Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269

Hladovka, či spaľovače tukov? Toto pri chudnutí určite nerobte

$
0
0

„Všetky opatrenia vždy prísne dodržiavala a dokonca si pomáhala aj rôznymi spaľovačmi tukov,“ hovorí jej kamarátka Andrea. Ema však napriek všetkému začala priberať. Aj z toho mála, čo jedla. To ju nútilo byť na seba ešte prísnejšia.

„Opäť si zohnala nie najlacnejšiu kúru, ktorá ju mala prečistiť, naštartovať metabolizmus a zbaviť tých troch kíl, ktoré sa na ňu zrazu prilepili. Aj schudla, ale hneď ako s kúrou skončila, začala znova priberať. Okolie jej vravelo, že robí chybu. Odporúčali jej, aby radšej cvičila a jedla všetko, lebo pri tom jej čudnom stravovaní a hladovaní je telo iba zmätené a niet sa čo diviť, že kilá pribúdajú. Ema je nešťastná, ale o tom, že má začať normálne jesť, nechce ani počuť.

Vraj by potom bola ako guľa. Najhoršie bolo, že ju začalo zrádzať telo. Zo všetkého, čo zjedla, jej bolo zle. Postupne už mala problém stráviť aj nenáročný pokrm pozostávajúci zo šalátu a syra. Nevie si preto rady a dnes si už uvedomuje, že zrejme urobila chybu a chce to napraviť, no je to pre ňu náročné. Ak sa začne normálne stravovať, je jej zle a priberá. Je rozhodnutá, že asi vyhľadá odborníka, aby jej pomohol dostať trávenie tam, kde bolo kedysi,“ uzatvára Emina kamarátka Andrea.

Toto nerobte!

Ak chcete schudnúť, nesnažte sa to urýchliť nevhodnými metódami, ktoré vám sľubujú postavu ako prútik bez námahy. Riskujete minimálne jojo efekt, v tom horšom prípade zdravie. Akých skratiek sa vyvarovať pri chudnutí?

Preháňadlá vo forme čajov a liekov. Raz za čas predsa neublížia.

Prečo to nerobiť? 

Plánujete chvíľu užívať preháňadlá, aby ste sa zbavili malej pneumatiky, ktorá vám ostala po Veľkej noci? Veď, keď si to presne vypočítate, nehoda v aute alebo v MHD určite nehrozí a hmotnosť sa konečne zníži. Rýchlo a bez námahy.

Prečo nie?

Brať preháňadlá, aby ste schudli, nie je určite dobré rozhodnutie. Tieto prostriedky totiž zrýchľujú pohyb čriev a posun stolice, čo v preklade znamená, že skracujú čas vstrebávania živín a vody z čreva. Keď už chcete po nich siahnuť, tak naozaj len vo výnimočných prípadoch. Pri náhle vzniknutej zápche alebo pred niektorými lekárskymi zákrokmi.

„Opakované alebo časté užívanie preháňadiel môže mať za následok nedostatok vitamínov a minerálnych látok, dehydratáciu, chronickú zápchu, problémové vstrebávanie niektorých liekov, ale aj vážne poruchy príjmu potravy, kam patrí nebezpečná anorexia a bulímia,“ varuje prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc., prednostka Ústavu hygieny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. A existujú aj iné dôvody, pre ktoré sa neoplatí siahnuť po týchto prípravkoch.

„Extrémne zneužívanie preháňadiel vedie k veľkým stratám vody a draslíka, ako aj k porušeniu hormonálnej rovnováhy. A čo je horšie, zvykne sa v pomerne krátkom čase skončiť závislosťou na preháňadlách, čo má spravidla za následok ďalšie zvyšovanie ich dávok. Vtedy už ide o nebezpečné situácie, ktoré môžu viesť až k poruchám srdcového rytmu a zlyhaniu obličiek,“ upozorňuje lekárka. Ak ste si práve povedali: Dobre, nebudem ich brať pravidelne a v čoraz väčších dávkach, dám si preháňadlo iba občas, odborníčka ozrejmuje, že „aj zriedkavé užívanie týchto prípravkov naruší riadnu funkciu čreva a črevnú mikroflóru. Nehovoriac o tom, že ak aj trochu schudnete, ide len o prechodné zníženie hmotnosti. Vďaka preháňadlám totiž nestrácate tuk, ale iba vodu“.

Lieky na chudnutie. Veď len rýchlejšie odbúrajú tuky.

Riskantné!

Ani vďaka nim ľahko a bez úsilia natrvalo neschudnete. Naopak. Aj v tomto prípade si koledujete o nepríjemné zdravotné problémy.

Prečo radšej bez nich?

Siahnuť po nich môžete v naozaj ojedinelých prípadoch a vždy pod dohľadom lekára. „Lieky na chudnutie môžu niekedy pomôcť pri chudnutí, ale nasadiť si ich a nič viac neurobiť, nie je rozumné riešenie. Podmienkou je zmena životného štýlu,“ upozorňuje lekárka, ktorá ich považuje len za pomocnú barličku pri liečbe už výraznej obezity.

„O ich použití vždy musí rozhodnúť lekár, ktorý zváži všetky riziká ich užívania. Už aj preto, že viaceré lieky na chudnutie vyrábané v nedávnej minulosti museli byť stiahnuté z trhu pre závažné, v niektorých prípadoch až smrteľné vedľajšie účinky. Užívateľov pri ich užívaní trápila nespavosť a bolesti hlavy, mali závažné psychické poruchy a srdcové príhody, preto tieto lieky skutočne nie sú vhodné na svojvoľné užívanie.

Niektoré z nich tlmili pocity hladu, iné mali stimulačné účinky, prípadne znižovali vstrebávanie živín v čreve. V súčasnosti je u nás k dispozícii voľnopredajný prípravok aj liek na predpis s rovnakou účinnou látkou. Ten v tráviacom trakte bráni tráveniu a vstrebávaniu tukov, ktoré potom odchádzajú z čreva prirodzenou cestou, často však prirýchlo, nečakane a v nevhodnom okamihu. Nedávno bol tiež zaregistrovaný nový liek na predpis, ktorý by mal znižovať chuť do jedla.

Môže sa však užívať len obmedzený čas a ako doplnok komplexnej liečby vrátane úpravy životného štýlu. Znamená to, že nepôsobí samostatne ako zázračný prostriedok, ktorý „chudne za vás“. Nepríjemné je, že po vysadení liekov a návrate k predchádzajúcim stravovacím zvyklostiam človek veľmi rýchlo priberá pre takzvaný jojo efekt,“ varuje profesorka Jurkovičová.

Spaľovače tukov. Telo sa tak zbaví iba „mastného“.

Aj vy ste sa dozvedeli, že ak sa chcete zbaviť prebytočných kíl, pomôžu vám rôzne spaľovače tukov? A tak ich beriete, striedate jeden s druhým a výsledok? Žiadna sláva.

Prečo radšej nie?

Pod takzvanými spaľovačmi tukov treba rozumieť výživové doplnky, ktoré by údajne mali pomôcť pri chudnutí a znižovaní obsahu tuku v tele. Niektoré dokonca sľubujú zníženie množstva tuku len na miestach, „kde si to želáte“.

„Výrobcovia deklarujú ich účinok na rozličných princípoch. No jeden je nezmyselnejší ako druhý,“ priznáva odborníčka na výživu. „Pravda je však taká, že žiaden z týchto voľnopredajných výživových doplnkov neprešiel náročnými klinickými skúškami a nikto ich skutočnú účinnosť vedecky neoveroval. A to, že ich je v predaji tak veľa druhov, môže svedčiť jedine o ich neúčinnosti. Čo je však horšie, nielenže vám nepomôžu bez námahy schudnúť, ale viaceré obsahujú biologicky účinné látky, napríklad taurín či kofeín, ktoré pri nadmernom užívaní môžu negatívne ovplyvniť zdravie a psychickú pohodu.

Predávkovanie taurínom sa napríklad môže prejaviť hnačkou, celkovým útlmom, poruchami pamäti alebo zhoršením psychických ochorení. O jeho bezpečnosti pre ľudí nie je dostatok dôkazov a dokonca pribúdajú poznatky, ktoré nepotvrdzujú žiaden z deklarovaných účinkov, či už ide o odbúravanie tukov alebo povzbudzujúce účinky,“ upozorňuje profesorka. Nadmerné dávky kofeínu vám zasa môžu spôsobiť okrem nespavosti, prípadne závislosti, zhoršenia psychických ochorení až kofeínovú otravu vedúcu k zrýchlenej srdcovej činnosti, nevoľnosti, vracaniu, poruchám srdcového rytmu a kŕčom.

„Rozhodne však nespaľujú tuk. Najlepším, najspoľahlivejším a súčasne aj najlacnejším spaľovačom tuku je stále pravidelná telesná aktivita, aj keď sa to mnohým nepočúva dobre,“ priznáva profesorka Jurkovičová.

Proteínové tyčinky. Nepreháňajte to s nimi

Dnes sú veľkým hitom. Každý, kto chce schudnúť, sa nimi kŕmi. Naozaj pomôžu schudnúť a vybudovať žiadanú svalovú hmotu?

Prečo je namieste opatrnosť?

„Proteínové tyčinky, ale aj tabletky či kokteily by podľa výrobcov mali obsahovať vysoké množstvo kvalitných a ľahko stráviteľných bielkovín. Primárne ich odporúčajú kulturistom a iným športovcom, ktorí si chcú zväčšiť svalovú hmotu. Dnes sa situácia trochu zmenila. Vysokoproteínové diéty sa propagujú aj ako metódy na rýchle schudnutie. Treba si však dobre prečítať text na obale tyčinky, čo vlastne obsahuje. Často je to okrem bielkovín vo forme srvátkového, mliečneho či sójového izolátu aj veľa jednoduchých cukrov vo forme glukózového sirupu, cukru, fruktózy a ďalších prídavných látok, aby predražená tyčinka bola aspoň trochu chutná,“ upozorňuje lekárka.

„Organizmus si však bielkoviny nedokáže ukladať do zásob, preto ich musí pravidelne prijímať vo vhodnom množstve, čo je 0,8 až 1,2 gramu na kilogram telesnej hmotnosti vzhľadom na vek, pohlavie, zdravotný stav a telesnú záťaž. Pri nadmernej konzumácii bielkovín, čo je viac ako 2 gramy na kilogram hmotnosti, sa zvyšuje produkcia čpavku, močoviny a purínov ako odpadových látok metabolizmu bielkovín. Vtedy hrozí poškodzovanie nervových buniek, buniek srdcového svalu a obličiek, stúpa hladina kyseliny močovej v krvi, čo môže skončiť až rozvojom dny.

Vyšší príjem bielkovín môže mať za následok aj odvápňovanie kostí a zadržiavanie fosforu v tele. Riskujete tiež vyčerpanie zásob niektorých vitamínov, najmä skupiny B. V tráviacom trakte vďaka tomu prevažujú hnilobné procesy nad kvasnými, vo zvýšenej miere sa tvoria nitrozamíny. Sú to karcinogény, ktoré zvyšujú riziko rakoviny tráviaceho traktu. Vznikajú aj ketolátky, ktoré pri dlhodobej záťaži môžu viesť ku ketóze. To je už vážny stav podobný neliečenej cukrovke,“ vystríha profesorka Jurkovičová.

Ak si chcete posilniť svalstvo, stavte skôr na pohyb. „Samotný vysoký príjem bielkovín nepomôže. Naopak. Svojvoľné a nekontrolované vybočenie z odporúčaného príjmu živín môže mať neskôr za následok poškodenie zdravia,“ podotýka profesorka Jurkovičová.

Rôzne prášky, ktoré sľubujú rýchle schudnutie a dostatok živín.

Môžete ešte viac pribrať.

Práve ste si prevzali balík s rôznymi super práškovými zmesami, ktoré vás prečistia a pomôžu vám rýchlo schudnúť. Myslíte si, že robíte dobre, veď spomínané prášky vám sľubujú dostatok vitamínov, minerálov aj vlákniny, takže podvýživy sa určite báť nemusíte. A to napriek tomu, že celé dni máte popíjať iba tieto zázračné nápoje.

Prečo zvážiť ich užívanie?

Podľa profesorky Jurkovičovej všetky tieto instantné prášky či nápoje ako náhradky normálnej stravy predstavujú extrém v stravovaní. Žiaden umelý výrobok nemôže nahradiť v dostatočnom množstve všetky zložky obsiahnuté v pestrej a vyváženej strave, nehovoriac o ich cene. Zvyčajne je nezanedbateľná.

„Na ich krátkodobú konzumáciu je škoda peňazí, dlhodobá môže vážne poškodiť zdravie pre nedostatok a nevyváženosť niektorých živín. Ľudia by sa pred investíciou do takýchto prostriedkov mali zastaviť a popremýšľať, či v snahe schudnúť nie je lacnejšie začať menej jesť a viac sa hýbať. Pretože po ukončení ,kúry‘ a po návrate k predchádzajúcej životospráve zákonite nastane jojo efekt,“ podotýka odborníčka na výživu a vystríha aj pred tým, aby ste tieto nápoje konzumovali s cieľom prečistenia hrubého čreva.

„Mnohí ich berú aj na ,prečistenie‘ uveriac reklame, najmä v tomto jarnom období. Reklama prirovnáva hrubé črevo k zanesenej a dlho nečistenej kanalizácii plnej odpadu, toxických látok, plesní či parazitov. Hrubé črevo však nie je len pasívny orgán, ktorý má za úlohu odvádzať odpadové produkty trávenia. Naopak, prebieha tam vstrebávanie predovšetkým vody, ale aj viacerých iných látok a rozkladné procesy.

Všetko, čo organizmus nedokáže z potravy využiť, sa črevom vylúči. Fyziologické, no najmä oveľa lacnejšie ,prečistenie‘ čreva znamená dodržiavať správny pitný režim a konzumovať dostatočné množstvo vlákniny. Črevo je teda veľmi živý a veľmi intenzívne pracujúci orgán, schopný pri správnej životospráve a minimálnej starostlivosti a bez zbytočných iritujúcich zásahov zvonku správne fungovať po celý život,“ ozrejmuje profesorka Jurkovičová.

Hladovka. Roztápa kilá, ale len na chvíľu.

V poslednom čase sa veľa hovorí o tom, že držať hladovku nepomáha a ani neprospieva, napriek tomu ešte mnohí stavia práve na ňu, ak chcú zhodiť. Kilá síce zhodia a pomerne rýchlo, ale za akú cenu?

Prečo sa jej vyhnúť?

Takéto striktné odstrihnutie sa od jedla vyšle pre telo signál, že je v nebezpečenstve, nemá dostatok potravy, preto prepne na výrazne šetriaci režim. V preklade to znamená, že si koledujete o spomalenie metabolizmu a o to, že si telo uloží do zásoby aj to málo, čo zjete. Tento režim navyše zvádza k tomu, že keď nehladujete, doprajete si viac, pretože viete, že zajtra budete od rána do obeda znova iba o vode. A práve to môže skončiť priberaním. Stavte radšej na stabilný režim bez veľkých extrémov.

Vracanie. Veľmi škodlivé a riskantné.

Aj o tejto forme odľahčenia sa hovorí ako o veľmi nebezpečnej. Niektorí ľudia to však riešia aj takto. Keď žalúdok tlačí, lebo ste to prehnali s porciou segedínu a nedeľných koláčov, vyvrátením požitého pokrmu si tiež nepomôžete.

Prečo na to ani nepomyslieť?

Pretože vydávite nielen prijatý pokrm, ale aj množstvo tekutín, žalúdočných štiav, vitamínov a minerálov. Síce sa vám uľaví, ale o niekoľko minút vás začne trápiť iný problém. Hypoglykémia, pretože v krvi výrazne klesne aj hladina glukózy. Prezradí ju triaška, nervozita a dôsledkom je aj vlčí hlad, ktorý vás donúti doslova vyplieniť chladničku a zjesť viac ako predtým. 

Pri pravidelnom vracaní vám zasa hrozí opuch a zápal slinných žliaz, riskujete tiež, že postupne prídete o zuby. Žalúdočné šťavy, ktoré prenikajú do ústnej dutiny totiž poškodzujú zubnú sklovinu. Utrpí aj metabolizmus, spomalí sa a nastáva celkový rozvrat vnútorného prostredia. Môžete tiež začať priberať, čo vás bude nútiť vyvracať nielen ťažké a mastné jedlá, ale postupne už všetky. A vystúpiť z kolotoča bulímie je veľmi ťažké.


Čo teda robiť, ak chceme schudnúť?

Pravidelne jesť

Aj päťkrát či šesťkrát denne a v menších dávkach. Len vtedy, ak nie je medzi jednotlivými porciami viac než šesťhodinová pauza, bude metabolizmus šliapať ako hodinky. Tiež je nutné dbať na to, aby jedlo obsahovalo všetky živiny. Cukry, tuky aj bielkoviny. Telo potrebuje všetky živiny na to, aby pracovalo, ako má. Ak totiž dlhodobo nekonzumujete dostatok potravy a neprijímate dostatočné množstvo živín aj energie, tráviace funkcie sa môžu dočasne oslabiť.

Nevynechávať žiadne jedlo

Ani večeru. Rozumná konzumácia pokrmov v častejších intervaloch a v menších množstvách telu prospieva azda najviac. Pri väčších časových pauzách riskujete nielen spomalenie metabolizmu, ale aj vlčí hlad.

Športovať

Pohyb sa postará o zvýšený výdaj energie a vďaka nemu vám na tele pribudne aj svalstvo. A tam kde sú svaly, je i metabolizmus rýchlejší. Znamená to, že budete schopní spáliť viac prijatej energie a bez toho, aby sa na vás všetko lepilo. Samozrejme, nemusíte vyzerať ako majster sveta vo fitnese, ale bez pohybu skrátka nemá význam chudnúť.

Byť trpezlivý

Ak si chcete vylepšiť postavu, profesorka Jurkovičová v prvom rade varuje pred snahou schudnúť rýchlo a bez námahy. „Nič také, bohužiaľ, neexistuje, aj keď tomu mnohí stále nechcú uveriť. V tom prípade si však stačí položiť jednoduchú otázku: Bolo by na svete toľko obéznych ľudí, keby existovala nejaká rýchla a účinná metóda chudnutia? Veď len samotné množstvo najrozličnejších diét a prostriedkov na zbavenie sa nadbytočných kíl svedčí o ich neúčinnosti. Schudnúť a udržať si normálnu hmotnosť je totiž o celoživotnej zmene životosprávy. Žiadna krátkodobá kúra ani diéta, akokoľvek drahá, nemôže byť účinná,“ upozorňuje odborníčka.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Foto: 
archív
Barbora Hlavatá, Fit magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269