Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 62417

Tetanický syndróm je vraj chorobou 21. storočia. Chorých je čoraz viac

$
0
0
Zuzana je mladé a krásne dievča. Do svojich dvadsiatich piatich rokov bola zdravá a plná života. Zrazu sa všetko zmenilo. „Zrazu som bola stále veľmi unavená, cítila som tlak v hlave, búšilo mi srdce a prekvapili ma výpadky zraku. Trápieval ma aj žalúdok, často ma bolel a mala som pocit, že mi vôbec netrávi. Absolvovala som množstvo vyšetrení, no všetky výsledky boli dobré. Vylúčili sa problémy so štítnou žľazou, krčnou chrbticou aj ložisko v mozgu. Nechápala som to, všetko bolo v poriadku a mne bolo čoraz horšie,“ priznáva Zuzana.

„K tomu všetkému ma začali prepadávať čudné záchvaty, ktoré majú vždy rovnaký priebeh. Najskôr príde hrozná únava, potom cítim výrazný tlak v hlave, nasleduje nepríjemný stav, pri ktorom hlavu takmer neudržím na krku. Oči sa mi privrú a dýcham veľmi rýchlo. Nasledujú kŕče, ruky sa mi stiahnu ako pôrodníkovi, dostanem triašku, až takú, že drkocem zubami. Vyzerá to veľmi hrozivo, pár ľudí som už vydesila. Bolo obdobie, keď som mala takéto záchvaty denne,“ šokuje mladá žena. Jej stav nakoniec uzavreli ako tetanický syndróm. Musí užívať magnézium a chodiť na psychoterapiu.

„Chvíľu som brala aj antidepresíva, tie mi však nerobili dobre, tak som ich musela vysadiť. Za môj stav vraj môže prílišný stres. Svätá pravda. Mám ho v práci a tiež v súkromí až nadmieru. Asi musím veľa vecí zmeniť, hlavne prácu. Inak sa mi vraj neuľaví,“ priznáva Zuzana.

Novodobá epidémia?

Tetanický syndróm útočí. A za svoj terč si vyberá hlavne mladých a vystresovaných. Aká je to choroba? Ako vyzerá liečba? Potrebujete psychiatra? Na všetko odpovie MUDr. Milan Grofik, neurológ z Neurologickej kliniky v Univerzitnej nemocnici v Martine.

Tetanický syndróm je vraj chorobou 21. storočia. Chorých je čoraz viac. O čo ide?

Spomínaný syndróm je v poslednom čase naozaj veľmi časté ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým mladšiu generáciu. Má širokú škálu príznakov, najmä svalových či nervových. Preto ho niekedy označujeme aj ako syndróm zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti. Medzi  najčastejšie symptómy patria pocity tŕpnutia a mravčenia, a to hlavne v oblasti úst, tváre a krku, ale niekedy aj na končekoch prstov rúk a nôh. Často sa vyskytujú i svalové zášklby na rôznych častiach tela a mykanie malých svalov okolo očí alebo úst. Pri ťažších formách tetánie chorý pociťuje kŕče v celých končatinách.

Lenže táto diagnóza sa vraj vie ohlásiť aj príznakmi, ktoré by nik nečakal. Trebárs kŕčmi v žalúdku.

Je to pravda. Okrem nervovo-svalových príznakov tento syndróm môžu sprevádzať aj poruchy iných orgánov. Časté sú brušné kŕče či pocity sťahovania v krku. Chorý môže mať pocit, že má niečo cudzie v hrdle, preto máva problémy s prehĺtaním. Niekoho môžu obťažovať aj kardiologické príznaky ako pocit búšenia srdca alebo zvierania na hrudi. Časté sú aj závraty a pocity na odpadnutie.

Mnohé symptómy sa veľmi podobajú tým, ktoré sprevádzajú ochorenia krčnej chrbtice či migrénu. Ako rozlíšite, že ide naozaj o tetanický syndróm?

Diagnózu väčšinou stanoví neurológ na základe anamnézy a bežného klinického vyšetrenia. V prípade nejasností pacienta posielame na elektomyografické vyšetrenie. Pri ňom je napojený na EMG prístroj, ktorý sníma jeho nervovo-svalovú dráždivosť z malého svalu na ruke pomocou ihlovej elektródy zavedenej priamo do svalu. 

Čo je možné vyčítať z výsledku?

U ľudí s tetanickým syndróm je nervovo-svalový systém predráždený. Vznikajú malé svalové zášklby, ktoré chorý nemusí pociťovať, no EMG prístroj ich zachytí. U zdravých ľudí tento príznak chýba. 

A naozaj stačí iba toto vyšetrenie? Ako som sa dozvedela, každý väčšinou absolvuje množstvo testov.

Na vylúčenie iných príčin ťažkostí, ako je napríklad migréna alebo iné neurologické ochorenie, musíme často doplniť ďalšie vyšetrenia, ako je magnetická rezonancia mozgu alebo elektroencefalografické vyšetrenie. Bežné sú aj krvné testy, pri ktorých sa vyšetruje hladina magnézia v krvi, ďalej aj hladina vápnika a vitamínu D, ten sa podieľa na regulácii metabolizmu vápnika v organizme. Magnézium aj vápnik sú dva základné minerály, ktoré priamo ovplyvňujú nervovo-svalovú dráždivosť.

Aké sú príčiny tohto stavu? Hovorí sa o tom, že za všetko môže stres.

Najčastejšou príčinou tetanického syndrómu je skutočne chronický stres. Postihuje hlavne ľudí, ktorí sú psychicky vyčerpaní. Majú veľa povinností, ktoré nezvládajú. Nemajú čas na relax alebo nevedia oddychovať. Často aj sami cítia, že by mali vypnúť, ale buď to nedokážu, alebo im to okolnosti nedovolia. A tak si mozog nájde cestu, ako dať najavo, že už je toho naozaj dosť. Aj príznakmi tohto syndrómu.

A čo nedostatok niektorých minerálov či vitamínov? Vraj aj to je spúšťačom ochorenia.

Častou príčinou tetanického syndrómu je aj nedostatok magnézia, pretože práve stres je akýmsi požieračom tohto minerálu. Môžu za to stresové hormóny, ktoré podporujú jeho vylučovanie močom. V organizme potom chýba. Treba si tiež uvedomiť, že v dnešnej dobe má väčšina ľudí nedostatočný príjem magnézia. Môže za to hlavne mäkká pitná voda a potraviny, ktoré dnes konzumujeme. Magnézia je v nich nedostatok, a to všetko preto, lebo ho máme málo v pôde. Odpoveď, prečo je to tak, môžeme hľadať v nových poľnohospodárskych technológiách a v používaní umelých hnojív.

Nemôžu byť dôvodom aj iné ochorenia, ktoré narúšajú hladinu spomínaných minerálov v krvi?

Len zriedka sú príčinou tetanického syndrómu iné ochorenia, ako napríklad nedostatok vápnika pri ochoreniach prištítnych teliesok.   

Ako sa táto diagnóza lieči? Mnohí sa odvolávajú na to, že treba brať magnézium.

Základom liečby je pohovor s pacientom. Musí mať istotu, že mu nič vážne nehrozí, že ide o bežné a nezávažné ochorenie, aj keď je pre pacienta veľmi nepríjemné. Potrebné je súčasné užívanie magnézia, je to základná látka, ktorá tlmí nervovo-svalovú dráždivosť. Ľudia s touto diagnózou majú tohto minerálu v tele určite málo. Žiaľ, krvné testy nám hovoria len o množstve  magnézia v krvi, ale viac ako 99 % v ľudskom organizme sa tento minerál nachádza vnútri buniek. Tento vnútrobunkový podiel však dnes nevieme bežnými vyšetreniami stanoviť. To znamená, že aj pacient, ktorý má normálnu hladinu magnézia v krvi, môže trpieť jeho závažným nedostatkom.

Naozaj stačí užívať iba magnézium? Minerál, ktorý si kúpite aj v obyčajnej drogérii?

Skutočne je to tak. Liečba magnéziom má byť však dlhodobá. Trvá zväčša aj niekoľko mesiacov, kým sa nedoplnia jeho zásoby v tele. Zvyčajne je v úvode potrebné brať vysoké dávky – až  niekoľko tabliet denne. Jednoznačne však odporúčam poradiť sa o výbere magnéziového prípravku s lekárom alebo lekárnikom. Ak je terapia magnéziom nedostatočná, pridávajú sa silnejšie lieky, hlavne antidepresíva, ktoré veľmi účinne zmierňujú nervovo-svalovú dráždivosť a súčasne pozitívne ovplyvňujú aj psychogénne aspekty tetánie.   

Môže sa brať magnézium, ak má niekto nízky tlak? Tento minerál ho znižuje. Čo robiť v takom prípade?

Liečba magnéziom je vtedy trochu komplikovaná. Tento minerál však napriek tomu musia brať, no v menších dávkach, ktoré ešte nespôsobujú pokles tlaku. Užívanie však musí byť častejšie a aj celkový čas liečby je potom dlhší. V tomto prípade je však nutné vybrať vhodný magnéziový prípravok. U niektorých ľudí totiž môže jeden preparát krvný tlak znižovať a iný už znáša bez problémov. Je to aj otázka dávkovania a tiež pomocnej látky, na ktorú je magnézium naviazané. Týmto pacientom by som preto odporučil výber magnéziového prípravku konzultovať s lekárom alebo lekárnikom.  

Tetanický syndróm sprevádzajú aj záchvaty. Ako sa liečia a ako im predísť? 

Tetanický záchvat zväčša prichádza spontánne, bez provokačného faktora. A najčastejšie vo chvíľach, keď to chorý vôbec nečaká, teda keď práve neprežíva stres. Napríklad počas dovolenky či víkendu. Tento záchvat sprevádzajú pocity úzkosti, panického strachu, typické je aj búšenie srdca a zrýchlené dýchanie. Pacient si často myslí, že má srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu a je natoľko vystrašený, že volá rýchlu záchrannú službu.

Prvá pomoc má smerovať hlavne k upokojeniu postihnutého. Rovnako dôležité je zabrániť tomu, aby rýchlo dýchal, čo je takzvaná hyperventilácia. Pomôže mu dýchanie do papierového alebo igelitového vrecka. Je to nutné. Hyperventilácia zhoršuje celý priebeh tetanického záchvatu a môže spôsobiť kŕče. Ak záchvat neustupuje, je potrebné podať mu magnézium do žily. Hospitalizácia však zväčša nie je potrebná. Nepríjemné je, že pacient s tetanickým syndrómom sa necíti úplne zdravo ani vtedy, keď nemá spomínaný záchvat. Je unavený, podráždený, má poruchy spánku a sústredenia.

Mám pocit, že dnes má každý druhý človek tento problém. Akoby to bola moderná diagnóza a ňou sa pomenujú ťažkosti, ktorých príčina sa nedá zistiť. Mnohí zároveň končia v rukách psychiatrov, užívajú antidepresíva a chodia na psychoterapie. Nehrozí potom, že sa prehliadne nejaký závažný problém? 

Áno, je to ochorenie dnešnej doby plnej stresov. Súhlasím s tým, že ide o diagnózu, ktorá sa prejavuje viacerými nešpecifickými  príznakmi z rôznych orgánových systémov. V niektorých prípadoch je preto nevyhnutné vylúčiť aj iné ochorenia, ktoré by sa mohli prezentovať podobnými príznakmi. Často je potrebné nielen neurologické, ale aj kardiologické či gastroenterologické vyšetrenie. Pri tetanickom syndróme sú však všetky tieto vyšetrenia obvykle negatívne.

Nedá sa však vylúčiť, že pacient, ktorý má tetanický syndróm, trpí aj iným ochorením. A liečba tetanického syndrómu je naozaj nielen v rukách neurológa, ale často aj psychiatra. Príznaky tetanického syndrómu sa totiž často prekrývajú so symptómami panickej alebo úzkostnej poruchy, preto je často o spoluprácu požiadaný aj tento odborník.
                            
Mnohí sa aj napriek magnéziovej liečbe necítia lepšie a naďalej majú aj tetanické záchvaty. Prečo? 

Treba povedať, že niektorí ľudia toto ochorenie neakceptujú, neveria, že ho majú. Sú presvedčení o inej príčine ich ťažkostí. Preto často nespolupracujú pri liečbe. Ďalšie príčiny neúspešne liečených pacientov vidím hlavne v tom, že mnohí nevidia svoj podiel viny na tomto ochorení. Nie sú ochotní ubrať zo stresových faktorov, z pracovných záležitostí, stále si nakladajú viac a viac. A hlavne málo oddychujú.

Ale čo ak niekto nemôže ubrať zo svojich povinností. Napríklad zaneprázdnené čerstvé mamičky, ktoré šli skôr do práce, lebo hypotéka...

Rovnako dôležité ako to, čo som spomínal vyššie, je zmeniť svoj postoj k stresovým situáciám. Tá istá situácia môže byť pre niekoho ťažkým stresom,  pre iného bezvýznamnou situáciou a pre ďalšieho pozitívnou  a žiadanou výzvou. Tu by určite pomohla práve rada psychológa alebo psychiatra.

Aká je prognóza tohto ochorenia?

Dobrá. Nehrozia žiadne komplikácie. Väčšina pacientov je po správnej liečbe bez ťažkostí. U niektorých sa zasa príznaky tetánie v istej  forme občasne vracajú, preto niektorí potrebujú dlhodobú liečbu.

Aj celoživotnú?

Zväčša nie.

Čo môže vyprovokovať opätovný návrat ochorenia? Opäť len stres? Viete, chorých je mnoho mladých žien, u ktorých sa príznaky objavili, keď prežívali nešťastnú lásku. Alebo mladé mamičky, na ktoré je tých povinnosti veľa. Sú to všetko potenciálni provokatéri tohto stavu?

Áno, spomínané faktory sú určite stresormi a môžu vyprovokovať tetanický syndróm alebo jeho recidívu. 


Tetánia nie je tetanus

Tetanický syndróm alebo tetánia je ochorenie, ktorého názov často vzbudzuje strach kvôli podobnosti názvu s chorobou tetanus. Ide však o dve úplne odlišné diagnózy. Tetanus je infekčné ochorenie, ktoré  spôsobuje  baktéria Clostridium tetani. Tá sa vyskytuje v pôde a prachu, preto najčastejšou príčinou ochorenia sú znečistené rany. Baktérie v nich  produkujú toxíny, ktoré sa potom krvným obehom dostanú do celého tela. Tetanus sa potom prejavuje hlavne svalovou stuhnutosťou a kŕčmi. Je to smrteľné ochorenie, ktoré sa dnes vďaka povinnému očkovaniu vyskytuje už len zriedkavo.

Tetanický syndróm je typické ochorenie mladých ľudí s  miernou prevahou žien. Samozrejme, objavuje sa aj v strednom veku. Vo vyššom veku je už však jeho výskyt relatívne zriedkavý. 

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Foto: 
archív FIT magazín
Barbora Hlavatá, Fit magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 62417