Odborníci na neurológiu tvrdia, že jeho príspevok je zároveň významným poznatkom súvisiacim s vzácnym syndrómom tzv. „Opsoklonus-myoklonus-ataxia syndrómom“.
MUDr. Ján Necpál získal ocenenie na odbornom zjazde v Košiciach za videokazuistiku s názvom "Opsoklonus-myoklonus-ataxia syndróm pri intoxikácii venlafaxínom". Syndróm sa prejavuje nepravidelným šklbaním očí, trupu a končatín.
Doteraz býval spájaný do súvislostí s detskými nádormi mozgu, alebo infekciami centrálneho nervového systému. J. Necpál ale popísal výnimočný prípad pacientky, ktorá si chcela vziať život a predávkovala sa venlafaxínom (antidepresívum), následkom čoho sa u nej prejavil Opsoklonus-myoklonus-ataxia syndróm.
„Išlo o mladú ženu týranú manželom, ktorá si chcela vziať život. Spomedzi mnohých ďalších, ktorí sa takto dostanú do psychiatrickej starostlivosti, bola táto pacientka výnimočná, pretože prejavy jej úmyslu boli tak raritné a medicínsky zaujímavé, že nemohli ostať nepublikované,“ povedal J. Necpál.
Mladý lekár pracuje vo zvolenskej nemocnici už päť rokov a venuje sa hlavne extrapyramídovým ochoreniam (poruchami pohybu). Založil ambulanciu pre parkinsonizmus a iné extrapyramídové poruchy. Foto: Nemocnica Zvolen. Neurológ MUDr. Ján Necpál
„Včasná a najmä správna diagnostika a terapia liečiteľných neurologických ochorení je našim prvoradým cieľom. Existuje však mnoho ochorení, ktoré patria do kategórii "ophan disease"- vzácnych ochorení, ktorých diagnostika a liečba je často náročnejšia, no snaha a boj s nimi sú práve preto omnoho viac cenené zo strany pacientov a ich blízkych,“ zhrnul.
Neurologické oddelenie Nemocnice Zvolen ročne hospitalizuje takmer 1500 pacientov, pričom ambulantne ošetrí viac ako 6 500 pacientov. Zaoberá sa diagnostikou a liečbou ochorení centrálneho a periférneho nervového systému ako aj nervovo-svalového spojenia a ochorenia svalov.

