Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all 40059 articles
Browse latest View live

Vychutnajte si Veľkú noc zdravo

$
0
0

Ako upozorňujú lekári, v stravovaní počas sviatkov nič nepreháňajte. „Okrem žlčníkového záchvatu ako odplaty za prejedanie sa, vás môže poriadne vyšťaviť aj nepríjemná hnačka. Najčastejšie býva príčinou salmonelóza, ale aj  kampylobakteriálne infekcie a ďalšie, ktoré môže mať na svedomí práve vaše obľúbené jedlo“, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva.

Nedostatočná hygiena pri príprave jedál a nesprávne skladovanie potravín, hotových, alebo rozpracovaných jedál, napomáhajú pomnoženie nebezpečných mikroorganizmov a plesní. „Voľným okom na pochúťkach nemusíte zbadať žiadne zmeny, no pre organizmus môžu byť nebezpečné. Myslite na to najmä pri mäse a ostatných živočíšnych potravinách. Sú rizikovejšie ako iné potraviny, pretože sa v nich omnoho radšej ako v iných pomnožia a rastú mikroorganizmy“, dodávajú hygienici.
 

V kuchyni:

*         obľúbeným miestom baktérií je kuchynský drez a pomôcky na umývanie riadu, udržiavajte ich v čistote
*          pred každou prípravou jedla, ale aj počas nej, si dôkladne umývajte ruky
*          rovnako si dajte záležať na poriadnom čistení pracovnej dosky, kuchynského náčinia
*          nekrájajte na jednej doske mäso a potom i ostatné potraviny, zeleninu či ovocie
*          potraviny, ovocie i zeleninu čistite a krájajte na to určenými nožmi alebo strúhadlami, náradie nemiešajte a udržujte ho vždy čisté

3 x mäso

*          znečistené od krvi iba opláchnite pod tečúcou pitnou vodou, nenamáčajte ho vo vode, v umytom mäse sa mikroorganizmy veľmi rýchlo rozmnožujú
*          pri jeho tepelnom opracovaní dodržiavajte čas a správnu teplotu, zničí takmer všetky nebezpečné mikroorganizmy
*          surové mäso, hydinu, prípadne morské živočíchy vždy oddeľte od ostatných potravín
 
Vajíčka neumývajte

Pred použitím vajíčka neumývajte, pomohli by ste tým rozšíreniu mikróbov. Ušpinené, väčšinou z domácich chovov, stačí utrieť suchou handričkou. Dbajte na ich správne rozbíjanie, aby sa neznečistil vaječný obsah. Jedlá s vajíčkami dôkladne tepelne spracujte. Trvanlivosť vajíčka je 28 dní od znesenia.
 
Ktorá šunka ja kvalitná

Ak si Veľkú noc neviete predstaviť bez šunky, dajte si záležať na jej výbere. V obchodoch si môžete vybrať dusenú, údenú, tepelne opracovanú a surovú sušenú. Šunka musí byť vyrobená zo svaloviny stehna. Kvalitnejšia by mala mať aspoň 75 percent mäsa, jasne ružovú farbu a jasné kontúry svalu. Ak sa svalovina pri jej výrobe rozseká na jemno a pridajú sa náhrady a prídavné látky, po tepelnom opracovaní sa spoja do homogénnej hmoty a kontúry svaloviny neuvidíte. Aj keď údené mäso nie je vo výžive tým optimálnym, patrí tiež k tradícii. Vyberte si radšej menej zaúdené a v každom prípade by ste ho mali pred konzumáciou uvariť.

Pozor na ,,domácu“ majonézu

Riziková môže byť aj majonéza, ktorú si urobíte doma z čerstvých slepačích vajec. Ak sa predsa rozhodnete pre domácu majonézu, použite čerstvé suroviny a pripravte len toľko jedla, koľko priamo skonzumujete. Bezpečnejšia je však priemyselne vyrobená majonéza, ktorá je pasterizovaná.

Pravidlá pre chladničku

*          majonézu, studené omáčky, dresingy a nátierky, ktoré ste nespotrebovali, uskladňujte pri teplote 0-4 stupne Celzia najviac 48 hodín
*          zeleninové a cestovinové šaláty, či uvarenú ryžu pri teplote 0-4 stupne Celzia najviac 12 hodín
*          obložené misy a chlebíčky pri teplote 0-4 stupne Celzia 6 hodín
*          uvarené jedlá neskladujte príliš dlho ani v chladničke – najviac 48 hodín pri teplote do 5 stupňov Celzia
*          potraviny nerozmrazujte pri izbovej teplote, ale v chladničke a už rozmrazené nezmrazujte znova

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
UVZ SR
Foto: 
ilustračné foto, archív
UVZ SR

Minister neodporúča cestovať s nezaočkovanými deťmi do oblastí s osýpkami

$
0
0
Ich lokálna epidémia sa nedávno objavila v susednom Maďarsku, epidémiu aktuálne hlási aj český Moravskosliezsky kraj.
      
"Ak má niekto nezaočkované deti, mal by isto zvážiť cestu do regiónov, kde je výskyt infekčného ochorenia. Tí, ktorí boli zaočkovaní, majú riziko v zásade nulové," povedal dnes po rokovaní vlády Drucker. Najviac ohrozené sú podľa jeho slov deti do 15 mesiaca života.
      
Rodičom, ktorí svoje deti nedali zaočkovať, odporúča nad tým ešte popremýšľať. Pripomína, že ochorenie prenášajú nezaočkovaní ľudia, rovnako, že nezaočkovaní sa ním môžu nakaziť. Hlavný hygienik SR Ján Mikas rodičov už viackrát vyzval, aby, ak tak neurobili, dali deti zaočkovať.
      
Epidemiologická situácia vo výskyte osýpok je na Slovensku naďalej priaznivá. Najnovšie sa ich epidémia po Rumunsku a Maďarsku objavila aj v Česku.

Hlavný hygienik preto nevylučuje, že osýpky sa objavia aj na Slovensku, epidémie veľkého rozsahu však neočakáva. Úrad verejného zdravotníctva SR epidemiologickú situáciu monitoruje.
      
Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

Nemocnica má k dispozícii tri nové monitory dychu

$
0
0
Oddeleniu ich prostredníctvom projektu Mamička dýcham, ktorý spustili v roku 2008, darovala Nadácia križovatka.

„Tento prístroj napomáha k starostlivosti o bábätko v tom, že sníma a monitoruje dych. Zároveň realizujeme projekt a to je zapožičiavanie monitorov dychu domov. Tým, že mamičky to vidia tu, tak majú možnosť si monitor zapožičať a vedia ho požívať aj v domácom prostredí,“ uviedla riaditeľka nadácie Táňa Tomasch.

Novorodenecké oddelenie v súčasnosti disponuje 25 monitormi dychu.

„Denne monitorujeme minimálne desať detí. Sú to deti, ktoré sú umiestnené na observačnom boxe, pod fototerapiou a v izolačnej izbe. Monitory sú neoceniteľnou pomôckou aj v rámci ošetrovateľskej činnosti. Pokiaľ máme dieťa takýmto spôsobom monitorované, sestry môžu ísť bábätká kúpať, alebo edukovať mamičku o dojčení na oddelení a v prípade potreby, že nám alarmuje monitor, že niečo nie je v poriadku, signál je dostatočne silný, že ho počujú a môžu dieťaťu poskytnúť včas prvú pomoc,“ doplnila vedúca sestra oddelenia Amálka Krkošková.

Nadácia Križovatka a novorodenecké oddelenie spolupracujú deväť rokov aj pri projekte zapožičania monitorov dychu domov. Do dnešného dňa zapožičalo domov 1329 monitorov dychu.

„Stáva sa, že nám dovezie rýchla sanitka novorodenca, ktorému monitor zalarmoval. Boli prípady, keď išlo o falošný poplach, ale boli aj také stavy, že to dieťa našli v apnoickej pauze. Tým, že sú nami vyškolení, čo majú robiť, tak nám doviezli dýchajúce bábätko, ktoré prešlo ďalšími vyšetreniami a kontrolami, kvôli čomu to mohlo nastať,“ povedala primárka oddelenia Katarína Jackuliaková.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
ja

Histamínová intolerancia trápi čoraz viac ľudí

$
0
0

Andrea máva od mladosti migrény. Dôvodom je vraj stres, ženské hormóny a nízky tlak. Na bolesti hlavy si časom zvykla, ich počet sa zredukoval na jednu mesačne.

„Tesne pred štyridsiatkou prišla zmena. Bolesť sa zrazu presunula na ľavú stranu, bola častejšia, silnejšia a trvala aj tri dni. Objavila sa aj každé dva týždne. Nezaberali žiadne dostupné analgetiká, iba špeciálne lieky proti bolesti, triptány, predpísané neurologičkou. Neznášala som ich. Mučivá migréna síce vďaka nim prešla, no cítila som sa po nich ako pri riadnej opici,“ priznáva Andrea.

Zhoršený stav ju poriadne trápil, tak sa rozhodla niečo s tým urobiť. Podstúpila niekoľko vyšetrení, no nepreukázali nič. Žiadny nález na mozgu.

„Lekárka mi predpísala antiepileptiká, vraj najnovší spôsob liečby migrény. Odmietla som ich pre obrovské množstvo nežiaducich účinkov. Doktorka pokrčila ramenami a povedala, že asi nechcem, aby mi bolo lepšie. Stav sa však zhoršoval, bolesti sa zrazu objavovali nielen pri strese, ale aj po dovtedy bezproblémových jedlách. Ako každý migrenik som vedela, že si mám dávať pozor na červené víno, plesňové syry. No mňa migréna prekvapovala už po obyčajných syroch, mozzarelle alebo ju spustil pohár čierneho piva, ktoré som si občas dala v lete. Aj radler bol zrazu na zakázanej listine. Tiež oriešky a paradajková polievka. Raz som sa náhodou dostala k alergológovi, ktorý mi urobil vyšetrenie krvi a všetko sa vysvetlilo. Ukázalo sa, že mám nižšiu hladinu enzýmu rozkladajúceho histamín. Až potom som sa dozvedela, že ten môže spúšťať migrény. Od lekára som odchádzala s radou sledovať, čo mi robí zle a skúsiť si dať doplnok výživy s obsahom spomínaného enzýmu. Ešte stále skúšam, čo mi robí zle. Sú to boľavé pokusy, ale bez nich sa nepohnem. Azda mi časom bude lepšie,“ želá si Andrea.

Čo je histamínová intolerancia?

„Je to stav, ktorý vzniká dôsledkom zvýšenej hladiny histamínu. Problém je, že telo ho nevie odbúrať. Poznajú to alergici, keď vplyvom alergénu nastáva rozpad mastocytov. Ide o bunky vyskytujúce sa v rôznych tkanivách, ktoré obsahujú množstvo zrnitých vreciek a práve v nich sa nachádza aj histamín. Ak sa z nich uvoľní, spôsobí známe reakcie, akými sú nádcha, kašeľ či bolesti brucha, začervenanie kože alebo dýchavičnosť. Pozor, pri histamínovej intolerancii však nejde o alergiu, hoci prejavy sú často  veľmi podobné,“ upozorňuje MUDr. Martin Lešťan z Alergoimunologického centra v Prešove.

Histamín vie síce narobiť ťažkosti, ale nesmieme sa naň pozerať iba ako na agresora. Je to látka nevyhnutná pre telo. Pozitívne vplýva na delenie a rozmnožovanie buniek. V mozgu plní funkciu hormónu bdelosti, aj vďaka nemu sme schopní okamžite podať výkon. Ovplyvňuje učenie, pamäť, tiež bdelosť, vzrušenie a znižuje chuť do jedla. Zúčastňuje sa aj na obranyschopnosti, reguluje krvotvorbu.

„Telo ho pre prípad potreby skladuje v granulách mastocytov,  čo sú špecializované biele krvinky, ale aj v niektorých črevných, nervových bunkách, či dokonca v krvných  doštičkách. Histamín je však problémový len vtedy, ak sa ho vyplaví naraz veľa. Organizmus si preto vytvoril účinné mechanizmy na rýchle odbúranie. Takmer vo všetkých bunkách je enzým N – metyltransferáza, ktorý rozkladá histamín hlavne vlastného pôvodu. V obličkách a čreve je zasa enzým DAO, ktorý odbúrava histamín z vonkajších zdrojov, najmä z potravy,“ dodal M. Lešťan.

Aj potraviny

Čo ešte dvíha hladinu histamínu? Odborník hovorí jasne, aj príjem určitých potravín. „Niektoré síce neobsahujú viac histamínu, vyskytuje sa v nich však substancia, ktorá túto látku vyplaví z buniek. Dôvodom býva aj vyšší počet mastocytov. Keď sa rozpadnú, vplyvom UV žiarenia, chladu, tepla či chemických látok z potravín, do tela sa vylúči práve viac histamínu. Príčinou tejto formy intolerancie býva aj znížená aktivita enzýmu DAO, čiže diaminooxidázy, práve ten sa stará o odbúravanie histamínu,“ dodal lekár.

A prečo vlastne enzým DAO niekedy nestačí a robí problémy? „Funkčnosť tohto enzýmu je podmienená geneticky, pričom jedno až tri percentá populácie má jeho zníženú účinnosť vrodenú. Zaujímavé je, že v detstve a v mladosti je aj u väčšiny týchto ľudí tento enzým dostatočne funkčný, neskôr sa to zhoršuje. Aj preto typickí pacienti s vrodenou poruchou enzýmu sú ľudia stredného veku, prevažne ženy. Optimistickejší pohľad však hovorí, že až 97 % ľudí nemá geneticky problém s týmto enzýmom. Jeho prípadná znížená aktivita je teda prechodný jav. Pre lekára to však má byť vždy signál, že je potrebné pátrať po príčine tohto stavu,“ uviedol MUDr. Lešťan.

Jeho prechodné zníženie zapríčiňuje podľa jeho slov spomínaná genetika, ale aj lieky, alkohol, črevná dysmikróbia, čo je prítomnosť patogénnych baktérií v čreve či rozsiahle pooperačné stavy. „Vtedy sa môže histamín zvýšiť prechodne. Dôvodom bývajú tiež bakteriálne infekcie či krvácania do brucha,“ dodal lekár. Hovorí sa, že okrem spomínaných príčin môže za rozvoj histamínovej intolerancie aj stres. Je to pravda? „Stres na strane jednej môže byť príčinou rozpadu mastocytov a následnej zvýšenej koncentrácie histamínu. Na strane druhej táto látka ovplyvňuje aj nervový systém. Rozširuje cievy v mozgu, čo môže skončiť migrénou alebo svrbením pokožky,“ odpovedá M. Lešťan.

Náročná diagnostika

Diagnostika ochorenia nie je jednoduchá. Potvrdzujú to aj slová M. Lešťana. „Je to náročný proces a patrí do rúk imunoalergológa. V žiadnom prípade sa diagnostika nedá robiť len na základe jedného laboratórneho vyšetrenia, stanovenia hladiny enzýmu DAO. Na našom pracovisku zisťujeme nielen to, ale aj jeho aktivitu. Ani tak však nie je výpovedná hodnota diagnostických testov stopercentná. Existujú totiž aj falošne pozitívne a negatívne výsledky. Pri nejednoznačnom závere odstupom času opakujeme vyšetrenia, pacient sleduje svoje reakcie po konzumácii rizikových potravín. Tiež vykonávame terapeutický test, čo znamená, že mu podáme enzým DAO pred konzumáciou rizikovej potraviny a pozorujeme odznievanie prejavov histamínovej intolerancie,“ opísal diagnostiku M. Lešťan.

Pri diagnostikovaní pomáha aj eliminačný test, čiže človek sa vyhýba rizikovým potravinám a sleduje svoj stav. Niekedy je nutné zistiť aj hladinu methylhistamínu v moči. Ako dodal lekár, jeho zvýšená koncentrácia totiž svedčí o tom, že sa telo snaží zbaviť histamínu, keď nie je funkčný DAO enzým.

„Určiť definitívnu diagnózu si naozaj vyžaduje opakované vyšetrenia, aj na prítomnosť alergií a iných ochorení. Nikdy sa totiž nemôžeme spoľahnúť na to, že ide o vrodený stav,“ dodal. Je totiž veľa pacientov, ktorí sú nesprávne onálepkovaní touto diagnózou. Pritom majú podľa lekára v pozadí iné ochorenie, napríklad alergické ochorenia čreva, potravinovú alergiu, Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu. Vylúčiť je potrebné aj celiakiu, cievne ochorenia, psychiatrické diagnózy ako depresie a tiež niektoré onkologické diagnózy.

Ako sa lieči?

Pri histamínovej intolerancii je nutná nízkohistamínová diéta a v mnohých prípadoch je potrebné užívať enzým na štiepenie histamínu. „Sú pacienti, ktorí ho berú len sporadicky, pred návštevou reštaurácie, pred párty, ale inak si vystačia s diétou. Iní zasa po ňom siahajú pravidelne. Pri ťažkých stavoch obvykle začíname s prísnou diétou a nasadením tohto enzýmu, neskôr pokračujeme pomalým zaraďovaním rizikovejších potravín. Odporúčame aj opatrenia na zlepšenie črevnej mikroflóry, a hádam najdôležitejšie je liečiť základné ochorenie, samozrejme, ak nejde o vrodenú histamínovú intoleranciu,“ povedal M. Lešťan.

Nutná je teda úprava jedálnička a zmena životného štýlu. „V našom centre napríklad spolupracujeme s nutričnou špecialistkou, ktorá každému pacientovi vypracuje individuálny jedálny lístok. Je to náročný proces a vyžaduje si veľa trpezlivosti. Odmenou je však zlepšenie zdravotného stavu. Máme veľa pacientov, ktorým vďaka tomu zmizli dlhoročné ťažkosti ako únava, depresie, kožné problémy či tráviace ťažkosti. Často som sa stretol aj s tým, že vyliečením histamínovej intolerancie zázračne ustúpila migréna či úzkosť,“ dodal lekár z prešovského Alergoimunologického centra.
 


Čo nejesť?

Po konzumácii týchto potravín sa hladina histamínu zvýši

Mliečne produkty:

syry typu parmezán, ementál, rokfort a camembert, kyslomliečne výrobky,   
vrátane cmaru, kefíru, jogurty

Chlieb a pečivo:

s obsahom farbív, nevhodných éčok, čerstvé kvasnice

Pochutiny:      

čokolády, komerčne vyrábané koláče, plnky, zákusky

Zelenina:

avokádo, baklažán, tekvica, špenát, kvasená kapusta, paradajky a produkty z nich, olivy

Ovocie:

banány, čerešne, višne, ríbezle, marhule, broskyne, nektárinky, slivky, ringloty, mirabelky,  brusnice, čučoriedky, jahody, maliny, ostružiny, datle, hrozienka, citrusy, ananás a papája

Mäso:

ryby, plody mora, komerčne spracované mäso, opakovane prihrievané  a tiež konzervované mäso, mleté mäso

Strukoviny:

sója, fazuľa

Semená a orechy:

pohánka, slnečnica
   
Tuky a oleje:

konzervované a s aditívami, hydrolyzovaný lecitín a margarín, komerčné
dressingy a šťavy
 
Korenie, bylinky:

aníz , klinčeky, muškátový oriešok, škorica, horčica, karí
 
Sladidlá, sladkosti:

farebné, konzervované  sirupy, polevy a cukrovinky, nápoje, kakao, čokoláda, kola

Alkohol:

najmä kvasené nápoje ako pivo a víno

Lieky:  

analgetiká, antibiotiká,  antipyhotoniká, antihypertenzíva, antutusiká, cytostatiká, diuretiká, kontrastné látky, lokálne anestetiká, anestetiká
 
Iné: 

olivy, sójové omáčky, kečup, kvasné octy


Čo znižuje aktivitu enzýmu DAO?

Lieky

antiarytmiká, antibiotiká, analgetiká, antidepresíva,  lieky proti vracaniu,  antihypertenzíva, antimalariká, bronchodilatanciá, diuretiká, mukolytiká 

Alergia, infekcia, trauma



Ako sa intolerancia prejavuje?

Spektrum príznakov je naozaj široké. Na vyšší histamín môže nevhodne zareagovať azda každá časť tela. Ako?

* koža – svrbenie, začervenanie, žihľavka, opuchy
* tráviaci trakt – kŕče, nadúvanie, hnačky, svrbenie a opuch pier aj jazyka
* dýchacie cesty – sťažené  dýchanie, kýchanie, nádcha, kašeľ, pískanie pri dýchaní
* srdce a cievy – bolesti hlavy, migrény, zmeny tlaku krvi, búšenie srdca, poruchy  rytmu, kolapsy a závraty

Dlhodobé prejavy

* únava
* poruchy menštruačného cyklu, bolestivá menštruácia
* nervozita, nespavosť
* úzkosť, panika

Najčastejšie otázky:

Nízkohistamínová diéta je prísna, človek nemôže pomaly nič zjesť, keďže veľa potravín je rizikových. Čo s tým?

Nie je to až také zlé. Naopak, vďaka tejto diagnóze sa do jedálnička mnohokrát dostanú iné zdravé potraviny. Veľa pacientov už však väčšinou vie, čo im robí zle. Napríklad víno či tuniak v konzerve, tak sa im vyhýbajú. Musia konzumovať čerstvé potraviny, a nie opakovane prihrievané či dlho skladované jedlá.

Histamín totiž vzniká rozkladom bielkovín, čiže čím dlhšie je potravina trebárs v chladničke, tým viac zvýši hladinu histamínu v tele. Vyhýbať sa treba aj odležaným a „napácovaným“ mäsám, konzervám, tiež rybám. Musíte sledovať etikety, problémové sú aj aditíva, farbivá, konzervačné látky a tiež éčka, hoci nie všetky.

Je vždy nutné držať diétu alebo len sledovať, čo mi robí zle a vyhýbať sa rizikovým potravinám?

V mnohých prípadoch nie je nutné úplne vylúčiť rizikovú potravinu, len znížiť jej konzumáciu. Je to individuálne. Niekto drží prísnu diétu celý život a inému stačí vzdať sa iba zopár problémových potravín. Priebeh ochorenia je totiž veľmi variabilný. Sú ľudia, ktorí majú len mierne poruchy prejavujúce sa naozaj výnimočne. Napríklad, keď sa prejedia paradajkami.

Iní zasa majú takmer trvalé ťažkosti a sú odkázaní na neustálu diétu. Enzýmovú aktivitu môže vyčerpať aj nevhodný pokrm. Vtedy sú prejavy histamínovej intolerancie intenzívne aj pri potravinách, ktoré inokedy nerobia problém. To však trvá nanajvýš niekoľko dní. 

Je fajn viesť si potravinový denník, dať sa otestovať, prípadne užiť chýbajúci enzým vo forme lieku. Okrem neho pacientovi mnohokrát predpisujeme antihistaminiká či liek, ktorý bráni uvoľňovaniu histamínu z mastocytov. Mnohým odporúčame užívať vyššie dávky vitamínu C. Pomáha aj vitamín B6, ktorý zvyšuje aktivitu enzýmu DAO v čreve.

Spomínaný enzým vo forme lieku však nie je na predpis a je pomerne finančne náročný. Nezmení sa to? Predsa len diéta je naozaj prísna a veľmi striedma.

Máte pravdu, kupovanie prípravku s obsahom DAO je finančne pomerne náročné. Naši prví pacienti to mali dokonca ešte ťažšie. V tom čase ešte tento prípravok  nebol na Slovensku a museli si ho kupovať v zahraničí. Teraz už je u nás dostupný, ale zdravotné poisťovne ho neuhrádzajú. Ostáva len veriť, že časom sa  situácia zlepší.

Mnoho ľudí ani nevie, že má túto formu intolerancie a nerieši to. Nie je to nebezpečné? Nemôže sa to skončiť poruchou imunity?

Dlhodobé prejavy intolerancie môžu spôsobovať chronickú únavu, poruchy menštruačného cyklu, poruchy so spánkom, nervozitu, panické stavy, kožné prejavy, ale aj poruchy rytmu srdca. Toto všetko, samozrejme, negatívne ovplyvňuje aj náš imunitný systém. Sekundárna porucha imunity má  zasa vplyv na našu obranyschopnosť a chorobnosť. Preto je také dôležité pátrať po príčine ťažkostí a nielen liečiť symptómy.

Môže táto intolerancia sama od seba prejsť? Alebo je to už doživotný problém?

Áno, ak je geneticky podmienená a vrodená. V prípade, že je ochorenie získané, jeho priebeh a prognóza závisí od základného ochorenia. Navyše hladiny enzýmu sa menia aj v priebehu dňa. Ovplyvňuje ich kondícia čreva, stres a iné faktory. Preto môže pacient vnímať obdobia, keď sa cíti lepšie a potom znova horšie. V prevažnej väčšine sú tieto problémy prechodné. Vyprovokované liekmi, alkoholom alebo zlou stravou. Vtedy stačí len upraviť životosprávu a stav sa zlepší.

A čo histamínová intolerancia a tehotenstvo? Nebráni tento stav otehotneniu?

Zaujímavé je, ako si to telo „ošetrí“. Aby sa plod ochránil pred nadmerným pôsobením histamínu, jeho aktivita stúpa viac ako päťstonásobne. To je vysvetlenie, prečo mnohé ženy trpiace pred tehotenstvom prejavmi histamínovej intolerancie nemajú počas neho problémy. Dokonca im ustúpia aj alergie.

Dnes má pomaly každý druhý človek problém s touto diagnózou. Predtým  o nej vôbec nebolo počuť...

V minulosti sme síce vedeli o tomto ochorení, ale nedokázali sme ho objektívne potvrdiť pomocou vyšetrenia enzýmu. Na Slovensku bol priekopníkom v tejto oblasti MUDr. Talan  z Košíc a naše pracovisko už v začiatkoch úzko spolupracovalo práve s jeho laboratóriom. V tom čase sme čerpali skúsenosti  hlavne od našich nemeckých kolegov, ktorí boli v diagnostike pred nami. Po tom, ako sa vyšetrovacie metódy na odhalenie tohto problému rozšírili aj u nás, intolerancia sa vo veľkom diagnostikuje, ale, žiaľ, mnohokrát nesprávne.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív
Barbora Hlavatá, Fit magazín

Hemofilici môžu vykrvácať i z malých rán,dôkladnou liečbou sa vyhnú skorej smrti

$
0
0
Ide o pacientov, ktorým sa ťažko zráža krv. Komplikovanejším diagnózam môže hroziť pri zanedbaní poranenia aj smrť. Vykrvácať môžu i z malých rán a poranení. Ku krvácaniu u niektorých dochádza i spontánne.
      
Hemofília je nevyliečiteľná a zväčša vrodená, no pacientom pomáha liečba. Tá je napríklad sprostredkovaná pravidelnými injekčnými dávkami faktoru zrážanlivosti, možno si ju aplikovať i doma. Hemofilici sa pri svedomitej liečbe dožívajú veku ako zdraví ľudia. V minulosti tomu tak nebolo.
      
Ochorenie prenášajú ženy a trpia ňou mužskí potomkovia rodiny. Sčasti ho môžu prenášať i matky, v ktorých rodine sa predtým ochorenie neobjavilo. Upozornili na to dnes odborníci na tlačovej konferencii v Bratislave, blíži sa totiž Svetový deň hemofílie (17. 4.).
      
"Hemofília nemusí byť zistená včas, ak je forma iba mierna alebo ľahká. Môže byť teda diagnostikovaná počas komplikácie pri operácii," povedala Angelika Bátorová, vedúca Národného hemofilického centra.

Ľudí s ťažkou formou tohto ochorenia diagnostikujú lekári už počas prvých mesiacov života, pri novorodencoch môže totiž dôjsť k závažným krvácavým stavom.
      
Dôležitú úlohu v živote hemofilikov zohrávajú okrem liečby i blízki, priatelia či kolegovia, ktorí dokážu v prípade potreby poskytnúť prvú pomoc a podať liek.

"Pacientom s ťažším typom tohto ochorenia hrozí totiž riziko vykrvácania a rýchla prvá pomoc je pre nich základnou podmienkou prežitia," upozornil predseda Slovenského hemofilického združenia (SHZ) Jaroslav Janovec.
      
Hemofilik by mal mať pri sebe stále liek zabraňujúci vykrvácaniu, preukaz s upozornením a kontakt na ošetrujúceho hematológa, ktorý ukáže na potrebu špeciálnej nemocničnej starostlivosti. Zavolať záchranárov je vhodné i v prípade, ak sa pacient udrie, no nevidno na ňom žiadne vonkajšie zranenia a nesťažuje sa na bolesti.
      
Hematológa treba kontaktovať v prípade, ak ide o väčšie zranenie. Dokáže zabezpečiť adekvátnu liečbu krvácania. Vnútorné krvácanie môže byť pre hemofilikov životunebezpečné a včasné podanie lieku ešte pred prevozom do nemocnice je neraz život zachraňujúce.
      
Zakázať si šport nie je podľa Janovca rozumné, pretože hemofilikom prospieva. Pravidelným cvičením možno predchádzať výskytu krvácavých príhod. Janovec však neodporúča kontaktné športy, kolieskové korčule či zjazdové lyžovanie. Za vhodné označil plávanie, bicyklovanie, turistiku a mierne posilňovanie.
      
"Vhodné cvičenie dokáže udržať svaly dostatočne pevné a pružné, aby mohli pred krvácaním chrániť ohrozené kĺby. Pohyb zároveň dokáže regulovať telesnú hmotnosť, ktorá riziko krvácania zvyšuje," upozornil.

Miera opatrnosti je však podľa neho nutná. SHZ už roky organizuje napríklad pre takto choré deti letné tábory.
      
Svetový deň hemofílie si každoročne pripomína vyše sto krajín. Patrí medzi ne aj Slovensko. Na Veľkonočný pondelok (17. 4.) v nich budú na červeno vysvietené dominanty viacerých miest. Na Slovensku sa vysvietia niektoré budovy v Bratislave a Banskej Bystrici. Červená farba ma symbolizovať "životodarnú krv".
      
Slovenské hemofilické združenie pomáha deťom i dospelým s týmto ochorením. O jeho projektoch a aktivitách sa možno viac dozvedieť na webe združenia.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

Minister od centrálnych nákupov liekov očakáva úspory, tie vidí aj v zľavách

$
0
0
Predpokladá, že dôjde k lepšej cene. "Nakupuje sa centrálne, vo väčších objemoch, dá sa vynegociovať vyššia dodatočná zľava," skonštatoval šéf rezortu.
      
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) plánuje rozšíriť centrálne nákupy liekov, sľubuje si od toho úsporu 21 miliónov eur. Ide o jedno z opatrení z jej ozdravného plánu, ktorý musela vypracovať pre očakávanú rekordnú vlaňajšiu stratu.

VšZP v tomto roku centrálne nakupuje 32 liekov, pribudnúť má ďalších 19. Pôjde o inovatívne lieky pre onkologických pacientov, pacientov s hemofíliou či sklerózou multiplex.
      
Možnosť ďalších úspor v nákladoch za lieky vidí Drucker aj v spoločných rokovaniach Slovenska, Poľska, Maďarska, Slovinska a pobaltských krajín o spoločných dodatočných zľavách z oficiálnych cien pri ich nákupe.

"Chceme získať dodatočné zľavy pre náš trh a región," avizoval s tým, že realizácia tohto kroku si na Slovensku vyžiada úpravu legislatívy.

Medzinárodná pracovná skupina tento rok podľa jeho slov vytypuje konkrétne lieky, pri ktorých by krajiny spoločne rokovali o zľave. Má ísť o inovatívnu liečbu, ktorá býva mimoriadne nákladná.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

Kraj ocenil vynikajúce výsledky lekárov a zdravotných sestier

$
0
0
Pri príležitosti Svetového dňa zdravia im Tibor Mikuš odovzdal Pamätné medaily predsedu TTSK a pripomenul význam ich poslania a práce pre celú spoločnosť.
      
Slávnosť pri tejto príležitosti pripravili v Divadle Jána Palárika, je súčasťou zámeru TTSK oceniť ľudí s vynikajúcimi pracovnými výsledkami i tých, ktorí reprezentujú a propagujú TTSK za hranicami i v rámci Slovenska.

"Je tradíciou, že kraj oceňuje tých, ktorí prinášajú pre spoločnosť a občanov neoceniteľné hodnoty. Keď nám zdravie slúži, často si ani neuvedomujeme jeho hodnotu, ale keď zaklope na dvere problém, tak vieme, za kým ísť. Reprezentujete tých, ktorí sa starajú o to najcennejšie, čo máme – o zdravie," povedal vo svojom príhovore k zdravotníkom T. Mikuš.
      
Medzi ocenenými je pediatrický gynekológ Tibor Feldmár a odborník v oblasti rehabilitácie a akupunktúry Miroslav Gašpar z Dunajskej Stredy, pediatrička Helena Kertészová z Galanty.

Tiež všeobecný lekár Alexander Urminský a internistka Veronika Fričová z Hlohovca, Peter Valášek, odborník v oblasti balneológie a liečebnej rehabilitácie zo Senice, hematologička Anna Medeková zo Skalice a Andrea Vándorová, primárka oddelenia dlhodobo chorých v trnavskej nemocnici Andrea Vándorová.

Ocenenie okrem Vándorovej dostalo aj oddelenie, v čele ktorého stojí. Všetci za mimoriadne výkony a prínos v oblasti, v ktorej pôsobia. Pamätnú medailu predsedu TTSK dostala aj Ingrid Huňavá z Kancelárie Zdravé mesto Trnava za propagáciu zdravého životného štýlu a organizovanie podujatí. 
      
Za ocenených vyslovila poďakovanie Andrea Vándorová, povedala, že výsledkom ich úsilia nie je vždy uzdravený pacient.

"Sme však radi, ak sa nám podarí zmierniť utrpenie človeka alebo jeho ochorenie či hendikep. Najväčším ocenením je pre nás, a bude aj naďalej, spokojný pacient," uviedla primárka trnavskej geriatrie.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

Záchranári počas Veľkej noci často zasahujú pre alkohol i úrazy

$
0
0
Často ošetrujú zranenia po nadmernej konzumácii alkoholu. Upozorňujú preto, že alkohol nepatrí do rúk deťom, mladistvým ani vodičom. Okrem úrazov nie sú výnimkou ani žalúdočné problémy či podráždený žlčník.
      
"Sú to často mladiství, ktorí to s alkoholom preženú. Neraz až tak, že sa ním otrávia. V takomto prípade je potrebné u takéhoto človeka zvýšiť príjem tekutín. Uložíme ho do polohy na boku, aby nehrozilo udusenie zvratkami. Ak sa nepreberá a zhoršuje sa mu dýchanie, je potrebný okamžitý prevoz do nemocnice. Pri ľahšej forme otravy pomôže spánok, dostatok tekutín, studená sprcha a pohyb na čerstvom vzduchu," hovorí Martina Vitková, vedúca Edukačného a tréningového centra a supervízorov spoločnosti Falck Záchranná.
      
Časté sú aj úrazy pri oblievačke, keď sa dievčatá pošmyknú na mokrej podlahe.

"Ak si spôsobíte odreninu, dôležité je ranu očistiť, vydezinfikovať a dať na ňu obväz či náplasť. Vyvrtnutý členok treba schladiť, obviazať elastickým obväzom a vyložiť na vyvýšené miesto. Na schladenie môžete použiť napríklad mokrý uterák. Výron s krvavou podliatinou natrite aj protizápalovou masťou. Ak sa stav nezlepšuje ani po pár dňoch, alebo v mieste pociťujete pichanie, návštevu lekára neodkladajte. Pri zlomeninách postihnuté miesto znehybnite a pacienta odvezte do nemocnice," radí Vitková.
      
Ak sa stane, že parfum či voňavka zasiahnu oči, treba ich čo najskôr vypláchnuť prúdom vlažnej vody. "Určite si ho nešúchajte holou rukou. Nepodávajte ani žiadne kvapky, ak pálenie či štípanie neprestáva, vyhľadajte odborníka," doplnila Vitková.
      
V prípade nevoľnosti po veľkonočnom hodovaní, bolestiach či zvracaní treba uprednostniť diétnejšiu stravu. To znamená, vynechať dráždivé jedlá, surovú zeleninu, ovocie, alkohol i sýtené nápoje. Ideálny je čierny čaj a staršie pečivo. Ak bolesti neustupujú, treba vyhľadať lekára.
      
Nevhodná strava môže často privolať i žlčníkový záchvat. Pacient pociťuje pichanie v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom a bolesť môže vyžarovať až do chrbta.

"Tak ako pri žalúdočných problémoch, aj tu je najlepšou obranou okamžité nasadenie prísnej diéty. Pomôžu aj lieky proti bolesti. Pri ťažšej forme vyhľadajte lekára, nezriedka takéto prípady končia na operačnom stole," upozornila Vitková.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

Štátne nemocnice prejdú na bezplatné parkovanie pre pacientov

$
0
0
Oznámil to dnes minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) po rokovaní s predstaviteľmi občianskych aktivít s názvom „Hore rampy bez platenia“.
      
Obe strany sa dohodli, že ministerstvo pripraví v priebehu dvoch týždňov konkrétny návrh, ktorý následne prerokujú.

„V rámci 16 nemocníc v pôsobnosti ministerstva so spoplatneným parkovaním chceme urobiť isté zjednotenie systému dostupnosti bezodplatného parkovania pre pacientov,“ ozrejmil Drucker na spoločnom brífingu.
      
Šéf rezortu sa podľa jeho slov spolu s aktivistami zhodli na neprijateľnosti súčasného stavu. „Dlhodobo zastávame rovnaký názor, že parkoviská pri nemocniciach majú slúžiť predovšetkým pacientom, v druhom kroku zdravotníckemu personálu,“ uviedol Drucker, ktorý zdôraznil, že parkoviská by nemali slúžiť na ekonomickú činnosť nemocníc.
      
Ministerstvo má kompetenčne pod sebou celkom 58 parkovísk pred nemocnicami, na vyše 20 z nich je v súčasnosti spoplatnené parkovanie. Šesť parkovísk z toho má v rukách súkromný koncesionár.

„Budeme v rámci štatutárnych orgánov rokovať individuálne o každom jednom právnom vzťahu a o krokoch, ktoré ideme podnikať,“ doplnil minister.
     
Koordinátor občianskych aktivít proti spoplatneniu parkovísk pred nemocnicami Miroslav Kollár označil rokovanie za veľmi pozitívne. „Došli sme k spoločnému modus vivendi v tom, že budeme sa snažiť veci riešiť. Po prvý raz ministerstvo zdravotníctva prejavilo ochotu,“ zhodnotil schôdzku Kollár.
      
Aktivisti navrhli ministrovi, aby priamym pokynom zrušil poplatky pre pacientov na parkoviskách, ktoré prevádzkujú nemocnice. Na parkoviskách, ktoré držia v rukách súkromní koncesionári, by sa mal snažiť podľa nich dohodnúť na ukončení zmlúv.
      
Ak by sa to nepodarilo, navrhujú presadiť zmenu zákonov, ktorá by bezplatné parkovanie pred nemocnicami zaviedla. O novele rokoval parlament už dvakrát, predkladali ju poslanci dnes koaličnej strany Most-Híd.
      
Ministerstvo má doriešiť detaily, okrem iného dĺžku časového intervalu pre bezplatné parkovanie pacientov.

„Základným princípom je, aby pacienti, ktorí prichádzajú, mali k dispozícii dostupnosť parkovania. Veľmi príbuzná kategória sú zamestnanci, či vieme a aký objem vyhradiť pre nich, ďalšia podskupina sú návštevy a posledná skupina sú tí, ktorí využívajú parkovanie na iný účel,“ predznačil Drucker, čo bude ministerstvo posudzovať.
      
Minister nedávno vyhodnotil ako sporný postup Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU), ktorá uzatvorila koncesnú zmluvu na parkovanie za viac ako 4,8 milióna eur.

V tejto súvislosti podal aj trestné oznámenie. Novozriadený ministerský úrad pre riadenie podriadených organizácií vykonal analýzy koncesných zmlúv uzavretých nemocnicami. Viaceré označil za nevýhodné.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

Pravda o tukoch. Sú zdravé alebo nie?

$
0
0

Tuky sú neoddeliteľnou zložkou našej stravy a z pohľadu energetického príjmu sú najbohatším zdrojom energie pre naše telo. Aj preto sa často spájajú s predstavou naberania tukových vankúšov. Nie je to však až tak celkom pravda.

„Keď denne prijímate väčšie množstvo sacharidov v potrave a k tomu skonzumujete veľké množstvo tuku, tak si potom naozaj myslíte, že ste pribrali vďaka tuku. Ale na vine sú práve sacharidy, ktoré riadia inzulín. A ten riadi tukové zásoby, teda vysoké hladiny inzulínu posielajú tuk a sacharidy, rovnako aj bielkoviny, priamo do našich tukových buniek. A, samozrejme, keď sa k tomu pridá málo aktívneho pohybu, sedavé zamestnanie, tak sa jednoznačne priberá,“ uvádza výživová odborníčka Ing. Martina Gondeková, PhD., z Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre.

Potrebujeme ich?

Vylúčenie tukov z našej stravy nie je úplne najlepším nápadom – podľa odborníkov sú totiž nenahraditeľnou zložkou našej každodennej stravy. „Tuky sú základnou zložkou bunkových membrán a nositeľom mnohých látok potrebných pre ľudský organizmus. V tukoch sa rozpúšťajú niektoré vitamíny, napríklad A, D, E a K. Sú dôležité pre správne fungovanie mozgu, pomáhajú telu udržiavať teplo, uplatňujú sa pri regulácii cholesterolu v krvi a majú mnoho ďalších nenahraditeľných funkcií pre správny rast a vývin nášho tela,“ vysvetľuje odborníčka, podľa ktorej tak môže úplné vylúčenie tukov zo stravy viesť aj k zdravotným problémom.

Ich nedostatok by totiž narušil životne dôležité funkcie v tele človeka. Zmeny by však nastali aj v chuti jedla – práve tuk je totiž jej dôležitou časťou. „Tuky sú nositeľom chuti a arómy v potravinách, čo je často ich veľmi podceňovaným pozitívom. Napríklad pri mäse nám práve jemné mramorovanie, teda prerastanie tukom, dodáva tú správnu chuť a vôňu mäsa,“ dodáva Ing. Martina Gondeková, PhD.

Nie je tuk ako tuk 

Hoci my ako laici neustále hovoríme vo všeobecnosti len o tukoch, v skutočnosti sa rozlišuje viacero druhov tukov. Tie môžu pochádzať zo  živočíšnych, ale aj rastlinných surovín, a práve ich celkové zloženie sa podieľa na tom, či je daný tuk zdravý alebo nezdravý. „V súvislosti s tukmi sa často hovorí o mastných kyselinách, ktoré sú základnou zložkou tukov spolu s glycerolom. V prírode sa vyskytuje viac ako 100 mastných kyselín. Rozlišujeme dva typy – nasýtené mastné kyseliny, takzvané SAFA, a nenasýtené. Tieto ešte delíme na mono-nenasýtené – MUFA, a polynenasýtené – PUFA mastné kyseliny. A práve oni rozhodujú, ktoré tuky sú tie takpovediac dobré a ktoré sú zlé,“ vysvetľuje Ing. Martina Gondeková, PhD.

Zdravé vs. nezdravé

Štatistiky hovoria o tom, že spotreba potravín obsahujúcich niektoré tuky dlhodobo klesá. Oproti 90. rokom dnes skonzumujeme o tretinu menej mäsa a o polovicu menej masla a masti ako pred dvadsiatimi rokmi. Môže za to zmena preferencií v našich jedálničkoch, často ovplyvnená novými poznatkami i novými trendmi vo výžive či novinkami na našom trhu.

Tak sa napríklad do popredia v 90. rokoch dostali priemyselne vyrobené margaríny, ktoré boli v jednom období preferované práve pre nižší podiel tuku. Dnes ich mnohí odborníci skôr zatracujú ako potravinu vytvorenú čisto v umelých podmienkach a ľudí nabádajú skôr ku konzumácii prirodzených tukov v podobe masla či masti. Vyznať sa vo všetkých názoroch nie je pre bežného spotrebiteľa jednoduché.

„Naše telo si vie vyrobiť všetky mastné kyseliny, okrem dvoch polynenasýtených, ktorými sú kyselina linolová (LA – omega-6 MK) a kyselina alfa-linolénová (ALA – omega-3 MK). Nazývame ich aj esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú nenahraditeľné, teda ich musíme prijímať v potrave. Majú veľmi veľký význam pri tvorbe ďalších mastných kyselín. Práve o týchto mastných kyselinách sa tvrdí, že sú tie dobré, najmä omega-3 mastná kyselina,“ uvádza výživová odborníčka, podľa ktorej je však dôležitý práve pomer týchto dvoch mastných kyselín v našej strave.

V súčasnosti mnohé štúdie udávajú ich pomer 20:1, prípadne 30:1, u ľudí neustále sa stravujúcich vo fastfoodových reštauráciách to môže byť až 50:1. „Odborníci sa zhodujú, že optimálnym pomerom omega-6 a omega-3 mastných kyselín by mal byť pomer 4:1 alebo 3:1. Vyšší podiel omega-6 podporuje zápalové procesy v organizme, znižuje imunitu, zvyšuje zhlukovanie červených doštičiek. Tieto tuky sú aj menej odolné voči oxidácii ako mononenasýtene mastné kyseliny.

Opačný účinok má práve omega-3 mastná kyselina,“ uvádza Ing. Martina Gondeková, PhD. Okrem správneho pomeru esenciálnych mastných kyselín je dôležité v strave minimalizovať obsah takzvaných trans-mastných kyselín – a to na čo najnižšiu mieru, ideálne pod jedno percento.

„Trans-mastné kyseliny vznikajú neprirodzene pri priemyselnej katalytickej hydrogenácii. Nachádzajú sa v lacných margarínoch, stužených pokrmových tukoch, keksoch, sušienkach, napolitánkach, zákuskoch, dezertoch, koláčoch,  v šiškách aj v pečive. Sú dobre ukryté, preto o nich hovoríme ako o takzvaných skrytých tukoch, a bez výčitiek ich konzumujeme. Toto sú však najnezdravšie tuky, ktoré jeme. Čím viac ich prijímame, tým máme menej prospešných omega-3 mastných kyselín,“ dodáva výživová odborníčka.
 
Kde hľadať tie zdravé?

Optimálny denný príjem energie z tukov by mal predstavovať 25 až 30 percent celkového príjmu energie. Nie je však až také dôležité množstvo ako zloženie tukov a zastúpenie práve zdravých a esenciálnych zložiek. Väčšina odborníkov preferuje takzvané tretinové zastúpenie – teda tretina tukov by mala pochádzať z nenasýtených mastných kyselín, tretina z mononasýtených a posledná tretina z polynasýtených mastných kyselín. Kde ich však hľadať?

„Zdrojom nenasýtených mastných kyselín sú zväčša tuky rastlinného pôvodu, ale vyskytujú sa aj v rybách, červenom mäse, vnútornostiach i vaječnom žĺtku. Hlavným zdrojom mononenasýtených mastných kyselín sú rastlinné oleje ako repkový a olivový olej. Polynenasýtená omega-6 mastná kyselina je zastúpená v semenách olejnatých plodín, orechoch, rastlinných olejoch a tukoch z nich vyrobených, v červenom mäse, vnútornostiach i vaječnom žĺtku. Omega-3 mastná kyselina je zastúpená najmä v mastných rybách, ako je napríklad losos, makrela, sleď či tuniak, ale je aj v semienkach ľanu, konope a vo vlašských orechoch,“ uvádza Ing. Martina Gondeková, PhD.

Tie tuky, ktoré sú väčšinou pri izbovej teplote tekuté, kam patrí väčšina rastlinných olejov, obsahujú zväčša vyšší podiel nenasýtených mastných kyselín. Výnimkou je však napríklad palmový či kokosový olej, ktoré majú viac nasýtených mastných kyselín ako niektoré živočíšne tuky.

Nové „tukové“ trendy

Na trh sa neustále dostávajú nové a nové druhy potravín. Novinkou sú v súčasnosti aj rôzne „zdravé tuky“ v podobe najrôznejších orechových masiel. Tie pritom maslo v pravom slova zmysle, ako ho poznáme vyrobené z kravského mlieka, vôbec neobsahujú. Vyrobiť si ich možno aj doma.

„Sú to vlastne jednoducho spracované orechy. Maslo to neobsahuje, obsahuje len mandle a morskú soľ, žiaden cukor, žiadne prídavky. Soli je tam len štipka, to len preto, aby konzervovala mandle. Človek si ho môže vyrobiť aj doma. Musíte mať super výkonný mixér, do ktorého dáte mandle a vymeliete ich, pridáte trochu mandľového alebo iného kvalitného oleja. Je to však len domáca verzia. Ak chcete ísť na pokročilejšiu gastronomickú verziu, potrebujete zohľadniť kvalitu mandlí, správne ich spracovať, napražiť, jemne mlieť, aby nevzniklo prehriatie, a aj zladiť receptúru, je tam viacero prvkov, ktoré vchádzajú do výsledného efektu,“ vysvetľuje Dušan Plichta, výrobca mandľového masla zo Slovenska, ktoré nedávno získalo aj ocenenie, takzvaného gastro-oskara, na gastronomickej súťaži v Anglicku.

Mandľové maslo odborníci prirovnávajú k arašidovému maslu, ktoré je u nás zatiaľ známejšie. Obe patria do skupiny takzvaných orechových masiel, a to aj napriek tomu, že arašidy sú v skutočnosti strukovina.

„Pri výrobe týchto masiel je dôležitá najmä bezchybná kvalitná vstupná surovina, pretože orechy sú často napádané plesňami a mykotoxínmi (ako je karcinogénny aflatoxín). Aj tu je dôležité čítať etikety a zamerať sa na pôvod. Mandle sú významným zdrojom mnohých vitamínov, po kešu obsahujú najmenej kalórií, majú veľa pozitívnych účinkov na náš organizmus. Orechy sú aj známe alergény, predovšetkým arašidy, takže alergici by si v tomto prípade mali dať pozor a konzumovať radšej iné druhy masla. Určite však ide o kvalitný a zaujímavý produkt ako spestrenie našej zdravej stravy,“ odporúča výživová odborníčka Ing. Martina Gondeková z Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Nitre.

Jana Obrancová


Rozdelenie tukov podľa obsahu mastných kyselín:

Nasýtené mastné kyseliny – SAFA

Nenasýtené mastné kyseliny

– tie sa delia na: mononasýtené mastné kyseliny – MUFA

     polynasýtené mastné kyseliny – PUFA

Zásady príjmu tukov:

* Preferovať tretinové zastúpenie tukov podľa obsahu mastných kyselín
* Minimalizovať príjem trans-mastných kyselín
* Dbať na správny pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín (3:1 alebo 4:1)
* Nedostatok tukov vedie k zdravotným problémom
* Príliš veľké množstvo najmä nekvalitného tuku vedie k priberaniu, ale aj srdcovo-cievnym, onkologickým a ďalším ochoreniam

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Jana Obrancová, Fit magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív
Jana Obrancová, Fit magazín

Nie je vajce ako vajce. Vyznáte sa v nich?

$
0
0
Každé vajce sa skladá z bielka a žĺtka, ktoré sú chránené škrupinkou. Žĺtok je výživnejší ako bielok. Obsahuje vodu, bielkoviny a tuk. Je bohatší na množstvo vitamínov a minerálov. Tuk zo žĺtka je z veľkej časti nenasýtený, ktorý je pre zdravie prospešný. Naopak, bielok sa skladá z vody a bielkoviny. Tuk neobsahuje žiaden. Predovšetkým vaječný bielok je známym potravinovým alergénom.
 
Z hľadiska výživovej hodnoty sú vajcia prírodným zdrojom bohatým na najkvalitnejšie bielkoviny a viaceré esenciálne živiny. Jedno vajce dokáže pokryť až 15 % dennej dávky bielkovín dospelého človeka. Vajcia obsahujú vitamíny A, D, B12, B2, jód, zinok, horčík, selén, vápnik, fosfor. Môžu byť bohaté na omega-3 mastné kyseliny, avšak ich obsah závisí od typu krmiva, ktorým sú sliepky živené.
 
Na čo si však pri vajciach treba dať pozor?
 
Kontaminácia salmonelou

Pri vajciach sa za posledné roky vďaka prísnejším normám chovu výrazne znížila. Napriek tomu je potrebné dbať na správne skladovanie vajec a manipuláciu s nimi. Vyhnúť sa zmene teplotných rozdielov je pre šírenie salmonely kľúčové, aby sa zabránilo kondenzácii vody na škrupine a jej spätnej absorpcii do vajca. Salmonela sa drží na škrupinkách, preto je dôležité si po styku s nimi vždy poumývať ruky.
 
Ako zistiť, či sú čerstvé?

Pomocou jednoduchého testu v domácich podmienkach to zvládne aj malé dieťa. Naplňte pohár studenou vodou a vajce ponorte. Čerstvé vajce ostane ležať úplne na dne na boku. 2-týždňové vajce leží na dne, ale širšia časť sa mierne zdvihne. 3-týždňové vajce bude na dne balansovať, zdvíhať sa v širšej časti a bude sa pokúšať vyplávať. 4- až 5-týždňové vajce, ktoré sa už označuje za staré, vypláva na povrch. Ďalší senzorický test môžete spraviť, keď vajce rozbijete. Čerstvé vajce má veľmi hustý bielok. Pri starom vajci sa bielok mení na vodu a pri rozbití vytečie.

Slepačie vajcia

sú najbežnejším typom vajec, s ktorým sa stretávame a ktorý používame v kuchyni. Na trhu možno nájsť viacero druhov, ktoré sa líšia spôsobom chovu a typom krmiva pre sliepky. Najžiadanejšie sú domáce alebo vajcia z voľného výbehu. Nazývajú sa hovorovo aj „šťastné vajcia“.

Voľný výbeh znamená, že na 1 sliepku pripadajú 4 m2 výbehu, čo je dané zákonom. Podstielkové vajcia vznikajú v podmienkach, kde na 1 m2 pripadá až 9 sliepok v uzatvorenej hale. Pri klietkových vajciach na 1 nosnicu pripadá 750 cm2 plochy, čo je asi 1,5 A4. Tieto sliepky sa chovajú v uzatvorených halách s intenzívnym osvetlením podporujúcim nosnosť, ktoré svieti 17 hod./denne.

Okrem horeuvedených typov chovu existuje ešte ekologický chov, ktorý má podobné podmienky ako chov z voľného výbehu a sliepky sú živené krmivom z kontrolovaného ekologického hospodárstva min. 6 týždňov.
 
Rozdelenie podľa veľkosti (tabuľka)

S do 53 g
M 53 – 63 g
L 63 – 73 g
XL nad 73 g
 
Bezcholesterolové slepačie vajcia

sa na trhu objavili v posledných rokoch. Majú tyrkysovú, sivozelenú alebo sivomodrú farbu. Vznikli špeciálnym šľachtením, spôsobom chovu a krmivom, avšak označenie „bezcholesterolové“ im prischlo chybne. Neexistuje vajce, ktoré by neobsahovalo cholesterol. Tieto vajcia však obsahujú cholesterolu podstatne menej, dokonca až o 40 %, takže po správnosti by sa im malo hovoriť nízkocholesterolové. 

Prepeličie vajíčka

pochádzajú od prepeličiek japonských. Majú 10 – 12 g a hnedé, biele a sivé škvrny. Obsahujú minimum cholesterolu, sú ľahšie stráviteľnejšie, chuťovo jemnejšie. V kuchyni ich možno využiť rovnakým spôsobom ako slepačie vajcia, avšak vďaka svojej veľkosti sú dekoratívnejšie. Majú omnoho viac aminokyselín, vitamínov, železa, draslíka, vápnika ako slepačie vajcia.

Odporúčajú sa chorým a starým ľuďom, športovcom, tehotným ženám aj deťom. Pozitívne pôsobia na imunitu, pri astme, cukrovke, alergii a srdcovocievnych ochoreniach. Používajú sa aj v kozmetickom priemysle. V liečiteľstve sú považované za liek a po haďom jede a koreni žen-šen sú na treťom mieste.
 
Pštrosie vajcia

vážia 1,4 – 1,8 kg a na výšku majú asi 15 cm. Tretinu vajca tvorí žĺtok, preto sú veľmi chutné. Dokážu nahradiť 25 – 30 ks slepačích vajec. V porovnaní so slepačími vajcami majú podobný pomer bielkovín, tuku a vápnika. Majú viac železa, ale menej medi a zinku.

Slepačie sú bohatšie na vitamín A a E, pštrosie majú vyššie hodnoty kyseliny listovej. Kvôli ich veľkosti sa v krajinách, kde sa pštrosy chovajú bežnejšie ako u nás, využívajú v kuchyni najmä pri mnohopočetných rodinách. V našich podmienkach sa vajcia využívajú skôr na dekoratívne účely.
 
Husacie a kačacie vajcia

v bežnej predajnej sieti dostupné nie sú a možno ich zohnať hlavne od domácich chovateľov. Riziko nákazy salmonelou je pri týchto vajciach väčšie, pretože kačky a husi znášajú vajcia do blata. Na ich spracovanie v kuchyni je potrebný dlhší čas, min. 15 min., aby sa predišlo tráviacim ťažkostiam. V surovom stave tieto vajcia nepoužívame.

Kačacie vajcia majú výraznú chuť a žĺtky sýtej farby, preto sú ideálne na pečenie koláčov a piškót. Husacie vajcia majú oproti slepačím vajciam dvojnásobnú veľkosť. Dokážu ich plnohodnotne nahradiť a hodia sa do pečených jedál, gratinovaných pokrmov.
 
Akékoľvek vajce si vyberiete, riaďte sa samým sebou a ich vplyvom na váš organizmus. S ich konzumáciou to určite preháňať netreba, ale ich zaradenie na náš jedálniček z času na čas zdraviu nezaškodí. Veď spôsobov, ako si ich pripraviť v kuchyni, je naozaj neúrekom.

Ak ste dosiaľ neochutnali iné ako slepačie vajcia, začnite napríklad prepeličími vajíčkami a naším jednoduchým receptom.
 
Jarné obložené chlebíky
 
Suroviny:

ražný chlieb
prepeličie vajcia
kyslá smotana
čerstvý medvedí cesnak
soľ
čerstvo mleté čierne korenie

Postup:

Prepeličie vajcia uvaríme v osolenej vode natvrdo počas 4 – 5 minút. Kyslú smotanu ochutíme soľou a čerstvo mletým čiernym korením. Na ražný chlieb poukladáme nasekaný medvedí cesnak, poukladáme naň natvrdo uvarené prepeličie vajíčka a doplníme dipom z kyslej smotany.  
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Katarína Langová, FIT magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív HN
Katarína Langová, FIT magazín

Ovocie či zelenina?

$
0
0
Huby

Najdôležitejšou výživnou zložkou húb sú bielkoviny, ktoré sa z hľadiska zloženia podobajú živočíšnym, preto niektoré druhy môžeme považovať aj ako náhradu mäsa. Sušina húb obsahuje 5 – 30 % bielkovín. Ich prítomnosť závisí aj od veku a druhu huby. Okrem bielkovín obsahujú čerstvé huby 70 – 95 % vody. Po vysušení sa z húb vyparí väčšina z nej a ich hmotnosť sa zníži až desaťnásobne.

Ďalej huby obsahujú vitamíny, z ktorých sú najviac zastúpené provitamín A-betakarotén, vitamíny B1, B2, v menšom množstve sa v nich vyskytujú aj vitamíny D, E, K a C. Zo zdravotného hľadiska je dôležitý aj obsah minerálov a niektorých špecifických látok v hubovom tkanive.

Obsahujú meď, ktorá pomáha pri hypertenzii, selén, ktorý napomáha správnej funkcii srdcovo-cievnej sústavy a spolu s vitamínmi bojujú proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú degradáciu buniek a sú považované za jeden z faktorov vzniku rakoviny. Špecifickými látkami, ktoré huby obsahujú, sú kyselina glutámová, ktorá povzbudzuje chuť do jedla a taktiež aromatické látky, kvôli ktorým ich mnohí tak zbožňujeme, alebo naopak, nemôžeme ani cítiť.

Huby sú považované za potravinu, ale aj pochutinu, za zeleninu, ale aj náhradu bielkoviny a sú výborným doplnkom jedálneho lístka. Ku skupine bielkovín patria hliva ustricová a shiitake. Všetky ostatné druhy húb, ako sú šampiňóny, dubáky alebo kuriatka, patria k zelenine a môžu byť kombinované s ďalšími druhmi bielkovín. V primeraných dávkach podporujú trávenie, ak sa však dávka preženie, pôsobia presne opačne.

Za normálnu dávku sa považuje pokrm pripravený asi zo 100 až 200 g čerstvých húb. Toto je dávka vhodná na obed, na večeru by sa mala primerane znížiť. Nutričný prínos húb spočíva práve v ich zložení a vysokom obsahu vlákniny. Huby obsahujú v priemere iba 25 kcal na 100 g, čiže ich energetická hodnota je porovnateľná s nízkokalorickými druhmi zeleniny a ovocia.

Melón

Melón je druh zeleniny patriacej do čeľade tekvicovité. Niekedy býva nesprávne považovaný za ovocie, no z botanického hľadiska je melón bobuľa. Melónov, ktoré patria do čeľade tekvicovitých, ako napríklad uhorky. Je ich mnoho druhov a delia sa podľa farby a tvaru. Ich rozdelenie si zjednodušíme na dve hlavné skupiny – vodné melóny a cukrové melóny.

Pre svoj vysoký podiel vody (asi 95 %) predstavuje príjemný spôsob na rehydratáciu organizmu. Sú vynikajúce pre naše cievy – pomáhajú regulácii vysokého krvného tlaku, erektilnej dysfunkcii u mužov a pri ochoreniach srdca. Prínos melóna zo zdravotného hľadiska pre ľudský organizmus je však ešte väčší. Červené vnútro pokryté zeleným povrchom či oranžová odroda v sebe ukrývajú bohatstvo v podobe provitamínu A-betakaroténu s antioxidačnými vlastnosťami.

Spolu s mangom a marhuľami je melón jedným z plodov, ktoré obsahujú na 100 g väčšinu provitamínu A. Betakarotén sa v ľudskom organizme transformuje na vitamín A, ktorý je významným prvkom dôležitým pre rast a vývoj buniek, zrak a imunitný systém. Ideálna výživa pre deti a dospievajúcich. Ak chcete získať čo najbohatšie plody na obsah karoténu, vyberte si melóny s oranžovou dužinou, odroda Charentais je považovaná za najbohatšiu práve na túto látku.

Melóny sú tiež výborným zdrojom vitamínu C, 25 mg na 100 g. Vitamín C je nevyhnutný pre produkciu kolagénu a regeneráciu, je tiež antioxidantom. V menšom množstve má svoje zastúpenie aj vitamín B. Pokiaľ ide o minerálne látky, melóny sú bohaté na draslík, 300 mg na 100 g porciu, čo stimuluje diurézu (vylučovanie moču). Sekundárnymi prvkami sú horčík a vápnik, železo, zinok, meď, mangán a jód.

Všetky druhy melónov obsahujú tieto základné vitamíny a minerály. Má minimálne alergénne účinky. Melóny s oranžovou farbou tela sú dobrým zdrojom bioflavonoidov a ďalších rastlinných pigmentov, ktoré pomáhajú predísť niektorým druhom rakoviny a srdcovým chorobám. Melón je aj užitočným zdrojom vlákniny, ktorá pomáha črevám pracovať účinnejšie.

Pozor si však dávajte na konzumáciu melóna pri redukcii hmotnosti. Glykemický index melóna sa totiž pohybuje od 60 do 75, čo je vyšší GI. Ak chcete chudnúť, nadmerné množstvo melóna teda do stravy nepatrí (vtedy sa má pohybovať celkový glykemický index potravín pod 50). Ďalšiu melónovú diétu už preto zbytočne nezačínajte.

Gaštany

O tom, že gaštany skvele chutia a organizmu dodávajú množstvo výživových látok, vedeli už naši predkovia žijúci v 17. storočí. Práve počas tohto storočia bol na našom území vysadený prvý gaštanový strom, ktorý sa k nám dostal z Turecka.

Zloženie gaštanov je unikátna kombinácia látok dôležitých pre ľudský organizmus. Gaštany sú bohatým zdrojom vitamínov B skupiny, najmä B1 a B2, vitamínu E či vitamínu K. Z minerálnych látok gaštany obsahujú vysoký podiel draslíka, železa, zinku, fosforu, vápnika, horčíka a sodíka. Okrem toho sa môžu „pochváliť“ aj trieslovinami (tanínmi), teda látkami využívanými pri najrôznejších zápaloch (pri zápale ústnej dutiny, zápalových ochoreniach kože).

Konzumácia gaštanov pozitívne ovplyvňuje činnosť srdca (podporuje krvný obeh), mozgu (spomaľuje proces starnutia), žalúdka (podporuje trávenie). Taktiež napomáhajú pri reumatických ťažkostiach tým, že vyživujú kosti a svaly.

Vedeli ste, že gaštany:

• obsahujú rovnaké množstvo vitamínu C ako citróny?
• tvorí ich 6 – 8 % bielkovín, 3 % tukov a 40 – 42 % cukrov?
• majú 7 – 10x vyššiu energetickú hodnotu ako zemiaky a preto sú odporúčané najmä športovcom a fyzicky náročne pracujúcim?
• sú vhodné aj pre diabetikov, pretože sa v nich nenachádza žiadna fruktóza ani glukóza?
• môžu byť súčasťou bezlepkovej diéty, keďže neobsahujú žiadny lepok?
• ochraňujú organizmus starších ľudí pred postupnými poruchami pamäte?

Ing. Nikoleta Rebrová, nutričná špecialistka
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Nikoleta Rebrová, FIT magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív
Nikoleta Rebrová, FIT magazín

Páli vás záha? Skúste toto

$
0
0
Prečo vzniká?

Pálenie záhy nastupuje, keď do pažeráka prenikne kyslý obsah žalúdka. Stáva sa to vtedy, ak sa v nevhodnom okamihu otvorí pažerákový zvierač, cez ktorý postupuje prijatý pokrm až do žalúdka. Ten sa však za normálnych okolností otvára iba vtedy, keď niečo skonzumujete. No občas sa dôsledkom poruchy nervovej regulácie alebo inej anatomickej chyby môže uvoľniť na krátky čas aj vtedy, keď na to nemá dôvod.

Ak sa to stane raz za čas, nejde o nič patologické. V prípade, že sa problémy opakujú, vzniká podozrenie na pažerákový reflux. K jeho príznakom patrí aj pocit na zvracanie, tlak za hrudnou kosťou a bolestivý hlad. Tiež bolesť v oblasti žalúdka, pocit plnosti v nadbruší, nadúvanie, grganie, zápaly žalúdočnej sliznice a vred žalúdka či dvanástnika.
 
Čaje vám uľavia

Pálenie záhy poľahky zmiernia bylinky. Predovšetkým čaj z rebríčka obyčajného. Je síce známejší ako ženská bylinka, no neoslobodí vás iba od ženských neduhov, napraví aj tráviace problémy. Predovšetkým ťažkosti so žlčníkom a pečeňou, poľahky si však poradí aj so silným pálením záhy. Ak to dôverne poznáte, pripravte si čaj z dvoch lyžičiek sušeného rebríčka, ktorý zalejte dvomi decilitrami vriacej vody.

Lúhujte päť minút, popíjajte teplý dva- až trikrát denne a čakajte úľavu. Rovnaký pocit sa dostaví aj po konzumácii čaju zo zemežlče menšej. Osoží predovšetkým žlčníku, ale zbaví vás aj od pocitu, že vám za hrudnou kosťou vybuchla sopka. Dva- či trikrát denne zalejte jednu až dve čajové lyžičky sušených byliniek dvomi decilitrami vriacej vody, nechajte päť až sedem minút lúhovať a pite polhodinu pred jedlom.

Oslobodzujúco účinkuje aj feniklový čaj. Áno, presne ten druh čaju, ktorý vie zatočiť najmä s plynatosťou. Na jeho prípravu potrebujete jednu lyžičku semienok. Ak môžete, trochu ich podrvte v mažiari,  uvoľní sa z nich viac účinných látok. Semienka zalejte pollitrom vriacej vody, lúhujte desať až pätnásť minút a čaj popíjajte po jedle teplý. Podráždenú tráviacu sústavu upokojí i rumančekový čaj. Potrebujete jednu lyžičku čajoviny, dva a pol decilitra vody a päť až desať minút trpezlivosti. Čaj popíjajte teplý.
 
Zázvor to zastaví

Obávate sa, že jeho pikantnosť vaše problémy len znásobí? Opak je pravdou. Zázvor zmierňuje celý rad žalúdočných problémov, od ľahších nevoľností až po nepríjemnosti so žalúdočnými šťavami. Vďaka nemu dáte zbohom i páleniu v hrdle a za hrudnou kosťou. Zázvor totiž pôsobí na pažerák tak, že žalúdočné kyseliny sa vrátia naspäť do žalúdka.

Na prípravu čaju potrebujete asi tri väčšie plátky zázvoru a štvrť litra vriacej vody. Kúsky zázvoru päť minút povarte a nechajte pár minút lúhovať. Pikantný nápoj vypite dvadsať minút pred jedlom. Alebo si zázvorom okoreňte polievku či ku kuracinu. Urobí z nich zaujímavý pokrm.
 
Dajte si zemiaky

Pripravené tým najjednoduchším spôsobom. Varené, nemastené a iba trochu osolené. Nabijú vás draslíkom, ktorý zabráni otvoreniu pažerákového zvierača. Kyseliny tak zo žalúdka nepreniknú tam, kde nemajú čo robiť.

Ešte lepšie výsledky dosiahnete popíjaním čerstvej zemiakovej šťavy. Uvoľňuje sa z nastrúhaných alebo rozmixovaných dobre umytých zemiakov. Liečivú tekutinu potom zmiešajte s dvomi decilitrami vody, rozdeľte na tri dávky a pri problémoch popíjajte celý deň. Upokojí vám podráždený žalúdok a neutralizuje žalúdočnú kyselinu. Navyše vás oslobodí od takzvaného kyslého grgania.

Kefír ju spacifikuje

Kefír je kvasený mliečny nápoj, ktorý sa vyrába z kravského, kozieho a ovčieho  mlieka. Napriek jeho kyslosti sa kefír radí k zásaditým potravinám, čo znamená, že neutralizuje kyslú žalúdočnú šťavu. Preto si ho pri ťažkostiach so záhou dožičte aj dvakrát denne, najlepšie pred jedlom. Ak môžete, tento superzdravý nápoj si vyrábajte doma z kefírových zŕn. Vyplatí sa.

Zrná obsahujú baktérie a kvasinky mliečneho kvasenia. Baktérie mliečneho kvasenia metabolizujú mliečny cukor – laktózu – na kyselinu mliečnu, ktorá sa postará o charakteristickú vôňu aj chuť kefíru. Nabije vás tiež vitamínmi skupiny B a množstvom ďalších cenných látok, ktorým sa poteší imunita a črevná mikroflóra. Časté popíjanie mliečneho nápoja vás môže zbaviť zápchy, plynatosti, celkovo zlepší činnosť tráviacej sústavy, znižuje krvný tlak a hladinu zlého cholesterolu.

Má dokonca moc zbaviť vás laktózovej intolerancie a vďaka nemu môžete aj dlhšie žiť. Ak sa vám začala páčiť myšlienka výroby domáceho kefíru, myslite na to, že spočiatku nie je dobré vypiť naraz liter kefíru. Začínajte s menšími dávkami, aby si telo postupne zvyklo na jeho zloženie. Predídete tým možným hnačkám alebo bolestiam brucha, ktoré môžu sprevádzať začiatočnú fázu konzumácie tohto nápoja.
 
Med do vody

V mede nájdete množstvo dôležitých živín. Vitamíny skupiny B a vitamín C. Tiež horčík, fosfor, draslík, zinok či železo. Posilňuje imunitu, upravuje črevnú mikroflóru, bojuje proti anémii, tiež upokojuje, zlepšuje trávenie a pomáha pri pálení záhy. Vytvára ochranný obal na sliznici pažeráka a blokuje pôsobenie kyseliny. Okrem toho urýchľuje regeneráciu sliznice pažeráka po poškodení. Ak sa necítite dobre, rozmiešajte jednu až dve lyžičky medu v pohári teplej vody. Tento nápoj môžete piť počas dňa medzi jedlami.

Chrumkajte mandle

Mandle vás nabijú béčkami a vitamínom E, ktorý je vychýrený pomocník proti starnutiu. Mandle tiež urýchľujú trávenie a vysoký obsah tuku v nich neutralizuje žalúdočné kyseliny. Ak vás často pálieva záha, jedzte desať mandlí denne a zakrátko sa budete cítiť lepšie.
 
Magnézium aj na záhu

Tento vynikajúci pomocník pri nervozite a strese pomáha aj pri pálení záhy. Spomaľuje totiž vylučovanie žalúdočnej kyseliny a upokojuje podráždené žalúdočné steny. Konzumujte ho buď vo forme tabliet alebo si dožičte banány, pohánku, špenát, zelenú listovú zeleninu, ale napríklad aj morské riasy či oriešky. Vhodným zdrojom sú i niektoré minerálne vody.

Pozor! Strava bohatá na cukor a tuk zhoršuje vstrebávanie tohto dôležitého minerálu. Viac ho potrebujete aj vtedy, ak ste fyzicky alebo psychicky vyčerpaní, počas tehotenstva a po konzumácii alkoholu. Za normálnych okolností by ste si denne mali dopriať aspoň 300 miligramov tohto minerálu. Toto množstvo vám daruje približne 100 gramov slnečnicových alebo píniových semien či maku.
 
Béčka pomôžu

Ukázalo sa, že pod vznik pažerákového refluxu, ktorý sa prejaví páliacou záhou, sa podpisuje aj nedostatok vitamínov B1, B2, B6 a kyseliny listovej. O tiamíne alebo vitamíne B1 je známe, že sa vie popasovať s vyčerpanosťou, poruchami spánku a bolesťami hlavy. No poradí si tiež s páliacou záhou a zápalmi žalúdočnej sliznice.

Aby ste tomu predišli, doprajte si kvasnice, vajíčka, pšeničné klíčky, chudú bravčovinu či pečeň. Nájdete ho aj v strukovinách, slnečnicových semienkach, v maku, špargli či špenáte. Tiež v bravčovom mäse alebo v pšeničných klíčkoch. Denne ho potrebujete 1 až 1, 3 miligramu, čo znamená skonzumovať asi 200 gramov bravčového mäsa alebo 50 gramov pšeničných klíčkov.

„Bé dvojka“ sa nachádza vo vajíčkach, bravčovej pečeni či v hovädzom mäse, tiež v mlieku, syroch, špenáte, brokolici, mandliach aj v pistáciách. Denne by ste mali prijať od 1, 2 po 1, 8 mg  tohto vitamínu. Toto množstvo získate napríklad z 50 gramov bravčovej pečene či 200 gramov syru Camembert. K prírodným zdrojom vitamínu B6 patrí kuracie a bravčové mäso, pečeň, červené mäso, ryby, mliečne výrobky, celozrnné výrobky, zemiaky, strukoviny, banány, orechy a tiež kvasnice. Denná potreba má hodnoty 1 až 2 miligramy, ktorými vás nabije 100 gramov sardiniek alebo 50 gramov knäckebrotu. 

Kyselinu listovú hľadajte v listovej zelenine, fazuli mungo, karfiole, ružičkovom keli, hruške, v brokolici či v špenáte. Denný príjem by mal byť minimálne 400 mikrogramov tejto látky a získate ho zo 100 gramov fazule mungo.

Voda, šťava z kapusty a sóda

Ak zaregistrujete nepríjemné pálenie a nemáte poruke nič iné, siahnite po obyčajnej vode a vypite jej rovno tri decilitre. Doslova zriedi kyslé žalúdočné šťavy, spláchne ich a vám sa uľaví. Rovnako dobrý efekt dosiahnete aj vtedy, ak vodu necháte zovrieť a pridáte do nej škoricu. Nechajte ju päť až desať minút lúhovať, preceďte a vypite. Pomáha aj konzumácia šťavy z kyslej kapusty.

Najosvedčenejším prostriedkom je však lyžička hydrogénuhličitanu sodného, čiže sódy bikarbóny pridanej do pohára čerstvej vody. Má totiž pH vyššie ako 7,0, čo znamená, že neutralizuje žalúdočné kyseliny. Jej neutralizácia znamená, že ak si aj pažerákový zvierač neplní svoju úlohu, kyseliny, ktoré uniknú zo žalúdka, by vám nemali spôsobovať problémy. S príjmom sódy bikarbóny to však nepreháňajte.

Ak sa sódy obávate, siahnite po zásaditej minerálnej vode, ktorej názov je totožný s názvom jedného z našich pohorí. Upravuje zvýšený obsah žalúdočnej kyseliny a neutralizuje vnútorné prostredie žalúdka. Preto pomáha aj pri pálení záhy.   


Čomu sa vyhnúť?

Ak vás morduje páliaca záha, zabudnite na:
 
Alkohol

Zvyšuje kyslosť žalúdočnej kyseliny a zároveň dráždi sliznicu žalúdka  
 
Mlieko

To, že zažehná tento problém, je skôr mýtus. Síce pomôže, no len na chvíľu. Mlieko a zložky v ňom totiž stimulujú tvorbu žalúdočnej kyseliny, preto sa vám neskôr pohorší.
 
Tučné jedlá

Žalúdok musí vyprodukovať viac žalúdočných štiav, aby si s nimi poradili, čo sa môže skončiť nepríjemný pálením.
 
Kávu, čaj, kolové limonády a čokoládu

Kofeínové nápoje a čokoláda pôsobia dráždivo na žalúdok i pažerák a stimulujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Rovnako účinkujú aj pikantné pokrmy.
 
Cigarety

Nikotín uvoľňuje žalúdočný zvierač a kyselinám potom už nič nebráni, aby vystúpili tam, kde nemajú čo robiť.
 
Stres

Pri neustálom strese množstvo nahromadenej žalúdočnej kyseliny ľahšie vystúpi do pažeráka. 


Čo robiť?

Nejedzte aspoň 3 hodiny pred spaním

Inak telo nebude mať dostatok času na trávenie. Ešte horšie urobíte, ak si po jedle ihneď ľahnete. Ležiaca poloha podporuje výstup žalúdočných štiav do vyšších partií. Jedzte častejšie menšie porcie a pomaly. Spolu s  jedlom a nápojmi sa snažte prehĺtať čo najmenej vzduchu. Nebude sa vám potom až tak grgať. Pri tejto činnosti sa totiž do pažeráka často dostáva aj obsah žalúdka.
 
Spite na ľavej strane

Ak ležíte na tejto strane, kyslé žalúdočné šťavy sú od pažeráka vzdialenejšie a len tak ľahko sa tam nedostanú. Taktiež je vhodné upraviť si lôžko tak, aby ste spávali s vyššie položenou hlavou, to však neznamená dať si viac vankúšov pod hlavu. Upraviť si musíte sklon celej postele.
 
Schudnite

Ak trpíte nadváhou a trápieva vás záha, zhoďte pár kíl. Hrubšia tuková vrstva stláča žalúdok, preto sa kyseliny ľahšie vytlačia do pažeráka.
 
Jedzte zdravo

Čerstvá zelenina a dostatok vlákniny pomáhajú správnemu tráveniu.
Strava by mala byť nedráždivá, mechanicky a chemicky šetriaca. Vhodné je vylúčiť z jedálneho lístka aj bublinkové nápoje alebo kysnuté cesto, tučné mliečne výrobky a niektoré druhy zeleniny ako papriku, paradajky, cesnak či cibuľu. Nepríjemné pocity zvyknú spustiť i pomaranče, paradajky, jablká, ale tiež čokoláda, žuvačka, mentolová príchuť, korenené jedlá, cibuľa, cesnak, pór a aj orechy.
 
Nepredkláňajte sa často, ani nedvíhajte ťažké predmety.

Aj tieto aktivity vyháňajú žalúdočné šťavy do vyšších partií.
 

Aj niektoré lieky

Vinníkom páliacej záhy bývajú aj niektoré lieky:

· lieky proti úzkosti
· antidepresíva
· antibiotiká
· lieky proti vysokému krvnému tlaku
· nitroglycerín
· lieky proti osteoporóze
· analgetiká
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
bh
Foto: 
ilustračné foto, archív
bh

Aj práca ambulantných lekárov má svoju cenu

$
0
0
Vláda sa zaviazala transparentne a spravodlivo odmeňovať zdravotníkov, aby mali adekvátne podmienky pre prípravu i výkon povolania. Plnenie záväzkov sme očakávali v realizácii 26 projektov z dielne rezortu.

Zrkadlo pacientom

Projekt platby a doplatky mal stanoviť pravidlá a rozsah pre ich zavedenie. Zavedením prehľadných pravidiel, zakotvených v zákonných normách, by sa nepochybne určil obsah a nárok pre pacienta a lekára, preto sme na prvom rokovaní k poplatkom očakávali ich analýzu a definíciu. Nestalo sa.

Ministerstvo predstavilo iný projekt – doplnkové ordinačné hodiny, ktorý sme vnímali ako alternatívu priamych úhrad pacientom, a nie ako riešenie doplatkov a poplatkov objednávania na presný čas. ASL SR už v minulosti prezentovala popri poplatkoch a doplatkoch aj priamu úhradu, ktorú pacient požaduje, platil by za zdravotný výkon, ktorý mu poisťovňa nehradí.

Projekt bol v tomto ponímaní možnosť pre pacienta dostať zdravotnú starostlivosť, ktorá nie je hradená poisťovňou, pričom minister bol ochotný meniť legislatívu tak, aby lieky a laboratórne vyšetrenia platili poisťovne. Model doplnkových ordinačných hodín mohol pomôcť prekonať vžitý postoj spoločnosti k zdravotnej starostlivosti, ktorú stále vníma ako bezplatnú.

Projekt sme vnímali aj ako možnosť sebarealizácie lekára ako súkromného poskytovateľa, aj keď systém mnohých regulačných prvkov výrazne obmedzoval jeho i pacientove možnosti. Sme ďalej ochotní podporiť projekt v prípade redukcie, alebo zrušenia regulačných prvkov. Potrebujeme ako ambulantní lekári nastaviť zrkadlo pacientom, že aj naša práca má svoju cenu. Nie je nič zadarmo!

Takýto postoj pacienta k zdravotnej starostlivosti by prispel k zamedzeniu plytvania so zdravotnou starostlivosťou, k úspore a nepochybne i k zníženiu čakacích lehôt. Neviem, kto presvedčil ministra o pozastavení doplnkových hodín, či zohrali hlavnú úlohu krajské stretnutia s ambulantnými lekármi, ktoré preferovali návrat k objednávaniu na presný čas.

Sledujeme ďalší vývoj

Aj napriek určitým posunom je nevyhnutné, aby sa skutočne nastavili prehľadné pravidlá pre možnú úhradu zdravotnej starostlivosti v ambulanciách. Nie je možné poskytovať komplexnú zdravotnú starostlivosť zadarmo, požiadavky pacientov sú stále náročnejšie a bez ich spoluúčasti to nie je možné. Štát dáva historicky najnižšie percento za svojich poistencov, výpadkom zdrojov poisťovne na rokovaniach deklarujú „nemáme – nedáme“, pričom sa neustále zvyšujú zákonné povinnosti a požiadavky vyžadujúce si vyššie finančné náklady na ambulanciu.

Napriek vyjadreniam ministra, že vylučuje možnosť objednania na prednostný termín za poplatok, budeme i naďalej vecnou argumentáciou presadzovať jeho zavedenie.

Zastupujeme ambulantných lekárov, ktorí by uvítali jeho znovuzavedenie, pretože pozitívne skúsenosti s poplatkom v minulosti a jeho nezmyselným zrušením prehĺbil priepasť a nedôveru u pacientov, ktorí službu požadujú k lekárom, ktorí ju nesmú poskytovať. Nie je to moment len finančný, aj keď zdroje od pacientov sa vracajú späť do ambulancií na ich modernizáciu, lepšie materiálne a prístrojové vybavenie, ale presnými nastaveniami sa posilní a upevní vzťah lekár – pacient.

Zaregistrovali sme návrh všeobecných lekárov dofinancovať ambulancie zavedením solidárneho poplatku 2 až 4 eurá za návštevu pacienta. Vyzvali sme vládu urgentne riešiť problém dofinancovania, ktoré sa posúva z mesiaca na mesiac, možnosť dodatočného príjmu cez doplnkové hodiny sa odsúva, tlak pacientov i lekárov rastie. V tejto súvislosti sa objavuje aj snaha o možné riešenie, napr. návrat poplatku, ktorý ako regulačný prvok znížil počet návštev u lekára.

Ak by sa zmenila suma z 0 na 2 až 4 eurá, malo by to určite regulačný vplyv aj na počet návštev, aj na zníženie čakacích lehôt v ambulanciách. V každom prípade je nevyhnutné naštartovať reformy, ktoré systematicky zlepšia financovanie, alebo aspoň zrovnajú rozdiely medzi platom lekárov v nemocniciach a personálnym nákladom, ktorý je vyčíslený pre ambulantný sektor, tak, aby sa zvýšila atraktivita práce ambulantného lekára a bola jedným zo základov pre potrebnú generačnú výmenu v našich radoch.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
MUDr. Marián Šóth, prezident ASL SR

​Badať len mierne zlepšenie

$
0
0
Ako konštatoval generálny riaditeľ Dôvery Ing. Martin Kultan, „subjektívna spokojnosť pacientov je jedným z dôležitých ukazovateľov, na ktorý sa pozeráme pri uzatváraní kontraktov s poskytovateľmi. Kvalitu ubytovania, prístup personálu a svoj stav po prepustení vie dobre posúdiť každý pacient“.

Riaditeľ pripomenul, že „celková známka hodnotení je opäť o niečo lepšia. Svedčí to o snahe nemocníc zlepšovať všetky svoje služby popri prioritnej úlohe – zvyšovaní kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti“.

Podľa riaditeľky sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union z. p. Ing. Eleny Májekovej vlani vyzerali výsledky tejto poisťovne veľmi podobne. „Svedčí to o tom, že k výraznejšiemu posunu na strane poskytovateľov nedošlo a že doplnenie finančných zdrojov, ktoré im tak zúfalo chýbajú, je skutočne nevyhnutné“.

Najväčšej súkromnej poisťovni prezradilo svoj názor vyše 7 000 jej poistencov, ktorí boli vlani hospitalizovaní. Pacienti hodnotili nemocnice známkami od 1 po 5.

Najlepšie nemocnice sú v Prešovskom a Žilinskom kraji, najhoršie v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Presnejšia metodika pri spracovaní údajov ukazuje lepší prehľad o spokojnosti pacientov v slovenských nemocniciach.

Len mierny posun k lepšiemu

V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom Dôvera zdôrazňuje lepšiu spokojnosť s tzv. hotelovými službami – teda s jedlom, ubytovaním a upratovaním. I tak, podobne ako v minulých ročníkoch, je s hotelovými službami spokojnosť najnižšia.

Najspokojnejší sú hospitalizovaní pacienti s personálom zdravotníckych zariadení, predovšetkým s lekármi a sestrami. Vyššie nároky mali pri hodnotení ženy, najmä pri hodnotení čistoty.

„Na hospitalizáciu mali kritickejší pohľad mladší pacienti,“ povedal M. Kultan.

Všetky nemocnice dosiahli priemernú známku 1,64, čo je v porovnaní s minulým rokom (1,66) mierne zlepšenie.

V porovnaní s minulým rokom sa však u dospelých pacientov znížila spokojnosť so sestrami, ale u detských pacientov, pri ktorých vyjadrovali spokojnosť ich rodičia, spokojnosť so sestrami zas vzrástla.

Práve detské fakultné nemocnice obsadili prvé dve miesta v kategórii fakultných nemocníc, a to sú rodičia pri hodnotení pobytu detí v nemocniciach zvyčajne prísnejší.

Nemocnice boli rozdelené do štyroch kategórií, ostatné zdravotné poisťovne zdravotnícke zariadenia nedelia.

Ako informoval M. Kultan, spomedzi fakultných nemocníc sú pacienti/poistenci Dôvery najspokojnejší s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou Banská Bystrica a najmenej s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou Bratislava.

Pritom je zaujímavé, že Detské kardiocentrum je medzi špecializovanými zariadeniami na druhom mieste, hoci funguje v rovnakých priestoroch ako detská fakultná nemocnica.

Signalizuje to zrejme nadštandardný prístup personálu k pacientom a naozaj kvalitnú zdravotnú starostlivosť, ktorú pacienti oceňujú, napriek nevyhovujúcim priestorovým podmienkam.

V kategórii všeobecných nemocníc sa najlepšie umiestnila Nemocnica Košice-Šaca, 1. súkromná nemocnica, najhoršie Všeobecná nemocnica s poliklinikou Veľký Krtíš.

Medzi špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami zase skončil na prvom mieste ľubochniansky Národný endokrinologický a diabetologický ústav, ako najhoršiu ocenili pacienti Psychiatrickú nemocnica prof. Matulaya Kremnica.

V kategórii ostatné zariadenia najlepšie skončil Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb a najhoršie Novapharm Železničná nemocnica a poliklinika.

M. Kultan konštatoval, že „situácia sa zlepšuje veľmi mierne, žiadne prevratné zmeny v tohtoročnom rebríčku nie sú“.

Zdroj spätnej väzby

Podľa poistencov najmenšej súkromnej Union z. p. s vyše 480 000 poistencami za minulý rok z prieskumu najlepšie vyšli nemocnice v Prešovskom kraji, Žilinskom a Banskobystrickom kraji, najmenej sa darilo zdravotníckym zariadeniam Trnavského kraja.

Najhorším zariadením je pezinská Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela, Detská fakultná nemocnicu s poliklinikou Bratislava (tu panuje zhoda medzi poistencami Dôvery i Unionu) a Nemocnica s poliklinikou Myjava.

Najviac ocenili hospitalizovaní pacienti Union Národný endokrinologický a diabetologický ústavu v Ľubochni (opäť zhoda s poistencami Dôvery), Psychiatrickú nemocnicu Michalovce a ORL Humenné.

Podľa pacientov sú najväčšie nedostatky v kvalite stravy, v kvalite ubytovania a čo je najhoršie – majú pocit, že ich stav sa ani po pobyte v nemocnici nezlepšil tak, ako očakávali.

Na druhej strane pacienti chválili starostlivosť a správanie zdravotníkov – lekárov, ako aj sestier. Podľa E. Májekovej ľudský faktor je pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti nezanedbateľným ukazovateľom kvality zdravotníckeho zariadenia.

V porovnaní s prieskumom z roku 2015, keď dostali nemocnice od pacientov Union z. p. priemernú známku 1,61, tento rok nastalo mierne zhoršenie na 1,66.

Aj poistenci tejto poisťovne hodnotili zdravotnícke zariadenia známkami ako v škole, najlepšia je 1 a najhoršia 5, ľudia ich hodnotili anonymne. Union z. p. robila prieskum telefonicky na vzorke 1 520 svojich poistencov, ktorí boli v roku 2016 hospitalizovaní.

Tento rok rozšírila poisťovňa spektrum otázok o spokojnosti s hospitalizáciou aj o otázku, či by poistenci odporučili oddelenie, kde boli hospitalizovaní oni sami alebo ich deti.

„Názory našich pacientov sú pre nás dôležitým zdrojom informácií a spätnej väzby. Prostredníctvom našej internetovej aplikácie si môžu poistenci porovnať nemocnice a ich oddelenia, a to nielen čo sa týka spokojnosti pacientov, ale aj z pohľadu iných indikátorov kvality. Napr. ktorí lekári robia najviac preventívnych prehliadok, ktorí predpisujú drahšie alebo lacnejšie lieky, ako často chodia pacienti na vyšetrenie k tomu istému lekárovi, kto robí operácie bedrového kĺbu, kde je častejšia rehospitalizovanosť či reoperovanosť“, dodala hovorkyňa Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

V Česku hlasovalo 76 000 ľudí

Poisťovne robia takéto vyhodnotenie zo zákona. Štátna VšZP vlani oslovila 20 000 poistencov, na dotazníky reagovalo 29 percent z nich.

Hodnotenie slovenských nemocníc pravidelne každý rok zverejňuje aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO, ktorý dáva dohromady údaje za všetky tri zdravotné poisťovne, a tak poskytuje najkomplexnejší obraz o slovenských nemocniciach.

V podobnom hodnotení pacientov o najlepšiu nemocnicu za rok 2016 v Česku, kde to však nie je v réžii zdravotných poisťovní, ale HealthCare Institute, sa stala medzi vyše 155 nemocnicami absolútnym víťazom pri hlasovaní takmer 76 000 pacientov Ústredná vojenská nemocnica – Vojenská fakultná nemocnica v Prahe, ktorej zriaďovateľom je české ministerstvo obrany.

Podľa tamojšieho riaditeľa u pacientov zabodovalo najmä to, že sa snažia do nemocničných izieb prinášať aspoň kúsok domova, rešpektovať individualitu pacientov a zabezpečiť zachovanie ľudskej dôstojnosti v maximálnej možnej miere.

Nemocnice sú komplexne hodnotené v štyroch kľúčových oblastiach – bezpečnosť a spokojnosť hospitalizovaných pacientov, bezpečnosť a spokojnosť ambulantných pacientov, bezpečnosť a spokojnosť zamestnancov nemocníc a finančné zdravie nemocníc.


Union:

Desať najlepších zariadení:
1. Národný endokrinologický a diabetologický ústav Ľubochňa
2. Psychiatrická nemocnica Michalovce
3. ORL HUMENNÉ
4. Nemocnica armádneho generála L. Svobodu Svidník
5. Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy
6. Psychiatrická nemocnica Veľké Zálužie
7. Nemocnica svätého Michala Bratislava
8. Mammacentrum sv. Agáty ProCare Banská Bystrica
9. Východoslovenský onkologický ústav Košice
10. Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Banská Bystrica

Tri najhoršie zariadenia:
1. Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela Pezinok
2. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava
3. Nemocnica s poliklinikou Myjava

Dôvera

Najlepšie univerzitné a fakultné nemocnice:
1. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica
2. Detská fakultná nemocnica Košice
3. Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok
4. Univerzitná nemocnica Martin
5. Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Najhoršie univerzitné a fakultné nemocnice:
1. Fakultná nemocnica Nitra
2. Univerzitná nemocnica Bratislava
3. Fakultná nemocnica Trnava
4. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava

Najlepšie všeobecné nemocnice:
1. Nemocnica Košice-Šaca 1. súkromná nemocnica
2. Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok
3. Nemocnica svätého Michala Bratislava 
4. Nemocnica Krompachy
5. Nemocnica arm. generála L. Svobodu Svidník
6. Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia
7. Nemocnica Poprad 
8. Nemocnica s poliklinikou Bojnice
9. Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča
10. Všeobecná nemocnica s poliklinikou Lučenec
11. Liptovská nemocnica s poliklinikou Liptovský Mikuláš
12. Nemocnica na okraji mesta Partizánske
13. Ľubovnianska nemocnica
14. Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves
15. Nemocnica s poliklinikou Trebišov

Najhoršie všeobecné nemocnice:
1. Nemocnica Alexandra Wintera Piešťany
2. Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba Bardejov
3. Nemocničná Malacky
4. FORLIFE nemocnica Komárno
5. Nemocnice s poliklinikami Levice
6. Nemocnica Rimavská Sobota
7. Nemocnica s poliklinikou Michalovce
8. Nemocnica s poliklinikou Brezno
9. Nemocnica s poliklinikou Galanta
10. Nemocnica s poliklinikou Revúca
11. Hospitale Šahy
12. Nemocnica Žiar nad Hronom a Nemocnica Banská Štiavnica
13. Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca
14. Všeobecná nemocnica s poliklinikou Veľký Krtíš

Najlepšie špecializované nemocnice:
1. Národný endokrinologický a diabetologický ústav Ľubochňa
2. NÚSCH – Detské kardiocentrum Bratislava
3. Onkologický ústav sv. Alžbety Bratislava
4. Kardiocentrum Nitra
5. Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Banská Bystrica 
6. Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice

Najhoršie špecializované nemocnice:
1. Národný ústav reumatických chorôb Piešťany
2. Psychiatrická nemocnica Veľké Zálužie
3. Psychiatrická nemocnica Michalovce
4. Psychiatrická nemocnica Hronovce
5. Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela Pezinok
6. Psychiatrická nemocnica prof. Matulaya Kremnica

Najlepšie ostatné nemocnice:
1. Šrobárov ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb Dolný Smokovec
2. Medissimo Bratislava
3. Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica
4. ORL Humenné
5. Gynekologicko-pôrodnická nemocnica Koch Bratislava
6. Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny Košice
7. Všeobecná nemocnica a rehabilitačno-relaxačné centrum Oáza Prešov

Najhoršie ostatné nemocnice:
1. Letecká vojenská nemocnica Košice
2. Sanatórium Dr. Guhra Tatranská Polianka
3. Nemocnica s poliklinikou Ilava
4. Špecializovaná nemocnica pre ortopedickú protetiku Bratislava
5. Regionálna nemocnica Sobrance
6. Novapharm Železničná nemocnica a poliklinika
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny

Pacienti vedia o svojich právach málo,kompetentní ich nie vždy dodržiavajú

$
0
0
Často sú porušované tým, že kompetentní nezrozumiteľne informujú o zdravotnom stave alebo liečebnom postupe. Tí nie vždy dodržiavajú aj právo na sprevádzanie dieťaťa počas hospitalizácie. Upozorňuje na to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP).
      
Mnoho Slovákov nevie, aké má pacientske práva, tvrdí Asociácia.

"A ak nie je medicínsky vzdelaný a právnikom zároveň, sám má len veľmi obmedzené možnosti, ako ich vymôcť," povedala šéfka AOPP Mária Lévyová pri príležitosti dnešného Európskeho dňa práv pacientov.
      
O ich lepšej vymožiteľnosti chce AOPP v najbližších dňoch hovoriť aj s prezidentom SR Andrejom Kiskom. S porušovaním práva sa Asociácia stretáva najmä v rámci poradenských aktivít.
      
Jednotlivé práva, možnosť podávania sťažností či náhradu škody podrobne rozoberá takzvaná Charta práv pacienta, vládou bola prijatá v roku 2001.

Venuje sa napríklad právu na výber a zmenu lekára zdravotníckeho zariadenia, či na nahliadnutie do zdravotnej dokumentácie. Rieši aj neoprávnené vyberanie poplatkov. Jej celé znenie možno nájsť aj na webe AOPP.
      
Neúplne sa dodržiava aj Charta práv hospitalizovaných detí, upozorňuje Asociácia.

"Vidíme tu problém najmä v možnosti blízkych byť s dieťaťom počas hospitalizácie," vysvetlila Lévyová. Vyzvala zodpovedných, aby na to dbali. V tejto veci by si vedela predstaviť aj zmenu, ktorá by robila takúto možnosť ešte dostupnejšou.
      
Lévyová totiž vysvetlila, že Charta práv pacienta hovorí o tom, že pre hospitalizáciu detí nad šesť rokov za sprievodu rodičov treba nielen odporúčanie ošetrujúceho, no navyše aj revízneho lekára.

"Toto je potrebné zmeniť, dieťa potrebuje v nemocnici blízkeho človeka, či má štyri, alebo desať rokov," povedala šéfka AOPP.
      
AOPP sa venuje ochrane práv pacientov od roku 2001. Ich záujmy zastupuje na pôde ministerstva zdravotníctva, zdravotných poisťovní, pred orgánmi štátnej správy a samosprávy. Pacientom poskytuje aj priamo poradenstvo, organizuje vzdelávacie aktivity.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

Zlyháva štát vo funkcii efektívne riadiť verejné nemocnice?

$
0
0
Za nevýhodné riešenie však považujeme predložený model tzv. hybridného PPP projektu, v ktorom štát celý projekt výstavby novej nemocnice financuje, ale dozor a kontrolu nad jeho výstavbou dá súkromnému koncesionárovi, ktorého zavádzajúco a účelovo definuje ako manažéra zdravotnej starostlivosti. Následne mu ešte odovzdá do správy a užívania celú prevádzku nemocnice, zatiaľ na obdobie päť rokov s garantovaným primeraným ziskom.

Spása v zahraničí

Pridelená výstavba a následne prevádzkovanie novej nemocnice koncesionárom („manažmentom zdravotnej starostlivosti“) vyjadruje preukázateľné zlyhávanie štátu v jeho funkcii efektívne riadiť verejné nemocnice. Je to aj nepriama dehonestácia kvality a úrovne našich riadiacich pracovníkov, keď sa hľadá spása u zahraničných manažérov. Sme presvedčení, že na Slovensku je dostatok erudovaných a vyškolených manažérov v zdravotníctve.

Štát nie je horší vlastník a správca majetku ako súkromný sektor, ba naopak, jeho Hodnota za peniaze nie je meraná komerciou, ale kvalitou a vyššou efektívnosťou poskytovaných služieb pacientovi, ktorý je na prvom mieste. Na rozdiel od komerčného subjektu, ktorého hlavným motívom podnikania je a zostane len a len zisk. Jediná a efektívna cesta je štátom garantovaná príprava, realizácia výstavby a od začiatku jej vlastné prevádzkovanie.

Univerzitná nemocnica nie je komerčný podnik, ale ide o prevádzku so zdravotnou starostlivosťou a s pedagogickou a vedeckovýskumnou bázou s očakávaním najvyššej kvality na Slovensku, pre všetkých pacientov štátu. Žiadame, aby SLK spolu s ďalšími odbornými spoločnosťami boli pri tvorbe projektu, konzultovala sa s nimi filozofia, stratégia a aj realizácia novej univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Konkrétne pripomienky

Lekárska komora nesúhlasí, aby bola Nemocnica s poliklinikou sv. Cyrila a Metoda v Petržalke samostatnou mestskou nemocnicou. Z hľadiska strategického a ako výučbová báza musí byť naďalej súčasťou novej univerzitnej nemocnice.

Zásadne nesúhlasíme s navrhnutým spôsobom manažovania zdravotnej starostlivosti, ktorú si štát obstará na účel výstavby a najmenej päť rokov prevádzky nemocnice. Sme za to, že nemocnicu má prevádzkovať štát a firma na výstavbu bude len ako konzultant. Žiadame rozlišovať výstavbu budovy (budov) „novej nemocnice“ a výstavbu „pridružených objektov“ v areáli Rázsochy (kampus, vzdelávacie inštitúcie, prípadný úrad verejného zdravotníctva atď.) a dokument dopracovať aj o koncept týchto „pridružených objektov“ vrátane zdrojov financovania, čo bude musieť byť pravdepodobne financované z ďalších iných zdrojov.

V celom dokumente nie je definovaný pojem partnerská nemocnica Univerzitnej nemocnice Bratislava. Pravdepodobne to budú nemocnice, ktoré sa budú parciálne podieľať na výučbe. Napríklad je tam zahrnutá Nemocnica sv. Michala a Milosrdní bratia, ktoré sú z hľadiska výučby, ale aj systému zdravotníctva v Bratislave zbytočné. Nemocnici Sv. Michala by mal patriť „rezortný význam“.

Mala by byť len jedna univerzitná nemocnica a konečne komplexná. Ružinov so svojím súčasným podielom na výučbe je už aj dnes len „partnerská“ nemocnica – v nedávnom období proklamovaná konkurencia nemocníc sa našťastie v prospech pacienta neuskutočnila a je nezmyselná, v záujme zdravia pacienta je spolupráca zainteresovaných organizácií, a nie konkurencia.

Kontinuita vzdelávania

Nová nemocnica Rázsochy bude musieť mať tiež aj spádové územie – zrejme západnú časť Bratislavy. Iné tvrdenie vyplýva len zo základného nepochopenia problematiky. Lôžková kapacita podobných nemocníc v Európe býva väčšia, to nie je megalomanstvo, ale nevyhnutnosť. Vzhľadom na zvýšený očakávaný počet medikov sa javí stavať novú nemocnicu po 130 rokoch s necelými 600 posteľami ako nedostatočné!

Univerzitná nemocnica by mala byť aj oddeleniami komplexnejšia a preto počet oddelení, ako aj stav postelí je z nášho hľadiska evidentne poddimenzovaný. Tomuto nezabráni ani priradenie nemocnice v Petržalke do univerzitnej nemocnice. Podľa rozpisu plánovaných lôžok v jednotlivých nemocniciach novej univerzitnej nemocnice vyplýva, že ani nemocnica Rázsochy, ani dobudovaná nemocnica Ružinov nebudú komplexné, ale sa budú dopĺňať.

Pričom treba zdôrazniť, že ružinovská nemocnica nikdy nebola projektovaná, stavaná ani prevádzkovaná ako výučbová báza. Preto sa nazdávame, že nosná výučbová báza musí byť na Rázsochách s celým spektrom zdravotnej starostlivosti, ochorení, ale predovšetkým komplexnosti všetkých odborov.

Pre naše zdravotníctvo je potrebné zabezpečiť aj kontinuitu a kvalitu praktickej zložky vzdelávania v novej univerzitnej nemocnici aj pre absolventov odborov vysokoškolského štúdia II. stupňa zo slovenských vysokých škôl. Na tento účel je potrebné prispôsobiť aj technické riešenie, teda dimenzovanie nemocnice nielen pre vzdelávanie lekárskych, ale aj nelekárskych zdravotníckych odborníkov a pre integráciu ich spolupráce – priestory pre študentov a školiteľov, priestory pre spoločné vzdelávanie, tréning zručností v interdisciplinárnych tímoch odborníkov v simulovaných a reálnych podmienkach, školiace miestnosti, školiace laboratóriá, učebné pomôcky, technické podmienky pre telemedicínu spojenú s televzdelávaním atď., ale aj personálne kapacity – školitelia pre lekárov aj nelekárov atď.

Koncepcia ako materiál strategického významu je jedna vec, druhá je to, čo od zdravotníckeho zariadenia, akým by nepochybne nová nemocnica mala byť, očakávame my zdravotníci, ale aj my, pacienti. Na projektovanie, výstavbu a prevádzku treba klásť tie najvyššie nároky. Musíme sa rozhodnúť. Chceme nemocnicu, ktorá bude spĺňať najvyššie kritériá na liečbu a výučbu nových lekárov a svojím významom a službami predbehne dobu, alebo chceme postaviť len zariadenie s tabuľkou s nápisom UN Bratislava, ktorá bude poskytovať kvalitný servis pre privátnu nemocnicu Penty na Boroch?
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
MUDr. Marian Kollár, prezident SLK

Je dobré mať povinné očkovanie?

$
0
0
Preto nepoznáme niektoré choroby, alebo nie sú také rozšírené ako v iných krajinách a poznáme ich len z rozprávania otcov a mám. Ľudia nie sú zvyknutí na epidémie čierneho kašľa, záškrtu, detskej obrny, tetanu, hepatitídy B, či osýpok a príušníc.

Nezaočkované dieťa šíri infekcie

Viacerí rodičia, ktorí odmietajú dať deti zaočkovať, sa spoliehajú na kolektívnu imunitu, ktorá bráni šíreniu infekcie a vzniku lokálnych epidémií. Trvalú kolektívnu imunitu však možno zabezpečiť len dlhodobým zaočkovaním populácie. Ak by počet nezaočkovaných vzrástol, prestala by platiť ochrana kolektívnou imunitou.

Každý rodič chce pre dieťa to najlepšie. Rozumiem rodičom, ktorí sú dennodenne zahltení dezinformáciami, hoaxami, klamlivými informáciami. Ich strach z infekčných chorôb vystriedal strach z očkovania, preto je čoraz ťažšie spoliehať sa na kolektívnu imunitu. V súčasnosti máme kolektívnu imunitu 94 – 96 percent, pričom hraničná imunita je 95 percent, aby zabezpečovala kolektívnu ochranu. Pokusy o zrušenie povinného očkovania sú založené na dezinformáciách a najmä na nebezpečnom amatérskom populizme, poukazujúcom na obmedzovanie slobody rozhodovania.

Podľa Deklarácie práv dieťaťa má dieťa od narodenia právo na meno, identitu, názor, vierovyznanie. Konanie všetkých zaň zodpovedných musí viesť k jeho ochrane. K takejto ochrane patrí aj ochrana dieťaťa pred infekčnými chorobami, vykonávaná práve povinným očkovaním. Nikto, ani vlastný rodič, nemá právo dieťaťu túto ochranu uprieť. Ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať, nevystavuje riziku ochorenia len vlastné dieťa, ale aj ďalšie deti náchylné na infekciu, ktoré nemožno zaočkovať kvôli kontraindikáciám, alebo nedosiahli určený vek na očkovanie. Navyše, nezaočkované dieťa ľahšie šíri infekčné ochorenie.

Lokálne epidémie hrozia

Ústava zaručuje ochranu dieťaťa pred infekčnými chorobami. Pri obmedzovaní základných práv a slobôd sa musí dbať na ich podstatu a zmysel. Preto je povinné očkovanie vždy potrebné upravovať zákonom, a nie vyhláškou, a tieto zákonné obmedzenia základných práv a slobôd musia platiť rovnako pre všetkých.

Lokálne epidémie sa nezriedka vyskytujú aj v niektorých štátoch EÚ, napríklad v Taliansku, Nemecku či Británii. Najnovšie správy o epidémii osýpok idú z Rumunska. V bezhraničnej Únii je priam nevyhnutnosť chrániť seba a deti pred infekčnými chorobami, ktoré nemožno zastaviť na hraniciach našej vlasti. A práve vo svetle migračnej krízy som presvedčený, že zrušenie povinného očkovania je dokonca aj ohrozenie bezpečnosti štátu.

Sypem popol na hlavu ministerstvu zdravotníctva, resp. verejnému zdravotníctvu, ak občania hľadajú otázky a odpovede o povinnom očkovaní v médiách, u politikov a iných pseudointelektuálov.

Navrhujem, aby bolo každé dieťa pred každým zaočkovaním komplexne vyšetrené. Vtedy sa zistí, či je vhodné na zaočkovanie, či má oslabenú imunitu a či nemôžu vzniknúť lokálne alebo celkové komplikácie po očkovaní.

Navrhujem, aby bol rozšírený informačný súhlas zákonného zástupcu, aby sa mohol čo najobjektívnejšie rozhodnúť, či dá dieťa zaočkovať alebo nie. A navrhujem, aby sa na školách všetkých stupňov rozšírila osveta o význame povinného očkovania.

Neničme na Slovensku to, čo máme dobré.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
MUDr. Martin Starzyk, PhD., MBA (Sieť)

Minister hľadá náhradu za riaditeľov, ktorých nedávno odvolal z postov

$
0
0
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) hľadá odborníkov na post šéfov Inštitútu nukleárnej a molekulárnej medicíny v Košiciach, Psychiatrickej liečebne v Sučanoch a Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.

Rezort teraz na funkciu riaditeľov vyhlásil výberové konania, žiadosti možno podávať do 4. mája na adresu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Viac informácií sa dá získať na oficiálnom webe rezortu.
      
Bývalý šéf ústavu v Piešťanoch Jozef Rovenský sa vzdal funkcie na základe vlastného rozhodnutia. Exriaditeľa košického inštitútu Štefana Mikolaja a bývalého šéfa sučanskej psychiatrickej liečebne Ľubomíra Strelku minister zdravotníctva odvolal "z dôvodu nespokojnosti".
      
Drucker už vlani avizoval, že prácu jednotlivých šéfov štátnych nemocníc či ústavov bude postupne vyhodnocovať.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
tasr

​Minister stiahol svoj návrh

$
0
0
Na webovej stránke AOPP až 40 percent respondentov konštatuje, že možnosť objednať sa na presný čas počas doplnkových ordinačných hodín využije.

Pacientska organizácia si dala vlani spraviť prieskum – podľa neho každý druhý človek je ochotný priplatiť si za konkrétny termín u všeobecného, resp. detského lekára 7,50 eura, resp. 7,80 eura.

Tretina pritom konštatovala, že aj keď sa oficiálne neplatí, platia. Prieskum v NCZI Poplatky v zdravotníctve – skúsenosti a očakávania verejnosti, za ktorý zaplatil rezort 20 000 eur, signalizoval, že pacienti sú ochotní zaplatiť za prednostné vyšetrenie od 3 do 5 eur.

Rezort pripravil v zime projekt doplnkových ordinačných hodín. Pôvodne chcel síce minister Tomáš Drucker v rámci ordinačných hodín, schvaľovaných župou, nájsť čas aj pre platiacich pacientov.

V predloženom projekte bolo zas všetko inak – vyšetrenie na termín po ordinačných hodinách, pričom pacient by mali platiť za vyšetrenia do 30 eur. ASL SR to privítala, naopak, SLK s tým nesúhlasila. Minister svoj návrh stiahol.

Podľa T. Drukcera sa vraj nenašla názorová zhoda. „Považujem to za normálny život, že pokiaľ nevyzrela doba a nedozrelo to na dohodu, akceptáciu spoločnosti, nepôjdem zbytočne cez hranu,“ vysvetlil minister.

Absolvoval tiež sedem stretnutí v krajských mestách s ambulantnými lekármi, kde zaznela v súvislosti s návrhom aj kritika. Podľa ministra sa im hranica 30 eur zdala nízka, kritizovali aj prílišnú reguláciu.

„Nebudem presadzovať a navrhovať niečo, za čo budem na konci dňa kritizovaný zo všetkých strán,“ povedal minister, podľa ktorého stiahnutý projekt zlyhaním nie je.

Cieľom bolo odstrániť i neoprávnené vyberanie rôznych poplatkov a úhrad od pacientov, ktoré tak v praxi ostanú. T. Drucker jednoznačne odmietol možnosť vrátiť sa k poplatkom za prednostné vyšetrenia, ktoré fungovali do pozmeňovacieho návrhu žilinského župana a poslanca Smeru-SD Juraja Blanára.

Pritom podľa odbornej verejnosti práve tým sa začal dodnes pokračujúci chaos v poplatkoch. „Vylučujem. Je to z môjho presvedčenia, bude iný minister, môže to urobiť, ja to vylučujem,“ povedal minister na margo návratu prednostného vyšetrenia za poplatok.

SS VPL navrhla ako riešenie solidárny poplatok za návštevu ambulancie 2 až 4 eurá s tým, že taký návrh je dostupný každému a návrh rezortu bol iba pre tých bohatších. Ani s tým T. Drucker však nesúhlasil.

„Zostaňme v systéme, ktorý máme, všetko bude na základe verejného zdravotného poistenia zadarmo. Poplatky, ktoré sa nemohli vyberať, sa vyberať ani nebudú môcť,“ tvrdil minister.

Rezort lekárom odkázal, že ak budú vyberať neoprávnené poplatky, prídu sankcie. Opozičná SaS ministra kritizovala, že rezignoval na legitímne očakávania pacientov.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny
Viewing all 40059 articles
Browse latest View live