Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60522

Veľký dôraz sa kladie na prevenciu a riešenie úniku moču

$
0
0
Na Slovensku bude počas Týždňa kontinencie prebiehať informačná kampaň. V osvetových stánkoch vo vybraných 9 nemocniciach sa pacienti stretnú so zdravotnými sestrami, ktoré budú informovať o problematike inkontinencie, o možnostiach vyšetrenia a riešenia problémov.

„Počas minulých ročníkov sa pacienti, ktorí navštívili informačné stánky, najčastejšie  pýtali na používanie absorpčných pomôcok. Kedy na ne majú nárok, v akom rozsahu, kto pomôcky predpisuje,“ hovorí predsedníčka Občianskeho združenia InkoFórum Ing. Marica Laščeková.

Typy inkontinencie

Ľahký únik moču sa vyskytuje u 1 zo 4 žien nad 35 rokov. Stresová inkontinencia je únik moču pri činnostiach, ktoré spôsobujú tlak na močový mechúr, ako je beh, kašeľ, skákanie alebo kýchanie. Vyskytuje sa pri oslabených svaloch panvového dna.

„Oslabené svaly môžu byť spôsobené tehotenstvom, predchádzajúcimi vaginálnymi pôrodmi detí, obezitou alebo nadváhou a tiež chronickou infekciou močových ciest,“ vysvetľuje profesor na Urologickej klinike v Martine a predseda Odborného výboru InkoFóra prof. MUDr. Ján Švihra, PhD.
 
Urgentná inkontinencia je náhly mimovoľný únik moču spojený s náhlym neodolateľným nutkaním na močenie, okrem toho býva prítomné aj časté močenie cez deň (viac ako - krát) a tiež potreba močenia v noci (jeden- a viackrát).

Urgencie na močenie, časté močenie cez deň aj v noci a únik moču v dôsledku nepríjemného nutkania na močenie sa označujú ako hyperaktívny močový mechúr. Spúšťacím mechanizmom bývajú infekcie močových ciest (aj nedostatočne liečené), kamene a nádory močového mechúra, cukrovka, zväčšená prostata, niekedy len nahromadenie tvrdej stolice v konečníku, ale aj kofeín, alkohol či diuretiká.

„V SR trpia inkontinenciou desiatky tisíc ľudí. So starnutím obyvateľstva bude týchto pacientov pribúdať. Urológ či gynekológ vedia poradiť a takáto návšteva môže presne stanoviť diagnózu: či ide o problém ochabnutých svalov panvového dna, zápalový proces močového ústrojenstva alebo iný zdravotný problém,“ spresňuje prof. J. Švihra.
 
Zmeny v obličkách a močovom mechúre
 
Medzi zmeny vo funkcii obličiek, ktoré súvisia s vekom, patrí znižovanie  množstvo tkaniva v obličkách, úbytok nefrónov.

„S pribúdajúcim vekom dochádza k zmenám v močovom systéme. Menia sa steny močového mechúra, znižuje sa ich elasticita, čo zapríčiňuje, že močový mechúr neudrží také množstvo moču ako predtým. Svaly močového mechúra sa oslabujú. Močová trubica sa môže zablokovať. U žien sa môže stať, že oslabené svaly panvového dna spôsobia prolaps, teda močový mechúr alebo vagína „vypadnú“ zo svojej pozície. U mužov zvykne  byť močová rúra blokovaná zväčšenou prostatou. Vo veku nad 60 rokov trpí inkontinenciou 25 % ľudí a nad 80 rokov je to až 55 % seniorov,“ hovorí mim. prof. MUDr. Ivan Bartošovič, PhD.
 
U zdravých ľudí aj napriek vyššiemu veku zostáva funkcia obličiek a mechúra rovnaká. Zmeny nastávajú najmä kvôli chorobe, užívaniu liekov a iných udalostí, ktoré môžu ovplyvniť fungovanie obličiek.
 
S vekom stúpajú nasledujúce riziká súvisiace s močovým mechúrom a obličkami:
 
  • problémy súvisiace s kontrolou močového mechúra – inkontinencie  alebo retencia,
  • zápaly močových ciest a močového mechúra,
  • chronické choroby obličiek.
     
Inkontinencia a športovci
 
Cvičenie s vysokou intenzitou fyzickej aktivity môže byť aj u 20-ročných žien rizikovým faktorom. Fyzioterapeutka PhDr. Magdaléna Hagovská, PhD., Cert. MDT vysvetľuje, že „cvičenie s vysokou mierou fyzickej aktivity predstavuje nadmerný tlak na svaly panvového dna, ktoré sú extrémne napínané a následne dochádza k ich oslabeniu. Zvyšuje sa riziko vzniku úniku moču. V rámci výskumu sme mierne ťažkosti s únikom moču  zaznamenali u 72 (14,3 percenta) športovkýň z celkového počtu 503 športovkýň, s priemerným vekom 21,14 roka. Každá 7. športovkyňa v sledovanom súbore udala ťažkosti s únikom moču počas vykonávania vysokej intenzity športovej aktivity.“
 
Odborníci tiež zistili, že športovkyne, s odmeranou vysokou intenzitou fyzickej námahy, majú až 2,5-násobne väčšiu šancu dostať inkontinenciu moču, v porovnaní s nešportovkyňami. Je dokázané, že intenzívna fyzická aktivita vykonávaná 3-krát do týždňa počas jedného roka u bezdetných žien je porovnateľná so záťažou počas tehotenstva a pôrodu.

K rizikovým športom patria také, ktoré obsahujú skoky, napr. na trampolíne, alebo silové cvičenia – napr. fitnes, cross-fit.
 
Vyššie percento inkontinencie je u atlétok, basketbalistiek a volejbalistiek. Ženy, ktoré vykonávajú tréning s vysokou intenzitou fyzickej aktivity, by mali po každej hodine tréningu uskutočniť 5 – 10 sťahov panvového dna.​
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60522