Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269

MZ SR dalo 100-tisíc eur na zriedkavé choroby

$
0
0
Ide o Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Banskej Bystrici a Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave. Vyplýva to zo Správy o plnení aktivít vyplývajúcich z akčného plánu Národného programu rozvoja starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami za rok 2016, ktorú vláda minulý týždeň vzala na vedomie. 

Ako uvádza rezort zdravotníctva, obe finančne podporené pracoviská sa stali na základe splnených požadovaných kritérií špecializovanými expertíznymi pracoviskami pre zriedkavé choroby v Slovenskej republike.

Cieľom žiadosti predkladanej Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Banskej Bystrici bolo spresnenie diagnostiky DMP (tandemová hmotnostná spektrometria) s meraním vzoriek novorodencov na  vysoko citlivom prístroji kvapalinovom chromatografe s hmotnostným detektorom  HPLC/QQQ.

„Použitie prístroja HPLC/QQQ umožnilo zavedenie druhostupňového testu – v odbornej literatúre uznaný pojem ,second tier test‘ – meraním analytov suchej kvapky štvordňového novorodenca, ktorého prvý stupeň testu poukázal na možnú metabolickú poruchu. Spresnenie skríningového testu znamená v praxi zníženie opakovaných odberov novorodencov a znížený stres rodičov, zabráni úniku možných falošne negatívnych výsledkov skríningu. Okrem toho vytvára zabezpečenie nepretržitého merania vzoriek v plošnom skríningu novorodencov v prípade poruchy prístroja LC – MS/MS, na ktorom sú tieto testy v súčasnosti v SCN SR (Národné skríningové centrum SR) vykonávané,“ uvádza sa v správe. Nemocnica pôvodne žiadala 100-tisíc eur, dostala polovicu. 

Rovnakú sumu žiadal aj Onkologický ústav sv. Alžbety, ktorého projekt by prispel zavedením panelového sekvenovania génov asociovaných s opravami DNA k zvýšeniu rýchlosti a efektívnosti DNA testovania, čo môže viesť k vydaniu komplexného výsledku pacientovi, resp. k určeniu správnej diagnózy zriedkavého ochorenia tak u probanda, ako aj jeho asymptomatických príbuzných.

„Uvedená genetická diagnostika pomáha zlepšiť identifikáciu relevantných pacientov s genetickou predispozíciou, a teda rodinnou záťažou, čo napomôže ich efektívnejšej liečbe. Následne tiež zlepší preventívnu zdravotnú starostlivosť ešte zdravých rodinných príbuzných pacienta, ktorí sú nositeľmi porúch DNA a u ktorých je možné pomocou rôznych manažmentov dosiahnuť úplnú prevenciu onkologického ochorenia. Aplikácia panelového sekvenovania v diagnostike je spojená s veľkým pokrokom v pochopení úloh mnohých génov a ich vzájomných interakcií v procese tumorigenézy,“ uvádza správa.

Podobne ako banskobystrické zariadenie aj Onkologický ústav získal 50-tisíc eur. 

O grant vlani žiadala aj spoločnosť Medirex a Univerzita Komenského, ich žiadosti neuspeli. Celkovo žiadali všetky štyri pracoviská o 399 899,85 eura, dotáciu nakoniec získali len dve, a to 100-tisíc eur. 

Peniaze boli vyčlenené zo štátneho rozpočtu MZ SR, ktoré boli určené na plnenie akčného plánu rozširovať a skvalitňovať diagnostiku, liečbu a starostlivosť o pacientov so zriedkavými chorobami. Ide o účelové dotácie, ktoré môžu získať prihlásení úspešní žiadatelia prostredníctvom verejnej výzvy.

Cieľom je vývoj národného špecializovaného expertízneho pracoviska pre zriedkavé choroby na Slovensku, plánom je vznik jedného alebo dvoch plnohodnotných národných špecializovaných expertíznych pracovísk pre zriedkavé choroby, ktoré budú zapojené do európskej referenčnej siete špecializovaných pracovísk pre zriedkavé choroby. 

Tento rok by malo v členských krajinách EU vzniknúť 24 Európskych referenčných sietí pozostávajúcich z poskytovateľov zdravotnej starostlivosti z rôznych členských štátov, poskytujúcich cezhraničnú zdravotnú starostlivosť pacientom so zriedkavými chorobami v rámci EÚ.

„V rokoch 2017/2018 je našou ambíciou vynaložiť maximálne úsilie na to, aby sa aj slovenskí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti stali súčasťou Európskych referenčných sietí a participovali tak aktívne na medzinárodnom projekte starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami v rámci EÚ,“ uvádza v správe ministerstvo zdravotníctva.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Katarína Lovasová, šéfredaktorka ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269