Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all 65463 articles
Browse latest View live

​Prešovská nemocnica vynovila priestory gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia

$
0
0



Ambulantné priestory gynekologicko–pôrodníckeho oddelenia I. Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove prešli rozsiahlou rekonštrukciou. Na prízemí Hlavného pavilónu sú pre budúce mamičky k dispozícii vynovené gynekologické ambulancie – ambulancia materno-fetálnej medicíny, príjmová a konziliárna ambulancia, usg ambulancia, ako aj kardiotokografické pracovisko. TASR informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.
     
Rekonštrukciou boli tiež vybudované komfortné kabínky pre pacientky, priestranná čakáreň a vynovené sociálne zariadenia. Sesterský sektor tvorí recepcia, miestnosti na odbery a kartotéku. Celkovú atmosféru dotvárajú podľa hovorkyne aj farby interiéru a fotografie na stenách.
      
„Tehotenstvo je v živote ženy, ale i celej rodiny nesmierne dôležité. Toto obdobie sprevádzajú obavy z neznámeho. Správny vývoj plodu je sledovaný pomocou špecializovanej diagnostiky a rôznych druhov vyšetrení, a preto sme radi, že ich môžeme našim pacientkam ponúkať v zrekonštruovaných priestoroch, ktoré zvýšia komfort a kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti,L uviedla primárka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia I. FNsP J. A. Reimana v Prešove Marianna Horánska.
      
Súčasťou stavebných prác bola okrem architektonicko-stavebného riešenia kompletná výmena starej elektroinštalácie. „Zároveň sme uskutočnili opravy vodovodných a kanalizačných rozvodov s výmenou zariaďovacích predmetov a osadili sme antistatické podlahy. Steny čakárne sme vyzdobili motívmi mamičiek a bábätiek, čím dúfam budúcim mamičkám spríjemníme návštevu nášho zdravotníckeho zariadenia,“ doplnil technický námestník nemocnice Marián Strýček.
      
Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie I. FNsP J. A. Reimana v Prešove je situované v Hlavnom pavilóne, čo je najstaršia budova tohto zdravotníckeho zariadenia, ktorá slúži pacientom už od roku 1935. Práve preto si podľa Cenkovej vyžaduje množstvo investícií. Prešovská nemocnica je treťou najväčšou slovenskou nemocnicou, jej súčasťou sú dve gynekologicko-pôrodnícke oddelenia. Na oboch oddeleniach príde ročne na svet približne 2500 detí.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
TASR
Foto: 
archív, ZdN
TASR

V Michalovciach začali vykonávať nové operácie ruky

$
0
0
Traumatológia v Nemocnici Svet zdravia Michalovce rozširuje typy operačných výkonov. Tento týždeň pomocou špičkového českého špecialistu Radka Kebrleho lekári uskutočnili štyri nové operácie, ktoré sa dosiaľ v nemocnici nevykonávali. Išlo o totálnu náhradu koreňového kĺbu palca na ruke, endoskopickú operáciu syndrómu karpálneho tunela a artroskopiu zápästia.

Český chirurg MUDr. Radek Kebrle, ktorý operoval napríklad aj ruku českej tenistky Petry Kvitovej, pôsobí v Ústave chirurgie ruky a plastickej chirurgie vo Vysokej nad Jizerou. Do Michaloviec prišiel na pozvanie tunajšieho primára traumatológie MUDr. Maroša Eľka.

„Chirurgia ruky tvorí 80 percent zo 4000 našich operácií ročne. S primárom traumatológie dlhodobo spolupracujeme a často odborne konzultujeme rôzne nové operačné techniky, ktoré my už robíme štandardne. Aj preto som rád prišiel a ukázal ich lekárom v michalovskej nemocnici,“ povedal MUDr. Radek Kebrle. „Operácie sme robili spoločne a komentovali každý krok. K dosiahnutiu želaného výsledku sa totiž nestačí naučiť len techniku, ale tiež vedieť, na čo si treba dať pozor,“ dodal.

Nahradili kĺb palca ruky

Jednou zo štyroch operácií bola totálna náhrada kĺbu palca na ruke. Pacient, ktorý operáciu podstúpil, trpel na risartrózu, teda degeneratívne a poúrazové opotrebovanie koreňového kĺbu palca.

„Liečba závisí od stupňa ochorenia. Najprv sú to lieky, lokálne masti, fyzioterapia, potom jednoduchšie artroskopické operačného zákroky až po umelú náhradu kĺbu. Toto ochorenie najčastejšie postihuje ženy po 50. roku života. Prvé príznaky sa však objavujú aj u mladších pacientiek, napríklad občasnými bolesťami,“ vysvetľuje primár traumatológie michalovskej nemocnice MUDr. Maroš Eľko.

Postihnutie sa podľa jeho slov objavuje častejšie pri niektorých povolaniach, napríklad u šičiek, taktiež u pacientov s hypermobilným syndrómom či u pacientov so zlomeninami a poškodeniami väzov prvej záprstnej kosti.
Operácia, počas ktorej lekári nahradili kĺb palca ruky, sa v michalovskom regióne uskutočnila vôbec po prvýkrát. 

Karpálny tunel

Lekári tiež u dvoch pacientov operačne liečili syndróm karpálneho tunela. Michalovská nemocnica dosiaľ tento typ operácie uskutočňovala len chirurgicky, čo je najčastejšie využívaná metóda. V spolupráci s českým špecialistom však úspešne odoperovali pacientov už aj endoskopicky.

„Takáto operácia je kratšia, bezpečnejšia a minimálne invazívna. Pacient, ktorému ostane po zákroku len malá rana na zápästí, dokáže pomerne skoro začať s rekonvalescenciou a má menšie pooperačné bolesti. Taktiež, lekári pri tomto type zákroku detailne vidia operačné pole vďaka artroskopickej optike,“ vysvetľuje Eľko.

Syndróm karpálneho tunela patrí medzi najčastejšie ochorenia, ktoré môžu postihnúť oblasť zápästia a ruky. Postihuje najmä ľudí, ktorí vykonávajú stereotypnú manuálnu prácu. Čoraz častejšie sa v poslednom období vyskytuje u ľudí pracujúcich s počítačom, ktorí nesprávne držia myšku. Prejavuje sa nočnými bolesťami, oslabením sily ruky či tŕpnutím prstov.

„Po vyčerpaní konzervatívnej liečby – lieky, rehabilitácia, dlahovanie, injekcie kortikoidov – je riešená operačná liečba, teda preťatie zápästného väzu,“ dodal primár.

Všetky operácie prebehli bez komplikácií a pacienti sú už v domácej liečbe.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
ZdN
Foto: 
ProCare
ZdN

​Penta získala stavebné povolenie na výstavbu novej nemocnice na Boroch

$
0
0
Finančná skupina Penta získala stavebné povolenie na výstavbu novej nemocnice v bratislavskej lokalite Bory. Bude patriť pod jej sieť Svet zdravia.
     
„Plánovaná koncová nemocnica novej generácie Svet zdravia Bratislava získala právoplatné stavebné povolenie na konci júla 2018. Stavebné práce sa začnú už v najbližších týždňov,“ informoval TASR hovorca siete nemocníc Tomáš Kráľ.
      
Ambíciou projektu je podľa neho prilákať najlepších lekárov a zdravotné sestry zo Slovenska aj zahraničia. Nová nemocnica by mala privítať prvých pacientov v roku 2021. Doteraz najvyššia súkromná investícia do slovenského zdravotníctva má predstavovať 200 miliónov eur. nemocnica má mať 400 lôžok. Počíta s 1 200 zamestnancami, z toho 230 lekármi a 700 sestrami.
      
Novú nemocnicu plánuje stavať v Bratislave aj štát v lokalite Rázsochy. Kedy by sa tak mohlo stať, nie je zatiaľ zrejmé. Ministerstvo zdravotníctva vo februári vypísalo tender na búranie skeletu nedokončenej nemocnice. Na budúci týždeň sa má uskutočniť otváranie obálok. Ministerstvo počíta so sumou na búranie do 17 miliónov eur.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
TASR, ZdN
Foto: 
archív
TASR, ZdN

Pôrodnica v Šaci spúšťa rekonštrukciu, ženy budú rodiť v nadštandardných pôrodných boxoch

$
0
0
Pôrodnica v Nemocnici Košice-Šaca, člen skupiny AGEL, spúšťa veľkú rekonštrukciu. Tá bude prebiehať v dvoch etapách a neobmedzí rodičky ani bábätká. Informovala o tom hovorkyňa siete Agel Alžbeta Sivá.

Ako dodala, kompletné ukončenie rekonštrukčných prác je naplánované na druhý štvrťrok 2019. „Nemocnica Košice-Šaca vyčlenila na rekonštrukciu viac ako dva milióny eur z vlastných zdrojov“, dodala.

Rodičky budú mať v Šaci počas pôrodu viac súkromia. „Intimita je pre ženu pri pôrode kľúčová, rovnako ako súkromie a podpora partnera, či blízkej osoby, ktorá dopomôže navodiť budúcej mamičke psychickú pohodu. Toto všetko dokáže ženu pozitívne ovplyvniť a samotný pôrod je potom pre ňu jednoduchšie zvládnuteľný. Pri plánovaní nových pôrodných boxov sme práve súkromie a intimitu rodičiek považovali za najdôležitejšie,“ uviedol prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky MUDr. Ján Richnavský, PhD.

Budúcim mamičkám bude k dispozícii päť nových pôrodných boxov s centrálnym monitorovacím systémom. Pôrodné boxy budú podľa hovorkyne vybavené vlastným hygienickým zariadením s minimalizáciou rušivých vplyvov.

Nové budú aj operačné sály. „V rámci rekonštrukcie pôrodnice budeme mať k dispozícii dve nové operačné sály. Využívať sa budú na pôrodnícke, ale aj gynekologické výkony. Nové operačné sály budú vybavené najmodernejším prístrojovým vybavením,“ dodáva riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik, MBA.

Modernizácia priestorov pôrodnice a oddelenia šestonedelia bude prebiehať v dvoch etapách, z ktorých prvá by mala byť ukončená do konca roka 2018, druhá etapa prác bude prebiehať počas druhého kvartálu roku 2019.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
ZdN
Foto: 
Agel
ZdN

Projekt 100 statočných odštartoval darcovstvo krvných doštičiek

$
0
0
Národný onkologický ústav (NOÚ) hľadá prostredníctvom projektu "100 statočných" sto pravidelných darcov krvných doštičiek. Darovať ich môžu zdraví jedinci, ktorí neprekonali infekčnú žltačku, nemajú závažné ochorenie srdca, pľúc, pečene, obličiek či cukrovku a sú vo veku od 18 do 50 rokov. Projekt v utorok odštartovala prvá darkyňa Ľubomíra Kertész na pôde NOÚ.
      
"Krvné doštičky môžu počas liečby zachraňovať životy onkologickým a hematologickým pacientom. Pritom často chýbajú, najmä v období sviatkov a dovoleniek, navyše sa dajú skladovať iba päť dní," uviedol pre TASR jeden z iniciátorov projektu a onkologický pacient Andrej Minárik. Priblížil, že touto aktivitou chce zvyšovať povedomie o procese darovania krvných doštičiek a motivovať ľudí, ktorí ich darovať môžu. 
      
"Krvné doštičky, teda trombocyty, sú krvné bunky, ktoré vznikajú v kostnej dreni a ich úlohou je regulovať zrážanlivosť krvi pri onkologických alebo hematologických ochoreniach. Môže sa stať, že darca bude cítiť jemné brnenie na perách alebo niekde v tele. Je to spôsobené roztokom na riedenie krvi v hadičkách počas odberu, pre darcu to však nepredstavuje žiadne riziko," vysvetlil proces primár hematologicko-transfúzneho oddelenia NOÚ Ján Gyárfáš. Telo si podľa jeho slov odobraté krvné doštičky samo vyrobí asi do troch dní, pomôcť však vedia už pár hodín po odbere.
      
Iniciátori projektu 100 statočných chcú o darcovstve hovoriť aj preto, že sami majú skúsenosť s onkologickým ochorením. Vo viacerých prípadoch sa stalo, že pre nedostatok darcov doštičiek musela pomôcť rodina alebo priatelia. "Ak by len štyri percentá ľudí schopných darovať krv tak urobili, Slovensko by bolo sebestačné," pripomenul Gyárfáš.
      
Za nízkym počtom darcov vidí Minárik tri faktory. "Ľudia nemajú informácie o procese darovania, pociťujú nedostatok času a majú obavy o svoje zdravie. My by sme im radi potrebné informácie poskytli. Nikdy totiž nevieme, kedy to budeme potrebovať my sami alebo niekto z našich blízkych,“ vysvetlil. 
      
Krvné doštičky vznikajú v kostnej dreni. Zabezpečujú zrážanie krvi. Pri onkologickej liečbe sa môže znížiť počet krvných doštičiek, to spôsobuje častejšie krvácanie, napr. z nosa a ďasien, môžu sa tvoriť aj krvné podliatiny a najmä krvácanie do životne dôležitých orgánov. Doštičky je možné darovať častejšie, v krízovej situácii aj raz za dva týždne.
      
Odber trvá približne hodinu a prebieha v pracovných dňoch od 7. do 14. hodiny. Odborníci odporúčajú pred odberom ľahké raňajky. Tri decilitre krvnej plazmy s doštičkami počas odberu oddeľuje krvinkový separátor. 
      
Krvné doštičky je možné darovať až 12-krát do roka. Ako benefit darovania doštičiek vidia odborníci to, že darca bude mať svoj zdravotný stav stále pod kontrolou. "Každý takýto odber sa ráta za dva, čiže plakety za darcovstvo nazbierate skôr," uzatvárajú.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Kolapsov z tepla opäť pribúda, záchranári ošetrili počas pondelka 71 ľudí

$
0
0
Počet kolapsov z tepla opäť stúpol. Počas pondelka (13.8) bol najvyšší za posledné tri dni. Zdravotnícki záchranári na celom Slovensku ošetrili v dôsledku vysokých teplôt 71 ľudí. TASR o tom informovala hovorkyňa operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.
      
"Najviac výjazdov bolo v Žilinskom kraji, kde skolabovalo z tepla 15 pacientov, najmenej v Trnavskom kraji, v ktorom potrebovalo pomoc šesť pacientov. V Prešovskom kraji pomáhali záchranári 11 ľuďom, v Bratislavskom kraji deviatim ľuďom. Problémy s vysokými teplotami malo v Banskobystrickom a Trenčianskom kraji zhodne po osem ľudí. Pomoc záchranárov potrebovalo v Nitrianskom kraji sedem ľudí,“ spresnila Krčová. Aj napriek zásahu záchranárov sa nezlepšil zdravotný stav 54 ľuďom. Tí museli byť prevezení do nemocnice.
      
Zdravotnícki záchranári opakovane apelujú na ľudí, aby sa počas horúčav zdržiavali v interiéri a dodržiavali dostatočný pitný režim. "Platí, že vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, no najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev," podotkla Krčová.
      
Tekutiny treba dopĺňať priebežne počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové stavy. 
      
Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta treba ochladzovať a podávať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, na ktorej operátor poradí, ako ďalej postupovať. 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Mimoriadnu situáciu v súvislosti s osýpkami pre okres Michalovce zrušili

$
0
0
Mimoriadnu situáciu, ktorú v súvislosti s osýpkami vyhlásili pre okres Michalovce približne pred mesiacom, zrušili. Informovala o tom po zasadnutí krízového štábu prednostka Okresného úradu v Michalovciach Jana Cibereová. Plnenie opatrení, ktoré boli prijaté, sa podľa nej javia ako veľmi účinné a pokles osýpok je viditeľný.
      
Zdôraznila, že na začiatku, keď vyhlasovali mimoriadnu situáciu,  bolo cez víkend zaznamenaných aj 30 prípadov. Aktuálne je situácia iná. "Mali sme cez týždeň dni, keď sme mali nula výskyt za 24 hodín. Mali sme jeden výskyt," priblížila situáciu s tým, že počas uplynulého víkendu evidovali osem prípadov, z mesta Michalovce medzi nimi nebol ani jeden. 
      
Mimoriadna situácia sa síce končí, monitoring a ďalšie opatrenia, ktoré sú už v réžii Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach, naďalej zostávajú v platnosti. Pri masívnom náraste sa podľa Cibereovej opäť zvolá krízový štáb. "Je treba rozlišovať, kde bude ten nárast. Ak bude len v Kapušanoch, zvolá krízový štáb mesto Veľké Kapušany," spomenula s tým, že okresný úrad tak urobí, až keď bude ohrozený celý okres.
      
"Od 31. júla sme mali hlásených v celom okrese Michalovce 57 prípadov ochorení, plus tých osem, ktoré boli teraz cez víkend. Je tu charakter, že ten počet ochorení ubúda. Nikto nehovorí, že epidemický výskyt nebude pokračovať, ale nemá charakter explozívnej epidémie, tak ako sa nám rysovala na ulici Mlynskej v Michalovciach," uviedla regionálna hygienička Janka Stašková s tým, že na základe toho bol krízový štáb zvolaný a následne aj vyhlásili mimoriadnu situáciu. Tá sa priamo v meste, ako ďalej uviedla, veľmi stabilizovala. "Za posledné dva týždne sme mali štyri prípady," spomenula. Podľa jej ďalších slov sa v tejto súvislosti ukazuje efekt očkovania.
      
Sporadické prípady budú podľa Staškovej pokračovať aj naďalej. Každý jeden budú epidemiologicky sledovať a vyšetrovať, situáciu budú ďalej monitorovať a realizovať aj preventívne očkovanie. Verejnosť bude informovaná na webovej stránke RÚVZ Michalovce. V prípade potreby môže napríklad prijať aj opatrenie týkajúce sa zákazu verejných zhromaždení.
      
"Našou veľkou úlohou je lokalizovať a ohraničovať ohniská nákazy, aby bolo čo najmenšie šírenie medzi populáciou," podotkla regionálna hygienička. V okrese Michalovce bolo, ako ďalej uviedla, vytipovaných 25 rizikových oblastí. Verejnými vyhláškami, ktorých bolo vydaných 20, sa očkuje populácia v týchto oblastiach vo veku od šesť mesiacov do 50 roku života. Zaočkovaných bolo v rámci nich 5303 osôb. Poznamenala, že každý človek, ktorý je vykázaný ako očkovaný a aj napriek tomu ochorel, bude podrobený laboratórnej analýze, čo sa už aktuálne uskutočňuje.
      
Stašková spomenula, že prvým pacientom, ktorí zavliekli osýpky na Slovensko, odobrali biologický materiál na rozbor. "Bol potvrdený genotyp B3," uviedla s tým, že ide o rovnaký, ktorý cirkuluje v Európe aj v oblasti Anglicka, odkiaľ nakazení pricestovali. Očkovacia vakcína podľa nej obsahuje voči nemu protilátky.
      
Na infektologickom oddelení michalovskej nemocnice leží s osýpkami aktuálne deväť pacientov. "Cez víkend pribudli štyria pacienti. Boli tam nejaké možno sporné prípady, kde sa nedalo ani potvrdiť, ani vylúčiť (ochorenie, pozn. TASR), takže to bude úlohou ďalšieho šetrenia," informoval jeho primár Štefan Zamba. Prípady z oblasti mesta Michalovce sú v súčasnosti podľa neho minimálne. Ohnisko nákazy sa presunulo do okolia mesta Veľké Kapušany. Spomenul, že niekoľko prípadov mali z okresu Trebišov a mesta Sobrance.
      
Od mája evidujú k pondelku v okrese Michalovce 386 prípadov osýpok. Zamba objasnil, že aktuálne je ľudí, ktorí sa liečia na osýpky, okrem hospitalizovaných a niekoľkých ambulantne ošetrených, možno desať až dvadsať.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Počas leta hmyz útočí častejšie, bodnutie môže spôsobiť smrť

$
0
0
Alergické reakcie spôsobené bodnutím drobného hmyzu sa vyskytujú počas letných mesiacov oveľa častejšie. Extrémne silná alergická reakcia človeka na určitý alergén môže viesť až k smrti. TASR na to upozornila imunoalergiologička Adriana Kondrlíková.
     
"Na rozdiel od bežnej alergickej reakcie, ktorá postihne len určité miesto, anafylaktický šok postihuje celé telo," spresnila Kondrlíková. Vysvetlila, že ide o extrémne silný a náhly alergický šok sprevádzaný poruchami krvného obehu alebo dýchania spojený s opuchom kože či zrýchleným srdcovým rytmom. 
      
Podľa imunoalergiologičky je životne dôležité, aby silní alergici mali vždy pri sebe pohotovostný balíček. Jeho obsah tvorí adrenalínové pero, ktoré je na lekársky predpis a čiastočne ho hradí zdravotná poisťovňa, účinné antihistaminikum, kortikosteroid vo forme tabliet a v prípade astmatika aj inhalačný prípravok proti obštrukcii dýchacích ciest.
      
Ak dôjde k anafylaktickému šoku, postihnutému musíme podať prvú pomoc. Jej hlavným cieľom je zachovanie základných životných funkcií, a to dýchania a krvného obehu. Potom treba podľa zdravotníckych záchranárov okamžite privolať pomoc. Postihnutého je nutné položiť do protišokovej polohy so zdvihnutými dolnými končatinami nad úrovňou hlavy.
      
"Ak má osoba pri sebe pohotovostný balíček, je nevyhnutné ako prvé podať adrenalín, najmä ak zlyháva dýchací alebo obehový systém. Potom je nutné podať jednu až dve tablety antihistaminík. Ak postihnutá osoba nereaguje na podnety, je potrebné začať s resuscitáciou, čiže udržiavať životné funkcie postihnutého do príchodu zdravotnej pomoci," uviedli záchranári. 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Slovensku sa podarilo získať európskeho "vedeckého Oscara"

$
0
0
Slovensku sa podarilo získať európskeho "vedeckého Oscara". Európska výskumná rada (European Research Concil (ERC)) schválila a odporučila na financovanie projekt Jána Tkáča z Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v oblasti diagnostiky rakoviny prostaty inovatívnymi metódami. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave podpredseda SAV Peter Samuely. 
      
Ide zatiaľ o jediný ERC "Proof od concept" grant na Slovensku, ktorý táto európska vedecká autorita odsúhlasila. "Projekt vznikol aj s podporou vedca Pavla Čekana a Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré reflektuje dlhodobú stratégiu rozvoja biomedicínskeho aplikovaného výskumu na Slovensku," povedal Samuely. 
      
Cieľom grantu je aplikácia výsledkov základného výskumu do biomedicínskej praxe. "Podľa štatistík jeden z ôsmich mužov počas svojho života dostane toto ochorenie. Ročne zomrie na toto ochorenie 400.000 ľudí," povedal Tkáč.
      
Projekt zahŕňa komerčnú stratégiu, spôsob naplnenia regulačných podmienok, marketingovú stratégiu a predaj, cenovú analýzu a ekonomický potenciál produktu. V projekte sa kladie dôraz na diagnostiku rakoviny prostaty stanovením zmien v zložení sacharidov na povrchu prostatického špecifického antigénu (PSA). V súčasnosti sa podľa Tkáča na diagnostiku ochorenia používa najmä stanovenie množstva PSA v krvi, tá je však značne nepresná. Analýza podľa Tkáča ukazuje, že slovenské riešenie môže poskytnúť signifikantne lepšie parametre diagnostiky so značnou cenovou výhodou, a tak sa uplatniť v klinickej praxi v celosvetovom rozsahu.
      
Vedci Ján Tkáč a Tomáš Berók predpokladajú, že príprava diagnostických kitov sa bude realizovať v dvoch formách, a to ako klinické testy pre onkologické pracoviská a nemocnice, druhou formou sú domáce testy pre bežnú verejnosť. Podľa Tkáča by sa výsledok v domácich testoch mohol dostaviť do desiatich minút, v klinických by to mohlo trvať zhruba hodinu.
      
Výsledky tejto vedecko-výskumnej činnosti by mohli byť uvedené na trh v roku 2021. "V budúcnosti by sme radi vyvinuli kity aj na diagnostiku iných ochorení, napríklad na ochorenie prsníka," dodal Tkáč. Zároveň podotkol, že ho zatiaľ aktuálna situácia v SAV až tak neohrozila. "Sme teraz v stave podpísania zmluvy s Bruselom," dodal.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Rezort vyhodnocuje druhé kolo tendra na prevádzkovanie ambulantných pohotovostí

$
0
0
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v súčasnosti vyhodnocuje druhé kolo výberového konania na prevádzkovanie ambulantnej pohotovostnej služby (APS). O koľko z nich prejavili organizátori záujem, zatiaľ známe nie je. TASR o tom informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.
     
"V druhom kole výberových konaní na prevádzkovateľov APS mohli uchádzači podať žiadosť na MZ SR do 1. augusta, pričom rozhodujúcim dňom je deň podania prihlášky na poštovú prepravu. Následne budú výberové komisie posudzovať jednotlivé žiadosti. Jedine výberové komisie sú oprávnené hodnotiť žiadosti a ich obálky. Preto bude možné poskytnúť bližšie informácie k prebiehajúcemu výberovému konaniu až po jeho vyhodnotení," uviedla Eliášová.
      
Ministerstvo podľa nej nie je povinné zo zákona vyhlásiť tretie kolo výberových konaní. "Rezort však môže vyhlásiť ďalšie výberové konanie na konkrétne body, ktoré ostanú neobsadené na základe žiadosti," spresnila.
      
Ambulantné pohotovosti fungujú po novom od 1. júla. Organizátor doteraz chýba na 13 zo 136 bodov pohotovostí pre deti a dospelých. Vyplýva to z počtu organizátorov, ktorí si od ministerstva zdravotníctva prevzali povolenia a poverenia na ich prevádzkovanie.
     
APS slúži najmä pre prípady náhlej zmeny zdravotného stavu, ktorá bezprostredne neohrozuje život. "Teda pre prípady, keď by pacient za normálnych okolností využil služby všeobecného lekára," uviedla Eliášová.
      
Zdôraznila, že APS nie je pre ťažké stavy, ako sú napríklad infarkty alebo vážne zranenia. O takýchto pacientov je podľa ministerstva bezodkladne postarané na urgentných príjmoch v nemocniciach, v prípade potreby sa priamo volá záchranka.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

V nemocnici pomáhajú rómskym mamičkám asistentky osvety zdravia

$
0
0
V trebišovskej nemocnici pracujú od polovice apríla tohto roka dve rómske asistentky osvety zdravia, ktoré ovládajú rómsky jazyk. Na gynekologicko-pôrodníckom a pediatrickom oddelení pomáhajú rómskym mamičkám. Učia ich, ako sa starať o novorodenca, edukujú o hygiene, riešia problémové situácie a ak treba, prekladajú. Ich pôsobenie si pochvaľuje zdravotnícky personál aj pacientky.
    
Projekt na pôde nemocnice realizuje štátna príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny. Podľa jej riaditeľky Tatiany Hruštič hlavným cieľom tejto aktivity je zvýšiť zdravotnú gramotnosť pacientov z marginalizovaných rómskych komunít, poskytnúť im psychosociálnu podporu, šíriť zdravotnú osvetu, ale aj preklenúť komunikačnú bariéru v nemocnici medzi rómskym pacientom a zdravotníkom. "Rómski asistenti rozumejú prostrediu, z ktorého pacient prichádza, a dokážu tak pomôcť obom stranám – rómskej mamičke aj lekárovi," vysvetľuje riaditeľka.
      
Podľa primára gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Ota Szilágyiho pomoc oceňujú najmä maloleté rodičky z rómskych osád, ktoré často nemajú doklady totožnosti a nevedia, ako postupovať, napríklad pri vybavení rodného listu dieťaťa. Problémom býva aj dodržiavanie hygienických zásad, ktoré je jednou z podmienok, aby popôrodný priebeh prebehol bez komplikácií. "Edukácia, osveta a komunikácia predovšetkým v rómskom jazyku je pre členky tohto etnika dosť dôležitá. Zlepšila sa hygiena, hojivosť rán, ich starostlivosť o novorodencov a aj samy matky sa začali o seba viac starať. My sme spokojní a dúfame, že to bude pokračovať," uviedol primár pre novinárov. Projekt ako prínosný ocenil aj riaditeľ trebišovskej nemocnice Juraj Bazár. 
      
Asistentky si v krátkom čase podľa lekárov dokázali vybudovať u pacientok dôveru a rešpekt, prijímajú ich rady a odporúčania. Komunikujú aj s problémovými návštevami alebo sú kontaktnou osobou v komunite, ak matka po pôrode nejaví o dieťa v pôrodnici záujem.
      
Pred nástupom do nemocnice absolvovali asistentky vstupný tréning a školenia vyplývajúce z ich pracovnej náplne či nutnosti dodržiavať hygienicko-epidemiologický režim v nemocničnom prostredí. V rámci pilotného projektu v súčasnosti pôsobí osem asistentiek osvety zdravia v šiestich spádových nemocniciach na východe Slovenska. Okrem Trebišova pomáhajú v Michalovciach, Kežmarku, Revúcej a v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura a Detskej fakultnej nemocnici. Ide o súčasť národného projektu Zdravé komunity financovaného z eurofondov.
      
Projekt, ktorý umožňuje nemocniciam overiť si prínos takýchto asistentov, potrvá do konca roku 2019, prípadne 2020. "Tak, ako boli asistentky prijaté nemocnicami a v podstate sa stali súčasťou tímu, a naozaj pozitíva vidí zdravotnícky personál aj samotní klienti, ktorí hovoria o tom, že majú veľmi dobrý zážitok z nemocnice, pretože tam bol niekto, komu rozumeli a kto s nimi hovoril po rómsky, tak táto pozícia podľa mňa má potenciál byť trvalo udržateľná aj bez podpory európskych financií," zhodnotila Tatiana Hruštič. 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Verejnosť si môže dať urobiť analýzu prítomnosti patogénov v kliešťoch

$
0
0
Verejnosť si môže dať urobiť analýzu prítomnosti pôvodcov infekčných chorôb v kliešťoch. Prisatého kliešťa je dôležité vybrať čo najskôr, a to tak, aby sa nepoškodil. Jeho skoré vybratie znižuje riziko prenosu infekcie, uviedla pre TASR samostatná vedecká pracovníčka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Katarína Štefanidesová.
      
V prípade, že chcú ľudia využiť možnosť analýzy, je potrebné, aby kliešťa zabaleného do vlhkej vaty vložili do plastovej ampulky alebo vrecka a následne poslali spolu s vyplneným formulárom poštou alebo doručili osobne počas pracovných dní medzi 8. a 9. h do Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV. "Vyšetrenie kliešťa vzhľadom na opakované overenie výsledkov trvá približne dva až tri týždne. Správu o našich zisteniach následne zasielame odosielateľovi e-mailom. Pri tejto príležitosti je potrebné spomenúť, že ak sa kliešť pri vyberaní rozpučí alebo potrhá, výsledok analýzy na prítomnosť patogénov môže byť falošne negatívny," uviedla Štefanidesová. Zároveň pripomenula, že ak si je človek vedomý, že mal prisatého kliešťa a následne sa začne zhoršovať jeho zdravotný stav, mal by urýchlene vyhľadať lekára. 
      
Najznámejším kliešťom vyskytujúcim sa na území Slovenska je kliešť obyčajný. "Ak si človek po pobyte v prírode či parku nájde prisatého kliešťa, bude to pravdepodobne zástupca tohto druhu. Ako kliešť obyčajný bolo identifikovaných až 97,4 percenta kliešťov z pacientov, ktoré boli na našom oddelení vyšetrené na prítomnosť pôvodcov ochorení," priblížila Štefanidesová. 
      
Kliešte sú rozšírené takmer po celom svete a prenášajú široké spektrum mikroorganizmov – vírusy, baktérie i mnohobunkové parazity. Tieto choroboplodné zárodky môžu u človeka vyvolať rôzne ochorenia. "Ako sa však prejavia, závisí nielen od patogenity konkrétneho pôvodcu, ale aj od imunitného stavu hostiteľa," priblížila Štefanidesová.
      
Kliešť v priebehu svojho života prechádza rôznymi vývojovými štádiami, no prenášačom vírusov je v každej fáze. Najčastejšie sa prisaje vo vlasoch, v slabinách, na intímnych miestach alebo v oblasti kolien. Na ľudí a zvieratá prenáša najmä vírus kliešťovej encefalitídy a baktérie vyvolávajúce lymskú boreliózu a anaplazmózu. Kliešť obľubuje trávnaté porasty a kríky, obvykle v dĺžke od 20 centimetrov do jedného metra. Najlepšou prevenciou je kontrola celého tela a dôkladné vyprášenie oblečenia po príchode z lesa či túry.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Liečba nákazy kliešťom môže trvať mesiace

$
0
0
Kliešte sú prenášačmi lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy, najrozšírenejšie sú počas letnej sezóny. Nákaza má v posledných rokoch stúpajúci trend a počet pacientov medziročne narastá nielen na celom území Slovenska, ale aj v susedných krajinách. Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR sú prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy sústredené najmä na západnom Slovensku.
      
Teplé a suché podnebie strednej Európy vytvára vhodné podmienky pre výskyt kliešťa obyčajného. Vyskytuje sa v lesoch, parkoch a záhradách, predovšetkým na steblách trávy a v nízkych kríkoch. Tvrdenie, že kliešte padajú zo stromov, je nepravdivé. „S celkovou zmenou klímy a otepľovaním sa však kliešte dostávajú aj do výšok nad 800 metrov nad morom. Nákaza hrozí v období množenia kliešťov, teda od apríla do októbra, zriedkavo až do novembra,“ povedala Anna Strehárová, prednostka infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava. 
      
Hoci sa proti lymskej borelióze nedá zaočkovať, je možné ju liečiť antibiotikami. Liek na kliešťovú encefalitídu však neexistuje, priebeh choroby je zdĺhavý. Pobyt v nemocnici s touto diagnózou trvá väčšinou dva týždne, po ktorých nasleduje minimálne mesiac rekonvalescencie. Ideálne je včas myslieť na očkovanie a predísť tak ochoreniu aj možným trvalým následkom. Pred pobytom v prírode je potrebné myslieť na vhodný odev, zakrývajúci celé telo a použitie repelentu. 
      
Po návrate domov si treba dôkladne skontrolovať celé telo, najmä oblasť hlavy, slabín, podpazušia, podkolennej jamky a intímnych miest. Parazita je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť, pinzetou kývavými pohybmi, bez točenia. „Nie je správne miesto okolo prisatého kliešťa potierať olejom alebo iným prostriedkom, pretože dusiaci sa kliešť do rany vyvráti obsah žalúdka a v prípade, že je infikovaný, aj veľké množstvo vírusov,“ vysvetlila Strehárová. Prvé štádium nákazy pripomína chrípku či virózu s bolesťami hlavy a svalov a zvýšenou teplotou. Preto sa už pri prvých príznakoch odporúča požiadať obvodného lekára o vyšetrenie krvi. Neskôr môže byť potrebná hospitalizácia pacienta. 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Počas leta sa častejšie vyskytujú prípady opitých detí a mladistvých

$
0
0
Počas letných mesiacov sledujú lekári vyšší počet detí a mladistvých intoxikovaných alkoholom. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) Dana Kamenická.
      
"Nárast sledujeme už pred koncom školského roku, kedy sa deti menej učia a viac času trávia mimo školy a domova. Počas udalostí, akými sú vysvedčenia, predĺžené víkendy, sviatky či rôzne festivaly ošetríme aj dve až tri opité detí počas jedného dňa," priblížila Kamenická.
      
Podľa údajov NÚDCH ide o približne desať detí za jeden mesiac. Pomer chlapcov a dievčat je pritom vyrovnaný. Podľa odborníkov sú z hľadiska intoxikácie alkoholom rizikové aj prvé septembrové týždne, kedy sa spolužiaci stretnú po dlhšej dobe a oslavujú v skupine rovesníkov. "Väčšina alkoholom intoxikovaných detí sa lieči ambulantne. V prípadoch, kedy nejde iba o požitie alkoholu, ale boli pridružené vážnejšie úrazy alebo otravy liekmi alebo drogami, sú títo pacienti hospitalizovaní," doplnila Kamenická.
      
Ku konzumácii alkoholu zvyčajne dochádza mimo dozoru rodiča. Ten zvyčajne nevie, aké množstvo dieťa či mladistvý vypil a ako sa bude nástupom účinku alkoholu jeho zdravotný stav vyvíjať ďalej. Odborníci upozorňujú, že dieťa, ktoré vyzerá byť pod vplyvom alkoholu, by mal vidieť lekár, pretože "niektoré ochorenia sa môžu prejaviť rovnakými príznakmi, aké sledujeme pri intoxikácii alkoholom."
      
Ak už dôjde k otrave alkoholom či liekmi, dôležité je podľa záchranárov zistiť, či je dieťa v bezvedomí a či dýcha. Ak nedýcha, je potrebné zakloniť mu hlavu, a tým spriechodniť dýchacie cesty. "V zásade platí, že pri poruche vedomia treba vždy volať záchrannú zdravotnú službu. Nutné je tiež sledovať, či nedošlo k podchladeniu, vdýchnutiu zvratkov alebo k úrazu. Dieťa pod vplyvom alkoholu treba prikryť, dať do stabilizovanej polohy, ostať pri ňom, dávať naň pozor a nepodávať mu žiadne tekutiny či jedlo," upozornila Kamenická.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Náhrady biologických liekov sa začínajú registrovať aj na Slovensku

$
0
0
Biosimilars, teda biologicky podobné lieky sa stávajú jednou z tém aj v slovenskej liekovej politike. Viaceré originálne biologické lieky strácajú svoju patentovú ochranu a stávajú sa tak predmetom záujmu farmaceutických firiem, ktoré chcú vyrobiť ich ekvivalenty. Tie majú nižšiu výrobnú cenu ako originály. Dôvodom je, že firmy nemusia predtým investovať do vývoja a testovania miliardy eur.
      
Desiatky biosimilars sú registrované aj na Slovensku. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková "platnú registráciu má v súčasnosti 50 liekov s právnym základom biosimilars, teda ide o liek podobný s biologickým referenčným liekom. Biologicky aktívnych liekov máme ešte ďalších 33. Dokopy teda máme registrovaných 83 biologických liekov."
      
Viaceré biologicky podobné lieky sú už hradené aj zdravotnými poisťovňami. Podľa ministerstva zdravotníctva je z verejného zdravotníctva hradených 25 liekov označených ako biosimilars.
      
Biologické lieky sa nemôžu pri liečbe automaticky zamieňať ako tie chemické, ktoré sa na Slovensku majú predpisovať genericky. "Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v rámci legislatívnych aktivít neupravovalo generickú preskripciu biosimilars. Platí, že pacient má možnosť voľby medzi originálnym liekom a generikom. U ostatných liekov je voľba medzi originálnym liekom a generikom v rukách lekára. Rovnako je to aj v prípade voľby medzi biologicky aktívnym liekom a biologicky podobným liekom. Iné usmernenia v oblasti biologicky aktívnych liekov a biologicky podobných liekov legislatíva neupravuje," priblížilo ministerstvo.
     
Biologické lieky vrátane biologicky podobných liekov pochádzajú zo živých organizmov, ako sú živé bunky, ktoré boli upravené pomocou biotechnológie, vysvetľuje Európska agentúra pre lieky (EMA). To umožňuje týmto živým organizmom alebo bunkám vytvoriť účinnú látku biologického lieku. Následne sa táto účinná látka získa z buniek. Účinné látky, napríklad proteíny, sú zvyčajne väčšie a zložitejšie než účinné látky nebiologických liekov. Biologické lieky sa od 80. rokov minulého storočia vyvíjajú pre rôzne ochorenia. K dostupným biologickým liekom patria aj hormóny ako inzulín a rastový hormón a aj monoklonálne protilátky na liečbu autoimunitných a nádorových ochorení.
      
Biologicky podobný liek je vyvinutý tak, aby bol veľmi podobný existujúcemu biologickému lieku. Existujúci biologický liek je liek, ktorý už bol schválený a používa sa v Európskej únii (EÚ), pričom sa označuje ako referenčný liek. Po tom, ako vyprší patent k referenčnému lieku a skončí sa obdobie, keď je liek týmto patentom chránený, môže prísť na trh biologicky podobný liek.
      
EMA tiež informuje, že biologicky podobné lieky nie sú totožné s generickými liekmi. Generický liek obsahuje presne tú istú molekulu ako existujúci nebiologický liek, napríklad aspirín. Je to preto, lebo na rozdiel od nebiologických liekov nemožno biologické lieky presne skopírovať. Tiež nemajú nič spoločné s doplnkovými alebo prírodnými liekmi, ani s rastlinnými liekmi.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

V okrese zaznamenal RÚVZ počas víkendu jeden nový prípad osýpok

$
0
0
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach eviduje od začiatku mája do pondelkového rána 414 prípadov ochorení na osýpky, a to v okresoch Michalovce (401) a Sobrance (13). Počas uplynulého víkendu mali nahlásený len jeden prípad, konkrétne na Mlynskej ulici v Michalovciach. RÚVZ o tom informuje na svojej webovej stránke.
      
Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková pre TASR uviedla, že evidujú aj päť prípadov osýpok v okrese Trebišov a dva vo Vranovskom okrese. V ostatných okresoch horného Zemplína ochorenie nezaznamenali. Spomenula, že u 30 pacientov boli osýpky komplikované zápalom pľúc. "Vo vykonávaní protiepidemických opatrení sa naďalej pokračuje," podotkla.
      
V pondelok evidujú na infektologickom oddelení michalovskej nemocnice, ktorá je spádovou pre viaceré okresy, osem hospitalizovaných pacientov s osýpkami. Počas víkendu prijali jedného, ďalšieho ošetrili ambulantne. TASR o tom informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, ktorá prevádzkuje aj tú v Michalovciach.
      
Ako doplnila, od začiatku epidémie, ktorá prepukla v máji, nemocnica hospitalizovala celkovo 283 pacientov a ďalších 156 ošetrila ambulantne. "U drvivej väčšiny pacientov osýpky prebiehajú bez závažných komplikácií," priblížila.
      
Do ambulancie cestovnej medicíny sa dosiaľ podľa jej slov prišlo proti osýpkam zaočkovať vyše 270 ľudí. Zákaz návštev už v nemocnici zrušili, naďalej tam pre pacientov infektologického oddelenia využívajú aj reprofilizované lôžka geriatrického oddelenia.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Vláda schválila Národný onkologický program

$
0
0
Slovensko bude mať Národný onkologický program (NOP). Schválila ho vláda SR na stredajšom rokovaní. NOP je plán rezortu zdravotníctva, ktorý sa zameriava na možné riešenie kontroly a dosahu onkologických ochorení na obyvateľov. Jeho cieľom je znížiť výskyt a úmrtnosť na nádorové ochorenia, ako aj zlepšiť kvalitu života onkologických pacientov.
      
"Nádorové ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtia v SR. Vznik nových nádorových ochorení v SR medziročne kontinuálne stúpa, pričom mierny pokles mortality je zaznamenaný len pri niektorých nádorových ochoreniach. Problematike nádorových ochorení je preto nevyhnutné venovať komplexnú pozornosť, pretože má vplyv na všetkých obyvateľov SR," uvádza ministerstvo zdravotníctva. 
     
Národný onkologický program je zameraný na zníženie počtu nových prípadov nádorových ochorení (incidencia) a úmrtí (mortalita) a zlepšenie kvality života pacientov s rakovinou. Hovorí o aktivitách zameraných na prevenciu, populačnom skríningu, včasnej diagnostike, skorej a optimálnej liečbe, podpornej starostlivosti, sledovaní po liečbe, paliatívnom sprevádzaní a starostlivosti na konci života. 
      
"Prijatím a zavedením plánu bude mať SR ucelený program pre preventívne aktivity, kontrolu chorobnosti a úmrtnosti na onkologické ochorenia, ktorý bude do roku 2020 porovnateľný s aktivitami v ostatných krajinách EÚ," uvádza ministerstvo zdravotníctva.
      
Od programu si sľubuje aj to, že slovenská populácia bude mať lepšie zdravotné povedomie, viac sa bude starať o svoje zdravie, získa primerané vedomosti o možnostiach podpory zdravia, prevencie nádorových ochorení a lepší prístup k ich včasnému odhaľovaniu pomocou skríningových programov.
      
Akčné plány s konkrétnymi aktivitami, zainteresovanými subjektmi, ako aj návrhom finančných dosahov na ich zabezpečenie, má ministerstvo predložiť do konca roka 2018.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Sestry sa budú môcť v štúdiu špecializovať na starostlivosť o dospelých

$
0
0
Sestry budú môcť po novom študovať špecializačný odbor ošetrovateľská starostlivosť o dospelých. Návrh ministerstva zdravotníctva na zmenu predmetného nariadenia vlády v stredu odobril kabinet.
      
Rezort potrebu nového špecializačného odboru zdôvodnil požiadavkami z praxe. Štúdium je určené najmä pre sestry pracujúce na chirurgických a internistických pracoviskách zdravotníckych zariadení.
      
"Špecializačné štúdium v špecializačnom odbore ošetrovateľská starostlivosť o dospelých bude zahŕňať ošetrovateľskú starostlivosť v odboroch chirurgie, ošetrovateľskú starostlivosť v odboroch vnútorného lekárstva a ošetrovateľskú starostlivosť v onkológii," uviedlo ministerstvo.
      
Nariadenie vlády nadobudne účinnosť 1. septembra.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

A.Kalavská: Od nového roka chceme spustiť skríningy troch onkologických ochorení

$
0
0
Od nového roka by sa mali spustiť národné skríningové programy pre rakovinu krčka maternice, kolorektálneho karcinómu a karcinómu prsníka. Plánuje to ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), ktorá vo vláde presadila Národný onkologický program (NOP).
      
"Musíme od 1. januára 2019 spustiť skríningy týchto troch hlavných ochorení," povedala ministerka. Cieľom je podľa jej slov "podchytiť čo najskôr onkologické ochorenie u pacienta, a tým pádom zvýšiť úspešnosť jeho liečby a šancu na uzdravenie". NOP zahŕňa opatrenia na zníženie výskytu a úmrtnosti na nádorové ochorenia, ako aj na zlepšenie kvality života pacientov.
      
"Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku, preto ťažiskový dôraz v programe kladieme na prevenciu, diagnostiku, včasnú liečbu, podpornú, ale aj paliatívnu starostlivosť," uviedla šéfka rezortu zdravotníctva. 
      
NOP by mal postupne uviesť do praxe ucelený systém pre preventívne programy, kontrolu chorobnosti či úmrtnosti na onkologické ochorenia. Osveta v informovanosti občanov odštartuje podľa ministerstva už na jeseň, skríning bude spúšťaný postupne. Koordináciu skríningových programov zastreší Národný onkologický inštitút, ktorý bude klinicko-výskumnou a vzdelávacou platformou.
      
Ministerstvo zdravotníctva počíta aj so zavedením ďalších skríningov nádorových ochorení ústnej dutiny, obličiek, pľúc a pankreasu. Primárnym cieľom je zlepšenie dostupnosti a kvality diagnostických vyšetrení. 
      
Prijatie NOP ocenili aj zakladatelia občianskych združení Nie rakovine a Europacolon Slovensko Jana Pifflová Španková a Patrik Herman. "NOP zahŕňa aj nami dlhodobo presadzované onkologické skríningy - systém prevencie a vyhľadávania včasných štádií rakoviny prsníka, krčka maternice a v neposlednom rade skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka," uviedli.
      
Voči strategickému plánu majú však aj výhrady. "Vo veľkej miere je nekonkrétny, najmä nie je jasné, ako sa v ňom navrhované kroky budú realizovať a financovať. A najviac nás trápi, že stále nijako negarantuje dostupnosť inovatívnej liečby, nikto z nás tu stále nemá istotu, že keď ochorie, sa dostane k liečbe na úrovni poznatkov súčasnej medicíny a vedy," dodávajú.
      
Ministerka avizovala, že do konca roka príde s konkrétnymi krokmi a termínmi realizácie opatrení z NOP.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Čierny kašeľ sa počas roku 2018 vyskytol v 151 prípadoch

$
0
0
Čierny kašeľ potrápil zatiaľ v tomto roku 151 ľudí. V porovnaní s minulým rokom, keď bolo evidovaných 135 prípadov tohto ochorenia, ide o mierny nárast. Uviedol to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
      
V období posledných piatich rokov sa čierny kašeľ najmenej vyskytoval v minulom roku. "Za celý rok 2017 bolo hlásených 198 ochorení. Oproti roku 2016 to bol pokles o 34 percent. Oproti päťročnému priemeru je to pokles o 76 percent," spresnila Jozefína Kaššová z ÚVZ SR.
      
Pripomína, že očkovanie proti čiernemu kašľu je pre deti povinné. Pre novorodenca, ktorý nezískal protilátky proti čiernemu kašľu od matky a ešte nie je očkovaný v rámci povinného očkovania, môže byť toto ochorenie smrteľné. Preto sa podľa hygienikov v takomto prípade odporúča očkovať všetkých ľudí, ktorí sú v najužšom kontakte s novorodencom. 
      
"S pribúdajúcim vekom účinnosť vakcíny klesá. Je to zapríčinené prirodzeným oslabovaním imunitného systému organizmu, ale počas života môže ľudské telo prejsť aj nejakou vážnejšou chronickou chorobou," spresnili hygienici z ÚVZ. Preto odborníci odporúčajú preočkovávanie dospelých v 15-ročných cykloch, ako je to aj pri tetane a záškrte.
      
ÚVZ tiež uviedol, že podľa posledných údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) bolo v roku 2016 zaznamenaných v európskych krajinách celkovo 48.466 prípadov tohto ochorenia. V okolitých krajinách trápil čierny kašeľ najmä Nemecko (13.437 ochorení), Rakúsko (1291 ochorení) a Poľsko (6828 ochorení). V Českej republike bolo v roku 2017 podľa údajov hygienikov evidovaných 667 ochorení.
      
Ochorenie má zdĺhavý priebeh. Prejavuje sa záchvatmi kašľa. Tie sú najprv suché a dráždivé, potom nasleduje minimálne mesačné obdobie typické dráždivým, kŕčovitým kašľom a vykašliavaním hlienov, najmä v noci. V poslednom štádiu záchvaty kašľa pomaly ustupujú. Môže ich sprevádzať zvracanie, vysoké teploty, celkové vyčerpanie a úbytok váhy.
      
V prevencii ochorenia je vhodné okrem očkovania vyhýbať sa kontaktu s chorými osobami či preľudneným nevetraným priestorom. Tiež si treba často umývať ruky. Chorí by mali používať jednorazové vreckovky, ktoré po použití zahodia.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr
Viewing all 65463 articles
Browse latest View live


Latest Images