Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269

Ako motivovať ambulantný sektor?

$
0
0

Bez nastavenia stabilného systému financovania zdravotníctva sa kríza, aj napriek aktívnym krokom ministra zdravotníctva, prehlbuje. Nevyhnutné je akútne dofinancovanie zdravotníctva a následné naštartovanie procesu, ktorý by zaviedol systematické zvyšovanie zdravotných odvodov za poistencov štátu. V susednom Česku už problematiku takéhoto postupného zvyšovania vyriešenú majú.

Zavedenie prehľadných pravidiel

Úlohou štátu je stabilizovať rozpočtovanie finančných zdrojov pre zdravotníctvo a nastavenie korektného intersektoriálneho prerozdelenia tak, aby financie smerujúce do ambulantného sektora boli jasne stanovené.  

Už niekoľko rokov prezentujeme zavedenie prehľadných pravidiel pri platbách pacientov a vytvorenie systému viaczdrojového financovania.  Pacient musí vedieť, za čo má platiť a lekár, za čo má vyberať.  Novelu zákona o rozsahu (2015) sme vždy vnímali ako nesystémový krok, ktorý oslabuje dôveru pacienta v lekára a  spôsobí úplný chaos.

Naše názory sa ukázali ako správne. Pacient prišiel o možnosť objednávať sa na určitý čas, ambulancie prišli o príjmy. Teda z novely zákona neprofitoval nikto. 
Na krajských stretnutiach (2017) s ministrom zdravotníctva sme si vypočuli jasný odkaz o politickej nepriechodnosti znovuzavedenia poplatkov za objednávanie na presný čas. Preto navrhované  zavedenie doplnkových ordinačných hodín sme vnímali pozitívne.

Ambulantní lekári prišli o možnosť prednostného objednávania, hoci táto spoplatnená služba bola, a stále je, vyžadovaná samotnými pacientmi. Aj z tohto dôvodu sme považovali doplnkové ordinačné hodiny za prínosný návrh. Videli sme v ňom hneď niekoľko pozitív. Samozrejmým a hlavným benefitom je spokojnosť pacienta, ktorý môže tieto „nadštandardné“ hodiny využiť na rezervovanie konkrétneho termínu v ambulancii, pričom za výkon by hradil lekárovi a laboratórne vyšetrenia a lieky by mal hradené zo zdravotnej poisťovne.

Okrem toho bol tento návrh prvým krokom k zavedeniu komerčného zdravotného pripoistenia, ktoré umožní súkromným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti viac sa pohybovať v súkromnej sfére. V súčasnosti sú totiž súkromní lekári na jednej strane podnikateľskými subjektmi, na druhej strane sú však „vazalmi“ zdravotných poisťovní a prísnych regulačných obmedzení.  Určite je to aj námet pre zdravotné poisťovne, aby vytvárali benefity pre svojich klientov.

Je to absurdné

Model doplnkových ordinačných hodín mal predpoklad, že pomôže prekonať vžitý postoj spoločnosti k zdravotnej starostlivosti, ktorú verejnosť stále vníma ako bezplatnú. V súvislosti s týmto návrhom sa hovorilo o širokých regulačných opatreniach – je ich veľa, sú systémovo komplikované, administratívne náročné a ich nedodržanie je sankcionované.

Preto ASL SR upozorňovalo, že hyperregulačné opatrenia povedú k chaosu a odradia mnohých lekárov od zavedenia doplnkových ordinačných hodín. Hovoríme áno doplnkovým ordinačným hodinám, ale  keď sme chceli apelovať na ministerstvo zdravotníctva, aby prehodnotilo regulácie, ktorými ich plánuje zaťažiť, ministerstvo po skončení krajských stretnutí návrh DOH stiahlo vraj z dôvodu neakceptácie lekármi. 

V súčasne predloženej novele zákona ministrom zdravotníctva Druckerom sa dokonca zavádzajú pokuty v prípade objednania pacienta na presný čas za poplatok. Po prvé 10-tisíc, po druhé 10-tisíc, po tretie 20-tisíc pokuta lekárovi aj v prípade, ak objednávanie ide cez tretiu osobu.  Za službu, ktorú pacienti stále žiadajú a prináša im určitý nadštandard vo forme úspory času, majú byť lekári likvidačne pokutovaní. Je to absurdné a nepoznám takéto sankcie voči lekárom vo vyspelých krajinách. 

Aké je riešenie?

Už niekoľko rokov predkladáme návrh  komplexného riešenia viaczdrojového financovania, čo by riešilo aj otázku poplatkov. Súhlasíme s  vyhlásením ministra T. Druckera, že nie všetko  môže byť zadarmo, ak na to nemáme v štáte finančné zdroje. Heslo „všetko je zadarmo“ súčasne  prináša  zbytočnú nadspotrebu zdravotnej starostlivosti.  

Riešením je zavedenie nového zoznamu výkonov ambulantnej zdravotnej starostlivosti, kde sú stanovené presné pravidlá, čo je obsahom ambulantného výkonu a aké sú jeho reálne náklady. Pri reálnej cene výkonu budeme vedieť, čo uhradí zdravotná poisťovňa a čo si bude uhrádzať pacient priamou formou, alebo cez doplnkové poistenie. 
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
MUDr. Marián Šóth, prezident ASL SR

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269