Poznáte to, stačí, že ochorie jeden člen rodiny a postupne to chytí aj ostatných. Kolega príde do práce s nádchou a kašľom a o pár dní sa k nemu pridajú ďalší. Neskorá jeseň a začiatok zimy vždy so sebou prinesú aj nepríjemné choroby horných aj dolných dýchacích ciest.
„Spôsob, ako si v jesennom období zvýšiť šance na zdravie, je jednoduchý, ale zároveň aj ťažký. Musíme začať od seba, pričom stačí dodržiavať niekoľko zásad, ako napr. pozitívne myslieť, žiť v pokoji bez stresov, dbať na zdravý životný štýl formou prechádzok, cvičenia a prijímať dostatok ovocia a zeleniny. Samozrejme, nevyhýbať sa pravidelným preventívnym prehliadkam. Iba v zdravom tele je zdravý duch,“ prízvukuje všeobecný lekár pre dospelých MUDr. Marián Šóth z Nitry.
Veľa smiechu aj spánku
Ak sa chceme ochoreniam vyhnúť, mali by sme si budovať imunitu, najlepšie počas celého roka. Ako na to? „Treba žiť zdravo, jesť dostatok ovocia a zeleniny, pravidelne sa otužovať, mať dostatok pohybu – aspoň 30 minút denne, vyhýbať sa stresu. Keď môžete, smejte sa, a v neposlednom rade je dôležitý dostatok kvalitného spánku,“ radí všeobecný lekár pre dospelých.
Ako však vzápätí dodáva, samozrejme, všetko s mierou. „Pretože aj prehnane sterilné prostredie nám skôr uškodí. Napríklad stretávanie sa s chorými nám môže pomôcť k zvýšeniu imunity,“ dodal M. Šóth.
Ak cítite, že na vás „niečo lezie“, pokojne najprv siahnite po prírodných receptoch. Účinné sú nielen bylinkové čaje, ale aj zázvor, med či cesnak. Odporúčajú to aj samotní lekári. „Určite áno. Čaj s medom a citrónom je mnohokrát najúčinnejší liek a tvorí základ začínajúcej sa liečby,“ dodal Marián Šóth.
Účinné sú aj bylinky, najmä rumanček alebo materina dúška či lipa. Popíjaním čaju z tých byliniek môžete svojmu kašľu či boľavému hrdlu uľaviť. Absolútnou špičkou je šípkový čaj. Pripravte si ho z dvoch čajových lyžičiek suchých plodov, ktoré zalejete tromi decilitrami vriacej vody a necháte lúhovať desať minút. Pite ho viackrát denne horúci a nesladený alebo ho po miernom ochladení zlepšite lyžičkou medu. Veľkým bojovníkom za zlepšenie imunity je nepochybne rakytník. Hoci oranžové plody dozrievajú koncom leta, zbierať ich môžete až pri mínusových teplotách. Vetvičky so zrelými bobuľkami odstrihnite, doma vložte na chvíľu do mrazničky a potom poľahky zoškrabnite. Sú azda najbohatším prírodným multivitamínom. Môžete z nich vyrábať čaj, džem, no aj tinktúru.
A čo vitamíny či iné prípravky z lekárne, ktoré sľubujú posilnenie našej imunity? „Ak prekročíme hranicu prevencie a dostávame sa do liečby, je namieste ju doplniť vitamínom C, prípadne pomocnými a posilňujúcimi látkami, ktoré pomáhajú k liečbe, ale aj skorej regenerácii,“ radí lekár.
Práca či posteľ?
Poznáte to, ťaží vás choroba, pre nádchu neviete dýchať a slzia vám oči, do práce však ísť musíte – či už kvôli mizernej výške nemocenskej dávky počas PN alebo vás jednoducho šéf potrebuje. Nájdite si však aspoň deň či dva na to, aby ste chorobu vyležali. „Niekedy akútne voľno jeden – dva dni sú cennejšie ako zdĺhavé a vlečúce sa ochorenie, ak pacient podcení prvotné príznaky a nedá prednosť svojmu zdraviu pred prácou a povinnosťami. Často sa stretávam s tým, že rekonvalescencia a vyliečenie takéhoto stavu sú veľmi problematické a nie zriedka zanechajú stopy na zdraví,“ upozornil M. Šóth.
Ako sa vyliečime? V prvom rade potrebujeme pokoj, dostatok spánku. „Keď nastane druhotná bakteriálna infekcia, vtedy prichádzajú na rad aj lieky ako antibiotiká,“ dodal lekár.
Zásada číslo jeden – veľa piť
Protichrípkový a protinádchový predpis číslo jeden prikazuje vypiť denne aspoň dva litre tekutín, najlepšie teplých. Nielenže vás zahrejú, čo spomalí množenie vírusov a baktérií, ale tekutiny sa postarajú aj o to, aby vás choroboplodné zárodky čo najskôr opustili.
Naše tipy:
Čo na virózu z domácej kuchyne
Med
Obsahuje veľa minerálov a vitamínov skupiny B, ktoré sú pre zdravú obranyschopnosť nadmieru dôležité. Nájdete v ňom však aj vitamíny E, K a C. Slaďte si ním kávu alebo čaj, no pozor, až po miernom vychladnutí. Vysoká teplota zabije všetky antibiotické zložky zdravého sladidla.
Zázvor
Skvelý pomocník predovšetkým pri nachladení či chrípke. Tlmí množenie baktérií a vírusov, zvyšuje imunitu. Zlepšuje prekrvenie periférnych častí tela, teda rúk a nôh, ale dokáže prehriať aj celé telo. Opatrne však s ním, denná dávka by nemala presiahnuť štyri gramy. A nie je vhodný pre diabetikov a deti do dvoch rokov.
