita vďaka obsahu sérotonínu. Listy sa v tradičnej medicíne využívajú na liečenie reumatických ochorení,“ vysvetľuje odborníčka.
Práce vyše hlavy
Ak by ste si chceli zdravím nabitú rastlinu vypestovať aj doma v záhrade, vylúčené to nie je. Rastlina je totiž vhodná aj pre naše klimatické podmienky a odoláva dobre napríklad aj jarným mrazom. Myslieť však treba na jedno – okrem svojho zloženia je rakytník zaujímavý aj z hľadiska toho, ako sa pestuje a zbiera. Jeden strom alebo krík na dopestovanie drobných bobuliek plných zdravia totiž nestačí. Potrebné sú aspoň dva – samčí aj samičí.
„Plodnosť rakytníka ovplyvňuje dostatočná výsadba samčích, teda peľových rastlín. Tých by malo byť asi desať percent oproti výsadbe samičích rastlín,“ uvádza Ing. Andrea Mendelová, PhD. Jeden rakytníkový krík dokáže vyprodukovať až okolo 15 až 30 kg plodov. Rakytník patrí k nenáročným plodom, celoročnú minimálnu starostlivosť však môže vyvážiť jeho zber.
„Zber čerstvých plodov a rovnako skladovanie čerstvých plodov sú prakticky nemožné, a to vzhľadom na ich štruktúru. Sú jemné, majú tenkú šupku, krátku stopku a sú tesne prirastené k letorastom,“ vysvetľuje odborníčka, podľa ktorej by si bežné oberanie vyžadovalo nesmiernu námahu, opatrnosť i trpezlivosť. Práve preto pestovatelia volia jednoduchší prístup. „Začína sa strihaním celých vetvičiek spolu s plodmi, ich následným zmrazením na čo najnižšiu teplotu, najmenej mínus 18 stupňov. Následne sa plody dajú ešte v zamrznutom stave striasť,“ dodáva. Práve mrazený stav je ideálny aj na ich uskladnenie – v mrazničke môžu vydržať aj dva roky.
Čo s ním?
Okrem mrazenia však možno rakytník spracovať viacerými spôsobmi. „Rakytník sa odporúča prijímať najmä vo forme rakytníkovej šťavy. Tá však vo svojej čistej forme vôbec nie je až taká chutná a príjemná. Aj preto sa neprijíma vo vysokých množstvách, bežne je to len asi 1 deci. Môže sa tiež kombinovať s jablkovou šťavou, do ktorej sa pridáva v množstve od 10 až do 50 percent,“ vysvetľuje Ing. Andrea Mendelová, PhD. Šťavu treba skladovať v tme, aby nedošlo k strate jej pôvodnej chute a významných obsahových látok. Najlepšie je však pripraviť si vždy čerstvú šťavu, pretože ak zostane 15 minút stáť, oddelia sa obsiahnuté olejové čiastočky s dužinou a vyplavia sa na povrch kvapaliny, čo neláka najmä oči. Ak teda šťava odstojí, treba ju vždy pred konzumáciou dobre pretrepať.
„Výborný zo zdravotného hľadiska je tiež rakytníkový olej. Vyrába sa z rakytníkových semien a bobúľ a tiež má vysoký obsah vitamínov a antioxidantov. Prijíma sa zväčša len v mililitrových množstvách – maximálne 15 ml denne,“ uvádza odborníčka. Využitie rakytníka je však oveľa širšie. Plody sú vhodné na prípravu kompótov, ale aj džemov či medu. „Ten sa dá vyrábať dvomi spôsobmi. Buď tak, že sa rakytníková šťava zmieša s medom a následne sa tekutá zložka odparuje, alebo tak, že sa rakytníkové plody usušia, pomelú a zmiešajú s medom,“ vysvetľuje Rozália Szabóová, predsedníčka družstva v Tvrdošovicach, kde popri ďalších asi 27 produktoch z rakytníka vyrábajú aj med.
K ďalším možnostiam patrí aj výroba vína či tvrdého alkoholu – rakytníkovice. Plody možno použiť aj na prípravu štiav a džúsov, ideálne v kombinácii s iným ovocím. Sušené plody, listy a vetvičky sa zasa používajú na prípravu čaju a čajových zmesí. K menej známym produktom patrí aj rakytníková múka. Tá sa vyrába zomletím zvyškov po odlisovaní rakytníkovej šťavy a oleja alebo vysušením a zomletím obratých bobúľ. Výsledkom je svetložltý alebo svetlooranžový sypký prášok, ktorý sa môže použiť ako prísada do obilnej múky, čím sa nahradia chýbajúce výživné zložky v pekárskych výrobkoch, ale zároveň sa aj obohatia o ďalšie vitamíny a minerálne látky.
„Každé spracovanie sa zvyčajne prejaví poklesom nutričnej kvality plodov, keďže napríklad vitamíny aj polyfenoly ľahko oxidujú. Avšak vzhľadom na veľmi kyslé pH plodov nie sú tieto procesy rozkladu až také intenzívne ako pri iných druhoch ovocia. Navyše, plody sú mimoriadne bohaté na všetky zložky, čiže aj keď sa určitá časť rozloží a takpovediac zničí pri spracovaní, stále je vo výrobkoch obsah zdraviu prospešných látok vysoký,“ uzatvára Ing. Andrea Mendelová, PhD., z oddelenia technológie potravín a biotechnológie vedecko-výskumného centra AgroBioTech v Nitre.
Vitamíny v rakytníku:
* Provitamín A
* Vitamíny B1, B2 a B6
* Niacín
* Vitamín E
* Vitamín C
* Vitamín K1
Kedy pomáha:
* posilnenie imunity
* chrípka a prechladnutie
* srdcovo-cievne ochorenia
* nádorové ochorenia
* ochorenia pečene
* zlepšenie cirkulácie krvi
* hojenie rán
* tráviace ťažkosti
Clik here to view.
