Nech ideme kamkoľvek a s kýmkoľvek, určite nesmieme zabudnúť na lieky, ktoré užívame pravidelne. Týka sa to najmä ľudí s chronickými ochoreniami. Tieto lieky musíme mať v dostatočnom množstve na celý čas pobytu, najmä v zahraničí.
Bolesť a teplota
Dôležitou súčasťou lekárničky sú určite antipyretiká a analgetiká. V dovolenkovej lekárničke by vždy mali byť lieky proti bolesti a lieky proti teplote a horúčke. Pretože teplota a bolesť môžu zastihnúť každého, nech je kdekoľvek.
Lieky proti bolesti totiž môžu byť prvou pomocou pri úraze, pokazenom zube, zapálenom uchu, bolestiach hlavy zo slnka či neprimeranej miery „dovolenkového“ alkoholu. Podobne je to aj s horúčkou – môže nás prekvapiť či už pri prechladnutí alebo pri rôznych zápaloch, či ako nepríjemný dôsledok úpalu po nadmernom slnení.
Žalúdok
Žalúdok potrápil na dovolenke nejedného z nás. Či už po prejedení sa v rámci „all inclusive“, alebo po zjedení nevhodných potravín či nákaze. Preto by v lekárničke nemali chýbať lieky, ktoré pomáhajú tráveniu a tiež prípravky na hnačky, zápchy, nevoľnosť i vracanie. Vhodné je pribaliť si aj rehydratačné prípravky a probiotiká, najmä ak cestujeme s deťmi.
Oči, uši, nos
Zápal, prechladnutie a podráždenie či prievan, to všetko môže potrápiť naše oči a uši. Svoje dokáže spraviť aj ventilátor či klimatizácia. V lekárničke by preto mali byť bežné dezinfekčné očné kvapky, obklady do ucha, kvapky alebo sprej do nosa. Pribaliť možno aj sirup alebo tabletky na kašeľ, proti prechladnutiu a chrípke, či cmúľacie tablety na bolesť hrdla. Dobré je myslieť aj na prevenciu a v prípade častých zápalov očí a uší nezabudnúť popri slnečných aj na kvalitné potápačské okuliare či štople do uší určené na potápanie.
Úraz
Bohužiaľ, k letnej dovolenke občas patrí aj úraz, nešťastné náhody, pády či odreniny. Preto si do lekárničky nezabudnite pribaliť dezinfekčné prípravky, náplasť, obväz alebo elastický obväz. Pri turistike je vhodná aj masť proti opuchu a protizápalové mastičky, prípadne nejaká bandáž.
Alergie a uštipnutia
Na dovolenke nás môže nepríjemne prekvapiť aj uštipnutie či alergie. Výrazné alergie môžu byť aj na poštípanie. Nikdy nemôžete vedieť, aký hmyz vás v cudzine poštípe, niekedy sa zídu aj celkové antihistaminiká. Dostupné sú aj menšie balenia lokálnych liekov proti alergii vrátane mastičiek v prípade ekzémov. Alergiu môžete dostať aj z nevhodnej kombinácie slnka a liekov, niektoré masti a gély, ale tiež lieky totiž nesmú byť na slnku. A, samozrejme, nezabudnite na prípravky proti svrbeniu, prípadne repelenty.
Nezabudnite si zobrať leták
Ak nechcete zaberať miesto v kufri škatuľkami, zoberte si aspoň príbalový leták. Je dobré mať ho so sebou, aby sme okrem názvu vedeli aj zloženie lieku. Keď prídeme do lekárne v ktorejkoľvek krajine, podľa zloženia nám ho dokážu vydať. Názov môže byť v zahraničí iný, ale zloženie je medzinárodné a všade rovnaké. Príbalový leták je navyše akoby návodom, podľa ktorého dokážeme zistiť dávkovanie aj prípadné nežiaduce účinky, ktoré sa môžu prejaviť.
Čo má byť v dovolenkovej lekárničke:
*Lieky proti bolesti
*Lieky proti teplote
*Lieky na chronické ochorenia (ak nimi trpíte)
*Lieky proti alergii (nikdy neviete, čo vás stretne)
*Lieky na tráviace ťažkosti
*Dezinfekcia na rany
*Náplasť
*Obväz, elastický obväz
*Lieky pre deti
Čo ďalšie pre istotu:
*Rehydratačné prípravky a probiotiká
*Masť na opuch, protizápalová masť
*Chladiace gély – na štípance
*Repelent
*Prípravky pri spálení pokožky
*Poopaľovacie mlieka
*Prípravky na mykózu
*Pre istotu nezabudnite na príbalové letáky
