Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť (SEVS) spustila projekt Chránime našich pacientov, očkujeme sa proti chrípke na podporu ochrany pacientov proti chrípke.
Cieľom projektu je upozorniť primárne lekárov, sestry a ďalších zamestnancov zdravotníckych zariadení na potrebu očkovania.
„Chceme aktivizovať zdravotnícke zariadenia, najmä také, ktoré sa starajú o chronických, dlhodobo chorých a starších pacientov, aby vo svojich pracovných kolektívoch vnímali vakcináciu proti chrípke nielen ako ochranu samých seba, ale aj a najmä ako ochranu pacientov,“ uviedla predsedníčka SEVS doc. MUDr. Zuzana Krištúfková.
Ako ďalej uviedla, zdravotnícke pracoviská, nemocnice, oddelenia, ambulancie sa môžu zapojiť do projektu prostredníctvom stránky www.chranimenasichpacientov.sk
Bariéra okolo pacientov
Podľa Z. Krištúfkovej očkovaný človek vírus neprenáša. Lekári v zdravotníckych zariadeniach prichádzajú do styku s ľuďmi, ktorí patria do rizikových skupín. „Onkologickí, diabetickí pacienti či tí s kardiovaskulárnymi ochoreniami majú oslabený imunitný systém. Lekár, ktorý pracuje v prostredí so zvýšeným výskytom nebezpečných vírusov, je pritom osoba, ktorá môže vírus prenášať,“ dodala.
Na to, aby sa vírus aktivoval, musí mať vhodné prostredie, a tým očkovaný človek nie je. Preto je podľa Z. Krištúfkovej dôležité, aby zdravotnícki pracovníci vytvárali bariéru okolo pacientov a chránili ich aj tým, že sami budú zaočkovaní, a teda výrazným spôsobom znížia riziko prenosu vírusu.
Aj preto odporúča očkovať i blízkych pacienta (členovia rodiny, ošetrovatelia), aby sa pri návštevách v nemocnici či v domácom prostredí minimalizovali riziká spojené s prenosom vírusu chrípky.
Ako ďalej zdôraznila, čím viac zdravotníkov bude zaočkovaných, tým väčšia bariéra sa vytvorí medzi vonkajším prostredím, potenciálnou vírusovou chrípkovou nákazou a pacientom. Očkovanie na sezónu 2015/2016 majú poistenci zdarma. Optimálne je pritom dať sa zaočkovať v priebehu októbra až novembra.
Zaočkovanosť je nízka
Ako zdôraznila Z. Krištúfková, chrípka je veľmi nákazlivé a rýchlo sa vírusové ochorenie. „Chrípka sa začína náhle z plného zdravia typickými príznakmi, bolesťami hlavy, svalov, kĺbov. Nasleduje triaška, zimnica, vysoká teplota. Chrípka je u nás podceňovaná nevyspytateľná choroba. Ide pritom o závažné ochorenie,“ spresnila Z. Krištúfková.
Ako ďalej upozornila, zaočkovanosť je nízka, minulý rok sa dalo očkovať iba 4,6 percenta ľudí. „Je dokázané, že v čase chrípkovej epidémie sa zvyšuje počet úmrtí na srdcovo-cievne ochorenia či na mozgové príhody. Odhaduje sa, že v súvislosti s chrípkou alebo jej následkom ročne zomrie na Slovensku až 1 200 ľudí. Minulú chrípkovú sezónu navštívilo lekára až 200 000 ľudí s chrípkou a chrípke podobným ochorením,“ povedala Z. Krištúfková.
Na SARI zomrelo pritom až 25 ľudí. Ako ďalej Z. Krištúfková doplnila, z 25 pacientov sa u 17 podarilo zistiť aj nejaké ďalšie chronické ochorenie, ktoré dopomohlo k tomu, že sa nedokázali s chrípkou vyrovnať. Ani jeden z nich nebol proti chrípke očkovaný.
Súčasť manažmentu pacientov s cukrovkou
Podľa Z. Krištúfkovej by sa mali dať zdravotníci zaočkovať najmä preto, lebo majú zodpovednosť nielen za svoje zdravie, ale aj za zdravie rodiny i svojich pacientov. „Lekár by mal byť aj vzorom pre pacientov. V literatúre som však našla štúdiu, podľa ktorej až tri štvrtiny zdravotníkov pokračuje v práci, aj keď majú chrípku,“ uviedla Z. Krištúfková.
Zaočkovanosť populácie podľa nej vo veľkej miere závisí aj od postoja ošetrujúceho lekára k očkovaniu. „V jednom prieskume sa zistilo, že až 61 percent dospelých by sa dalo zaočkovať, ak by im to lekár odporučil,“ prezradila Z. Krištúfková.
Vakcináciu proti chrípke treba považovať za významnú súčasť manažmentu pacientov s diabetes mellitus. Ako informoval primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni doc. MUDr. Emil Martinka, organizmus diabetika má oslabený imunitný systém, menej sa dokáže brániť proti rôznym druhom infekcie, je terénom, v ktorom sa lepšie darí rôznym druhom infekcií.
„Podľa viacerých štúdií sa ukázalo, že vakcinácia znižuje počet hospitalizácií u pacientov s diabetom počas chrípkových epidémií, a to až o viac ako 50 percent,“ dodal E. Martinka.
„V ústave sa stretávame s najpokročilejšími formami diabetu a staršími pacientmi s dlhotrvajúcim diabetom a s rozvinutými komplikáciami diabetu. Tie spoločne znižujú obranyschopnosť organizmu, v dôsledku čoho sa riziko následkov chrípky ďalej zvyšuje. Očkovanie proti chrípke sme sa preto rozhodli odporučiť aj všetkým našim zdravotniko, pretože to vnímame ako profesionálny prístup v prospech zdravia pacientov,“ zhrnul E. Martinka.
Zapojili sa zdravotnícke zariadenia
Do projektu sa už zapojili aj košický Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Detská fakultná nemocnica Košice. „Na oddeleniach sa často stretávame s najmenšími pacientmi, ktorí majú oslabený imunitný systém či rôzne závažné zdravotné komplikácie. Chrípka pre nich môže mať fatálne následky. Mali by sme robiť všetko pre to, aby sme minimalizovali potenciálnu nákazu a očkovanie zdravotníckych pracovníkov vnímame ako mimoriadne dôležité opatrenie. Chránime tak našich pacientov, ale aj samotných zamestnancov, ktorí pracujú v rizikovom prostredí,“ povedala riaditeľka košickej detskej nemocnice MUDr. Ingrid Urbančíková, PhD., MPH.
Jej slová potvrdil aj predseda predstavenstva srdcovo-cievneho ústavu v Košiciach MUDr. František Sabol, PhD., MPH. „Uvedomujeme si zodpovednosť, akú voči pacientom máme, a preto im chceme dať maximálnu možnú ochranu,“ uzavrel.
