Pacient bol následne hospitalizovaný a bola mu nasadená adekvátna terapia. Chorý študuje v rámci projektu na UPJŠ v Košiciach. Proti osýpkam očkovaný nebol.
Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach vykonali včas všetky potrebné protiepidemické opatrenia na zabránenie vzniku epidémie a šírenia osýpok.
Všetky osoby, s ktorými prišiel chorý do kontaktu, boli v deň nahlásenia ochorenia odoslané k ošetrujúcemu lekárovi na vyšetrenie a ich zdravotný stav je naďalej monitorovaný.
Neočkované osoby boli odoslané k svojim praktickým lekárom s cieľom očkovania proti osýpkam. O výskyte ochorenia boli informované príslušné klinické pracoviská UN L. Pasteura Košice a boli požiadané o vykonanie kontroly zaočkovania zdravotníckych pracovníkov proti osýpkam.
V deň nahlásenia prípadu bol zabezpečený odber krvi od chorého na sérologické vyšetrenie v laboratóriu RÚVZ so sídlom v Košiciach s negatívnym výsledkom.
Vykonaný bol odber a vyšetrenie druhej vzorky séra v laboratóriu RÚVZ so sídlom v Košiciach s pozitívnym výsledkom.
Následne boli vzorky biologického materiálu s cieľom konfirmačného vyšetrenia odoslané do Národného referenčného centra pre morbilli, rubeolu a parotitídu na Úrade verejného zdravotníctva SR, kde bolo dňa 21. 4. 2017 vyšetrenie ukončené s pozitívnym výsledkom.
Ochorenie malo ľahký priebeh bez komplikácií a pacient nie je v súčasnom období infekčný a nepredstavuje riziko šírenia ochorenia.
Aj vzhľadom na výskyt spomínaného ochorenia je dôležité pripomenúť si, že koncom apríla sa skončil Európsky imunizačný týždeň (EIW).
Ide o kampaň založenú v roku 2005, ktorú každoročne vyhlasuje Regionálny úrad Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu (WHO/EUROPE) a je zameraná na zdôraznenie významu očkovania a zvýšenie zaočkovanosti prostredníctvom zlepšovania informovanosti cieľových skupín o očkovaní.
V roku 2017 bolo témou kampane „Vakcíny fungujú“ a 12. ročník kampane bol sprevádzaný heslom „Očkovanie chráni zdravie v každom období života“.
Aj v tomto roku boli aktivity EIW realizované pod záštitou hlavného hygienika SR a kancelárie WHO na Slovensku. Koordinátorom aktivít bol ÚVZ SR, ktorý spolu s 36 regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva so sídlom v SR vykonávali rôzne aktivity zamerané na spropagovanie vakcinácie v SR.
Aktivity boli realizované v spolupráci s lekármi, odbornou a laickou verejnosťou.
ÚVZ SR v súvislosti s EIW pripravil pre svojich návštevníkov informačný panel obsahujúci materiály z WHO/EUROPE podporujúce kampaň EIW, krátku informáciu o situácii na Slovensku v súvislosti s imunizáciou a možnosťou zaočkovať sa v každom veku.
V súlade s vyhlásenou témou a heslom EIW si na informačnom paneli záujemca mohol nájsť informácie o povinnom a odporúčanom očkovaní v SR, ako aj informácie o očkovaní na vlastnú žiadosť či očkovaní do zahraničia.
ÚVZ SR na svojej webovej stránke uverejnil Očkovací kalendár v elektronickej podobe. Zamestnanci odboru epidemiológie na tejto webovej stránke priebežne aktualizujú informácie týkajúce sa imunizácie, ale aj epidemiologickej situácie vo výskyte osýpok a ďalšie odborné informácie.
V spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou pripravujú informačné materiály týkajúce sa povinného a odporúčaného očkovania detí, ktoré budú vložené do osobných informačných boxov pre budúce mamičky.
Odborníci z RÚVZ počas svojich aktivít spolupracovali s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, so študentmi stredných a vysokých škôl a so zamestnancami územných celkov.
Informácie o prebiehajúcom EIW a problematike očkovania detí a dospelých v SR či očkovania do zahraničia poskytovali odbornej aj laickej verejnosti emailom, telefonicky aj osobne.
Aktivity prebiehali v sídlach RÚVZ (Deň otvorených dverí, Poradne očkovania), v zdravotníckych zariadeniach, na školách, v centrách voľného času a podobne.
Následne RÚVZ zašlú informácie o aktivitách, ktoré realizovali v súvislosti s EIW na ÚVZ SR až po ukončení kampane EIW. ÚVZ SR jednotlivé aktivity zosumarizuje a v sumárnej správe zašle vyhodnotenie kampane EIW za SR do WHO/EUROPE v Kodani.
Pokles očkovania
Treba si uvedomiť, že posolstvo EIW pretrváva aj po skončení predmetného týždňa zameraného na propagáciu vakcinácie. Problematika infekčných ochorení preventabilných očkovaním je aktuálna celý kalendárny rok.
„Zaočkovanosť v rámci SR bola ešte nedávno jednou z najlepších vo svete. Pohybovala sa nad 98 – 99 % a výsledkom bola eliminácia celého radu infekčných ochorení, ktoré sa v okolitých štátoch vyskytovali a vyskytujú, aj vo forme epidémií. Trend zaočkovanosti u nás znepokojivo klesá a dá sa povedať, že kopíruje trend, ktorý je v štátoch s nepovinným – odporúčaným očkovaním. Príčinou je jednoznačne silnejúca protivakcinačná nálada obyvateľstva, pocit, že už choroby vymizli a očkovanie je zbytočné a dokonca nebezpečné. Je to agenda protivakcinačnej loby, ktorá pracuje v masmédiách, na Internete, Facebooku, a zažíva svoju renesanciu. Dokladom toho je fakt, že najväčší pokles zaočkovanosti je v tzv. vyspelých krajoch Slovenska – napr. najmä v Bratislave. Potvrdzuje to fakt, že v tomto smere panuje internetová dezinformovanosť nad prínosom z informácií,“ vysvetľuje prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.
„V posledných rokoch sa v SR zaznamenáva pokles zaočkovanosti proti ochoreniam, zaradeným do pravidelného povinného očkovania. Pokles je spôsobený nárastom počtu rodičov, ktorí odmietajú očkovanie z dôvodu obáv z nežiaducich reakcií po očkovaní, mnohí z nich sú ovplyvnení nepodloženými tvrdeniami antivakcinačných aktivistov. Zároveň sa v posledných mesiacoch vzhľadom na epidémie prebiehajúce v okolitých štátoch zaznamenáva záujem o očkovanie u niektorých rodičov detí, ktorí predtým očkovanie odmietali,“ komentuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Zuzana Drobová.
Problémom môžu byť aj obavy rodičov. Napríklad v Anglicku bol prípad, keď matka nechcela dať zaočkovať svoje deti, lebo vakcíny nerastú na strome.
„Absurdných prípadov je neúrekom a argumenty, s ktorými rodičia odmietajú očkovanie, sú vyslovene nezmyselné. Týka sa to napríklad obsahu stopových prvkov s odporúčaním ich merania vo vakcínach v nano-hodnotách. To sú hodnoty, ktoré sú všade vo svete, aj v ľadoch Antarktídy, a rádovo jedna molekula v miliarde,“ približuje situáciu prof. S. Dluholucký.
„ÚVZ SR zaznamenáva rôzne dôvody odmietania povinného očkovania. Postoj súčasnej spoločnosti sa voči očkovaniu mení. V minulosti vládol strach pred závažnými infekčnými ochoreniami, rodičia sa báli o životy svojich detí a boli ochotní podstúpiť čokoľvek, aby ochoreniu zabránili. V súčasnosti, keď vybrané prenosné ochorenia vďaka očkovaniu takmer vymizli, prevláda strach pred nežiaducimi účinkami vakcín. Rodičom, ktorí majú obavy z očkovania, odporúčame, aby sa poradili s odborníkmi v tejto oblasti. Napríklad v Poradniach očkovania v rámci regionálnych úradov verejného zdravotníctva, kde dostanú potrebné informácie. Pri rozhodovaní o očkovaní svojho dieťaťa sa rodičom neodporúča riadiť sa vyjadreniami antivaxerov bez potrebného medicínskeho vzdelania, ktorí za zdravie detí nenesú žiadnu zodpovednosť,“ hovorí Z. Drobová.
V prípade odignorovania povinného očkovania hrozí pokuta 331 eur. „Údaje o počte udelených pokút ÚVZ SR eviduje od roku 2012. Za sledované roky 2012 až 2016 bolo udelených spolu 1 931 pokút v celkovej výške 140 623 eur,“ uvádza Z. Drobová.
Slovensko a osýpky
„Išlo o zahraničného študenta, ktorý nebol očkovaný. Do 27. 3. 2017 bol niekoľko dní v Novom Sade v Srbsku, kde sa pravdepodobne nakazil. K nám bol prijatý 7. 4. a prepustený 18. 4. 2017. Hospitalizovaný bol pre ťažší klinický priebeh s teplotami a exantémom a hepatopathiou. Bola mu aplikovaná symptomatická liečba. Z nemocnice odchádzal v dobrom stave. Žiadne špeciálne opatrenia na klinike neboli potrebné vzhľadom na štandardný hygienicko-epidemiologický režim KICM,“ okomentovala vtedajšiu situáciu hovorkyňa UNLP Košice Ivana Stašková.
„Že sa objavil prípad osýpok na Slovensku, je vec vcelku očakávaná – navyše ide o importovaný prípad u cudzinca. Je skôr zázrak, že takýchto importov nie je podstatne viac. Pred pár rokmi sme mali osýpky v utečeneckých táboroch na Slovensku – šírili sa medzi nimi a nikto zo Slovákov neochorel. Vtedy bola zaočkovanosť ešte nad 95 % a výborná kolektívna imunita. Ako to bude dnes – napr. v Bratislave alebo v Banskej Bystrici, ťažko povedať, zaočkovanosť je totiž pod 95 %, a teda choroba si môže nájsť svojich čakajúcich vnímavých nechránených jedincov. Opatrenia budú také, ako sa v takýchto prípadoch robia: Včasná diagnostika a izolácia chorých, zaočkovanie kontaktných ľudí, ktorí prichádzali do styku s chorými a liečba postihnutých. Čo inšie?“ reaguje prof. S. Dluholucký.
„Pri poklese zaočkovanosti proti osýpkam v jednotlivých ročníkoch narodenia pod úroveň 95 percent, ktorá zabezpečuje kolektívnu imunitu, sa nedá vylúčiť šírenie tohto ochorenia a vznik epidémií. V súvislosti s importovaným prípadom osýpok, ktorý sa vyskytol v Košiciach, možno konštatovať, že epidemiológovia RÚVZ so sídlom v Košiciach vykonali včas všetky potrebné protiepidemické opatrenia na zabránenie vzniku epidémie a šírenia osýpok. Všetky osoby, s ktorými prišiel chorý do kontaktu, boli v deň nahlásenia ochorenia odoslané k ošetrujúcemu lekárovi na vyšetrenie a ich zdravotný stav je naďalej monitorovaný. Neočkované osoby boli odoslané k svojim praktickým lekárom s cieľom očkovania proti osýpkam. O výskyte ochorenia boli informované príslušné klinické pracoviská UN L. Pasteura Košice a boli požiadané o vykonanie kontroly zaočkovania zdravotníckych pracovníkov proti osýpkam,“ zhrnula Z. Drobová.
Zrušenie povinného očkovania
Návrh jednej politickej strany o zrušení povinného očkovania neuspel. Autori návrhu si pravdepodobne neuvedomovali scenár, ktorý by čakal Slovensko.
„Ak by návrh uspel, bol by to návrat do 40. rokov 20. storočia. Pokles zaočkovanosti by bol do úrovne k 75 percentám a vypukli by epidémie, o ktorých teraz nemajú ľudia ani predstavu. Podobne ako v 90. rokoch na Ukrajine prepukol z podobného dôvodu záškrt – nikto nezverejnil, koľko tisíc ľudí ochorelo, resp. zomrelo,“ zhodnotil prof. S. Dluholucký.
„Pri zrušení povinného očkovania proti závažným prenosným ochoreniam je možné očakávať nárast chorobnosti, návrat epidémií a úmrtí, ktorým by sa očkovaním dalo predísť,“ okomentovala Z. Drobová.
Napriek výskytu takýchto návrhov WHO počíta s vývojom nových vakcín.
„Optimálne by bolo, ak by sa každému závažnému infekčnému ochoreniu dalo predísť očkovaním. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza na svojej stránke zoznam vakcín, ktoré sa pripravujú, ide napr. o vakcínu proti HIV, malárii, Norovírusu, horúčke Dengue a mnoho ďalších. Zoznam zahŕňa aj univerzálnu vakcínu proti chrípke, ktorá by sa nemusela aplikovať každoročne, pretože by poskytovala širšiu ochranu proti chrípkovým vírusom,“ reaguje Z. Drobová.
Poisťovne
Aj zdravotné poisťovne na Slovensku podporujú očkovania?
„Preventívne očkovania podporujeme najmä formou výhod, ktoré môžu naši poistenci využívať. Ide o plnú alebo čiastočnú úhradu vakcín proti viacerým ochoreniam, ktoré nie sú bežne hradené z verejného zdravotného poistenia,“ približuje hovorca súkromnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.
„VšZP pravidelne podporuje aktivity zamerané na zvyšovanie povedomia verejnosti o dôležitosti očkovania, napríklad aktívnou účasťou na odborných podujatiach, ponukou benefitov pre svojich poistencov, ktorým nad rámec zákona uhrádza niektoré očkovania a pod. Pri zvyšovaní osvety v tejto oblasti VšZP pravidelne spolupracuje s Úradom verejného zdravotníctva na príprave očkovacieho kalendára na príslušný kalendárny rok,“ komentuje hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.
Za posledných 5 rokov (2012 – 2016) boli z trhu stiahnuté tieto vakcíny proti infekčným ochoreniam
Názov humánneho lieku – Indikačná skupina – Nedostatok v kvalite
FSME-IMMUN 0,25 ml Junior Injekčná suspenzia, sus inj 1x0,25 ml/1,19 ug – Imunopreparáty – Možný výskyt praskliniek alebo trhliniek v plastovej časti spájajúcej kanylu ihly s injekčnou striekačkou.
FSME-IMMUN 0,5 ml Injekčná suspenzia, sus inj 1x0,5 ml/2,4 ug – Imunopreparáty – Možný výskyt praskliniek alebo trhliniek v plastovej časti spojujúcej kanylu ihly s injekčnou striekačkou.
TYPHIM Vi sol inj. 1x0,5ml – Imunopreparáty – Riziko zníženého obsahu antigénu
INFANRIX HEXA plv iul 10x0,5ml – Imunopreparáty – Potenciálna mikrobiálna kontaminácia výrobného prostredia
Zdroj: ŠÚKL
Podiel závažných/nezávažných hlásení na lieky a vakcíny v rokoch 2014 – 2016
Rok Lieky Vakcíny
Závažné Nezávažné Závažné Nezávažné
2014 600 371 60 98
2015 624 440 42 65
2016 745 604 66 55
Zdroj: ŠÚKL
Výskyt vybraných infekčných ochorení na Slovensku v roku 1941 v porovnaní s rokom 2010
Choroba r. 1941 r. 2010
(pred očkovaním) (po očkovaní)
Obrna 134 0
Osýpky 5 238 0
Novorodenecký tetanus N 0
Záškrt 2 004 0
Ružienky N 0
Čierny kašeľ 374+ 1379 (26,4)*; úmrtie 0
Hepatitída B N 112 (2,06)
Hepatitída A N 1453 (26,8) neočkuje sa
Ovčie kiahne N 19887 (366,6) neočkuje sa pravidelne
* zvýšenie incidencie súvisí s poklesom protilátok po očkovaní, a preto sa v roku 2010 zaviedla revakcinácia adolescentov
N = nesledovaný údaj; + = počet úrmtí
Zdroj: Sprievodca očkovaním
Zaočkovanosť (%) dvojročných detí vo vybraných krajinách EÚ za rok 2010
Krajina DTP MMR VHB HIB POLIO
Belgicko 99 94 97 97 99
ČR 99 98 99 99 99
Francúzsko 99 90 R 97 99
Nemecko 93 96 90 94 95
Maďarsko 99 99 R 99 99
Írsko 94 90 94 94 94
Taliansko 96 90 96 95 96
Holandsko 97 96 R 97 97
Poľsko 99 98 98 99 96
Rakúsko 92 94 92 92 92
Slovensko 99 98 99 99 99
Španielsko 99 98 99 99 99
Švédsko 98 96 R 98 98
Veľká Británia 96 93 R 97 98
R – očkovanie skupín s vysokým rizikom
Zdroj WHO, 2012
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto:
archív, Zdravotnícke Noviny

Jana Andelová, Zdravotnícke noviny