Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60175

Včasná diagnostika a skorá liečba sú pre prognózu pacienta kľúčové

$
0
0
 
Roztrúsená skleróza je najčastejšou neúrazovou príčinou invalidity mladých dospelých od 20 do 40 rokov. Je to chronické autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda nervovú sústavu.

Hovorí sa o nej aj ako o chorobe tisícich tvárí, môže mať veľmi rôznorodé prejavy a jej vývoj sa nedá nijako predvídať, lebo je tiež u každého pacienta iný. Objavuje sa bez varovania a spočiatku môže vyzerať len ako dôsledok „obyčajného“ vyčerpania, prepracovanosti či stresu.

Pri roztrúsenej skleróze ničí imunitný systém ochranný obal vlastných nervových vlákien a tým ovplyvňuje ich schopnosť dorozumievať sa – prenášať nervové vzruchy.

Symptómy RS

Mnohí ľudia so SM trpia ochorením dlhé roky, kým zistia, čo je skutočnou príčinou ich problémov – neustálej únavy, čoraz väčších problémov s pohybom, bolestí, problémov so zrakom či depresií.

Pri skleróze multiplex sa môžu objaviť prakticky akékoľvek neurologické príznaky, ktoré často postupne spôsobujú fyzickú invaliditu a neuropsychiatrické poruchy.

Môže ísť o kognitívne symptómy prejavujúce sa deficitom v pozornosti, demenciou, depresiou; genitourinárne symptómy, čiže poruchy močového mechúra a/alebo sexuálne; cerebelárne/vestibulárne symptómy, pod ktoré spadá porucha rovnováhy alebo koordinácie, vertigo; zrakové symptómy ako unilaterálna bolesť, diplopia, strata zraku alebo zrakových funkcií; gastrointestinálne symptómy – poruchy prehĺtania, obstipácia, poruchy čriev; a symptómy prejavujúce sa na končatinách vo forme slabosti, stuhnutosti, prípadne prítomnosti spasticity.

Práve kvôli rôznorodým a nešpecifickým prejavom, ktoré sa objavujú a potom zase spontánne odznejú, aby sa po čase opäť vrátili, je toto ochorenie ťažké diagnostikovať a neexistuje ani žiadny test, ktorý by ho jednoducho potvrdil.

„Primárne klinická diagnóza je založená na preukázaní prítomnosti príznakov a symptómov vysvetliteľných léziami v bielej hmote; preukázaní diseminácie v priestore – postihnutie viacerých oblastí CNS; preukázaní diseminácie v čase – pokračujúce aktivita v čase a vylúčení iných možných príčin klinických symptómov a príznakov,“ vysvetľuje prednosta I. neurologickej kliniky LF UK a UNB, Nemocnica Staré Mesto a hlavný odborník MZ SR pre neurológiu prof. MUDr. Peter Turčáni, PhD.

Pritom včasná diagnostika a skorá účinná liečba sú pre prognózu pacienta kľúčové.

Síce neexistuje liek, ktorý by SM priamo vyliečil, no dostupné lieky dokážu ovplyvniť priebeh ochorenia, oddialiť a spomaliť jeho postup k invalidite, predchádzať náhlemu prepuknutiu príznakov alebo ich liečiť, zmierniť prejavy choroby, ale aj pomôcť pri zvládaní stresu z vážneho ochorenia.

Nové účinné látky, ktoré boli registrované v priebehu posledných 20 rokov alebo sú aktuálne vo fáze registrácie či klinických štúdií, prinášajú už dnes významnú nádej pre veľkú časť pacientov.

Význam združení

Pre pacientov so závažným chronickým ochorením je okrem liečby veľmi nápomocné, keď si navzájom vymieňajú svoje skúsenosti, stretávajú sa a diskutujú, vedia si poskytnúť porozumenie a podporu. Na Slovensku pacientov so SM a ich blízkych môžu odborníci informovať o Slovenskom zväze sclerosis multiplex.

„Náš zväz vznikol na pomoc ľuďom s diagnózou SM, na podporu a povzbudenie tých pacientov, ktorí SM vzdorujú, a na zmiernenie utrpenia tých, ktorí už bojovať nevládzu a sú odkázaní na starostlivosť a pomoc rodinných príslušníkov, lekárov, rehabilitačných pracovníkov a iných ľudí. Našimi členmi sa môžu stať okrem pacientov aj ich rodinní príslušníci a tiež ktokoľvek, kto chce ľuďom s touto diagnózou pomáhať,“ vysvetľuje prezidentka SZSM Jarmila Fajnorová.

Rôznymi formami pomáha pacientom so SM už mnoho rokov aj Združenie sclerosis multiplex Nádej, ktoré organizuje prednášky, rehabilitačné pobyty, poskytuje poradenstvo a pomoc.

Organizuje tiež akcie na zvýšenie povedomia o ochorení medzi širokou verejnosťou. Medzi najvýznamnejšie patrí podujatie Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex, ktoré vymysleli samotní pacienti, aby tak rozšírili osvetu o ochorení v spoločnosti.

„Z roka na rok stúpa počet bicyklistov – pacientov. Rovnako stúpa aj počet zdravých cyklistov. Celé podujatie už získalo podobu veľkej atraktívnej akcie, zvyšuje záujem spoločnosti o sklerózu multiplex a informuje o ochorení. Takéto akcie majú v zahraničí obrovskú podporu a tešíme sa, že presne to isté sa už vytvára aj u nás,“ hovorí predsedníčka združenia Jaroslava Valčeková.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60175